Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, jim1912 είπε

Παίδες,παρέλαβα τλκ το πούμα.Όλα καλά πέρασα και μεμβράνες!

Σημερα λέω δε πας στο πρακτικερ να πάρεις μια εξωτερική Ηλιοπροστασία;Πάω την παίρνω,βγαίνω έξω και την βάζω στα πρόχειρα να την δοκιμάσω.

Αυτη έχει κάτι αυτάκια (ξέρετε από μέσα που μπαίνουν όταν κλείνεις την πόρτα) για να μη στην τραβάνε από έξω και στην κλέψει κανένας.Τα αυτάκια αυτά λοιπόν έχουν στην άκρη τους (στο σημείο που βρίσκεται μέσα από το αυτοκίνητο όταν κλείσεις τις πόρτες) κάτι σκληρά σαν κυλίνδρους ώστε αν κάποιος την τραβήξει από έξω,αυτά να μαγκώσουν και να μη μπορεί να βγει.

Θελετε λοιπόν από την βιασύνη μου,από την ασχετοσύνη μου;Την έβαλα ανάποδα;Δε ξέρω τι να πω,πάω να κλείσω την μια πόρτα δεν κλείνει,δίνω μια ώθηση παραπάνω και κλείνει.Ανοίγω μετά και κοιτάζω μέσα σημαδι στο εσωτερικό της πόρτας.Μπήκε σε ένα σημείο το πλαστικο μέσα και τρελάθηκα.Θα προσπαθήσω να βάλω και φωτό,αλλά δεν έχω ξαναβάλει και δε ξέρω πως.

Αν μπορεί κάποιος να μου πει πως να βάλω φωτογραφίες θα το εκτιμούσα.Να μου πείτε και τη γνωμη σας,τι να κάνω.

31DB002B-0003-4C24-9457-E8EE4BED4014.jpeg

Γούρι. Για το μάτι. Ούτε που φαίνεται μη σκας 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Α επίσης θα πρότεινα εσωτερική προστασία έχω ακούσει από διάφορους ότι η εξωτερική μπορεί να σου χαλάσει τα λάστιχα

Μπορεί να είναι και ράδιο αρβύλα

Πως μπορεί να σου χαλάσει τα λάστιχα η εξωτερική ηλιοπροστασία; Το ασήμι στο παρμπρίζ δεν εννοούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Πως μπορεί να σου χαλάσει τα λάστιχα η εξωτερική ηλιοπροστασία; Το ασήμι στο παρμπρίζ δεν εννοούμε;

Τα εσωτερικά λάστιχα , θερμοηχομονωσης στις πόρτες κτλ , αφού εκεί "πατάνε" , μάλλον εννοεί ο Θωμάς

Επεξ/σία από terry308
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Πως μπορεί να σου χαλάσει τα λάστιχα η εξωτερική ηλιοπροστασία; Το ασήμι στο παρμπρίζ δεν εννοούμε;

Αυτό που γράφει ο Λευτέρης επειδή πιάνει από μέσα και μπορεί να πιέζει τα λάστιχα

Εκτός αυτού θεωρώ πιο βολική την εσωτερική γιατί δεν χρειάζεται να βγεις έξω και να ανοίξεις τις 2 πόρτες συν ότι δεν χρειάζεται να την πλένεις όπως την εξωτερική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, terry308 είπε

Καλοτάξιδο , άστο έτσι για το μάτι , είναι πλαστικό δε πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις κάτι , κάτι παρόμοιο έπαθα κι εγώ τη πρώτη ημέρα , φτάνω σπίτι , πυλωτή ... και βγάζω τα προστατευτικά , μεμβράνες κτλ , κατεβάζω χειρόφρενο ... κυλάει 1 μέτρο ;; χρρ στη κολώνα της πυλωτής ... ήρθε το πρώτο γδαρσιματάκι , γούρι - γούρι ...

Μου έδωσες κουράγιο😂

1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

Πως μπορεί να σου χαλάσει τα λάστιχα η εξωτερική ηλιοπροστασία; Το ασήμι στο παρμπρίζ δεν εννοούμε;

Ακριβώς.Αυτό στις άκρες στα αυτάκια που μπαίνουν μέσα στο αυτοκίνητο όταν κλείνεις τις πόρτες,έχει δυο κυλίνδρους (δε ξέρω το υλικό) ώστε αν κάποιος πάει να σου τραβήξει το πανί,αυτοί οι κύλινδροι δεν αφήνουν την Ηλιοπροστασία να βγει (σφηνώνουν από μέσα).Ε όπως έκλεισα λοιπόν την πόρτα ο ένας κύλινδρος από το αυτάκι έκλεισε σε εκείνο το σημείο και από την πίεση έκανε αυτό το βαθουλωματακι.Θα βάλω φωτό αύριο ίσως και θα καταλάβεις.

