Προς το περιεχόμενο

Parkside® Πλυστικό μηχάνημα υψηλής πίεσης PHD 170 B2.


Evaggelos1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω εχω την εξης απορια, αυτο το μηχανημα χρειαζεται ειδικο υγρο καθαρισμου ή μπορουμε να βαλουμε και οποιοδηποτε υγρο γενικου καθαρισμου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά.

Εγώ έχω το Parkside PHD 150 E4. Ποιος αφροποιητής σετ (μπουκάλι και μηχανισμός) ταιριάζει για αυτό από τις άλλες μάρκες?

Γενικά, τα μπουκάλια αφρού θα ταιριάζουν στον μανίσιο μηχανισμό? Δηλαδή, αυτό https://www.skroutz.gr/s/11702996/Karcher-RM615-Ultra-Foam-Καθαριστικό.html?from=catspan θα κουμπώνει?

Και τέλος, τα βύσματα των άλλων Parkside μοντέλων είναι συμβατά μεταξύ τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2022 στις 5:29 ΜΜ, NickosR999 είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Εγώ έχω το Parkside PHD 150 E4. Ποιος αφροποιητής σετ (μπουκάλι και μηχανισμός) ταιριάζει για αυτό από τις άλλες μάρκες?

Γενικά, τα μπουκάλια αφρού θα ταιριάζουν στον μανίσιο μηχανισμό? Δηλαδή, αυτό https://www.skroutz.gr/s/11702996/Karcher-RM615-Ultra-Foam-Καθαριστικό.html?from=catspan θα κουμπώνει?

Και τέλος, τα βύσματα των άλλων Parkside μοντέλων είναι συμβατά μεταξύ τους?

θελει ανταπτορα , στην αγορα θα βρεις lavor ανταπορα που ειναι συμβατος με parkside, δες eshop glaze k oilstores, 10-15 ευρω αλλιως κινα aliexpress με κανα 5 αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KAPAKOSTAS είπε

θελει ανταπτορα , στην αγορα θα βρεις lavor ανταπορα που ειναι συμβατος με parkside, δες eshop glaze k oilstores, 10-15 ευρω αλλιως κινα aliexpress με κανα 5 αρι

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχω βρει αυτόν τον αφροποιητή https://oil-stores.gr/ΑΦΡΟΠΟΙΗΤΗΣ-ΟΙΚΙΑΚΟ-ΠΙΕΣΤΙΚΟ-ΠΛΥΣΙΜΑΤΟΣ-ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ?skr_prm=WyI1NDcwZDgwZS04MGY3LTRlMGEtYWYxOS00Y2EwNjRjYzI5ZWEiLDE2NTEyMjc3MjU0MjkseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0 με τον ακόλουθο αντάπτορα https://oil-stores.gr/Μεταλλικος-Ανταπτορας-Για-Αφροποιητη-Πιεστικού-Lavor--Hammer--Sterwins--Vax--Einhel

Θα είμαι εντάξει, σωστά?

Εάν στο μέλλον επιλέξω κάποιον άλλο αφροποιητή, ο αντάπτορας αυτός θα κάνει ή πρέπει να επιλέξω τον κατάλληλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NickosR999 είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχω βρει αυτόν τον αφροποιητή https://oil-stores.gr/ΑΦΡΟΠΟΙΗΤΗΣ-ΟΙΚΙΑΚΟ-ΠΙΕΣΤΙΚΟ-ΠΛΥΣΙΜΑΤΟΣ-ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ?skr_prm=WyI1NDcwZDgwZS04MGY3LTRlMGEtYWYxOS00Y2EwNjRjYzI5ZWEiLDE2NTEyMjc3MjU0MjkseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0 με τον ακόλουθο αντάπτορα https://oil-stores.gr/Μεταλλικος-Ανταπτορας-Για-Αφροποιητη-Πιεστικού-Lavor--Hammer--Sterwins--Vax--Einhel

Θα είμαι εντάξει, σωστά?

Εάν στο μέλλον επιλέξω κάποιον άλλο αφροποιητή, ο αντάπτορας αυτός θα κάνει ή πρέπει να επιλέξω τον κατάλληλο?

