Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, k_onstantinos είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι οικονομικό το θέμα. Για καινούργιο ξεκίνησα να κοιτάω με budget 20-25 χιλ ίσως κ παραπάνω. Έχω γράψει στο άλλο θέμα γι’ αυτό

Απλά λίγο οι καθυστερήσεις, λίγο που έχουν εκτοξευθεί οι τιμές, λίγο η ηλεκτροκίνηση που θα παγιωθεί σε λίγα χρόνια είπα μπας και πάρω μεταχειρισμένο για λίγο μέχρι να στρώσει η κατάσταση.

Αυτό το λες για το RAV 4 συγκεκριμένα;

Ναι. Αλλά γενικά τα SUV εκείνης της περιόδου δεν ήταν άνετα στο δρόμο. Δεν είχαν "σαλόνι" όπως τα σημερινά. Ακόμα και το Land Cruiser κούραζε πολύ σε ταξίδι. Όρθια καθίσματα, θόρυβος απο αέρα, σκληρή ανάρτηση κλπ κλπ.

Σε 2-3 χρόνια οι πωλήσεις των ηλεκτρικών (EV) στην Ελλάδα θα είναι το πολύ 10% της αγοράς. Αν τώρα θες να δεις για κάποια λύση plug-in hybrid στο μέλλον, τότε οκ το καταλαβαίνω αλλά και πάλι νομίζω πως για το μπάτζετ σου δεν αξίζει. Πάρε ένα "συμβατικό" αυτοκίνητο να το χαρείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ήρθα στο σωστο νήμα. Με λίγα λόγια θέλω σμαρτακι το πολυ 6500 συν αλλά 500 που θα ρίξω μετά .Του 12 και μετά με κάτω από 100κ χλμ. Τι να προσέξω που να πάω . ( Αθήνα πειραιας ) το ξερω ολα από εξωτερικό είναι. Κανενα όσο γίνετε αξιοπιστο μαγαζί υπάρχει ; 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, mp123 είπε

Ήρθα στο σωστο νήμα. Με λίγα λόγια θέλω σμαρτακι το πολυ 6500 συν αλλά 500 που θα ρίξω μετά .Του 12 και μετά με κάτω από 100κ χλμ. Τι να προσέξω που να πάω . ( Αθήνα πειραιας ) το ξερω ολα από εξωτερικό είναι. Κανενα όσο γίνετε αξιοπιστο μαγαζί υπάρχει ; 
 

Αναφορά σε κείμενο

Όχι Φιλε μου. Μόνο σμαρτακι και αν είναι δυνατόν και καμπριο. Έχω το μίνι Κούπερ τρίπορτο το καινούριο 21  και μια σκουτερομηχανη 750. Μόνο σμαρτακι. Για διασκέδαση το θέλω. Ετσι για λίγα γούστα. Έχει το στυλακι του.αυστηρά διθέσιο.

Αφου ειναι για γουστα γιατι οχι παλι Rx8 ή Mx5 ?  :D

Σμαρτακι μτχ και σε καλη κατασταση ειναι δυσευρετο!

Επεξ/σία από Shyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Shyn είπε

Αφου ειναι για γουστα γιατι οχι παλι Rx8 ή Mx5 ?  :D

Σμαρτακι μτχ και σε καλη κατασταση ειναι δυσευρετο!

Rx8 το είχα καίει παρά πολυ. με 6500 μόνο καλή καρότσα βρησκεις. Θες αλλά 5500 για μηχανή .Μχ5 το ίδιο. Μεγαλα αυτοκίνητα δεν είναι για τον σκοπό που θέλω.

σμαρτακι θέλω η αντε και κάνα φιατ 500 στην τιμή αυτη. Τίποτε άλλο. Μικρο και στυλατο. Ένα αμάξι με στυλ μικρό στο να με αποτρέψει από το να πάρω δεύτερη μηχανή .Μόνο αυτά τα δυο με καλύπτουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mp123 είπε

Ήρθα στο σωστο νήμα. Με λίγα λόγια θέλω σμαρτακι το πολυ 6500 συν αλλά 500 που θα ρίξω μετά .Του 12 και μετά με κάτω από 100κ χλμ. Τι να προσέξω που να πάω . ( Αθήνα πειραιας ) το ξερω ολα από εξωτερικό είναι. Κανενα όσο γίνετε αξιοπιστο μαγαζί υπάρχει ; 
 

βλεπώ αρκετά 2011 και μετα στο Budget σου. προτιμησε το facelift (2012+) για καλυτερη μεταπωλητική αξια, εκτος εαν βρεις κατι του 2009-10-11 κοψοχρονια..

