Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, squib είπε

λοιπόν οδήγησα ένα Α1 1.4 dsg αναβαθμισμένο στα 180 άλογα και ωφείλω να πω ότι μου άρεσε αρκετά και ικανοποιεί τη βασική ανάγκη του καλού πατήματος χωρίς να είναι μεγάλο το αυτοκίνητο. 

@tsofras @paylidis τι έχετε ακούσει για το dsg τους?

Δεν ξέρω ποιο φοράει μαν αλλά μπορώ να υποθέσω ότι είναι το ίδιο με αυτό που είχα εγώ από τον κινητήρα και αυτό που φοράνε τα 150αρια

Σίγουρα σαν αίσθηση είναι από τα καλύτερα , από αξιοπιστία τα έχουμε πει

Πολλά τα λεφτά για το A1 πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δεν ξέρω ποιο φοράει μαν αλλά μπορώ να υποθέσω ότι είναι το ίδιο με αυτό που είχα εγώ από τον κινητήρα και αυτό που φοράνε τα 150αρια

Σίγουρα σαν αίσθηση είναι από τα καλύτερα , από αξιοπιστία τα έχουμε πει

Πολλά τα λεφτά για το A1 πάντως

ε εντάξει με γύρω στα 12 βρίσκεις του 13-14 με 100.000 χλμ. Λόγω δουλειάς δε με πειράζουν τα χλμ στο μοτέρ όσο το να ειναι οκ το υπόλοιπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, squib είπε

ε εντάξει με γύρω στα 12 βρίσκεις του 13-14 με 100.000 χλμ. Λόγω δουλειάς δε με πειράζουν τα χλμ στο μοτέρ όσο το να ειναι οκ το υπόλοιπο. 

Μεταχειρισμένο με τόσα χιλιόμετρα και DSG δεν θα πρότεινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Μεταχειρισμένο με τόσα χιλιόμετρα και DSG δεν θα πρότεινα

αυτό φοβάμαι και εγώ, μοτέρ δε με πειράζει στο πρώτη στραβή θα ανοιχτεί και θα αλλαχτούν όλα , αλλά το σασμαν δε μπορώ να το διαχειριστώ inhouse οπότε η ψάχνω οικείο μάστορα ώστε να το φτιάχνω οικονομικά η το παίρνω απόφαση και πάω σε manual. 

Η a class και 1 series παίζουν ακόμα στο παιχνίδι αλλά ρε γμτ μου άρεσε το μέγεθος στο audi. Να πω ότι μένω Ν. Σμυρνη στο άλσος και δεν έχω παρκινγκ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, squib είπε

λοιπόν οδήγησα ένα Α1 1.4 dsg αναβαθμισμένο στα 180 άλογα και ωφείλω να πω ότι μου άρεσε αρκετά και ικανοποιεί τη βασική ανάγκη του καλού πατήματος χωρίς να είναι μεγάλο το αυτοκίνητο. 

@tsofras @paylidis τι έχετε ακούσει για το dsg τους?

Βάλε ένα χιλιάρικο στην άκρη για κιβώτιο κ παρτο…! Ακομα καλύτερα παίρνεις ένα επισκευασμένο κιβώτιο κ το έχεις στη μπάντα Όποτε δε χάνεις χρόνο το κουμπώνεις σε 2 ώρες κ είσαι έτοιμος (από ότι κατάλαβα έχεις δικό σου μηχανικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, paylidis είπε

Βάλε ένα χιλιάρικο στην άκρη για κιβώτιο κ παρτο…! Ακομα καλύτερα παίρνεις ένα επισκευασμένο κιβώτιο κ το έχεις στη μπάντα Όποτε δε χάνεις χρόνο το κουμπώνεις σε 2 ώρες κ είσαι έτοιμος (από ότι κατάλαβα έχεις δικό σου μηχανικό)

δουλεύω σε εταιρεία που μεταξύ άλλων εμπορευόμαστα πιστόνια μπίελες εκκεντροφόρους επιδόσεων κλπ και όπως καταλαβαίνεις πολλοί μηχανικοί ειναι φίλοι και συνεργάτες. Με σασμάν όμως δεν έχουμε σχέση. Το μοτέρ λαδιέρα ειναι γενικά το συγκεκριμένο αλλά με χαμηλό κόστος μπορώ να αλλάξω όλα τα εσωτερικά και να μείνει safe. 

