Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@paylidis

Χαχα ελα καλημερα καιρο εχουμε να τα πουμε!

Ζημια στα ηλεκτρονικα πως να κανει η μεμβρανη ομως ?

Στο Ψυχικο σε εμενα ηταν αρκετα επεξηγηματικος και ευγενικος και του ειπα συγκεκριμενα για την Llumar αλλα μου ειπε οτι δεν υπαρχει τετοιο θεμα, βλεπω οτι εχει και αρκετα reviews ολα αριστα.

Η τιμη οντως ειναι τοσο 260ε μαζι με το παρμπριζ.

Απλα σκεφτομαι τι νοημα εχει να βαλεις μεμβρανες αμα το μεγαλυτερο μερος του αυτοκινητου ειναι ακαλυπτο ? Σα να κανεις θερμομονωση στο σπιτι και να αφησεις μια ολοκληρη πλευρα αμονωτη... ο,τι κερδιζεις θα το χανεις αμεσως απο εκει.

 

Επεξ/σία από ritualistic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, denexo είπε

Bear Lock για το κιβώτιο ταχυτήτων (έχω ήδη στο Yaris καθότι μου έκλεψαν το προηγούμενο Yaris)

Για τι τιμές μιλάμε; Με μια γρήγορη ματιά μου φάνηκε αξιόλογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ritualistic είπε

@paylidis

Χαχα ελα καλημερα καιρο εχουμε να τα πουμε!

Ζημια στα ηλεκτρονικα πως να κανει η μεμβρανη ομως ?

Στο Ψυχικο σε εμενα ηταν αρκετα επεξηγηματικος και ευγενικος και του ειπα συγκεκριμενα για την Llumar αλλα μου ειπε οτι δεν υπαρχει τετοιο θεμα, βλεπω οτι εχει και αρκετα reviews ολα αριστα.

Η τιμη οντως ειναι τοσο 260ε μαζι με το παρμπριζ.

Απλα σκεφτομαι τι νοημα εχει να βαλεις μεμβρανες αμα το μεγαλυτερο μερος του αυτοκινητου ειναι ακαλυπτο ? Σα να κανεις θερμομονωση στο σπιτι και να αφησεις μια ολοκληρη πλευρα αμονωτη... ο,τι κερδιζεις θα το χανεις αμεσως απο εκει.

 

Ζημια στα ηλεκτρονικα δεν θα κανει η μεβρανη, αλλα κατα την τοποθετηση ειναι το ρισκο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ritualistic είπε

@paylidis

Χαχα ελα καλημερα καιρο εχουμε να τα πουμε!

Ζημια στα ηλεκτρονικα πως να κανει η μεμβρανη ομως ?

Στο Ψυχικο σε εμενα ηταν αρκετα επεξηγηματικος και ευγενικος και του ειπα συγκεκριμενα για την Llumar αλλα μου ειπε οτι δεν υπαρχει τετοιο θεμα, βλεπω οτι εχει και αρκετα reviews ολα αριστα.

Η τιμη οντως ειναι τοσο 260ε μαζι με το παρμπριζ.

Απλα σκεφτομαι τι νοημα εχει να βαλεις μεμβρανες αμα το μεγαλυτερο μερος του αυτοκινητου ειναι ακαλυπτο ? Σα να κανεις θερμομονωση στο σπιτι και να αφησεις μια ολοκληρη πλευρα αμονωτη... ο,τι κερδιζεις θα το χανεις αμεσως απο εκει.

 

Θα κανει τα παντα μουσκεμα για να μπουν οι μεμβρανες, μια σταγόνα να περάσει στο ρανταρ που ειναι πισω απο το καθρεφτη ή στο virtual cockpit καντραν αντιο ζωή...

κατα τα αλλα συμφωνω, προσωπικά ήθελα να βάλω διαφανη στο παρπριζ αλλα δεν... βαζω μια ηλιοπροστασία οποτε το θυμηθώ και ειναι μια χαρά (μονο το μεταλλο στο κατω μερος στο τιμονι αναβει και δε παλευεται και εγω οδηγω με το χερι εκει συνηθως 😅)

Σε μια Μ6 που εβαλε το παλικαρι που σου παρεθεσα και πηρε ο ιδιοκτητης ολα τα ρισκα η ζημιά (αφου περασε υγρασία παρολο που εβαλε πετσετες και ότι αλλο μπορεις να φανταστείς) ήταν περιπου 4-5 χιλιάρικα.... απλα για μια κ***μεμβρανη 😐

  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, paylidis είπε

Θα κανει τα παντα μουσκεμα για να μπουν οι μεμβρανες, μια σταγόνα να περάσει στο ρανταρ που ειναι πισω απο το καθρεφτη ή στο virtual cockpit καντραν αντιο ζωή...

