Προς το περιεχόμενο

LG OLED BX/CX 6LA/B


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 560
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, POUARO είπε

Αν δεν κανω λαθος.. αγορασαμε τηλεοραση που βασει της τιμης της  πρεπει να ειναι καλυτερη απο τις φθηνοτερες  και παλιοτερης τεχνολογιας ... Δεν αγορασαμε οθονη παιγνιδομηχανης ουτε ολοι πρεπει να εχουν αναλογες πηγες ... Αν οχι , τοτε καναμε λαθος και καναμε κακη αγορα!!!! Αυτο αρχιζω να πιστευω!!!

Καποιοι εδω μεσα λενε οτι αν ηθελες να βλεπεις τηλεοραση έπρεπε να παρεις crt!!!!!! Αυτο έπρεπε να το λενε πριν την αγορασουμε , τωρα ειναι αργα!!! 

Η κάθε τεχνολογία έχει τα καλά της, έχει τα κακά της. ΄Το burn in είναι μειονέκτημα των plasma(παλαιότερα)/oled και είναι γνωστό (όχι τώρα, αλλά από τη στιγμή που πρωτό-κυκλοφόρησαν). Κάθε χρόνο βελτιώνεται, αλλά υφίσταται. Ο καθένας επιλέγει βάσει των αναγκών του. Αν θέλει να βλέπει κάποιος τηλεοπτικά κανάλια κακώς επιλέγει oled (κατά τη γνώμη μου).

Για άλλους λόγους αγοράζει κάποιος oled τώρα (παλαιότερα plasma), όχι πάντως για να βλέπει τηλεοπτικά κανάλια. Είναι δυνατόν; Δεν είναι γνωστό; Δεν το παρακολούθησα όλο το thread, μόνο τελευταία μηνύματα. Αποκλείεται να μην έχει αναφερθεί.

Πάντως δεν είπε κάποιος ότι δεν μπορείς να δεις τηλεοπτικά κανάλια. Δες αν θες. Αλλά να έχεις υπόψιν ότι είναι πιθανό (έως βέβαιο) ότι τα λογότυπα των καναλιών κάποια στιγμή στο μέλλον θα αρχίσουν να αχνοφαίνονται. Ιδίως αν χρησιμοποιείς την τηλεόραση συνεχώς σε τηλεοπτικά κανάλια.

1 ώρα πριν, teachertza είπε

Να ρωτήσω κάτι; Ξέρει κανείς πως κλείνει εντελώς η τηλεόραση αυτή; Δηλαδή να μπει στο off όχι απλά στο stand by.

Δεν κλείνει τελείως. Μόνο stand by. Διαβάστε εδώ:

Friendly reminder - Don't power off your OLED completely : OLED

Επεξ/σία από marios28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, marios28 είπε

Η κάθε τεχνολογία έχει τα καλά της, έχει τα κακά της. ΄Το burn in είναι μειονέκτημα των plasma(παλαιότερα)/oled και είναι γνωστό (όχι τώρα, αλλά από τη στιγμή που πρωτό-κυκλοφόρησαν). Κάθε χρόνο βελτιώνεται, αλλά υφίσταται. Ο καθένας επιλέγει βάσει των αναγκών του. Αν θέλει να βλέπει κάποιος τηλεοπτικά κανάλια κακώς επιλέγει oled (κατά τη γνώμη μου).

Για άλλους λόγους αγοράζει κάποιος oled τώρα (παλαιότερα plasma), όχι πάντως για να βλέπει τηλεοπτικά κανάλια. Είναι δυνατόν; Δεν είναι γνωστό; Δεν το παρακολούθησα όλο το thread, μόνο τελευταία μηνύματα. Αποκλείεται να μην έχει αναφερθεί.

Πάντως δεν είπε κάποιος ότι δεν μπορείς να δεις τηλεοπτικά κανάλια. Δες αν θες. Αλλά να έχεις υπόψιν ότι είναι πιθανό (έως βέβαιο) ότι τα λογότυπα των καναλιών κάποια στιγμή στο μέλλον θα αρχίσουν να αχνοφαίνονται. Ιδίως αν χρησιμοποιείς την τηλεόραση συνεχώς σε τηλεοπτικά κανάλια.

