Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, mp123 είπε

Ετσι πληροφοριακά μιας και είχες σμαρτακι η κουκούλα από το καμπριο ποσό έχει καινουρια και τι να προσέξω όταν πάω να δω καμπριο ;

 

θα προσεξεις να ειναι ομαλη η κυλιση της, να μην εχει πουθενα ανομοιομορφίες κενα κλπ, να κανει ολη τη διαδρομή απροβληματιστά και φυσικά να μη παιρνει νερά (εαν παρει νερα υπάρχει πρόβλημα). Γενικα ΔΕΝ πονανε ιδιαίτερα στις κουκουλες μιας και ειναι πολυ απλές σαν κατασκευη-νοοτροπια-λειτουργία... Εαν δεις 3-4 θα καταλαβεις καποιο που εχει θέμα σχετικά εύκολα.

Καινουργια κουκουλα μηχανισμοί τοποθετηση σε αντιπροσωπεία ήταν τότε γύρω στα 1600-1800, ειχα πάρει μια μεταχειρισμένη κάποια στιγμή που την ειχα βρει κοψοχρονια στα 2 κατοστάρικα απο τρακαρισμένο, χρησιμοποιησα ενα μέρος της που μου χρειάστηκε λιγο αργότερα οταν μου την εσκισε ένας κοπανος (μάλλον οπαδος ομαδας) στην Αγγελάκη και τα υπολοιπα τα πουλησα λιγο πάνω απο τη τιμή που τα πήρα (μου καλυψε κ τα εργατικά κοινως αυτη μου η κινηση).

Γενικά πιο εύκολη ειναι η αλλαγη ολοκληρης κουκουλας παρα ενος εξαρτηματος της οποτε εαν για το χ-ψ λογο εχει χοντρή ζημια πας με μικρη διαφορά σε καινουργια κ πουλας ότι αξιζει απο την παλια 🤣

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά ο γαμπρός μου ψάχνουν SUV μεταχειρισμένο μου είπαν. Δίνουν 10Κ+ότι βγάλουν από ένα 207 του 2007. Μου είπε ότι κανά 5Κ βλέπει να φεύγουν αντίστοιχα.

Εγώ τους είπα να πάνε σε καινούργιο π.χ. Stonic. Είδαν κάποιο qasqai μόνο. Γιά πείτε καμία συμβούλή ιδέα (καινούργιο ή όχι; μοντέλα;).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Με 15Κ ειναι πολυ κοντα σε καινουργιο.... κ προς τα εκει να παει θα ελεγα...

 

1 ώρα πριν, billyg599 είπε

Παιδιά ο γαμπρός μου ψάχνουν SUV μεταχειρισμένο μου είπαν. Δίνουν 10Κ+ότι βγάλουν από ένα 207 του 2007. Μου είπε ότι κανά 5Κ βλέπει να φεύγουν αντίστοιχα.

Εγώ τους είπα να πάνε σε καινούργιο π.χ. Stonic. Είδαν κάποιο qasqai μόνο. Γιά πείτε καμία συμβούλή ιδέα (καινούργιο ή όχι; μοντέλα;).

 

Έτσι ακριβώς. 

Σε αυτά τα λεφτά φτάνει καινούργια δεν υπάρχει λόγος για μετάχ. 

Ενα duster η stonic η οποιοδήποτε άλλο καινουργιο θα είναι καλύτερο στα πάντα από ένα qashqai  10ετιας. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, imr είπε

 

Έτσι ακριβώς. 

Σε αυτά τα λεφτά φτάνει καινούργια δεν υπάρχει λόγος για μετάχ. 

Ενα duster η stonic η οποιοδήποτε άλλο καινουργιο θα είναι καλύτερο στα πάντα από ένα qashqai  10ετιας. 

Duster θα ελεγα κ εγω εαν το budget ειναι στενο και χρειάζονται και χώροι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Duster θα ελεγα κ εγω εαν το budget ειναι στενο και χρειάζονται και χώροι...

Ναι είναι τρελό value σε αυτά τα λεφτά. 

Το πρόβλημα είναι με τα μετάχ και τις τιμές τους δεν αξίζει να δώσεις 10-15κ για κάτι που βρίσκεις με ίδια τιμή σε καινουργιο

(10 και 15 αξίζουν για κάτι που δεν μπορείς να αγοράσεις καινούργιο.) 

