Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, paylidis είπε

Να αλλάξεις φίλους… 😂 μάλλον έχουν μείνει στην εποχή της 146… μια χαρά έχουν βγει. Έχουμε κ μέλη που την έχουν εδώ στο γκρουπ. Ήξερα και εγώ κάνα 2 που είχαν θεματάκια με κάποια από τις πρώτες παρτίδες αλλά όχι τπτ τρελό…

Συνάδελφος στην δουλειά έχει Mito Diesel, αλλά μου είπε να αποφύγω τα βενζινοκινητα. Αλλά 2 άτομα που το είχαν πάρει κουτα μου λένε μακριά. Αντε βγάλε άκρη μετά.

Χαζεύοντας στο site της Spotawheel βρήκα και το συγκεκριμένο, αλλα μου φαίνονται πολλά τα χλμ 150κ. Θα μου πείτε πετρέλαιο είναι αλλα και παλι..

https://www.spotawheel.gr/buy/renault/used-2015-renault-clio/8198

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Sammaros είπε

Αξίζει το παρακάτω; Γενικά μου φαίνεται λίγο τσιμπημένο αλλά είναι ή Spotawheel που θεωρητικά έχει καλά αυτοκίνητα και έχει και μια εγγύηση στα μηχανικά μέρη 1 χρόνο.

Θα κάνω περίπου 1000-1200 χλμ. το μήνα και τα 70% από αυτά θα γίνουν Αττική / Εθνική.

 

https://www.spotawheel.gr/buy/peugeot/used-2015-peugeot-208/8481

 

Ευχαριστώ

Έχω το 5d του '19.

Πολύ τίμιο αυτοκίνητο και με καλό γκάζι.

Μετά από 3 χρόνια και 28,5κ km η κατανάλωση είναι στο 7,4. Αλλά εγώ έχω λίγο βαρύ πόδι και επίσης, οι διαδρομές μου είναι μικρές και εντός Αθήνας. Οπότε, στη περίπτωσή σου θα δεις καλύτερα νούμερα, ίσως και 1 μονάδα κάτω. Προσοχή, όμως, αυτά τα 4,5 που γράφει η Peugeot και η Spotawheel είναι αηδίες.

Τώρα που το σκέφτομαι,  μάλλον έχει το 5αρι σασμάν και όχι το 6αρι, που έχουν τα τελευταία. Οπότε, όχι, δεν θα δεις κάτω από 7. 🤣🤣🤣

Πάντως, θεωρώ ότι στη περίπτωσή σου ταιριάζει περισσότερο ο 1,6 diesel με τα 120hp. Όμως εκεί μπλέκεις με adblue και προληπτικό καθαρισμό βαλβίδων.

Στο συγκεκριμένο, πέρα από τα κλασσικά,  θα κοίταζα τα εξής:

Επειδή είναι πάνω στην επταετία, αν έχει αλλάξει ιμάντα χρονισμού, γιατί κοστίζει.

Επίσης, βλέπω ότι έχει τη παλιά κονσόλα με τους στρογγυλούς διακόπτες του κλιματισμου, οπότε μάλλον και η οθόνη του είναι η smeg και όχι η nat. Οπότε ψάξτε λίγο αν έχει navi και αν υποστηρίζει android auto. 

Επιπλέον, χωρίς να παίρνω και όρκο, νομίζω ότι η ζάντα δεν είναι η αυθεντική. Απλά τσέκαρε να μην είναι καμιά ιμιτασιον της κακιάς ώρας.

Τέλος, οπωσδήποτε test drive για τη θέση οδήγησης. Είτε τη λατρεύεις, είτε τη μισείς.  Μόνο η δοκιμή θα σε πείσει. Εγώ π.χ. τη λατρεύω και το μικρής διαμέτρου τιμόνι του είναι ότι καλύτερο.

