Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, stathis97 είπε

Προς μτχ 2-4τιας,το προτιμω απο να ειναι τελειως γυμνο

Τοσο προβληματικο το dsg ακομα και σε καινούριο;

hyundai I20,Kia RIo τι φορανε;

 

 

Σε αυτές τις κατηγορίες είναι τα dsg αν και μπορεί στα χιλιαρια να είναι καλύτερα δεν Δεν ξέρω τι φοράνε τα μικρά κορεατικά ας περιμένουμε μήπως γνωρίζει κάποιος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω για το πρώτο μου αμάξι (μέχρι 3,500€) και το χρειάζομαι για μετακινήσεις στη δουλειά. Θα κάνω αρκετά χιλιόμετρα καθημερινά και θέλω μικρή κατανάλωση και να γλιτώσω έξοδα όσο γινέται από βλάβες εφόσον ψάχνω παλιό αμάξι.

Αξίζουν οι 2 πιο κάτω επιλογές; Τι να περιμένω; Προτάσεις;

Hyundai Atos '01,      1.499 €,  270.000 χλμ  Βενζίνη

Toyota Yaris '01 vvti, 3.300 €,  334.000 χλμ, Καινούργια δεξαμενή υγραερίου, Καινούργια ελαστικά

 

Επεξ/σία από kg-b
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kg-b είπε

Ψάχνω για το πρώτο μου αμάξι και το χρειάζομαι για μετακινήσεις στη δουλειά. Θα κάνω αρκετά χιλιόμετρα καθημερινά και θέλω μικρή κατανάλωση και να γλιτώσω έξοδα όσο γινέται από βλάβες ενώ ψάχνω παλιό αμάξι (διότι 3,500$ μαξ).

Αξίζουν οι 2 πιο κάτω επιλογές; Τι να περιμένω; Προτάσεις;

Hyundai Atos '01,      1.499 €,  270.000 χλμ  Βενζίνη

Toyota Yaris '01 vvti, 3.300 €,  334.000 χλμ, Καινούργια δεξαμενή υγραερίου, Καινούργια ελαστικά

 

Δύσκολα πολύ τα πράγματα. Πόσα χιλιόμετρα θα κάνεις;

Τα 3.500€ είναι μόνο για το αμάξι και έχεις έξτρα για τυχόν μαζέματα / πρώτα έξοδα ή συνολικά έχεις μαζέψει τόσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, kg-b είπε

Ψάχνω για το πρώτο μου αμάξι και το χρειάζομαι για μετακινήσεις στη δουλειά. Θα κάνω αρκετά χιλιόμετρα καθημερινά και θέλω μικρή κατανάλωση και να γλιτώσω έξοδα όσο γινέται από βλάβες ενώ ψάχνω παλιό αμάξι (διότι 3,500$ μαξ).

Αξίζουν οι 2 πιο κάτω επιλογές; Τι να περιμένω; Προτάσεις;

Hyundai Atos '01,      1.499 €,  270.000 χλμ  Βενζίνη

Toyota Yaris '01 vvti, 3.300 €,  334.000 χλμ, Καινούργια δεξαμενή υγραερίου, Καινούργια ελαστικά

 

θεωρητικά το Yaris είναι πιο safe επιλογή αλλά με το άεριο πάλι δεν ξερω. από την άλλη με τα στοιχεία που δίνεις δεν μπορει να σου πει και πολλά πράγματα κάποιος. τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα 8-9 φορές το γύρω του πλανήτη σε χιλιόμετρα. χρειάζεσαι ένα ενδελεχή τεχνικό έλεγχο για να ζυγίσεις ποιο απο τα δύο έχεις τις λιγότερες πιθανότητες να σου βγάλει σοβάρα προβλήματα στο άμεσο μελλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Δύσκολα πολύ τα πράγματα. Πόσα χιλιόμετρα θα κάνεις;

Τα 3.500€ είναι μόνο για το αμάξι και έχεις έξτρα για τυχόν μαζέματα / πρώτα έξοδα ή συνολικά έχεις μαζέψει τόσα;

Αύριο ή σε 5 μέρες θα ξέρω τα χλμ / μέρα.