Δεν κλείνει τελείως. Μόνο stand by. Διαβάστε εδώ:

Friendly reminder - Don't power off your OLED completely : OLED

Την αγοράσαμε τηλεόραση Σμαρτ

 

 Το καθημερινό τηλεοπτικό είναι δεδομένο. Δε ξέραμε ότι είναι πρόβλημα...

Δεν αλλάζουμε συνήθειες και δεν έχουμε 2 τηλεοράσεις στο σαλόνι

Απλά κάνουμε ζαπινγκ για να μην είναι στην ίδιο όλο το απόγευμα βράδυ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, coyote2 είπε

Το καθημερινό τηλεοπτικό είναι δεδομένο. Δε ξέραμε ότι είναι πρόβλημα...

Δεν αλλάζουμε συνήθειες και δεν έχουμε 2 τηλεοράσεις στο σαλόνι

Απλά κάνουμε ζαπινγκ για να μην είναι στην ίδιο όλο το απόγευμα βράδυ

Εγώ τόνισα τα μειονεκτήματα της OLED τεχνολογίας, γιατί διάβασα ευχολόγια σχετικά με το burn in. Δεν χρειάζεται να αναφέρω τα πλεονεκτήματα. Τα βλέπετε μόνοι σας, πόσο μάλλον αν κάποιος δεν είχε και πιο παλιά plasma τηλεόραση (ό,τι κοντινότερο σε πλεονεκτήματα σε σχέση με άλλες τεχνολογίες).

Το burn in είναι ένα μειονέκτημα και δεν έχει λυθεί ακόμη.  Αλλά είναι μειονέκτημα για όσους βλέπουν τηλεοπτικά κανάλια (ό,τι έχει στατικό λογότυπο δηλαδή), όχι για αυτούς που δεν βλέπουν. Γι' αυτό ξεκαθάρισα το τι ανάγκες έχει ο καθένας.

Να σου δώσω ένα χονδροειδές παράδειγμα για να καταλάβεις τι εννοώ. Πες αύριο ότι η Porche βγάζει προσφορά ένα μοντέλο (carrera) στα 50.000 ευρώ (με αρχική τιμή 100.000), κάτι παραπάνω δηλαδή από το κόστος κατασκευής (παράδειγμα είναι τα 50.000 δεν ξέρω πόσο είναι το κόστος κατασκευής). Πόσοι θα την αγοράσουν ενώ οι ανάγκες τους είναι διαφορετικές; 

Εννοείται μπορείς να την οδηγήσεις σε όχι καλής ποιότητας δρόμους την Porche, αλλά δεν κατασκευάστηκε για να οδηγείται σε κριτσόπια και ενδέχεται να παρουσιάσει πρόβλημα σε τέτοιες καταστάσεις. Αν το γνωρίζει κάποιος δεν υπάρχει θέμα. Γι' αυτό υπάρχει και η εγγύηση (εφόσον καλύπτεται και αποδείξει ότι την οδηγούσε ήρεμα). Η μπορεί να σκεφτεί (είναι μία άποψη που στέκει), δεν με πειράζει, αφού την αγόρασα «φθηνά», αν χαλάσει, χάλασε, τουλάχιστον στις λίγες φορές που θα την χρησιμοποιήσω στον αυτοκινητόδρομο θα την απολαύσω.

Κατά τη γνώμη μου, (και στις δύο περιπτώσεις) κακώς την επέλεξε. Μπορούσε να επιλέξει κάτι που να είναι πολύ καλό στις συγκεκριμένες συνθήκες, αλλά όχι άριστο σε άλλες (σε αυτοκινητόδρομους), αφού δεν πρόκειται να τη χρησιμοποιεί εκεί.

