Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/7/2021 στις 11:00 ΠΜ, squib είπε

όπως όλα δείχνουν θα δώσω στα μέσα του μήνα το αυτοκίνητο μου και ψάχνω ένα μεταχειρισμένο. Χρόνος υλοποίησης αγοράς σε 6 μήνες, δλδ αρχές 2022. 

Κοιτάζω

  • Mercedes A class
  • BMW 1 series
  • Mercedes GLA

Μόνο αυτόματο κοιτάω.

Το τελευταίο αποτελεί υπέρβαση και θα εξαρτηθεί από ένα πακέτο χρημάτων που περιμένω από μια δουλειά. Ειδάλλως Budget top στα 17.000 

Έχω πάρει απόφαση ότι κάτι αντίστοιχο σε αίσθηση με αυτό που έχω τώρα δε θα βρώ σε καινουργιο. 

Ακούω και άλλες ιδέες στο ίδιο ύφος.

θύμισε μας τι έχεις τώρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

θύμισε μας τι έχεις τώρα ?

Έχω ένα C200 Sport Coupe του 2006 μοντέλο evolution.  Θωμά εάν εξαιρέσεις τη λειτουργία του κιβωτίου που δε θα σε ευχαριστούσε καθώς ειναι παλίας τεχνολογίας , αν και φοβερά αξιόπιστο, δε μπορείς να φανταστείς την άνεση του αυτοκινήτου. Εκπληκτική ανάρτηση και θέση οδήγησης όπως τη θες, χαμηλή και κουμπώνεις στο αυτοκίνητο. 

Επίσης η ποιότητα κατασκευής είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο. Δέρμα από καθίσματα μέχρι στις πόρτες και μετά από 15 χρόνια δε τρίζει τίποτα. 

Φωτιά στην άσφαλτο δε βάζει αλλά τα 163 άλογα το πάνε μια χαρά. 

Από εξοπλισμό είχε τα πάντα του τότε και γενικά ο μόνος λόγος που το αλλάζω είναι τώρα πιάνει χρήματα ενώ σε 2-3 χρόνια θα έχει χάσει αρκετά καθώς θα ειναι σχεδόν 20 ετιας και συν τη συντήρηση θα έχω χάσει 4-5Κ € . 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, squib είπε

Έχω ένα C200 Sport Coupe του 2006 μοντέλο evolution.  Θωμά εάν εξαιρέσεις τη λειτουργία του κιβωτίου που δε θα σε ευχαριστούσε καθώς ειναι παλίας τεχνολογίας , αν και φοβερά αξιόπιστο, δε μπορείς να φανταστείς την άνεση του αυτοκινήτου. Εκπληκτική ανάρτηση και θέση οδήγησης όπως τη θες, χαμηλή και κουμπώνεις στο αυτοκίνητο. 

Επίσης η ποιότητα κατασκευής είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο. Δέρμα από καθίσματα μέχρι στις πόρτες και μετά από 15 χρόνια δε τρίζει τίποτα. 

Φωτιά στην άσφαλτο δε βάζει αλλά τα 163 άλογα το πάνε μια χαρά. 

Από εξοπλισμό είχε τα πάντα του τότε και γενικά ο μόνος λόγος που το αλλάζω είναι τώρα πιάνει χρήματα ενώ σε 2-3 χρόνια θα έχει χάσει αρκετά καθώς θα ειναι σχεδόν 20 ετιας και συν τη συντήρηση θα έχω χάσει 4-5Κ € . 

 

 

Α μπράβο ρε μαν το θυμήθηκα , πφφφ σε αυτά τα λεφτά δεν ξέρω αν θα βρείς κάτι αντίστοιχο ρε γμτ , ακόμη και τα μεταχειρισμένα είναι ψηλά

Μόνο αν πετύχεις καμία A class

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, squib είπε

 βρίσκω σε αυτά τα χρήματα και Α αλλά 116 bmw. Αλλά ακούω και προτάσεις. 