48 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αυτό που γράφει ο Λευτέρης επειδή πιάνει από μέσα και μπορεί να πιέζει τα λάστιχα

Εκτός αυτού θεωρώ πιο βολική την εσωτερική γιατί δεν χρειάζεται να βγεις έξω και να ανοίξεις τις 2 πόρτες συν ότι δεν χρειάζεται να την πλένεις όπως την εξωτερική

Καλά τα λες,απλά μου είπανε ότι η εξωτερική προστατευει και τις κάμερες που έχει το αυτοκίνητο επάνω στο παρμπρίζ.Τα ραντάρ του δλδ.Ενώ η εσωτερική μόνο το εσωτερικό του αυτοκινήτου!

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Καλοταξιδο

Εντάξει καταλαβαίνουμε όλοι την ξενερα αλλά γούρι όπως λέει ο Λευτέρης στο σημείο που είναι κλείνει η πόρτα αν κατάλαβα καλά οπότε δεν θα το βλέπεις ποτέ

Και εγώ πήγα να βάλω πετάλια και έσπασα το πλαστικό στο προηγούμενο

Όλοι την έχουμε πατήσει κοίτα να ευχαριστηθείς το αμάξι και βάλε μας φωτό

Κατέβασε κάποιο app που να τις κάνει resize

Θα βάλω φωτό ναι.Όντως ξενερα μιας και το αμάξι είναι μιας ημέρας😉.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, jim1912 είπε

Μου έδωσες κουράγιο😂

Με την "πούδρα" απτή κολώνα θα έδειχνε περισσότερο αλλά κι έτσι κάτι καταλαβαίνεις... το καλό για εμένα είναι ότι είναι εξωτερικά και δε πέφτει το μάτι μου ή δε πηγαίνει γιατί το έχω στο μυαλό όπως θα το έχεις εσύ 

IMG_20210528_071841.jpg

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, terry308 είπε

Με την "πούδρα" απτή κολώνα θα έδειχνε περισσότερο αλλά κι έτσι κάτι καταλαβαίνεις... το καλό για εμένα είναι ότι είναι εξωτερικά και δε πέφτει το μάτι μου ή δε πηγαίνει γιατί το έχω στο μυαλό όπως θα το έχεις εσύ 

IMG_20210528_071841.jpg

Δεν παίρνεις χρώμα σε μπουκαλάκι να του βάλεις?

Επεξ/σία από tsofras
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, tsofras είπε

Α επίσης θα πρότεινα εσωτερική προστασία έχω ακούσει από διάφορους ότι η εξωτερική μπορεί να σου χαλάσει τα λάστιχα

Μπορεί να είναι και ράδιο αρβύλα

Η εξωτερικη οντως μπορει να χαλασει τα λαστιχα (μετα απο πολυ καιρο βεβαια) και να εχεις θεματα με νερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα στο team 

με την συζητηση περι ηλιοπροστασιας κτλ εκανα ενα τηλεφωνημα στην llumar για νανοκεραμικες και η τιμη που πηρα ειναι 290ε χωρις το παρμπριζ που δεν το αναλαμβανουν (Audi Q3).

Σαν τιμη δεν εχω θεμα αλλα εχω την εντυπωση οτι οι απωλειες απο το μπροστα τζαμι θα ειναι τεραστιες, ο εγκαταστατης βεβαια λεει οτι δεν τοποθετουν επειδη απο το εργοστασιο το τζαμι του παρμπριζ εχει τελειως διαφορετικη κατασκευη απο τα υπολοιπα και με την μεμβρανη πιθανον θα κανει νερα σε καποια σημεια.

Σε δευτερη φαση τηλεφωνησα στην AutoFilms στο Ν. Ψυχικο, οι οποιοι τοποθετουν και στο παρμπριζ σε αρκετα καλη τιμη αλλα η μαρκα ειναι Armolan.

Γνωμες ?

Επεξ/σία από ritualistic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ritualistic είπε

καλημερα στο team 

με την συζητηση περι ηλιοπροστασιας κτλ εκανα ενα τηλεφωνημα στην llumar για νανοκεραμικες και η τιμη που πηρα ειναι 290ε χωρις το παρμπριζ που δεν το αναλαμβανουν (Audi Q3).

Σαν τιμη δεν εχω θεμα αλλα εχω την εντυπωση οτι οι απωλειες απο το μπροστα τζαμι θα ειναι τεραστιες, ο εγκαταστατης βεβαια λεει οτι δεν τοποθετουν επειδη απο το εργοστασιο το τζαμι του παρμπριζ εχει τελειως διαφορετικη κατασκευη απο τα υπολοιπα και με την μεμβρανη πιθανον θα κανει νερα σε καποια σημεια.