αναλογως το σπειρωμα του αφροποιητη, ο autoglym ας πουμε εχει αναποδο σπειρωμα απο αυτον που αναρτησες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NickosR999 είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχω βρει αυτόν τον αφροποιητή https://oil-stores.gr/ΑΦΡΟΠΟΙΗΤΗΣ-ΟΙΚΙΑΚΟ-ΠΙΕΣΤΙΚΟ-ΠΛΥΣΙΜΑΤΟΣ-ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ?skr_prm=WyI1NDcwZDgwZS04MGY3LTRlMGEtYWYxOS00Y2EwNjRjYzI5ZWEiLDE2NTEyMjc3MjU0MjkseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0 με τον ακόλουθο αντάπτορα https://oil-stores.gr/Μεταλλικος-Ανταπτορας-Για-Αφροποιητη-Πιεστικού-Lavor--Hammer--Sterwins--Vax--Einhel

Θα είμαι εντάξει, σωστά?

Εάν στο μέλλον επιλέξω κάποιον άλλο αφροποιητή, ο αντάπτορας αυτός θα κάνει ή πρέπει να επιλέξω τον κατάλληλο?

Αυτά είναι τα θέματα που προκύπτουν στην Ευρώπη με την αγορά πλυστικού. Ειδικές συνδέσεις, ώστε να μην κάνουν αξεσουάρ άλλων κατασκευαστών. Στην Αμερική βέβαια δεν τολμούν να κάνουν κάτι τέτοιο. Εκεί, αν θέλεις να πουλήσεις, πρέπει να χρησιμοποιήσεις τυποποιημένους κονέκτορες. Ακόμα κι η Karcher έχει συμμορφωθεί με αυτό. Αν θέλετε να με ακούσετε, πάρτε από Ali καινούριο λάστιχο με σπείρωμα Μ22 και στις 2 άκρες του και πιστόλι που έχει quick connect στην έξοδο, ώστε να του βάζετε ό,τι αξεσουάρ θέλετε, με σύνδεση 1/4. Αν δεν έχετε αγοράσει ακόμα πλυστικό, πάρτε ένα της Greenworks, που είναι Αμερικανάκι και τα έχει όλα έτοιμα. Έτσι, τα περιφερειακά θα σας κάνουν σε όλα τα επόμενα πλυστικά που θα αγοράζετε, χωρίς να ψάχνετε κάθε φορά για αντάπτορες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KAPAKOSTAS είπε

αναλογως το σπειρωμα του αφροποιητη, ο autoglym ας πουμε εχει αναποδο σπειρωμα απο αυτον που αναρτησες

Πάντως, αυτός ο Wevora με τον προτεινόμενο αντάπτορα για parkside θα είναι συμβατό με το phd 150 E4?

όλοι οι parkside έχουν τα ίδια κουμπώματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρόσφατη επίσκεψη στο lidl Πτολεμαίδας υπάρχουν ακόμα σε απόθεμα και το πλυστικό μηχάνημα αλλά και το σετ με τον αφροποιητή υγρό και βούρτσα, όποιος ενδιαφέρεται ας κάνει ένα τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 12/4/2021 στις 1:01 ΠΜ, kax54638 είπε

Ένα bosch που έχω εγώ όντως κάνει θόρυβο όταν δουλεύει. 

Όλα τα οικονομικά μοντέλα επειδή είναι πολύστροφα χρησιμοποιούν γρανάζια και μοτέρ με καρβουνάκια που είναι κατασκευαστικά θορυβώδη και μικρότερης αντοχής. 

Στις 22/4/2022 στις 2:30 ΜΜ, lector είπε

Εγω εχω την εξης απορια, αυτο το μηχανημα χρειαζεται ειδικο υγρο καθαρισμου ή μπορουμε να βαλουμε και οποιοδηποτε υγρο γενικου καθαρισμου;

Αν θες να πλύνεις το ΙΧ σου και να γυαλίζει όταν στεγνώσει θέλεις ένα καλό σαμπουάν. Για τον κήπο άλλο υγρό κατάλληλο για την βρωμιά. Κατάλληλο όμως και για την χρήση σε πλυστικό μηχάνημα. Θα συνιστούσα να μην μπαίνει ποτέ στο πλυστικό μηχάνημα απευθείας αλλά μόνο με μπεκ αφρού. Και αν θέλεις οικονομία στον κουβά με σφουγγάρι και βούρτσα.

