Προς το περιεχόμενο

Parkside® Πλυστικό μηχάνημα υψηλής πίεσης PHD 170 B2.


Evaggelos1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/4/2021 στις 11:19 ΜΜ, gkesi είπε

Το αγόρασα σήμερα. Είναι το μοντέλο B2 που έχει κάποιες μικρές βελτιώσεις απο το περσινό μοντέλο A2. Τα 2400watt που αναγράφει στην πραγματικότητα είναι 1800 μετρημένα. Τα 500 λίτρα ανα ώρα στην πραγματικότητα είναι 380 και τα 170bar είναι στο πικ της λειτουργίας, τα πραγματικά είναι 115. Ανεξάρτητα από όλα αυτά φαίνεται ποιοτική κατασκευή με ωραία παρελκόμενα και λάστιχο 10 μέτρα. Η πίεση είναι ικανοποιητική και η λειτουργία του ομαλή. Με αυτά τα χαρακτηριστικά σε αυτήν την ποιότητα στις γνωστές μάρκες θα θέλαμε τουλάχιστον 50 έως 80 € επιπλέον και αν σκεφτείς την πραγματική εγγύηση τριών ετών τότε σίγουρα μιλάμε για άριστη αγορά. Όλα αυτά βέβαια  με την προϋπόθεση ότι θα αντέξει στο χρόνο. Αγόρασα μαζί και το 15μετρο λάστιχο για αποφράξεις και το δοκίμασα κατευθείαν σε πλαστική σωλήνα αποχέτευσης κουζίνας Φ75. Εισχώρησε με ελάχιστο σπρώξιμο σε μήκος 8 μέτρα και έκανε την δουλειά του. Ο γνωστός ήχος της βουλωμένης σωλήνας (γκλούκ γκλούκ) από τον νεροχύτη ως δια μαγείας σταμάτησε. 

 

Όσον αφορά τα bar τι εννοούμε πραγματικά και αυτά στο πικ λειτουργίας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, Theo1494 είπε

 

Όσον αφορά τα bar τι εννοούμε πραγματικά και αυτά στο πικ λειτουργίας; 

Το peak pressure είναι η μέγιστη στιγμιαία πίεση που επιτυγχάνεται μόλις ξεκινάει (για το συγκεκριμένο 170 bar), και αμέσως μετά με πατημένη τη σκανδάλη η πίεση σταθεροποιείται στην κανονική πίεση λειτουργίας (115 bar).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2021 στις 11:19 ΜΜ, gkesi είπε

Το αγόρασα σήμερα. Είναι το μοντέλο B2 που έχει κάποιες μικρές βελτιώσεις απο το περσινό μοντέλο A2. Τα 2400watt που αναγράφει στην πραγματικότητα είναι 1800 μετρημένα. Τα 500 λίτρα ανα ώρα στην πραγματικότητα είναι 380 και τα 170bar είναι στο πικ της λειτουργίας, τα πραγματικά είναι 115. Ανεξάρτητα από όλα αυτά φαίνεται ποιοτική κατασκευή με ωραία παρελκόμενα και λάστιχο 10 μέτρα. Η πίεση είναι ικανοποιητική και η λειτουργία του ομαλή. Με αυτά τα χαρακτηριστικά σε αυτήν την ποιότητα στις γνωστές μάρκες θα θέλαμε τουλάχιστον 50 έως 80 € επιπλέον και αν σκεφτείς την πραγματική εγγύηση τριών ετών τότε σίγουρα μιλάμε για άριστη αγορά. Όλα αυτά βέβαια  με την προϋπόθεση ότι θα αντέξει στο χρόνο. Αγόρασα μαζί και το 15μετρο λάστιχο για αποφράξεις και το δοκίμασα κατευθείαν σε πλαστική σωλήνα αποχέτευσης κουζίνας Φ75. Εισχώρησε με ελάχιστο σπρώξιμο σε μήκος 8 μέτρα και έκανε την δουλειά του. Ο γνωστός ήχος της βουλωμένης σωλήνας (γκλούκ γκλούκ) από τον νεροχύτη ως δια μαγείας σταμάτησε. 