Γνωμες ?

Δεν ξέρω και εμένα με φόβισαν , άλλοι βάζουν άλλοι δεν βάζουν

Σίγουρα αν δεν βάλεις μπροστά δεν έχει νόημα πιστεύω να μπεί στα υπόλοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δεν ξέρω και εμένα με φόβισαν , άλλοι βάζουν άλλοι δεν βάζουν

Σίγουρα αν δεν βάλεις μπροστά δεν έχει νόημα πιστεύω να μπεί στα υπόλοιπα

Σε επικοινωνια με την AutoFilms (εχω κανει edit το αρχικο μου ποστ) το παιδι εκει μου ειπε οτι δουλευε 12 χρονια στην Llumar και ο λογος που δεν τοποθετουν στο παρμπριζ ειναι οτι δεν τους αφηνει η μαμα εταιρεια και οχι κατι αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,

Μιας και πιάσαμε τις μεμβράνες γνωρίζει κάποιος αν τα εργοστασιακά φιμέ κρύσταλλα έχουν uv προστάσια ή πρέπει να μπει διάφανη μεβράνη με uv προστασία απο πάνω???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν με το καλό έρθει το δικό μου (ελπίζω να ισχύει το τέλη Ιουλίου) με βλέπω καπάκια στην Autofilms για νανοκεραμικές Armolan (με 75% περατότητα) και Bear Lock για το κιβώτιο ταχυτήτων (έχω ήδη στο Yaris καθότι μου έκλεψαν το προηγούμενο Yaris)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tasoskont είπε

Καλημέρα ,

Μιας και πιάσαμε τις μεμβράνες γνωρίζει κάποιος αν τα εργοστασιακά φιμέ κρύσταλλα έχουν uv προστάσια ή πρέπει να μπει διάφανη μεβράνη με uv προστασία απο πάνω???

Νομίζω δεν έχουν απλά είναι σκούρα τα τζάμια

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, ritualistic είπε

καλημερα στο team 

με την συζητηση περι ηλιοπροστασιας κτλ εκανα ενα τηλεφωνημα στην llumar για νανοκεραμικες και η τιμη που πηρα ειναι 290ε χωρις το παρμπριζ που δεν το αναλαμβανουν (Audi Q3).

Σαν τιμη δεν εχω θεμα αλλα εχω την εντυπωση οτι οι απωλειες απο το μπροστα τζαμι θα ειναι τεραστιες, ο εγκαταστατης βεβαια λεει οτι δεν τοποθετουν επειδη απο το εργοστασιο το τζαμι του παρμπριζ εχει τελειως διαφορετικη κατασκευη απο τα υπολοιπα και με την μεμβρανη πιθανον θα κανει νερα σε καποια σημεια.

Σε δευτερη φαση τηλεφωνησα στην AutoFilms στο Ν. Ψυχικο, οι οποιοι τοποθετουν και στο παρμπριζ σε αρκετα καλη τιμη αλλα η μαρκα ειναι Armolan.

Γνωμες ?

Καλημέρα συνοδοιπορε Audista!

ΟΧΙ στο παρπριζ, και οι 2 εγκαταστατες που πηγα (οχι φιρμες, ιδιώτες απλοί) ήταν κάθετοι... μπορει να γινει παρα πολυ σοβαρή ζημια στα ηλεκτρονικά του αυτοκινητου μου είπαν (δε μου ειπαν κατι για το εαν θα κανει νερά κλπ).

κανε ενα τηλέφωνο σε αυτόν που έβαλα στο καμικ, ειναι πολυ τιμιο παλικάρι (δε πρόκειται όμως να σου βάλει στο παρπριζ παρα μονο ίσως με ΥΔ οτι δέχεσαι οποιαδήποτε ευθυνη για φθορά ζημιά κλπ). Για το παρπριζ μια λεπτη ηλιοπροστασία εξωτερική και τελειωσε, απλα θα πρεπει να θυμασαι να την βάζεις (οχι σαν εμενα που τη ξεχνάω μονίμως)

 

αυτό το παλικάρι στο ψυχικό ήταν στις πιθανές επιλογές μου αλλα δε μου αρεσε ο καπως απότομος τροπος του στο τηλεφωνο που πηρα για απορίες/ερωτησεις οποτε κ δε πηγα εκει (ισως εκανα λάθος). Σαν τιμή ήταν αρκετά καλη (όλα πριν παρπριζ νομιζω καπου 180-200 πριν 11 μήνες για νανοκεραμικες)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...