 

Ήμουν στο ίδιο δίλημμα περσυ το καλοκαίρι, ενώ έψαχνα για μετάχ στις 10κ κατέληξα ένα βήμα πριν κλείσω duster.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imr είπε

Ναι είναι τρελό value σε αυτά τα λεφτά. 

Το πρόβλημα είναι με τα μετάχ και τις τιμές τους δεν αξίζει να δώσεις 10-15κ για κάτι που βρίσκεις με ίδια τιμή σε καινουργιο

(10 και 15 αξίζουν για κάτι που δεν μπορείς να αγοράσεις καινούργιο.) 

 

Ήμουν στο ίδιο δίλημμα περσυ το καλοκαίρι, ενώ έψαχνα για μετάχ στις 10κ κατέληξα ένα βήμα πριν κλείσω duster.

Συμφωνώ. Είδα και γώ λίγο γρήγορα στο car το qasqai που έλεγα. Με 15Κ αυτά τα αυτοκίνητα έχουν κοντά στα 100Κ χιλιόμετρα. lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν λέω καλό το στονικ αλλά με έναν αξιοπρεπή κινητήρα πας στα 17 18 και πάλι χιλιαρησ κινητήρας 100 άλογα. Ψόφιο.Με τίποτα αυτόν με τα 84 άλογα. Θα σέρνετε.

Η μόνη ευκαιρία σήμερα για φτηνό καινούριο suv είναι το βιταρα στα 17κ 130 αλογάκια.Οκ δεν είναι το πιο ομορφο αλλά η τιμή είναι σούπερ.Δεν βρίσκεις τίποτα καλύτερο. Δεν μπορούμε βα τα έχουμε ολα. Δυστιχως σήμερα για να πάρεις καλό αμάξι οικογενειακό να πηγαίνει στον δρόμο θες 25κ.

Αφηστε τα νταστερ.. μεταπωλητικη αξία μηδέν γεροντιλα και στο τέλος τι θα λες , έχω ντατσια.ενώ το βιταρα έχει όνομα.

 

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Δεν λέω καλό το στονικ αλλά με έναν αξιοπρεπή κινητήρα πας στα 17 18 και πάλι χιλιαρησ κινητήρας 100 άλογα. Ψόφιο.Με τίποτα αυτόν με τα 84 άλογα. Θα σέρνετε.

Η μόνη ευκαιρία σήμερα για φτηνό καινούριο suv είναι το βιταρα στα 17κ 130 αλογάκια.Οκ δεν είναι το πιο ομορφο αλλά η τιμή είναι σούπερ.Δεν βρίσκεις τίποτα καλύτερο. Δεν μπορούμε βα τα έχουμε ολα. Δυστιχως σήμερα για να πάρεις καλό αμάξι οικογενειακό να πηγαίνει στον δρόμο θες 25κ.

Αφηστε τα νταστερ.. μεταπωλητικη αξία μηδέν γεροντιλα και στο τέλος τι θα λες , έχω ντατσια.ενώ το βιταρα έχει όνομα.

 

Το duster με 15k περσυ επερνες εργοστασιακό αέριο που δεν έκαιγε τπτ. Το αντίστοιχο vitara καίει και έχει λιγότερους χώρους. 

Επίσης με κάτω από 20 επερνες τετρακίνητο που πάει παντού χωρίς να φοβάσαι να μην σπάσει. Δεν υπάρχει αντίστοιχο value ακόμα και με τις αυξήσεις. 

Η τελευταία γενιά έχει βελτιωθεί πάρα πολύ σε ποιότητα και μπορώ να πω ότι είναι παρόμοια του vitara. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, atrigane είπε

Από παθητική ασφάλεια; Την εμπιστεύετε την Dacia; Ανήκει σε κάποιον όμιλο;

Στη Renault ανοίκει , αν δίνεις σημασία στα crash test καλό είναι να το διπλό τσεκάρεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, atrigane είπε

Από παθητική ασφάλεια; Την εμπιστεύετε την Dacia; Ανήκει σε κάποιον όμιλο;

Προσωπικά ο μόνος λόγος που δεν θα έπαιρνα είναι αυτός .