Επεξ/σία από marios28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ προσωπικά δε το έψαξα καθώς αγόρασα πολύ χαμηλά την ημέρα της προσφοράς

 

Θεωρουσα απίθανο μία τόσο ακριβή τηλεόραση να παρουσιάζει ένα τόσο χαρακτηριστικό μειονέκτημα πραγματικά το θεωρούσα και έχω εντυπωσιαστεί από αυτά που βλέπω στο ίντερνετ

 

Δηλαδή αν πραγματικά υπάρχει αυτό το μειονέκτημα και είναι τόσο ορατό δεν θα πρέπει η τηλεόραση να πωλείται. ....

Επεξ/σία από coyote2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Εγώ προσωπικά δε το έψαξα καθώς αγόρασα πολύ χαμηλά την ημέρα της προσφορά

Το κατάλαβα, γι' αυτό και το παράδειγμα με την Carrera. 

30 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Δηλαδή αν πραγματικά υπάρχει αυτό το μειονέκτημα και είναι τόσο ορατό

Θέτεις δύο ζητήματα. 1. Αν υπάρχει και 2. αν είναι τόσο ορατό. 

1. Υπάρχει. 

2. Εξαρτάται. Αν προσέξεις (δεν ξεχάσεις π.χ. κάποιο κανάλι) ενδεχομένως δεν θα το παρατηρήσεις ποτέ ή θα φαίνεται κάποια στιγμή αμυδρά σε συγκεκριμένες συνθήκες. Και να μην προσέξει μπορεί πάλι να μην το παρατηρήσει αν είναι τυχερός ή π.χ. έχει ρυθμίσει τη φωτεινότητα πιο χαμηλά,

Όσον αφορά το 2 όμως... αμέσως δεν μπαίνει κάποιος στη λογική του να προσέχει και να έχει το νου του πόσες ώρες θα μείνει ανοιχτή η τηλεόραση ή πόσο χρόνο θα παρακολουθεί κάποιο κανάλι ή να μην το πάρει ο ύπνος κ.τ.λ. Στο παράδειγμα με την Carrera ο οδηγός θα έχει άγχος για να την οδηγεί ομαλά στα κριτσόπια.

Γιατί κάποιος να έχει άγχος για τη χρήση της τηλεόρασής του; Άρα καταλήγουμε πάλι σε αυτό που γράφω πιο πριν. Εξετάζουμε τις ανάγκες μας και ενημερωνόμαστε πριν αγοράσουμε κάποιο προϊόν και όχι την τιμή ή το πόσο άριστο είναι αυτό σε συνθήκες που όμως δεν μας εξυπηρετούν.

Ή υπάρχει και η περίπτωση που αναφέρω.. Την χρησιμοποιούμε όπως νομίζουμε εφόσον κάποιος την έχει αγοράσει φθηνά και ό,τι γίνει έγινε.

30 λεπτά πριν, coyote2 είπε

δεν θα πρέπει η τηλεόραση να πωλείται. ....

Ε όχι βέβαια. Κάποιοι δεν βλέπουν κανάλια ή βλέπουν ελάχιστα. Εγώ στην δική μου (CX) δεν έχω συνδέσει καν την κεραία. Σε αντιστοιχία... πες ότι θα την αγοράσει κάποιος όπως αγοράζει έναν projector (θέλει μεγαλύτερες διαστάσεις σε μικρό όγκο). Ακριβώς το ίδιο η OLED τεχνολογία προορίζεται για συγκεκριμένες συνθήκες (ταινίες, ντοκιμαντέρ κ.τ.λ.). με προφανώς άψογη (έως τερματισμένη π.χ. στο μαύρο) απόδοση σε αυτές τις συνθήκες.