Μέχρι 3.500€ για το αμάξι. Πόσο να υπολογίζω τα μαζέματα; Αν γίνουν μαζέματα πιστεύετε θα είμαι εντάξει ή θα τρέχω συνέχεια συνεργείο για αμάξι του 2001;  Αν είναι να πληρώνω συνέχεια συνεργείο να αυξήσω το κεφάλαιο για κάτι πιο αξιόπιστο..; (Δεν έχω garage και επίσης είμαι αρχάριος οδηγός επομένως αν μαζέψω για κάτι ακριβό θα χάσει γρήγορα την αξία του.)

 

Επεξ/σία από kg-b
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά αυτή η περίοδος δεν είναι καθόλου καλή για αγορά μεταχειρισμένου γιατί οι τιμές έχουν πάει στο θεό. 

ωστόσο αν μπορείς να δώσεις περισσότερα χρήματα είναι δεδομένο για εμένα ότι πρέπει να το κάνεις. η φτήνια τρώει τον παρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zanskou είπε

γενικά αυτή η περίοδος δεν είναι καθόλου καλή για αγορά μεταχειρισμένου γιατί οι τιμές έχουν πάει στο θεό. 

ωστόσο αν μπορείς να δώσεις περισσότερα χρήματα είναι δεδομένο για εμένα ότι πρέπει να το κάνεις. η φτήνια τρώει τον παρά. 

Μπορείς να μου προτείνεις κάποιες περιπτώσεις (από το car.gr π.χ. ή μοντέλα) με γνώμονα την οικονομία καυσίμου, αξιοπιστία; Και σε μήνυμα αν θες.. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, kg-b είπε

Μπορείς να μου προτείνεις κάποιες περιπτώσεις (από το car.gr π.χ. ή μοντέλα) με γνώμονα την οικονομία καυσίμου, αξιοπιστία; Και σε μήνυμα αν θες.. Ευχαριστώ.

δες και κάποιο fiat punto απο ιδιώτη και προσοχή να μην είναι εισαγωγής (1ο χέρι ελληνικής αντιπροσωπίας)

παίρνουν εύκολα υγραέριο (που απαραίτητα θα βάλεις έτσι κι αλλιώς) και έχουν φθηνά ανταλλακτικά

γνωστό πρόβλημα σε όλα τα fiat είναι το πάγωμα τιμονιού με έως και 300€ βλάβη

φυσικά εννοείται έλεγχος στα πάντα πριν την αγορά

@tsofras το μεταφέρεις στο νήμα για αγορά μτχ ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

δες και κάποιο fiat punto απο ιδιώτη και προσοχή να μην είναι εισαγωγής (1ο χέρι ελληνικής αντιπροσωπίας)

παίρνουν εύκολα υγραέριο (που απαραίτητα θα βάλεις έτσι κι αλλιώς) και έχουν φθηνά ανταλλακτικά

γνωστό πρόβλημα σε όλα τα fiat είναι το πάγωμα τιμονιού με έως και 300€ βλάβη

φυσικά εννοείται έλεγχος στα πάντα πριν την αγορά

@tsofras το μεταφέρεις στο νήμα για αγορά μτχ ?

Done , το είχα στα υπόψιν 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας. 

Γλυκοκοιτάζω το Hyundai i30 Fastback 1.4t 140 άλογα μοντέλο του 2018. Το βρίσκω γύρω στα 17k €, ελληνικής αντιπροσωπείας, με 40k ως 80k χλμ. Το θεωρείται καλή κίνηση? 

Ξέρω πως η περίοδος είναι χάλια και μπορώ να κάνω λίγο υπομονή, απλά το i30 Fb μου κάθεται πολύ ωραία στο μάτι και έχει περισσότερους χώρους απο το παλιό μου golf. 

 

Επεξ/σία από p_under
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, p_under είπε

Γεια σας. 

Γλυκοκοιτάζω το Hyundai i30 Fastback 1.4t 140 άλογα μοντέλο του 2018. Το βρίσκω γύρω στα 17k €, ελληνικής αντιπροσωπείας, με 40k ως 80k χλμ. Το θεωρείται καλή κίνηση? 

