Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/5/2021 στις 9:41 ΠΜ, denexo είπε

Όταν με το καλό έρθει το δικό μου (ελπίζω να ισχύει το τέλη Ιουλίου) με βλέπω καπάκια στην Autofilms για νανοκεραμικές Armolan (με 75% περατότητα) και Bear Lock για το κιβώτιο ταχυτήτων (έχω ήδη στο Yaris καθότι μου έκλεψαν το προηγούμενο Yaris)

Έλα ρε, σε κλάψαν το προηγούμενο; Αποζημειωση πήρες εύκολα; Τι ποσό σε σχέση με την αξία του αυτοκινήτου; Όσο περίμενες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να επανελθω λιγο στο θεμα των αντηλιακων μεμβρανων και μετα απο καποια ερευνα που εχω κανει ο μονος αποτρεπτικος λογος που εχω διαβασει για να μην γινει εγκατασταση στο παρμπριζ ειναι το οτι υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να μην σε αποζημιωνει η ασφαλιστικη σε ατυχημα λογω χαμηλης ορατοτητας...

Το εχει ακουσει καποιος αλλος αυτο ; Υπαρχει λυση ; Γιατι σε αυτη την περιπτωση δεν το συζηταω αν βαζεις η οχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Να επανελθω λιγο στο θεμα των αντηλιακων μεμβρανων και μετα απο καποια ερευνα που εχω κανει ο μονος αποτρεπτικος λογος που εχω διαβασει για να μην γινει εγκατασταση στο παρμπριζ ειναι το οτι υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να μην σε αποζημιωνει η ασφαλιστικη σε ατυχημα λογω χαμηλης ορατοτητας...

Το εχει ακουσει καποιος αλλος αυτο ; Υπαρχει λυση ; Γιατι σε αυτη την περιπτωση δεν το συζηταω αν βαζεις η οχι...

Προσωπικά δεν το έχω ξανακούσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Να επανελθω λιγο στο θεμα των αντηλιακων μεμβρανων και μετα απο καποια ερευνα που εχω κανει ο μονος αποτρεπτικος λογος που εχω διαβασει για να μην γινει εγκατασταση στο παρμπριζ ειναι το οτι υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να μην σε αποζημιωνει η ασφαλιστικη σε ατυχημα λογω χαμηλης ορατοτητας...

Το εχει ακουσει καποιος αλλος αυτο ; Υπαρχει λυση ; Γιατι σε αυτη την περιπτωση δεν το συζηταω αν βαζεις η οχι...

Μου το είχε πει πριν χρόνια γνωστός ασφαλιστής όταν ήθελα να περάσω στο δικό μου, δεν το έψαξα παραπάνω είναι η αλήθεια, απλά συνειρμικά δεν το έβαλα, μπας και σπάσει ο διάολος το ποδάρι του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, oykas2001 είπε

Μου το είχε πει πριν χρόνια γνωστός ασφαλιστής όταν ήθελα να περάσω στο δικό μου, δεν το έψαξα παραπάνω είναι η αλήθεια, απλά συνειρμικά δεν το έβαλα, μπας και σπάσει ο διάολος το ποδάρι του...

Για να ισχύει αυτό πρέπει να υπάρχει σημείωση στους όρους του ασφαλιστηρίου πάντως , αν δεν υπάρχει με την ίδια λογική θα μπορούσε να μην σε καλύψει επειδή έχεις βάλει προστατευτικό στο κάθισμα και μπορεί να γλίστρησες αντί να πατήσεις φρένο

Επίσης θα είχε μία λογική αν κάποιος έβαζε σκούρες , εφόσον μιλάμε για τις νόμιμες δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα και απο ασφαλιστικές

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, oykas2001 είπε

Μου το είχε πει πριν χρόνια γνωστός ασφαλιστής όταν ήθελα να περάσω στο δικό μου, δεν το έψαξα παραπάνω είναι η αλήθεια, απλά συνειρμικά δεν το έβαλα, μπας και σπάσει ο διάολος το ποδάρι του...

δεν υπάρχει θέμα αν έχεις νόμιμες  (σίγουρος το ρώτησα πριν και μετά που έβαλα)

6 ώρες πριν, oykas2001 είπε

Έτσι φαντάζομαι κι εγώ μετά από ψύχραιμη ανάλυση, αλλά τότε δεν έβαλα και δε μπαίνω τώρα στη διαδικασία.

ειλικρινά χάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2021 στις 10:43 ΠΜ, Papakaliati είπε

Έλα ρε, σε κλάψαν το προηγούμενο; Αποζημειωση πήρες εύκολα; Τι ποσό σε σχέση με την αξία του αυτοκινήτου; Όσο περίμενες; 

Το αυτοκίνητο κλάπηκε σχεδόν 2.5 χρόνια μετά την αγορά του. Το έβαλαν μπροστά και έφυγαν κύριοι από ότι κατάλαβα. Από ότι μου είπαν στην ασφαλιστική, εκείνη την περίοδο είχαν σταματήσει να κλέβουν smart και έκλεβαν yaris σαν το δικό μου και bmw σειρά 1 με υπολογιστή. Το αυτοκίνητο ήταν ασφαλισμένο για ολική κλοπή οπότε μέτα το πέρας του τριμήνου αποζημιώθηκα. Τα χρήματα που μου έδωσαν ήταν σχεδόν στο ταβάνι των μεταχειρισμένων σαν το δικό μου που έπαιζαν εκείνη την στιγμή σε αγγελίες. Αν θυμάμαι καλά κοντά στα 4.000€ κάτω από την τιμή της αρχικής αγοράς του. Άσχημη εμπειρία πάντως. Με το που πάω προς το αυτοκίνητο και δεν το βρίσκω, ενώ λέω κατευθείαν ότι το κλέψανε, έκανα τον γύρο του τετραγώνου "μήπως και  δεν θυμόμουν που το είχα παρκάρει"