κατα τα αλλα συμφωνω, προσωπικά ήθελα να βάλω διαφανη στο παρπριζ αλλα δεν... βαζω μια ηλιοπροστασία οποτε το θυμηθώ και ειναι μια χαρά (μονο το μεταλλο στο κατω μερος στο τιμονι αναβει και δε παλευεται και εγω οδηγω με το χερι εκει συνηθως 😅)

Σε μια Μ6 που εβαλε το παλικαρι που σου παρεθεσα και πηρε ο ιδιοκτητης ολα τα ρισκα η ζημιά (αφου περασε υγρασία παρολο που εβαλε πετσετες και ότι αλλο μπορεις να φανταστείς) ήταν περιπου 4-5 χιλιάρικα.... απλα για μια κ***μεμβρανη 😐

Δηλαδή δεν μπορεί να βάλει παντού πετσέτες για να μην περάσει μέσα ?

Αυτό δεν καταλαβαίνω εγώ και ας κόψουν το σημείο που είναι το radar ή οι αισθητήρες επάνω στο τζάμι

Μου φαίνεται αστείο το να μην μπορεί να κάνεις μία τέτοια εγκατάσταση .

Έχω ακούσει ότι μπορεί το τζάμι να έχει κάποιο τύπο κρυστάλλου (δεν θυμάμαι πιο είναι) που μπορεί να παγιδεύει θερμοκρασία μέσα και να σου ραγίσει.

Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά οκ αυτό να το δεχθώ .

Ότι δεν μπορεί ο εγκαταστάτης να προστατεύει το αμάξι απο το να περάσει νερό μου ακούγεται μπούρδα

Με την παραπάνω λογική δεν πρέπει να κάνεις και βιολογικό

Απαγορεύεται στον ουρανό μην πέσει

Στην κονσόλα μην περάσει στο ηχοσύστημα

Τώρα βάλαμε και το ταμπλό

Οπότε απλά μένουν καθίσματα και πάτωμα

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@paylidis @Dinos1973 οκ τωρα κατανοητο αλλα φανταζομαι καποιο υλικο θα βαζει για να αποφυγει τετοιου ειδους ζημιες και επισης στις 170 κριτικες που εχει δεν αναφερει ουτε ενας κατι τετοιο.

anyway αντιλαμβανομαι το ρισκο που λετε αλλα μιλαμε για επαγγελματια εγκαταστατη φανταζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δηλαδή δεν μπορεί να βάλει παντού πετσέτες για να μην περάσει μέσα ?

Αυτό δεν καταλαβαίνω εγώ και ας κόψουν το σημείο που είναι το radar ή οι αισθητήρες επάνω στο τζάμι

Μου φαίνεται αστείο το να μην μπορεί να κάνεις μία τέτοια εγκατάσταση .

Έχω ακούσει ότι μπορεί το τζάμι να έχει κάποιο τύπο κρυστάλλου (δεν θυμάμαι πιο είναι) που μπορεί να παγιδεύει θερμοκρασία μέσα και να σου ραγίσει.

Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά οκ αυτό να το δεχθώ .

Ότι δεν μπορεί ο εγκαταστάτης να προστατεύει το αμάξι απο το να περάσει νερό μου ακούγεται μπούρδα

Με την παραπάνω λογική δεν πρέπει να κάνεις και βιολογικό

Απαγορεύεται στον ουρανό μην πέσει

Στην κονσόλα μην περάσει στο ηχοσύστημα

Τώρα βάλαμε και το ταμπλό

Οπότε απλά μένουν καθίσματα και πάτωμα

Εαν ισχυαν ολα αυτα δεν θα βουρτσιζαμε με σαπουνονερο και τα ταμπλο,τιμονια,επενδυσεις στις πορτες και τα λοιπα.

Θα ειχαν θεμα ολοι οι detailers του κοσμου.

Οκ ειπαμε δε θα ριξουμε κουβα πανω στο τιμονι αλλα δεν νομιζω να παθαινει κατι απο μια φορα που θα υπαρξει υγρασια στο αμαξι η θα πεσει μια σταγονα πανω στο ρανταρ.

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Εαν ισχυαν ολα αυτα δεν θα βουρτσιζαμε με σαπουνονερο και τα ταμπλο,τιμονια,επενδυσεις στις πορτες και τα λοιπα.