Στις 7/4/2022 στις 10:06 ΠΜ, Stratosss είπε

Καλημέρα, μόλις γύρισα απο Lidl και το πήρα μαζί με το car cleaning set που είχε παραδίπλα στα 15 ευρώ με σαμπουαν βουρτσα αφροποιητη και ανταπτορα για άλλα πλυστικά. Αν εξαιρέσεις το γεγονός οτι εχω 2 βούρτσες και 2 σαμπουάν :D πιστεύω αξίζει.

Εντυπώσεις πολυ καλή καταστευή ακόμα δεν τη δοκίμασα μόνο το unboxing έκανα. Θα επανέλθω μετά την δοκιμή.

Επανέρχομαι μετά απο 3 ώρες λειτουργίας πλύσιμο αυτοκινήτου και καθαρισμό πέτρας απο αυλή με το Turbo, παιδιά το μηχάνημα είναι εξαιρετικό ότι πρεπει για οικιακή χρήση μακάρι να κρατήσει στο χρόνο την απόδοσή του. Επίσης καλά έκανα και πήρα το set με τον αφροποιητή κάνει εξαιρετική δουλειά ΄΄ολο το αυτοκίνητο κάτασπρο όπως τα επαγγελματικά.

 

PARKSIDE-min.jpg

Αν το δουλέψεις κανένα τρίωρο ακόμα συνεχόμενα ετοιμάσου για καινούργιο! Αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχαν επαγγελματικά μηχανήματα! Άκου που σου λέω δουλειά μου είναι!

Στις 10/4/2022 στις 7:57 ΠΜ, vactirio είπε

Εχω πλυστικό LIDL εδώ και περίπου 10 χρόνια.

Το χρησιμοποιών 5-6 φορές τον χρόνο και δεν παρουσίασε ποτέ κάποιο πρόβλημα....

Μία φορά μόνο άνοιξε η κάνη στην ραφή και καλύφθηκε από την 3ετή εγγύηση.....

value for money...

Κάποτε τα μηχανάκια που πουλούσε το Lidl ήταν με επαγωγικό κινητήρα κάτσε καλά κατασκευή και τζάμπα. Αυτό άλλαξε. Πάλι είναι vfm αλλά καμμία σχέση  

Στις 6/4/2022 στις 11:06 ΠΜ, Maurikycli είπε

Παραπάνω είναι βάρβαρο για τη βαφή. Θαμπώνει ή και ξεφλουδίζει

Δεν χρειάζεται περισσότερα από 100-120 bar. Αν φέρεις το ακροφυσιο επάνω στο χρώμα θα κάνει ζημιά και μ χαμηλότερη πίεση. Αν το χρώμα έχει φουσκώσει θα γίνει ζημιά αργά ή γρήγορα. Σημασία παίζει η ποιότητα του σαμπουάν που χρησιμοποιείς για το πλύσιμο. Πρώτα κάνεις προπλυση  να φύγουν λάσπες και χώματα και μετά βούρτσα, σφουγγάρι, κουβάς για να φύγει ο ρύπος από το καυσαέριο.

Στις 14/4/2021 στις 5:02 ΜΜ, bugsbunny είπε

έχει το δικό μου που είναι το προηγούμενο μοντέλο, PHD 150 B2, λογικά στο service τους θα υπάρχει σαν ανταλλακτικό οπότε μπορείς να ξεκινήσεις από εκεί 

 

με την ευκαιρία να πω ότι και εγώ είμαι ευχαριστημένος χωρίς προβλήματα, στην χρήση και την απόδοση,

το μόνο είναι ότι η σκανδάλη δεν κουμπώνει και μετά από κάποια ώρα γίνεται κουραστικό να την κρατάς συνέχεια πατημένη, πράγμα σημαντικό καθώς όλα τα πιεστικά δεν συμπαθούν τα πολλά σταμάτα/ξεκίνα, ταλαιπωρείται η αντλία με ότι αυτό συνεπάγεται...