2 αστέρια όχι μόνο από τα συστήματα ασφαλείας που λείπουν αλλά έχει και μικρές βαθμολογίες στις καμπίνες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πο

2 ώρες πριν, korakios είπε

Στη Renault ανοίκει , αν δίνεις σημασία στα crash test καλό είναι να το διπλό τσεκάρεις 

Δυσκολα μου βαζεις αδερφε, υπαρχει αλλος-ασφαλης- τροπος να γνωριζουμε την παθητικη ασφαλεια ενος αυτοκινητου; Και το καινουριο passat πατωσε στα crash test και βουτηξαν οι πωλησεις. Μην μου πεις οτι η vw δεν ειναι απτις εταιριες που αν μπορουσε δεν θα το μαγειρευε το αποτελεσμα.

ΥΓ1. Ουτε το οτι ανηκει στη renault μου καθησε καλα. Μηχανικα θα ειναι αξιοπιστο πιστευω, στα επιμερους δεν ξερω. Κραταω μια πισινη, δεν εχω μπει μεσα, μπορει απο κοντα να δειχνει  και να ειναι ποιοτικο.

ΥΓ2. Παντως εχει γεμισει ο κοσμος με duster και santero, ειναι "κλεψια" σαυτα τα χρηματα suv. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, atrigane είπε

πο

Δυσκολα μου βαζεις αδερφε, υπαρχει αλλος-ασφαλης- τροπος να γνωριζουμε την παθητικη ασφαλεια ενος αυτοκινητου; Και το καινουριο passat πατωσε στα crash test και βουτηξαν οι πωλησεις. Μην μου πεις οτι η vw δεν ειναι απτις εταιριες που αν μπορουσε δεν θα το μαγειρευε το αποτελεσμα.

ΥΓ1. Ουτε το οτι ανηκει στη renault μου καθησε καλα. Μηχανικα θα ειναι αξιοπιστο πιστευω, στα επιμερους δεν ξερω. Κραταω μια πισινη, δεν εχω μπει μεσα, μπορει απο κοντα να δειχνει  και να ειναι ποιοτικο.

ΥΓ2. Παντως εχει γεμισει ο κοσμος με duster και santero, ειναι "κλεψια" σαυτα τα χρηματα suv. 

Ποιοτικό δεν είναι. 

Αν μπεις μέσα θα το καταλάβεις πχ έχει παντού σκληρά πλαστικά. 

Το θέμα είναι αν είναι αποδεκτή ποιότητα για εσενα

Εμένα πχ τα πλαστικά δεν με απασχολούν, ειδικά σε αυτήν την τιμή τα θυσιαζω

Επεξ/σία από imr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, imr είπε

Το duster με 15k περσυ επερνες εργοστασιακό αέριο που δεν έκαιγε τπτ. Το αντίστοιχο vitara καίει και έχει λιγότερους χώρους. 

Επίσης με κάτω από 20 επερνες τετρακίνητο που πάει παντού χωρίς να φοβάσαι να μην σπάσει. Δεν υπάρχει αντίστοιχο value ακόμα και με τις αυξήσεις. 

Η τελευταία γενιά έχει βελτιωθεί πάρα πολύ σε ποιότητα και μπορώ να πω ότι είναι παρόμοια του vitara. 

 

Οκ δεν αντιλεω αλλα άλλο νταστερ άλλο βιταρα. Με το βιταρα που δεν είναι το ομορφότερο έχεις όνομα έχεις μεταπωλητικη αξία. εχεισ και 30 άλογα παραπάνω.Το νταστερ το παντρεύτηκες μια ζωή. Δεν το δινεις εύκολα .Δύσκολα παίρνει κάποιος νταστερ.

4 ώρες πριν, tsofras είπε

Προσωπικά ο μόνος λόγος που δεν θα έπαιρνα είναι αυτός .

2 αστέρια όχι μόνο από τα συστήματα ασφαλείας που λείπουν αλλά έχει και μικρές βαθμολογίες στις καμπίνες

Θωμα μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνεια. Εγω δεν θα το έπαιρνα με τίποτα ας είχε και 10 αστέρια.Ενταξη είχα Χιουντάι τρώγετε , κια τρώγετε τωρα ντατσια δεν τρώγετε με τίποτα.Αλλά θα μου πεις εδώ έκανε η βολκβαγκεν πρώτο όνομα το σκοντα που παλιά το κοροϊδεύαμε και τωρα είναι ψηλά οι τιμές της δεν θα κάνει η Ρενώ την ντατσια. Απλός δεν είναι καλή στο μάρκετινγκ οπως το γκρουπ vag.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...