Δε ξέρω ακόμα, γιατί αντίστοιχα το 116 f20/21 με τα 136 το ανεβάζω στα 200 εύκολα και σαφώς ειναι πιο καλό αυτοκίνητο. Ο όγκος μου τα χαλάει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, squib είπε

δουλεύω σε εταιρεία που μεταξύ άλλων εμπορευόμαστα πιστόνια μπίελες εκκεντροφόρους επιδόσεων κλπ και όπως καταλαβαίνεις πολλοί μηχανικοί ειναι φίλοι και συνεργάτες. Με σασμάν όμως δεν έχουμε σχέση. Το μοτέρ λαδιέρα ειναι γενικά το συγκεκριμένο αλλά με χαμηλό κόστος μπορώ να αλλάξω όλα τα εσωτερικά και να μείνει safe. 

Δε ξέρω ακόμα, γιατί αντίστοιχα το 116 f20/21 με τα 136 το ανεβάζω στα 200 εύκολα και σαφώς ειναι πιο καλό αυτοκίνητο. Ο όγκος μου τα χαλάει. 

Εάν παίζει το f20 στην εξίσωση ούτε να το συζητάς…… πας καρφί για f20 που είναι αποδεδειγμένα σκυλί κ σαφώς ανώτερο. Απλά ψάξε για το τετρακύλινδρο μοτέρ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τώρα είδα ότι έχουμε και θέμα για μεταχειρισμένα. Μπράβο ρε παιδιά.

Έχω ήδη αναφερθεί στο άλλο θέμα για καινούργιο που κοιτάω όμως έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα μου περνάει απ' το μυαλό να πάω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο για 2-3 χρόνια μέχρι να ξαναστρώσει η αγορά και να δούμε και πως θα παίξει η κατάσταση με τα ηλεκτρικά-υβριδικά που τώρα είναι ψηλά.

Έχω βρει ένα RAV 4 αυτόματο του '08 AWD με 85000χλμ στα €10000 από ιδιώτη.

Σε αντίστοιχα λεφτά βρίσκω και Subaru Forester του 11, αυτόματο.

Τι λέτε αξίζει τέτοια αγορά ή μπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, k_onstantinos είπε

Τώρα είδα ότι έχουμε και θέμα για μεταχειρισμένα. Μπράβο ρε παιδιά.

Έχω ήδη αναφερθεί στο άλλο θέμα για καινούργιο που κοιτάω όμως έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα μου περνάει απ' το μυαλό να πάω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο για 2-3 χρόνια μέχρι να ξαναστρώσει η αγορά και να δούμε και πως θα παίξει η κατάσταση με τα ηλεκτρικά-υβριδικά που τώρα είναι ψηλά.

Έχω βρει ένα RAV 4 αυτόματο του '08 AWD με 85000χλμ στα €10000 από ιδιώτη.

Σε αντίστοιχα λεφτά βρίσκω και Subaru Forester του 11, αυτόματο.

Τι λέτε αξίζει τέτοια αγορά ή μπα;

Πολύ παλιά ρε μαν , προσωπικά δεν θα αγόραζα ποτέ τόσο παλιό εκτός αν ήμουν πολύ στριμωγμένος οικονομικά αλλά και πάλι θα έψαχνα κάτι διαφορετικό σε κιβώτιο κατηγορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "φρέσκα" μεταχειρισμένα (2 ετιας) βλέπω έχουν ακριβύνει. Βολεύει αρκετά από ότι φαίνεται τους εμπόρους η κατάσταση με τις καθυστερήσεις στα καινούργια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsofras είπε

Πολύ παλιά ρε μαν , προσωπικά δεν θα αγόραζα ποτέ τόσο παλιό εκτός αν ήμουν πολύ στριμωγμένος οικονομικά αλλά και πάλι θα έψαχνα κάτι διαφορετικό σε κιβώτιο κατηγορία

Είμαι και εγώ που μαζεύω (λέμε τώρα) για αμάξι (αν καταφέρω να εξοικειωθώ με την οδήγηση) και σκέφτομαι για ακόμη παλιότερο και με αρκετά λιγότερα χρήματα...