μη σε απασχολει η παρουσία οθονης, ουτως ή αλλιως η εργοστασιακή ειναι γτπ, υπαρχουν καποιες ΟΕΜ με 3 κατοστάρικα που κανουν παπαδες 

 

2 τυχαία παραδειγματα εντος αττικής ενα ατμοσφαιρα+1 τουρμπο

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/313531913-smart-fortwo

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/36437092-smart-fortwo

 

αλλα ξαναλεω, δες μηπως παρεις ενα του 09-10-11 (προ fl) σε καλή τιμή να κανεις τη δουλεια σου... διαφορες δεν εχουν, μονο το κοστουμι αλλαζει

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, paylidis είπε

βλεπώ αρκετά 2011 και μετα στο Budget σου. προτιμησε το facelift (2012+) για καλυτερη μεταπωλητική αξια, εκτος εαν βρεις κατι του 2009-10-11 κοψοχρονια..

μη σε απασχολει η παρουσία οθονης, ουτως ή αλλιως η εργοστασιακή ειναι γτπ, υπαρχουν καποιες ΟΕΜ με 3 κατοστάρικα που κανουν παπαδες 

 

2 τυχαία παραδειγματα εντος αττικής ενα ατμοσφαιρα+1 τουρμπο

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/313531913-smart-fortwo

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/36437092-smart-fortwo

 

αλλα ξαναλεω, δες μηπως παρεις ενα του 09-10-11 (προ fl) σε καλή τιμή να κανεις τη δουλεια σου... διαφορες δεν εχουν, μονο το κοστουμι αλλαζει

Άρα βγάζει Τούρμπο και ατμόσφαιρα. Ατμόσφαιρα θα πάω. Απο θέμα αξιοπιστίας τι λένε ;  Τουλάχιστον έχουν φτηνα ανταλλακτικά ;  Επισεις το κιβώτιο ποσό κάνει αν πάθει κάτι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, mp123 είπε

Άρα βγάζει Τούρμπο και ατμόσφαιρα. Ατμόσφαιρα θα πάω. Απο θέμα αξιοπιστίας τι λένε ;  Τουλάχιστον έχουν φτηνα ανταλλακτικά ;  Επισεις το κιβώτιο ποσό κάνει αν πάθει κάτι ;

μια χαρά ειναι απο το 2008 και μετα απο θέμα αξιοπιστίας... υπάρχουν κανα 2-3 σημεια που θέλουν προσοχή για το εαν εχουν αλλαχθεί (θυμαμαι στα γρηγορα λαστιχακια εισαγωγής, μια βιδα στο μιζοδυναμο που εχει βγει και ανακληση αλλα πολλοι την αγνόησαν, και βασεις μηχανής, και τα 3 μαζι κατω απο 2 κατοσταρικα συνολο) αλλα οχι κατι ιδιαιτερο. Ανταλλακτικά ΟΕΜ σε πολύ νορμαλ τιμές, εαν χρειαστεις γνησια για κάποιο λόγο ίσως στον ψιλοπιάσουν λόγω premium αλλα όχι κάτι φοβερό. Ενδεικτικά ντιζες κουκουλας με εργασία (αντιπροσωπεία παντα) μου είχαν πάει γύρω στα 180€. Εκεινο που ειναι ακριβό ειναι ολοκληρη η κουκουλα αν χρειαστείς για κάποιο λόγο επειδη παει μαζι με κλειστρα και λοιπους μηχανισμούς, οποτε βρες μια ασφαλεια που να καλύπτει αντικατασταση κουκουλας. Επισης βρωμαει ο τοπος απο μεταχειρισμενα ανταλλακτικά...

Το κιβώτιο δεν εχει αναγκη, προγραμματίζεται-ρυθμιζεται για πλάκα (εαν το οδηγάει ενα άτομο δε χρειάζεται-εαν το οδηγάει και δευτερο με άλλο στυλ οδηγησης ισως χρειαστει στα 2 χρονια μια φορά αλλα σκεψου το κανω κ εγω με το δικο μου διαγνωστικό...)

Για εμενα ένα smart ατμοσφαιρα cabrio ειναι καλή αγορά (ως αντικατασταση μηχανής το χειμώνα). Για κύριο ειναι ψιλοκαφρίλα (είχα 450 brabus cabrio κυριολεκτικά full extra δερματα θερμαινόμενα τα πάντα όλα, που το ειχα αγοράσει κουτα). Οποσδήποτε ασφάλεια κλοπης!

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/315085708-smart-fortwo
δλδ να ψάχνω κάτι τέτοιο του 13 14 με λίγα χλμ ( οκ το ξέρω θα είναι γυρισμένα και εισαγωγής.) τουλάχιστον αν βρω κανενα μάντρα να δίνει ένα χρόνο εγγύηση μηχανής και κιβωτίου. Αναγκαστικά θα δώσω και κάνα 50ρικο να το ελέγξει η σποτγουιλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mp123 είπε

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/315085708-smart-fortwo
δλδ να ψάχνω κάτι τέτοιο του 13 14 με λίγα χλμ ( οκ το ξέρω θα είναι γυρισμένα και εισαγωγής.) τουλάχιστον αν βρω κανενα μάντρα να δίνει ένα χρόνο εγγύηση μηχανής και κιβωτίου. Αναγκαστικά θα δώσω και κάνα 50ρικο να το ελέγξει η σποτγουιλ.