Από εμένα a class αλλά το τελευταίο μοντέλο… έχει κάνα 2 χρόνια που κυκλοφόρησε όποτε κάτι θα παίζει στα λεφτά σου πάνω κάτω 

Απλώς προετοιμασου ψυχολογικά  για υποχωρήσεις (πχ στα άλογα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, paylidis είπε

Από εμένα a class αλλά το τελευταίο μοντέλο… έχει κάνα 2 χρόνια που κυκλοφόρησε όποτε κάτι θα παίζει στα λεφτά σου πάνω κάτω 

Απλώς προετοιμασου ψυχολογικά  για υποχωρήσεις (πχ στα άλογα)

Ναι ναι είμαι έτοιμος για μείωση στα άλογα και ίσως για αυτό να κοιτάω το 116 με τα 136 άλογα που ανεβαίνει εύκολα . Ειδάλλως θα προτιμήσω Α όσο πιο φορτωμένο γίνεται 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Χαιρετώ την παρέα, γίναμε 3 πρόσφατα και μπήκα στο λούκι να ψάξω πιο άνετο-ασφαλές αμάξι από το yaris '13 που έχουμε, βρισκόμαστε επαρχία, τα χλμ είναι 15-20κ / έτος, δεν έχω ψάξει ποτέ δικό μου αμάξι και έχω ψιλοχαθεί, μπάτζετ ~21κ, κάθε πρόταση - ιδέα  ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostassam είπε

Χαιρετώ την παρέα, γίναμε 3 πρόσφατα και μπήκα στο λούκι να ψάξω πιο άνετο-ασφαλές αμάξι από το yaris '13 που έχουμε, βρισκόμαστε επαρχία, τα χλμ είναι 15-20κ / έτος, δεν έχω ψάξει ποτέ δικό μου αμάξι και έχω ψιλοχαθεί, μπάτζετ ~21κ, κάθε πρόταση - ιδέα  ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σε λάθος θέμα είσαι με τέτοιο budget, πήγαινε δίπλα στην αγορά νέου αυτοκινήτου.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Σε λάθος θέμα είσαι με τέτοιο budget, πήγαινε δίπλα στην αγορά νέου αυτοκινήτου.

 

Βλέπω αρκετά ανεβασμένη την αγορά, οπότε σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ πρώτα, για την περίπτωση που υπάρχουν προτάσεις για αξιοπρεπή μεταχειρισμένα. Αυτό είναι γενικά το μπάτζετ χωρίς να σημαίνει ότι θέλω απαραίτητα να τα ξοδέψω όλα😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, kostassam είπε

Βλέπω αρκετά ανεβασμένη την αγορά, οπότε σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ πρώτα, για την περίπτωση που υπάρχουν προτάσεις για αξιοπρεπή μεταχειρισμένα. Αυτό είναι γενικά το μπάτζετ χωρίς να σημαίνει ότι θέλω απαραίτητα να τα ξοδέψω όλα😁

Άσε τα μεταχειρισμένα σε αυτό το budget και έλα να βρούμε καινούριο στο άλλο θέμα, δεν υπάρχει λόγος με 21000€ να πας σε μεταχειρισμένο εκτός αν βρεθεί κάτι με λίγα χιλιόμετρα και αρκετή εγγύηση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, tsofras είπε

δεν υπάρχει λόγος με 21000€ να πας σε μεταχειρισμένο εκτός αν βρεθεί κάτι με λίγα χιλιόμετρα και αρκετή εγγύηση

Seat Leon σε γκρι χρώμα και φιμέ τζάμια? 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Αυτό εδώ με τα λίγα χλμ είναι λες από td? αξίζει σε αυτά τα λεφτά? 

Δεν νομίζω να είναι test drive επειδή δεν είναι απο αντιπροσωπεία

Θα προτιμούσα αυτό με ενάμιση χιλιάρικο πάνω που είναι το 150αρι

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/314053664-ford-focus

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δεν νομίζω να είναι test drive επειδή δεν είναι απο αντιπροσωπεία

Θα προτιμούσα αυτό με ενάμιση χιλιάρικο πάνω που είναι το 150αρι

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/314053664-ford-focus

Ωραίο, αλλά 2 χρόνια πιο παλιό, 10.000 χλμ παραπάνω και +1,5 χιλιάρικο ακριβότερο?

Είναι δίκαιο το vfm μεταξύ τους? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...