Θα ειχαν θεμα ολοι οι detailers του κοσμου.

Οκ ειπαμε δε θα ριξουμε κουβα πανω στο τιμονι αλλα δεν νομιζω να παθαινει κατι απο μια φορα που θα υπαρξει υγρασια στο αμαξι η θα πεσει μια σταγονα πανω στο ρανταρ.

Ακριβώς για αυτό λέω μου φαίνεται υπερβολικό .

Απο την άλλη και αυτοί λεφτά χάνουν οπότε δεν βρίσκω τον λόγο να πούν ψέματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Εαν ισχυαν ολα αυτα δεν θα βουρτσιζαμε με σαπουνονερο και τα ταμπλο,τιμονια,επενδυσεις στις πορτες και τα λοιπα.

Θα ειχαν θεμα ολοι οι detailers του κοσμου.

Οκ ειπαμε δε θα ριξουμε κουβα πανω στο τιμονι αλλα δεν νομιζω να παθαινει κατι απο μια φορα που θα υπαρξει υγρασια στο αμαξι η θα πεσει μια σταγονα πανω στο ρανταρ.

κοιτα σιγουρα θα συμβαινουν και ατυχηματα με τετοιου ειδους δουλειες δεν ειναι τελειως αστηριχτο αυτο, αλλα δεν πας στον Τακη τον κολλητο σου να το βαλετε παρεουλα , πας σε καποιον που το εχει κανει σε χιλιαδες αμαξια και ειναι αναγνωρισμενος.

για να μη μακρηγορουμε, αν δεν μπαινει μπροστα στο παρμπριζ ειναι τσαμπα τα χρηματα ειδικα για νανοκεραμικες η εστω ακριβες σειρες. οχι τπτ αλλο αμαρτια να εχεις δωσει τοσα και να πηγαινεις ταξιδι το καλοκαιρι και να σε καιει ο ηλιος μπροστα.

αμα πας σε τιμη τυπου 100ε απλα για να υπαρχει μια προστασια κυριως για παιδια οκ δεκτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tasoskont είπε

Καλημέρα ,

Μιας και πιάσαμε τις μεμβράνες γνωρίζει κάποιος αν τα εργοστασιακά φιμέ κρύσταλλα έχουν uv προστάσια ή πρέπει να μπει διάφανη μεβράνη με uv προστασία απο πάνω???

καλημερα, πρεπει να μπει διαφανη απο πανω για UV προστασια. ειναι απλως σκουρα τζαμια τα εργοστασιακα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δηλαδή δεν μπορεί να βάλει παντού πετσέτες για να μην περάσει μέσα ?

Αυτό δεν καταλαβαίνω εγώ και ας κόψουν το σημείο που είναι το radar ή οι αισθητήρες επάνω στο τζάμι

Μου φαίνεται αστείο το να μην μπορεί να κάνεις μία τέτοια εγκατάσταση .

Έχω ακούσει ότι μπορεί το τζάμι να έχει κάποιο τύπο κρυστάλλου (δεν θυμάμαι πιο είναι) που μπορεί να παγιδεύει θερμοκρασία μέσα και να σου ραγίσει.

Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά οκ αυτό να το δεχθώ .

Ότι δεν μπορεί ο εγκαταστάτης να προστατεύει το αμάξι απο το να περάσει νερό μου ακούγεται μπούρδα

Με την παραπάνω λογική δεν πρέπει να κάνεις και βιολογικό

Απαγορεύεται στον ουρανό μην πέσει

Στην κονσόλα μην περάσει στο ηχοσύστημα

Τώρα βάλαμε και το ταμπλό

Οπότε απλά μένουν καθίσματα και πάτωμα

κι ομως, οι επαγγελματιες που μιλησα ήταν καθετοι (και με γνωση και καλες κριτικές, οχι πλυντήριο που βαζει κ μεμβρανες ο πακι). τι να πω... εγω δε το ρισκαρω ουτως ή αλλιως με καλύπτει η μειωση που επιτυγχάνεται με τις υπολοιπες

54 λεπτά πριν, ritualistic είπε

@paylidis @Dinos1973 οκ τωρα κατανοητο αλλα φανταζομαι καποιο υλικο θα βαζει για να αποφυγει τετοιου ειδους ζημιες και επισης στις 170 κριτικες που εχει δεν αναφερει ουτε ενας κατι τετοιο.

anyway αντιλαμβανομαι το ρισκο που λετε αλλα μιλαμε για επαγγελματια εγκαταστατη φανταζομαι.

