Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μου κάθεται και πολύ καλά να αλλάξω ένα αυτοκίνητο με 190χιλ χιλιόμετρα και να πάρω ένα με 150χιλ χιλιόμετρα και να δώσω και 12 Χιλ €. Αν και φαίνονται αξιόλογες προτάσεις και σε ευχαριστώ για αυτές. Θέλει πολύ ψάξιμο 

Επεξ/σία από theoilia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σαφως θέλει πολυ ψάξιμο... Προσωπικά βεβαια θα πηγαινα σε καινουργιο με δοσεις για να ειμαι ειλικρινης... Η αγορά μεταχειρισμένου ειναι πολυ υψηλά (σκεψου κοιτουσα τωρα για ενα συναδελφο που με ρωτησε για troc και πουλάνε troc του 2017 με 30-40 χιλιαδες χλμ, μόλις 300-500€ κατω απο τη σημερινή αξια καινουργιου ή και πιο ακριβα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, paylidis είπε

Σαφως θέλει πολυ ψάξιμο... Προσωπικά βεβαια θα πηγαινα σε καινουργιο με δοσεις για να ειμαι ειλικρινης... Η αγορά μεταχειρισμένου ειναι πολυ υψηλά (σκεψου κοιτουσα τωρα για ενα συναδελφο που με ρωτησε για troc και πουλάνε troc του 2017 με 30-40 χιλιαδες χλμ, μόλις 300-500€ κατω απο τη σημερινή αξια καινουργιου ή και πιο ακριβα!)

Εδώ ρε μαν πουλάνε το προηγούμενο Leon 22.000 με τα 150 άλογα και χωρίς ηλιοροφή και γράφουν ότι δεν θέλουν παζάρια. Και το καινούριο κάνει ακριβώς τόσο.

Δεν λέμε για το προηγούμενο που είχα που υπάρχουν 2 αγγελίες και το έχουν 17.000ε και χωρίς Led / Ηλιοροφή (16500 το αγόρασα πριν 6 χρόνια)

Ότι να ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Εδώ ρε μαν πουλάνε το προηγούμενο Leon 22.000 με τα 150 άλογα και χωρίς ηλιοροφή και γράφουν ότι δεν θέλουν παζάρια. Και το καινούριο κάνει ακριβώς τόσο.

Δεν λέμε για το προηγούμενο που είχα που υπάρχουν 2 αγγελίες και το έχουν 17.000ε και χωρίς Led / Ηλιοροφή (16500 το αγόρασα πριν 6 χρόνια)

Ότι να ναι

ετσι ακριβως, γελαει ο κοσμος... το θέμα ειναι οτι όλο και κάποιο κοροιδο θα βρεθει κ θα τους τα δωσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, paylidis είπε

ετσι ακριβως, γελαει ο κοσμος... το θέμα ειναι οτι όλο και κάποιο κοροιδο θα βρεθει κ θα τους τα δωσει....

Με αυτά που βλέπω νιώθω βλάκας που έδωσα το δικό μου στα 11500 (βέβαια είχε αλλάξει προφυλακτήρα - διόρθωση καπώ απο τρακάρισμα και 3 φορές το DSG) αλλά έμαθα ότι το παλικάρι που το έδωσα πήγε και ρώτησα πόσο το παίρνουν ανταλλαγή και του είπαν 11.000ε . Που σημαίνει ότι και αυτοί θα το έβαζαν 12.500 - 13.000 και τρίτο χέρι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Με αυτά που βλέπω νιώθω βλάκας που έδωσα το δικό μου στα 11500 (βέβαια είχε αλλάξει προφυλακτήρα - διόρθωση καπώ απο τρακάρισμα και 3 φορές το DSG) αλλά έμαθα ότι το παλικάρι που το έδωσα πήγε και ρώτησα πόσο το παίρνουν ανταλλαγή και του είπαν 11.000ε . Που σημαίνει ότι και αυτοί θα το έβαζαν 12.500 - 13.000 και τρίτο χέρι

Ισχύει, εαν ψαχτείς και τότε σου είχα πει λιγα το δίνεις..... και εγω μέτρια το εδωσα το BMW αλλα ειχα παρει αποφαση να φυγει (νταξ δε θα επαιρνα 2 χιλιαρικα παραπανω μιας κ ειχε αρκετά χλμ, αλλα ισως 500-600€ παραπάνω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsofras ρε φίλε αν θυμάμαι έχεις οδηγήσει το c3 aircross.θυμησε μου σε παρακαλώ τι εντύπωση σου άφησε αν σου είναι εύκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, theoilia είπε

@tsofras ρε φίλε αν θυμάμαι έχεις οδηγήσει το c3 aircross.θυμησε μου σε παρακαλώ τι εντύπωση σου άφησε αν σου είναι εύκολο

Καλά θυμάσαι , δεν το έχω πάει ταξιδι για να σου μιλήσω για κλίσεις σε στροφές αλλά είναι ένα πολύ άνετο ευκολοδήγητο αμάξι .