 

Επεξ/σία από Peugeot208
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στη παρέα. Ενδιαφέρομαι για αγορά αυτοκινήτου με budget μέχρι 8000. Είμαι σχετικά νέος οδηγός αυτοκινήτου, ένα χρόνο οδηγαω. Αυτή τη στιγμή οδηγαω ένα peugeot 206 του 2000 με σχεδόν 300.000χλμ. Είναι παλιό αμάξι του πατέρα μου το οποίο το κράτησε αποκλειστικά για  να έχω κάποιο αμάξι να μάθω. Είμαι φοιτητής στη Αθήνα και ενδιαφέρομαι για ένα σχετικά οικονομικό αμάξι το οποίο θα είναι και λίγο γρήγορο. Μιας και είναι εξειδίκευμενο club θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας πριν κάνω κάποια κίνηση που θα κοστίσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, metoo2020 είπε

Καλησπέρα στη παρέα. Ενδιαφέρομαι για αγορά αυτοκινήτου με budget μέχρι 8000. Είμαι σχετικά νέος οδηγός αυτοκινήτου, ένα χρόνο οδηγαω. Αυτή τη στιγμή οδηγαω ένα peugeot 206 του 2000 με σχεδόν 300.000χλμ. Είναι παλιό αμάξι του πατέρα μου το οποίο το κράτησε αποκλειστικά για  να έχω κάποιο αμάξι να μάθω. Είμαι φοιτητής στη Αθήνα και ενδιαφέρομαι για ένα σχετικά οικονομικό αμάξι το οποίο θα είναι και λίγο γρήγορο. Μιας και είναι εξειδίκευμενο club θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας πριν κάνω κάποια κίνηση που θα κοστίσει 

Οι ανάγκες σου ποιες είναι;

θες ταξίδια 

θες χωρους

θες επιδόσεις 

Θες οικονομία 

ή απλά ότι πιο καινούργιο μπορείς να πάρεις με 8Κ χωρίς να σε νοιαζει

…;

 

προτασεις για ολα υπάρχουν… 🙂

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι ανάγκες είναι στη πλειοψηφία για μέσα στη πόλη . Οι κύριες διαδρομές είναι να πηγαίνω στο ιεκ(αυτή τη στιγμή νοίκιαζω στο Περιστέρι και η σχολη είναι κέντρο) και να πηγαίνω για κάνα καφέ με τη παρέα και κάνα ποτό τα ΣΚ.. Μία φορά το δίμηνο θα ήθελα να πηγαίνω να βλέπω τους δικούς μου στο πατρικό που είναι στη Πάτρα. Ταξίδια λογω οικονομικών κάνα τριήμερο Πάσχα Χριστούγεννα και καμιά βδομάδα το καλοκαίρι. Οι χώροι δεν με ενδιαφέρουν και πολύ μόνο για τις φορές που θα πάω ταξίδι με τη κοπέλα. Όταν μπήκε στο αυτοκίνητο ένιωσε λίγο άβολα και μίλησε λίγο άσχημα για τη κατάσταση του αυτοκινήτου και ντράπηκα λίγο οπότε η αγορά όσο πιο καινούργιου τόσο το καλύτερο 

 

Επεξ/σία από metoo2020
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, metoo2020 είπε

Όταν μπήκε στο αυτοκίνητο ένιωσε λίγο άβολα και μίλησε λίγο άσχημα για τη κατάσταση του αυτοκινήτου και ντράπηκα λίγο οπότε η αγορά όσο πιο καινούργιου τόσο το καλύτερο 

 

Κλασσικό γυναικείο bullying!

Good luck....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, metoo2020 είπε

Οι ανάγκες είναι στη πλειοψηφία για μέσα στη πόλη . Οι κύριες διαδρομές είναι να πηγαίνω στο ιεκ(αυτή τη στιγμή νοίκιαζω στο Περιστέρι και η σχολη είναι κέντρο) και να πηγαίνω για κάνα καφέ με τη παρέα και κάνα ποτό τα ΣΚ.. Μία φορά το δίμηνο θα ήθελα να πηγαίνω να βλέπω τους δικούς μου στο πατρικό που είναι στη Πάτρα. Ταξίδια λογω οικονομικών κάνα τριήμερο Πάσχα Χριστούγεννα και καμιά βδομάδα το καλοκαίρι. Οι χώροι δεν με ενδιαφέρουν και πολύ μόνο για τις φορές που θα πάω ταξίδι με τη κοπέλα. Όταν μπήκε στο αυτοκίνητο ένιωσε λίγο άβολα και μίλησε λίγο άσχημα για τη κατάσταση του αυτοκινήτου και ντράπηκα λίγο οπότε η αγορά όσο πιο καινούργιου τόσο το καλύτερο 

 

Καλα μη ντρεπεσαι καθολου για το εσωτερικο, να σε πηγαινε με το δικο της αν δεν της αρεσε.