Πάνω που έλεγα καλύτερα πάνω από 4000-5000 μέχρι και αυτό έγινε απλά ένα όνειρο και άρχισα να καταλαβαίνω αυτούς που παίρνουν πολύ παλιά αμάξια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Είμαι και εγώ που μαζεύω (λέμε τώρα) για αμάξι (αν καταφέρω να εξοικειωθώ με την οδήγηση) και σκέφτομαι για ακόμη παλιότερο και με αρκετά λιγότερα χρήματα...

Πάνω που έλεγα καλύτερα πάνω από 4000-5000 μέχρι και αυτό έγινε απλά ένα όνειρο και άρχισα να καταλαβαίνω αυτούς που παίρνουν πολύ παλιά αμάξια.

Προφανώς αν δεν υπάρχει οικονομική άνεση με ότι βολεύεται ο καθένας. Όπως έχω ξαναπεί και εγώ με ένα Suzuki Maruti 800cc και 34 άλογα ήμουν για 4 χρόνια. Και τις βόλτες μου έκανα και τα ταξίδια μου έκανα και στα νησάκια μου πήγα (ακόμη θυμάμαι όταν έφτασα Σαντορίνη και είδα την μεγάλη ανηφόρα στο λιμάνι και σκέφτηκα ότι δεν θα την ανέβει ποτέ :D )

Οπότε πάρε ότι αντέχει η τσέπη σου να κάνεις την δουλίτσα και εύχομαι να έρθει η στιγμή που θα πάρεις και αυτό που πραγματικά θέλεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, k_onstantinos είπε

Τώρα είδα ότι έχουμε και θέμα για μεταχειρισμένα. Μπράβο ρε παιδιά.

Έχω ήδη αναφερθεί στο άλλο θέμα για καινούργιο που κοιτάω όμως έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα μου περνάει απ' το μυαλό να πάω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο για 2-3 χρόνια μέχρι να ξαναστρώσει η αγορά και να δούμε και πως θα παίξει η κατάσταση με τα ηλεκτρικά-υβριδικά που τώρα είναι ψηλά.

Έχω βρει ένα RAV 4 αυτόματο του '08 AWD με 85000χλμ στα €10000 από ιδιώτη.

Σε αντίστοιχα λεφτά βρίσκω και Subaru Forester του 11, αυτόματο.

Τι λέτε αξίζει τέτοια αγορά ή μπα;

10χιλ για δεκαετίας και διλιτρο δεν αξίζει για κανέναν λόγο. 

Με λιγα παραπάνω πας σε καινούργιο. Καλύτερα πχ μια χρηματοδότηση και ένα duster με 14κ και ας είναι γυμνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, k_onstantinos είπε

Τώρα είδα ότι έχουμε και θέμα για μεταχειρισμένα. Μπράβο ρε παιδιά.

Έχω ήδη αναφερθεί στο άλλο θέμα για καινούργιο που κοιτάω όμως έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα μου περνάει απ' το μυαλό να πάω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο για 2-3 χρόνια μέχρι να ξαναστρώσει η αγορά και να δούμε και πως θα παίξει η κατάσταση με τα ηλεκτρικά-υβριδικά που τώρα είναι ψηλά.

Έχω βρει ένα RAV 4 αυτόματο του '08 AWD με 85000χλμ στα €10000 από ιδιώτη.

Σε αντίστοιχα λεφτά βρίσκω και Subaru Forester του 11, αυτόματο.

Τι λέτε αξίζει τέτοια αγορά ή μπα;

Εγώ δε θα τα έπαιρνα με τίποτα. Για πολλούς λόγους

*Τελη

*Κατανάλωση

*Άνεση σε ταξίδι

*Μεταπωλητική αξία, σε 2-3 χρόνια που θα θες να το διώξεις, θα το λιβανίζεις κανα εξάμηνο στο car.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι οικονομικό το θέμα. Για καινούργιο ξεκίνησα να κοιτάω με budget 20-25 χιλ ίσως κ παραπάνω. Έχω γράψει στο άλλο θέμα γι’ αυτό

Απλά λίγο οι καθυστερήσεις, λίγο που έχουν εκτοξευθεί οι τιμές, λίγο η ηλεκτροκίνηση που θα παγιωθεί σε λίγα χρόνια είπα μπας και πάρω μεταχειρισμένο για λίγο μέχρι να στρώσει η κατάσταση.

58 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

*Άνεση σε ταξίδι

Αυτό το λες για το RAV 4 συγκεκριμένα;

Επεξ/σία από k_onstantinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...