Δεν είναι για συγκινήσεις , ωραία αναρτησούλα και άνετα καθίσματα . Ο κινητήρα 1.2 110 είναι πάρα πολύ καλός , ροπάτος , πιστεύω θα σε καλύψει.

Το κιβώτιο είναι σχετικά καλό σε σύγκριση με του 2008 , ωραίοι χώροι που είναι και μεταβλητοί για να κερδίζεις χώρο στο πορτ μπαγκαζ. 410 λίτρα με όλα τα καθίσματα πίσω , 520 αν τα τραβήξεις μπροστά αν θυμάμαι καλά.

Γενικά πολύ άνετο all around αυτοκίνητο , ότι πρέπει για οικογένεια και κάνεις και το κομμάτι σου σε κανα χωματάκι .

Δεν στο πρότεινα γιατί είναι off budget

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Έχει κάποια C3 aircross στο car.gr χειροκίνητα σε νορμαλ τιμή ,ας τα δει απο κοντά , στο budget του είναι

2 έχει στο budget του με τον ατμοσφαιρικό κινητήρα των 82 αλόγων.

Επειδή με αυτο τον κινητήρα έχουμε το C3 δεν θα το πρότεινα στο aircross αν είναι να το γεμίσει και να πάει ταξίδι με κλιματισμό.

Εδώ η γυναίκα μου που ανοίγει τον κλιματισμό απο όταν έπιασε η ζέστη και πάει μόνη της στη δουλειά μου λέει τι βλακεία έκανα που δεν πήρα το τούρμπο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

2 έχει στο budget του με τον ατμοσφαιρικό κινητήρα των 82 αλόγων.

 

Αυτο με τα 82 ειναι νεκροφόρα, για κανένα λόγο... Πηγε εκανε TD συγγενης (60+) το Opel με το ιδιο μοτερ και βγαινοντας ειπε "ειναι επικυνδυνα αργο"... τελικα διαλεξε το χιλιαρι αρόνα και ειναι ευχαριστημένος, τωρ αληγει η χρονομισθωση και κοιτάει πλεον για αγορά κατι μεγάλο (και καλοκοιτάει πλέον το ηλεκτρικό Q4 που μου ηρθε ενημερωτικη προσφορά στα 44Κ για την εκδοση με ~400χλμ αυτονομία - που με την εκπτωση του κράτους πεφτει σε επιπεδα θερμικού αντιστοιχου εξοπλισμού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο opel 60+ , σε 100άρη Arona  και καταλήγει σε ηλεκτρικό Q4 ????! progress.... !

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

2 έχει στο budget του με τον ατμοσφαιρικό κινητήρα των 82 αλόγων.

όντως δεν πρόσεξα τα άλογα και ναι φορτωμένο θα ζορίζεται .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Απο opel 60+ , σε 100άρη Arona  και καταλήγει σε ηλεκτρικό Q4 ????! progress.... !

όντως δεν πρόσεξα τα άλογα και ναι φορτωμένο θα ζορίζεται .

A4 18αρι με το πρώην μοτερ του θωμα είχε πριν το αρονα (το crossland ήτο εναλλακτική για Leasing*)... To Q4 παει για αμαξι συνταξιοδότησης, αγορασμένο αυτή τη φορά...

 

*ναι επιασαν τσιγκουνιες την εταιρεία το 2017-18 και πηγαν τα στελεχη απο audi + merc σε b-suv δευτεροκλασσάτα... 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όπως όλα δείχνουν θα δώσω στα μέσα του μήνα το αυτοκίνητο μου και ψάχνω ένα μεταχειρισμένο. Χρόνος υλοποίησης αγοράς σε 6 μήνες, δλδ αρχές 2022. 

Κοιτάζω

  • Mercedes A class
  • BMW 1 series
  • Mercedes GLA

Μόνο αυτόματο κοιτάω.

Το τελευταίο αποτελεί υπέρβαση και θα εξαρτηθεί από ένα πακέτο χρημάτων που περιμένω από μια δουλειά. Ειδάλλως Budget top στα 17.000 

Έχω πάρει απόφαση ότι κάτι αντίστοιχο σε αίσθηση με αυτό που έχω τώρα δε θα βρώ σε καινουργιο. 

Ακούω και άλλες ιδέες στο ίδιο ύφος.

Επεξ/σία από squib
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...