 

Αν σε βολευει το αυτοκινητο σου γενικα θα σου ελεγα να του κανεις κανα μαζεματακι  και να το κρατησεις για κανα χρονο ακομα. Αυτη τη στιγμη η αγορα ειναι χαλια και θα πληρωσεις πολυ παραπανω απο την αξια του αυτοκινητου οτι και να παρεις.

Κανεις δεν ξερει ποτε (και εαν) θα φτιαξει η κατασταση, αλλα εαν δεν υπαρχει αμεση αναγκη δεν ειναι πολυ καλη περιοδος

Στα του αυτοκινητου αν αποφασισεις να παρεις τελικα δες κανα panda αεριο, ειναι κατω απο το budget σου και παμθηνα στην χρηση

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, metoo2020 είπε

Οι χώροι δεν με ενδιαφέρουν και πολύ μόνο για τις φορές που θα πάω ταξίδι με τη κοπέλα. Όταν μπήκε στο αυτοκίνητο ένιωσε λίγο άβολα και μίλησε λίγο άσχημα για τη κατάσταση του αυτοκινήτου και ντράπηκα λίγο οπότε η αγορά όσο πιο καινούργιου τόσο το καλύτερο 

Πάρε ένα mx5 και με ανοιχτή την οροφή θα βρεις άλλες κοπέλες.

Τσέκαρε κι αυτά εδώ, όλα από ιδιώτες

Επεξ/σία από Nabuko
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Κλασσικό γυναικείο bullying!

Good luck....

Και σε παπί που είχα πριν το αμάξι φοβάται να ανέβει..άστα..Κοίταζα και την εναλλακτική σε σκούτερ αλλά θεωρώ για Αθήνα είναι καλύτερα αμάξι λόγω κινδύνου 

Επεξ/σία από metoo2020
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, metoo2020 είπε

Όταν μπήκε στο αυτοκίνητο ένιωσε λίγο άβολα και μίλησε λίγο άσχημα για τη κατάσταση του αυτοκινήτου και ντράπηκα λίγο οπότε η αγορά όσο πιο καινούργιου τόσο το καλύτερο 

Μαζί με το αυτοκινητο άλλαξε κ κοπέλα…

 

Το budget σου γενικά είναι υπεραρκετό κ για ψιλόγούστα - δε χρειάζεται δλδ να πάρεις κάποιο κουβαδάκι πολης. Επίσης λογικά είσαι για βενζίνη…

Εγώ στην ηλικία/φάση σου θα έπαιρνα κάτι τέτοιο https://www.car.gr/324486994

ή ένα αντίστοιχο ΤΤ…

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, metoo2020 είπε

Και σε παπί που είχα πριν το αμάξι φοβάται να ανέβει..άστα..Κοίταζα και την εναλλακτική σε σκούτερ αλλά θεωρώ για Αθήνα είναι καλύτερα αμάξι λόγω κινδύνου 

Να αλλάξεις κοπέλα ή να της πεις, αν θέλει πολυτέλειες κ τ οτιδήποτε να βάλει χέρι στη τσέπη. 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, imr είπε

Καλα μη ντρεπεσαι καθολου για το εσωτερικο, να σε πηγαινε με το δικο της αν δεν της αρεσε.

 

Αν σε βολευει το αυτοκινητο σου γενικα θα σου ελεγα να του κανεις κανα μαζεματακι  και να το κρατησεις για κανα χρονο ακομα. Αυτη τη στιγμη η αγορα ειναι χαλια και θα πληρωσεις πολυ παραπανω απο την αξια του αυτοκινητου οτι και να παρεις.

Κανεις δεν ξερει ποτε (και εαν) θα φτιαξει η κατασταση, αλλα εαν δεν υπαρχει αμεση αναγκη δεν ειναι πολυ καλη περιοδος

Στα του αυτοκινητου αν αποφασισεις να παρεις τελικα δες κανα panda αεριο, ειναι κατω απο το budget σου και παμθηνα στην χρηση

Άμεση άμεση ανάγκη δεν υπάρχει επειδή είμαι σεζόν αυτη τη στιγμή και τελειώνω Σεπτεμβρη. αλλά και από Οκτώβρη που ξεκινάει σχολή πάλι θα ήθελα να έχω δει εναλλακτικές, δεν θέλω να το αφήσω τελευταία στιγμή. Τώρα ελπίζω σε 5-6 μήνες να έχουν βελτιωθεί λίγο. Ιδανικά Θα ηθελα  πριν μπει η νέα χρονιά να έχω αλλάξει αμάξι. 