  • Sad 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, denexo είπε

Το αυτοκίνητο κλάπηκε σχεδόν 2.5 χρόνια μετά την αγορά του. Το έβαλαν μπροστά και έφυγαν κύριοι από ότι κατάλαβα. Από ότι μου είπαν στην ασφαλιστική, εκείνη την περίοδο είχαν σταματήσει να κλέβουν smart και έκλεβαν yaris σαν το δικό μου και bmw σειρά 1 με υπολογιστή. Το αυτοκίνητο ήταν ασφαλισμένο για ολική κλοπή οπότε μέτα το πέρας του τριμήνου αποζημιώθηκα. Τα χρήματα που μου έδωσαν ήταν σχεδόν στο ταβάνι των μεταχειρισμένων σαν το δικό μου που έπαιζαν εκείνη την στιγμή σε αγγελίες. Αν θυμάμαι καλά κοντά στα 4.000€ κάτω από την τιμή της αρχικής αγοράς του. Άσχημη εμπειρία πάντως. Με το που πάω προς το αυτοκίνητο και δεν το βρίσκω, ενώ λέω κατευθείαν ότι το κλέψανε, έκανα τον γύρο του τετραγώνου "μήπως και  δεν θυμόμουν που το είχα παρκάρει"

Τώρα πρόσφατα έγινε αυτό?

Κρίμα ρε μαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, ritualistic είπε

Να επανελθω λιγο στο θεμα των αντηλιακων μεμβρανων και μετα απο καποια ερευνα που εχω κανει ο μονος αποτρεπτικος λογος που εχω διαβασει για να μην γινει εγκατασταση στο παρμπριζ ειναι το οτι υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να μην σε αποζημιωνει η ασφαλιστικη σε ατυχημα λογω χαμηλης ορατοτητας...

Το εχει ακουσει καποιος αλλος αυτο ; Υπαρχει λυση ; Γιατι σε αυτη την περιπτωση δεν το συζηταω αν βαζεις η οχι...

To ειχα ακουσει στο παρελθόν, δε ξερω εαν ισχύει ή ειναι παπας, δε θα ήθελα να το ρισκάρω παντως...

Ωστόσο με διάφανη μεμβράνη πχ δε καταλαβαινω το λόγο να μη σε καλύψουν (εαν βαλεις με κάποια σκουροτητα οκ εχει καποια λογική γιατι είναι δεδομενο οτι χάνεις απο ορατότητα)

Το σίγουρο ειναι οτι αξιζει στα υπολοιπα 5 τζαμια.....! οποτε μη το σκεφτεσαι καν!

 

Ασε που θα ομορφυνει ανελεητα το αμαξι σου! Καποιος συντροφος με ιδιο λευκο Q3 σαν το δικο σου μου ειχε στείλει φωτο με μεμβρανες κ ηταν κουκλι

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Τώρα πρόσφατα έγινε αυτό?

Κρίμα ρε μαν

Έγινε πριν από 6 χρόνια - όσο έχω και το τωρινό yaris. Ακόμα και τώρα κλειδώνω το bear lock και βάζω και μαγκούρα συμπλέκτη-τιμόνι. Το ξέρω ότι ειναι υπερβολή αλλά.... Έχω αναρωτηθεί πολλές φορές αν το bear lock έχει αποτρέψει κάτι αντίστοιχο. Χαίρομαι σίγουρα που ακόμα έχω το αμάξι μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο διπλανό forum για το νέο golf

Αναφορά σε κείμενο
GOLF Mk8 προβλημα μπαταριας 12v

 

Καλησπέρα Θα ήθελα και εγώ να   αναφέρω το  πρόβλημα  που έχω με το γκολφ mk8 1.500 etsi Έξι μηνών αμάξι 5.000 χιλιόμετρα και όταν Ξεκινάω το πρωί μερικές φορές δεν φορτίζει την μπαταρία την 12V Το σταματάω και μετά από μία ώρα όταν το βάλω μπρος Δουλεύει κανονικά  υπάρχει Κάποιος που έχει το ίδιο πρόβλημα

 στην αντιπροσωπεία δεν μπορέσαμε να το  επισκευάσουμε

Πότε φορτώνει την μπαταρία και άλλοτε όχι μεγάλο πρόβλημα  και δεν θέλω να το αφήσω για  μέρες στην αντιπροσωπεία για να το ψάξουν Μπορεί να κάνει και 10 μέρες για να το παρουσιάσει Έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ 28000 αμάξι Ευχαριστώ και πάλι 

Έλεος δλδ

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

Απο ότι φαινεται το νεο γκολφ εχει αρκετές "παιδικές ασθενειες"....

Ναι ρε γμτ, ειλικρινά λυπάμαι τον κόσμο που έχει δώσει τα ωραία του λεφτάκια και τραβάει ταλαιπωρία.

Δεκτό το να βγάλει πρόβλημα οκ η αντιμετώπιση με χαλάει και ειδικά αυτή που βλέπω απο την VW

Τι σημαίνει δεν ξέρουμε ? Δώσε στον άνθρωπο ένα αυτοκίνητο αντικατάστασης και βρες τι έχει και φτιάχτο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι τα ίδια προβλήματα παρουσιάζονται και στην Γερμανία; Είναι πραγματική ερώτηση, δεν παρακολουθώ τα ξένα φόρα και το έχω απορία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...