Επεξ/σία από marios28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zapping και πάλι ζάπινγκ Αυτό θα κάνω πάντως διαβάζοντας πχ cnet πιθανότητες είναι μεγάλες αν έχεις πολύ στατική εικόνα με νορμάλ χρήση δεν θα δεις κάποιο πρόβλημα

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2021 στις 11:42 ΠΜ, coyote2 είπε

Zapping και πάλι ζάπινγκ Αυτό θα κάνω πάντως διαβάζοντας πχ cnet πιθανότητες είναι μεγάλες αν έχεις πολύ στατική εικόνα με νορμάλ χρήση δεν θα δεις κάποιο πρόβλημα

 

 

Υπάρχει ειδική ρύθμιση για τα λογότυπα, βάλε το στο υψηλό.

Επίσης, εγώ για τηλεοπτικό την βάζω εξοικονόμηση ενέργειας στο μεσαίο, και στις ταινίες το απενεργοποιώ.

αυτά εφάρμοσα 2 χρόνια στην Β8 που είχα δεν εμφάνισε το παραμικρό.
Για τον ύπνο, εγώ την έχω βάλει να απενεργοποιείται στις 4 ώρες αν δεν λάβει κάποιο σήμα από το τηλεχειριστήριο. 

Τέλος, στην έσχατη περίπτωση που θες ντε και καλά να βάλεις το nikolodeon μέρα νύχτα, κάνεις λίγο zoom την οθόνη να μην φαίνεται το λογότυπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υψηλό ή χαμηλό για το λογότυπο ?

τι σημαίνει άραγε? Χαμηλό να φαίνεται ή υψηλή προστασία?

11 λεπτά πριν, coyote2 είπε

υψηλό ή χαμηλό για το λογότυπο ?

τι σημαίνει άραγε? Χαμηλό να φαίνεται ή υψηλή προστασία?

Logo Luminance Adjustment is an LG feature which detects static logos on screen and automatically dims them to help prevent them from causing permanent image retention. We recommend the 'Low' setting since 'High' can dim some areas too much.

 

https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/c8-oled/settings

θα το βάλω στο High. Μόνο στο ΣΚΑΙ μπορώ να το τσεκάρω που ειναι δεξιά

Παρατήρησα ότι το ΣΚΑΙ αλλάζει σχήμα... μεγάλο μικρό logo? (ή ζαλίστηκα να το κοιτάω?)

Τα άλλα κανάλια δε το κάνουν.... 

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, coyote2 said:

 

 

https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/c8-oled/settings

θα το βάλω στο High. Μόνο στο ΣΚΑΙ μπορώ να το τσεκάρω που ειναι δεξιά

Παρατήρησα ότι το ΣΚΑΙ αλλάζει σχήμα... μεγάλο μικρό logo? (ή ζαλίστηκα να το κοιτάω?)

Τα άλλα κανάλια δε το κάνουν.... 

Ζαλίστηκες να το κοιτάς!

Στο high ειναι η μέγιστη προστασία, απλά μερικές φορές ανάλογα με το τι δείχνει η τηλεόραση, μπορεί να βλέπεις πιο έντονα γύρω απο το λογότυπο ένα πιο σκοτεινό περίγραμμα αρκετά απλωμένο. Αν δε σε ενοχλεί είσαι οκ. :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Ζαλίστηκες να το κοιτάς!

Στο high ειναι η μέγιστη προστασία, απλά μερικές φορές ανάλογα με το τι δείχνει η τηλεόραση, μπορεί να βλέπεις πιο έντονα γύρω απο το λογότυπο ένα πιο σκοτεινό περίγραμμα αρκετά απλωμένο. Αν δε σε ενοχλεί είσαι οκ. :) 

θα το τσεκάρω.... πάντως στην cosmote tv όλα τα ντοκυμαντέρ δεν έχουν λογότυπο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/5/2021 στις 11:51 ΜΜ, marios28 είπε

Η κάθε τεχνολογία έχει τα καλά της, έχει τα κακά της. ΄Το burn in είναι μειονέκτημα των plasma(παλαιότερα)/oled και είναι γνωστό (όχι τώρα, αλλά από τη στιγμή που πρωτό-κυκλοφόρησαν). Κάθε χρόνο βελτιώνεται, αλλά υφίσταται. Ο καθένας επιλέγει βάσει των αναγκών του. Αν θέλει να βλέπει κάποιος τηλεοπτικά κανάλια κακώς επιλέγει oled (κατά τη γνώμη μου).