και κάτι τελευταίο,  όταν πρόκειται να αγοράσω κάτι από LIDL (Parkside) ρίχνω και μια ματιά εδώ https://www.supereverything.gr/2014/03/e-parkside-lidl.html 🧐 

Η σκανδάλη είναι μελετημένο να σε κουράζει μετά από ώρα γιατί και το καημένο το μηχανάκι θα καεί αν δεν σταματήσεις. Σοβαρά! Κανένας δεν σου λέει σταμάτα μετά από μισή ώρα δουλειάς να κρυώσει. Ούτε σου λέει ότι για την χρήση που το θες πρέπει να δώσεις πολλαπλάσια χρήματα γιατί θέλει να πουλήσει έστω με το ρίσκο να το κάψεις στις πρώτες ώρες χρήσης.

Στις 14/4/2021 στις 8:10 ΜΜ, Moorer7 είπε

Παιδιά και εγώ που τους κάλεσα μου είπαν θα με πάρουν για να δούμε γιατί να πάω να δώσω 50 ευρώ σε αφροποιητη ενώ το μηχάνημα κάνει 100 δεν το κάνω με τίποτα αλλά μεγάλη απατεωνιά άλλα να σου δείχνουν και άλλα να σου πουλάνε στο τέλος 

Η μέγιστη πίεση είναι η πίεση που φθάνει το μηχάνημα την στιγμή που αφήνεις την σκανδάλη από το πιστόλι σκάει το bypass και σβήνει το πιεσοστάτη του μηχανήματος.

Η μέγιστη ροή νερού είναι όταν χαμηλώσεις την πίεση για να τραβήξει χημικό ή βγάλεις το ακροφύσιο από το πιστόλι. 
 

έτσι τα μετράνε 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mad scientist είπε

Άκου που σου λέω δουλειά μου είναι!

Καταρχάς, ευχαριστούμε για τις συμβουλές! Τώρα, να σε εκμεταλλευτούμε λίγο περισσότερο: υπάρχει στην Ελλάδα κάποιο μαγαζί που να πουλάει λάστιχο υψηλής πίεσης τύπου "Flexzilla" , "Flexihose" ή όποια άλλη ονομασία του έχουν δώσει; Ψάχνω, αλλά μόνο Αμερική κι Αγγλία βρίσκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2022 στις 10:45 ΠΜ, sixoremenos είπε

Καταρχάς, ευχαριστούμε για τις συμβουλές! Τώρα, να σε εκμεταλλευτούμε λίγο περισσότερο: υπάρχει στην Ελλάδα κάποιο μαγαζί που να πουλάει λάστιχο υψηλής πίεσης τύπου "Flexzilla" , "Flexihose" ή όποια άλλη ονομασία του έχουν δώσει; Ψάχνω, αλλά μόνο Αμερική κι Αγγλία βρίσκω.

Γιατί πρέπει να λέγεται έτσι; Εννοώ γιατί να είναι κάτι συγκεκριμένο; Αν έχεις το παλιό λάστιχο πας σε κάποιον που φτιάχνει μαρκούτσια, αφαιρεί τα ρακορ ( άκρα)  και τα πρεσάρει σε νέα σωλήνα. Υπάρχουν διάφορες ποιότητες. Το σημαντικό είναι να είναι λάστιχο για νερό και όχι για υδραυλικό λάδι. Και από εκεί και πέρα έχει με νάιλον λινά με σύρμα και με δυο στρώσεις σύρμα που το κάνει μεν ανθεκτικό άκαμπτο δε. Υπάρχουν και πιο ψαγμένα εύκαμπτα λάστιχα αλλά δύσκολα τα βρίσκεις επειδή είναι ακριβά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα εύκαμπτα, τα "ψαγμένα" λέω. Από Αγγλία, τα 15 μέτρα έχουν γύρω στα 50€. Αν πάει κάποιος δικός μου Αγγλία, έχω κάνει σίγουρα παραγγελία. Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Μιας και ειναι παλι διαθεσιμο, και αρα ισως να μπορεσω να το αντικαταστησω πιο αμεσα, μια ερωτηση.

Σας τρεχει εσας νερο απο το σημειο που κουμπωνει το λαστιχο που ερχεται απο το πιεστικο στο πιστολι, και μεταξυ πιστολιου και 2ου κομματιου? Τρεχει μια σχετικη μικρη ποσοτητα, που ισως να επηρεαζει και το αποτελεσμα.

εχω και σχετικο βιντεο να βοηθησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...