49 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Πάρε ένα mx5 και με ανοιχτή την οροφή θα βρεις άλλες κοπέλες.

Τσέκαρε κι αυτά εδώ, όλα από ιδιώτες

Mx5 είναι όνειρο αλλά με 8.000 μπάτζετ το βλέπω με τα κυαλια :p. Ευχαριστώ για το link θα τα τσεκάρω

 

19 λεπτά πριν, paylidis είπε

Μαζί με το αυτοκινητο άλλαξε κ κοπέλα…

 

Το budget σου γενικά είναι υπεραρκετό κ για ψιλόγούστα - δε χρειάζεται δλδ να πάρεις κάποιο κουβαδάκι πολης. Επίσης λογικά είσαι για βενζίνη…

Εγώ στην ηλικία/φάση σου θα έπαιρνα κάτι τέτοιο https://www.car.gr/324486994

ή ένα αντίστοιχο ΤΤ…

Το μπάτζετ στην αρχή ήταν πολύ λιγότερο σχεδόν τα μισά αλλά κατάφερα να πείσω τον πατέρα μου ότι δεν θα κάνω ζημιά αν πάρω καινούριο, με έχει δει πως οδηγαω και είπε θα βάλει πλάτη  :P. ναι προς βενζίνη μάλλον θα πάω αλλά δεν έχω θέμα να δω και για πετρέλαιο αν με περνει στο μπάτζετ. TT, mx5 ή rx8 είναι γενικά αυτοκίνητα που θα ήθελα πολύ καποια στιγμή να έχω αλλά ένα θέμα είναι πως θα διαβεβαιωθώ αν είναι σε καλή κατάσταση στα μηχανικά μέρη γιατί δεν έχω ιδέα από αυτοκίνητα, μόνο από πάπια και εκεί μόνο για μικρό δουλειές. Θα μπορούσα να πάω σε κάποια εταιρεία τύπου spotawheel που έχω δει στο ίντερνετ να το κοιτάξουν; τη κοπέλα κάποιους μήνες βγαίνουμε δεν τη ξέρω και πολύ καλά ούτε είπε ότι είναι χάλια απλά το άφησε να εννοηθεί με το ύφος της καταλαβα ότι ήταν γιαυτο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, metoo2020 είπε

Άμεση άμεση ανάγκη δεν υπάρχει επειδή είμαι σεζόν αυτη τη στιγμή και τελειώνω Σεπτεμβρη. αλλά και από Οκτώβρη που ξεκινάει σχολή πάλι θα ήθελα να έχω δει εναλλακτικές, δεν θέλω να το αφήσω τελευταία στιγμή. Τώρα ελπίζω σε 5-6 μήνες να έχουν βελτιωθεί λίγο. Ιδανικά Θα ηθελα  πριν μπει η νέα χρονιά να έχω αλλάξει αμάξι. 

Mx5 είναι όνειρο αλλά με 8.000 μπάτζετ το βλέπω με τα κυαλια :p. Ευχαριστώ για το link θα τα τσεκάρω

 

Το μπάτζετ στην αρχή ήταν πολύ λιγότερο σχεδόν τα μισά αλλά κατάφερα να πείσω τον πατέρα μου ότι δεν θα κάνω ζημιά αν πάρω καινούριο, με έχει δει πως οδηγαω και είπε θα βάλει πλάτη  :P. ναι προς βενζίνη μάλλον θα πάω αλλά δεν έχω θέμα να δω και για πετρέλαιο αν με περνει στο μπάτζετ. TT, mx5 ή rx8 είναι γενικά αυτοκίνητα που θα ήθελα πολύ καποια στιγμή να έχω αλλά ένα θέμα είναι πως θα διαβεβαιωθώ αν είναι σε καλή κατάσταση στα μηχανικά μέρη γιατί δεν έχω ιδέα από αυτοκίνητα, μόνο από πάπια και εκεί μόνο για μικρό δουλειές. Θα μπορούσα να πάω σε κάποια εταιρεία τύπου spotawheel που έχω δει στο ίντερνετ να το κοιτάξουν; τη κοπέλα κάποιους μήνες βγαίνουμε δεν τη ξέρω και πολύ καλά ούτε είπε ότι είναι χάλια απλά το άφησε να εννοηθεί με το ύφος της καταλαβα ότι ήταν γιαυτο 

 

 

Εδώ εισαι

https://autoclub.car.gr/cars/view/321811287/

Είναι και πολύ σωστός στα μεταχειρισμενα του ο συγκεκριμένος όσα έχω δει. 