Ξέρω πως η περίοδος είναι χάλια και μπορώ να κάνω λίγο υπομονή, απλά το i30 Fb μου κάθεται πολύ ωραία στο μάτι και έχει περισσότερους χώρους απο το παλιό μου golf. 

 

Εγω θα σου ελεγα οχι. 18κ το πολυ ειχε πριν 4 χρονια και σε νορμαλ εποχές θα πουλιόταν τωρα 4ετιας και χιουνται μτχ 12 με 13κ. Ειναι κοροιδια αυτη η τιμη.

Βαλε αλλα 4κ και παρτο καινουριο.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Εγω θα σου ελεγα οχι. 18κ το πολυ ειχε πριν 4 χρονια και σε νορμαλ εποχές θα πουλιόταν τωρα 4ετιας και χιουνται μτχ 12 με 13κ. Ειναι κοροιδια αυτη η τιμη.

Βαλε αλλα 4κ και παρτο καινουριο.  

Η έκδοση με τον 1.4t 140ps ξεκιναγε απο 21.000€ + κάτι ψιλά. Συμφωνώ πως τα 17.000€ είναι σχετικά πολλά, αλλά διαφωνώ πως υπό κανονικές συνθήκες θα είχε 12-13.000€, 15.000€ μπορεί. 

Τέλος το αντίστοιχο 1.5t του 2022 ξεκινάει από σχεδόν 22.000€ και 23.000€ με το αυτόματο που προσφέρει αυτό που έχω δεί, το οποίο αυτόματο προτιμώ κιολλας. 

Στα 15.000€ θα το θεωρούσες σχετικά καλή αγορά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, p_under είπε

Ξέρω πως η περίοδος είναι χάλια και μπορώ να κάνω λίγο υπομονή,

υπομονή στο τι ? να ακριβύνουν κι άλλο ?!

6 ώρες πριν, p_under είπε

απλά το i30 Fb μου κάθεται πολύ ωραία στο μάτι και έχει περισσότερους χώρους απο το παλιό μου golf. 

αν σου αρέσει και είναι άριστο μηχανικά (και όχι μάντρα)  προχώρα το, κομπλέ η τιμή για τα σημερινά δεδομένα

3 ώρες πριν, mp123 είπε

Εγω θα σου ελεγα οχι. 18κ το πολυ ειχε πριν 4 χρονια και σε νορμαλ εποχές θα πουλιόταν τωρα 4ετιας και χιουνται μτχ 12 με 13κ. Ειναι κοροιδια αυτη η τιμη.

Βαλε αλλα 4κ και παρτο καινουριο.  

το ίδιο μπορεί και να πει κάποιος για καινούριο αμάξι , είναι κοροϊδία να πάρει κάποιος νέο αμάξι με τέτοιες τιμές...

αμάξι είναι στην τελική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, p_under είπε

Η έκδοση με τον 1.4t 140ps ξεκιναγε απο 21.000€ + κάτι ψιλά. Συμφωνώ πως τα 17.000€ είναι σχετικά πολλά, αλλά διαφωνώ πως υπό κανονικές συνθήκες θα είχε 12-13.000€, 15.000€ μπορεί. 

Τέλος το αντίστοιχο 1.5t του 2022 ξεκινάει από σχεδόν 22.000€ και 23.000€ με το αυτόματο που προσφέρει αυτό που έχω δεί, το οποίο αυτόματο προτιμώ κιολλας. 

Στα 15.000€ θα το θεωρούσες σχετικά καλή αγορά? 

Επειδή εχω χασει επεισοδια με τιμες και στο καρ δεν μπαινω πια μπηκα ετσι να δω τι παιζει. Αν εχει 16900 αυτο που βρηκες και αυτοματο μακρυα. Αν θες με ακους.

1 ώρα πριν, korakios είπε

 

το ίδιο μπορεί και να πει κάποιος για καινούριο αμάξι , είναι κοροϊδία να πάρει κάποιος νέο αμάξι με τέτοιες τιμές...

αμάξι είναι στην τελική 

Αν μου εγγυηθεις οτι για 5 χρονια θα μου καλυψεις ( οχι εσυ φυσικα ) οτι ζημια βγαλει τοτε οκ. 4κ δεν ειναι τιποτα μπρος στα 17. Τουλαχιστον κοιμασε ησυχος  για 5 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...