Για άλλους λόγους αγοράζει κάποιος oled τώρα (παλαιότερα plasma), όχι πάντως για να βλέπει τηλεοπτικά κανάλια. Είναι δυνατόν; Δεν είναι γνωστό; Δεν το παρακολούθησα όλο το thread, μόνο τελευταία μηνύματα. Αποκλείεται να μην έχει αναφερθεί.

Πάντως δεν είπε κάποιος ότι δεν μπορείς να δεις τηλεοπτικά κανάλια. Δες αν θες. Αλλά να έχεις υπόψιν ότι είναι πιθανό (έως βέβαιο) ότι τα λογότυπα των καναλιών κάποια στιγμή στο μέλλον θα αρχίσουν να αχνοφαίνονται. Ιδίως αν χρησιμοποιείς την τηλεόραση συνεχώς σε τηλεοπτικά κανάλια.

Δεν κλείνει τελείως. Μόνο stand by. Διαβάστε εδώ:

Friendly reminder - Don't power off your OLED completely : OLED

Η παραπληροφόρηση η ίδια.

Μετά από 12 χρόνια, η πλάσμα μου (Πανασόνικ) με πάμπολλες ώρες θέασης τηλεοπτικών καναλιών, και κανένα λογότυπο δεν αχνοφάνηκε ποτέ. Αυτό ίσχυε τα πρώτα χρόνια τους, είχαν καταφέρει να το φτιάξουν, πρόσεξα λίγο παραπάνω τον 1ο χρόνο και μετά καθόλου. Και οι oled πλέον, αν και δεν είμαι κάτοχος για να το διαπιστώσω, έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ πλέον σε αυτό το κομμάτι και κάποιες όπως η Philips έχουν και anti-burn in τεχνολογία ενσωματώσει, φαντάζομαι και οι υπόλοιπες το ίδιο.

Δεν ξέρω σε τι βαθμό δεν παρατηρείται πλέον το φαινόμενο στις OLED, για τις πλάσμα πάντως, τουλάχιστον για τις Πανασόνικ, που ήταν εγγύηση, ήταν πρακτικά ανύπαρκτο όταν έστρωσαν. 

Επεξ/σία από Vassilis_24
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vassilis_24 είπε

Η παραπληροφόρηση η ίδια.

Μετά από 12 χρόνια, η πλάσμα μου (Πανασόνικ) με πάμπολλες ώρες θέασης τηλεοπτικών καναλιών, και κανένα λογότυπο δεν αχνοφάνηκε ποτέ. 

Ναι εσύ ξέρεις καλύτερα. Panasonic έχω και 'γω (42PX80) και την είχα αγοράσει αποκλειστικά για τηλεοπτικά κανάλια. Έχω και oled LG. Σαφώς και δεν έχει λυθεί το burn in. Υπάρχει βελτίωση χρόνο με το χρόνο αλλά υφίσταται και χρειάζεται προσοχή.

Burn in δε σημαίνει ότι θα βλέπεις το λογότυπο σε φως ή θα είναι ενοχλητικό απαραίτητα. Κλείσε τα φώτα και σε μαύρο φόντο παρατήρησε πάνω αριστερά αν αχνοφαίνεται ή όχι η θολούρα των λογοτύπων των καναλιών.

Αγαπητέ είμαι λάτρης των oled αλλά και των plasma (παλαιότερα) τηλεοράσεων (όπως της καταπληκτικής για την εποχή της Pioneer Kuro), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζω το μειονέκτημά τους. Εμένα δε με ενοχλεί, αλλά δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

Υ.Γ. H philips απ' όσα γνωρίζω πάνελ της LG φοράνε. To anti burn in που γράφεις δεν είναι τίποτα άλλο από το pixel shifting. Κάποιους τους ενοχλεί το χαρακτηριστικό επί τη ευκαιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...