Αυτό δεν ειναη cabrio…  τα χλμ έως 120Κ είναι οκ κατά τη γνώμη μου… καλύτερα τόσα και αληθινά παρά 50 γυρισμένα (που πλέον δεν είναι τόσο απλό το «γύρισμα»). Οι εγγυήσεις των μάντρων είναι για γέλια. Βρες ένα καλό (ή και 2-3) και πηγαινε σε έναν καθως πρέπει μηχανικό εξειδικευμένο να το δει (όχι σποτ για εμένα για έλεγχο-χρειάζεται εξειδίκευση που δεν εχουν)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mp123 είπε

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/315085708-smart-fortwo
δλδ να ψάχνω κάτι τέτοιο του 13 14 με λίγα χλμ ( οκ το ξέρω θα είναι γυρισμένα και εισαγωγής.) τουλάχιστον αν βρω κανενα μάντρα να δίνει ένα χρόνο εγγύηση μηχανής και κιβωτίου. Αναγκαστικά θα δώσω και κάνα 50ρικο να το ελέγξει η σποτγουιλ.

Συμφωνώ με τον Γιώργο βρες κάποιο εξειδικευμένο σε smart αν μπορείς έχουμε και εδώ Παλαιό Φάληρο ένα αν δεν ξέρεις κάποιο μιας και είσαι κοντά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Θα αρχίσω να ψάχνω.από του 14 και μετά.  Θέλει πολυ ψάξιμο. Ως τον Νοέμβρη Δεκέμβρη που πιανουν τα κρύα . Εκτος και βρω κάτι πολυ καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mp123 είπε

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Θα αρχίσω να ψάχνω.από του 14 και μετά.  Θέλει πολυ ψάξιμο. Ως τον Νοέμβρη Δεκέμβρη που πιανουν τα κρύα . Εκτος και βρω κάτι πολυ καλό.

Το 14 ή 15 άλλαξε μοντέλο οποτε δε θα βρεις το 451 αλλα το επομενο οποτε θα είναι ακριβα, η δικη μου προταση (και με δεδομενο το σκοπο που το θελεις) ειναι ενα καλό του 8-9-10, εκτός εαν σου αρεσει τόσο πολυ το f/l...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

Το 14 ή 15 άλλαξε μοντέλο οποτε δε θα βρεις το 451 αλλα το επομενο οποτε θα είναι ακριβα, η δικη μου προταση (και με δεδομενο το σκοπο που το θελεις) ειναι ενα καλό του 8-9-10, εκτός εαν σου αρεσει τόσο πολυ το f/l...

Τα βλέπω τωρα στο καρ έχουν κάπου στο χιλιάρικο διαφορά.οκ δεν είναι τρελό το ποσό για πιο καινουρια καρότσα. Τελικά σε σμαρτακι θα πάω.  Είναι η καλύτερη επιλογή. Αμάξι οκ , μηχανή οκ και ένα σμαρτ για τον χειμώνα . Αντε να το πάρω να τελειώνω με τα μηχανοκίνητα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mp123 είπε

Τα βλέπω τωρα στο καρ έχουν κάπου στο χιλιάρικο διαφορά.οκ δεν είναι τρελό το ποσό για πιο καινουρια καρότσα. Τελικά σε σμαρτακι θα πάω.  Είναι η καλύτερη επιλογή. Αμάξι οκ , μηχανή οκ και ένα σμαρτ για τον χειμώνα . Αντε να το πάρω να τελειώνω με τα μηχανοκίνητα .

ενα χιλιαρικο διαφορα το 2008-09 με το 2014; Εαν ναι δε το συζητάμε, παιρνεις καλύτερη και πιο εύκολη μεταπώληση (αν κ τα σμαρτ φευγουν σε 2-3 μερες το πολύ και μάλιστα χωρις ιδιαιτερη χασουρα ιδιως για μεταχειρισμένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, paylidis είπε

ενα χιλιαρικο διαφορα το 2008-09 με το 2014; Εαν ναι δε το συζητάμε, παιρνεις καλύτερη και πιο εύκολη μεταπώληση (αν κ τα σμαρτ φευγουν σε 2-3 μερες το πολύ και μάλιστα χωρις ιδιαιτερη χασουρα ιδιως για μεταχειρισμένα)

Ετσι πληροφοριακά μιας και είχες σμαρτακι η κουκούλα από το καμπριο ποσό έχει καινουρια και τι να προσέξω όταν πάω να δω καμπριο ;

 

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...