 

Αν μου περισευαν και είχα οικογενειακό θα το είχα χτυπήσει χωρίς σκέψη. 

Από rx 8 μακρυά γιατί θέλουν τσέπη για συντήρηση και βενζίνες. 

ΤΤ θα μπορούσες να βρεις στο budget σου και είναι αρκετά αξιοπιστα, θέλει προσοχή να μη τους έχουν πιει το αίμα. 

 

Στα μεταχ πάντως ρίχνεις εσύ μια ματιά πρώτα και μετά το πηγαίνεις σε συνεργείο για έλεγχο ώστε να σου πει αναλυτικά πως ειναι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, metoo2020 είπε

Το μπάτζετ στην αρχή ήταν πολύ λιγότερο σχεδόν τα μισά αλλά κατάφερα να πείσω τον πατέρα μου ότι δεν θα κάνω ζημιά αν πάρω καινούριο, με έχει δει πως οδηγαω και είπε θα βάλει πλάτη  :P. ναι προς βενζίνη μάλλον θα πάω αλλά δεν έχω θέμα να δω και για πετρέλαιο αν με περνει στο μπάτζετ. TT, mx5 ή rx8 είναι γενικά αυτοκίνητα που θα ήθελα πολύ καποια στιγμή να έχω αλλά ένα θέμα είναι πως θα διαβεβαιωθώ αν είναι σε καλή κατάσταση στα μηχανικά μέρη γιατί δεν έχω ιδέα από αυτοκίνητα, μόνο από πάπια και εκεί μόνο για μικρό δουλειές. Θα μπορούσα να πάω σε κάποια εταιρεία τύπου spotawheel που έχω δει στο ίντερνετ να το κοιτάξουν; τη κοπέλα κάποιους μήνες βγαίνουμε δεν τη ξέρω και πολύ καλά ούτε είπε ότι είναι χάλια απλά το άφησε να εννοηθεί με το ύφος της καταλαβα ότι ήταν γιαυτο 

Το πας σε εξειδικευμένο μηχανικό κ το κάνει φύλλο και φτερό. Κόστος περι τα 30€, η σποτ δεν θεωρω ότι αξίζει (δε το βάζει καν σε διαγνωστικό). Για εμένα κανε τώρα που μπορείς τα γούστα σου κ χτυπά ένα ΤΤ Ή Slk ή mx5. Μετα θα μεγαλώσεις κ θα σου μείνουν άχτι κ εάν πάρεις κάτι τέτοιο θα λένε κοιτά το μπάρμπα που θέλει κ καμπριο 😂
To rx8 όχι καίει τα δίπλα από την τριάδα που σου αναφέρω. Slk βρισκεις κ με 8 αλλά με παραπάνω χλμ, καλό θα ήταν να μείνεις κάτω από 150Κ αν μπορείς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, paylidis είπε

Το πας σε εξειδικευμένο μηχανικό κ το κάνει φύλλο και φτερό. Κόστος περι τα 30€, η σποτ δεν θεωρω ότι αξίζει (δε το βάζει καν σε διαγνωστικό). Για εμένα κανε τώρα που μπορείς τα γούστα σου κ χτυπά ένα ΤΤ Ή Slk ή mx5. Μετα θα μεγαλώσεις κ θα σου μείνουν άχτι κ εάν πάρεις κάτι τέτοιο θα λένε κοιτά το μπάρμπα που θέλει κ καμπριο 😂
To rx8 όχι καίει τα δίπλα από την τριάδα που σου αναφέρω. Slk βρισκεις κ με 8 αλλά με παραπάνω χλμ, καλό θα ήταν να μείνεις κάτω από 150Κ αν μπορείς. 

Ας λένε ότι θέλουν εμείς θα το πάρουμε :D

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...