παντα μιλάμε για επαγγελματία και οχι γνωστό γνωστού που δουλευε ενα μηνα σε συνεργειο και ξερει να κανει κ μεμβρανες... η αποψη του άκη (αυτος που σου ανέφερα) ήταν οτι παντοτε οτι και αν βαλεις μπορει να γινει στραβη με το νερο γιατι μιλάμε για πολύ νερό... ο αλλος δε το συζητουσε καν για τοσο καινουργιο αυτοκίνητο (ειπε εαν ήταν εως 2010-11 που δεν εχουν τοσα ηλεκτρονικά θα μου εβαζε)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atrigane είπε

Για τι τιμές μιλάμε; Με μια γρήγορη ματιά μου φάνηκε αξιόλογο

Αν θυμάμαι καλά κοντά στα 300€ με την τοποθέτηση. Μπορεί να φαίνεται ακριβό αλλά σίγουρα κάνει δουλειά. Επειδή κάθισα στην διαδικασία εγκατάστασης, σου λύνει την κονσόλα στο λεβγέ ταχυτήτων και εγκαθιστά εκεί τον μηχανισμό με μπουλόνια ασφαλείας. Μπορείς να μπεις και στην σελίδα τους στο FB να δεις φωτός. Θα προτιμούσα ίσως ένα καλύτερο συναργερμό (βλ. Pandora)  αλλά όμως με την Toyota να σε βγάζει εκτός εγγύησης για πλάκα στα ηλεκτρονικά, κατέληξα στον συνδυασμό εργοστασιακός συναγερμός με bear lock. Απλά αυτό που θα ζητήσω είναι να μου συνδέσουν τον συναγερμό και με την κόρνα του αυτοκινήτου αντί μόνο με την αυτοτροφοδοτούμενη σειρήνα και ίσως κανά tilt sensor αν το υποστηρίζει.

12 λεπτά πριν, paylidis είπε

κι ομως, οι επαγγελματιες που μιλησα ήταν καθετοι (και με γνωση και καλες κριτικές, οχι πλυντήριο που βαζει κ μεμβρανες ο πακι). τι να πω... εγω δε το ρισκαρω ουτως ή αλλιως με καλύπτει η μειωση που επιτυγχάνεται με τις υπολοιπες

Όταν ήμουν στην αντιπροσωπεία για να κλείσω το αυτοκίνητο,  μου έδειξαν και ένα καινούριο Yaris που με συνεργαζόμενο εγκαταστάτη είχαν περάσει μεμβράνες εκεί. Θα το κυνηγήσω έτσι για μεμβράνες στο παρμπρίζ γιατί αλλιώς το θεωρώ δώρο άδωρο

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, denexo είπε

Αν θυμάμαι καλά κοντά στα 300€ με την τοποθέτηση. Μπορεί να φαίνεται ακριβό αλλά σίγουρα κάνει δουλειά. Επειδή κάθισα στην διαδικασία εγκατάστασης, σου λύνει την κονσόλα στο λεβγέ ταχυτήτων και εγκαθιστά εκεί τον μηχανισμό με μπουλόνια ασφαλείας. Μπορείς να μπεις και στην σελίδα τους στο FB να δεις φωτός. Θα προτιμούσα ίσως ένα καλύτερο συναργερμό (βλ. Pandora)  αλλά όμως με την Toyota να σε βγάζει εκτός εγγύησης για πλάκα στα ηλεκτρονικά, κατέληξα στον συνδυασμό εργοστασιακός συναγερμός με bear lock. Απλά αυτό που θα ζητήσω είναι να μου συνδέσουν τον συναγερμό και με την κόρνα του αυτοκινήτου αντί μόνο με την αυτοτροφοδοτούμενη σειρήνα και ίσως κανά tilt sensor αν το υποστηρίζει.

Πολύ κατατοπιστικός! σε ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, NTC Labs είπε

Η εξωτερικη οντως μπορει να χαλασει τα λαστιχα (μετα απο πολυ καιρο βεβαια) και να εχεις θεματα με νερα.

Τώρα μας έβαλες ψύλλους στο μυαλό..Άλλο μπελά βρήκαμε 😂

11 ώρες πριν, denexo είπε

Όταν με το καλό έρθει το δικό μου (ελπίζω να ισχύει το τέλη Ιουλίου) με βλέπω καπάκια στην Autofilms για νανοκεραμικές Armolan (με 75% περατότητα) και Bear Lock για το κιβώτιο ταχυτήτων (έχω ήδη στο Yaris καθότι μου έκλεψαν το προηγούμενο Yaris)

Κόστος για αυτό στο κιβώτιο ταχυτήτων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...