 

Ευχαριστώ πολύ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, lacta13 είπε

Καλημερα σας. οπως βλεπετε τα δικα μας LIDL ειναι απλες,καθοσον στην Ελλαδα λεφτα υπαρχουν ...στην ευρωπη ιδια τιμη με περσι,σε μας 40ευρω πανω και αν τους ρωτησεις θα σου πουνε φιλε πολεμος,κριση,πανδημια...τι να πω...

και το εχω στα υποψιν απο περσι  ειπα οταν το ξαναεβγαζε να το χτυπουσα...

δεν ξερω αν αξιζει σε αυτην την τιμη εσεις που το πηρατε στα 100 βεβαια...

η αντλια του ειναι τουλαχιστον μεταλλικη; ισως σε αυτα τα λεφτα μεχρι 150 να παω καπου αλλου; αν και φανταζομαι και οι αλλες εταιρειες δεν θα κατσαν στις παλιες τιμες τους....

PARKSIDE1.jpg

PARKSIDE2.jpg

PARKSIDE3.jpg

Για 140€, υπερεκτιμημένο. Το μόνο του πλεονέκτημα, τα 10m λάστιχο. Κατά τα άλλα, ένα βασικό πλυστικό. Γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα και στα 140 ευρώ νομίζω με αυτά τα χαρακτηριστικά θα πρέπει να πάμε στα 200€ σε καποιο αλλο για να το συγκρίνουμε. Σκέφτομαι και εγω να το παρω για πλύσιμο αυτοκινήτου περισσότερο και λίγο αυλη.

Επεξ/σία από Stratosss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Μη διανοηθεις να πλύνεις με πλήρη πίεση το αυτοκίνητο. Το πολύ 30-40bar

Καλημέρα, νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός 30-40 bar είναι λίγα αν είναι έτσι το πλένουμε και με το λάστιχο της βρύσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Stratosss είπε

Καλημέρα, νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός 30-40 bar είναι λίγα αν είναι έτσι το πλένουμε και με το λάστιχο της βρύσης.

Τί να σου πω, μου το είπε τύπος σε πλυντήριο- όχι βενζινάδικο- που του είχα πάει το αυτοκίνητο.

Εδώ βάζουνε αφροποιητη για να μην ακουμπάνε το χρώμα και κάνει αράχνες, τόση ψυχεδέλεια

Τώρα που θυμάμαι, είχα βάλει πρόγραμμα να φρεσκαρω τις ζάντες με σπρέι και τις πλακωσα με το προηγούμενο μοντέλο του λιντλ και όντως σημειακά ξεφλουδισαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Μη διανοηθεις να πλύνεις με πλήρη πίεση το αυτοκίνητο. Το πολύ 30-40bar

Καμμία σχέση. Με συγχωρείς που είμαι τόσο απόλυτος, αλλά τα στοιχεία που δίνεις δεν είναι σωστά. Το πλύσιμο του αυτοκινήτου γίνεται στα 90-100bar. Και εννοείται ότι δε χρησιμοποιούμε ποτέ την turbo nozzle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα αγοράς πλυστικού είναι απλό και συνάμα σύνθετο. Πιστεύω ότι για εμάς τους χομπίστες (week-end warriors όπως λένε οι Αγγλοσάξωνες) όσο λιγότερα δώσουμε για μηχάνημα, τόσο το καλύτερο. Δε θα μπω σε λεπτομέρειες και ανάλυση της σκέψης μου. Απλά, έψαξα λίγο για να σας προτείνω τι θα έπαιρνα εγώ από το Lidl. Υπήρχε μέχρι πέρσι το μοντέλο PHD 110 D1, νομίζω στα 40€. Δεν ξέρω αν θα βγει και φέτος. Το βρήκα στο Lidl Βελγίου στα 55€.image.png.de6d7d2e0fb5613896d09c0ddc84bdce.png

 

Εδώ το link:

https://www.lidl.be/p/fr-BE/parkside-nettoyeur-haute-pression-phd-110-d1-110-bar/p100330644

Μια χαρά χαρακτηριστικά έχει και θα πλύνουμε άνετα το αυτοκίνητό μας και μια μικρή αυλή. Πιστεύω ότι δε χρειαζόμαστε τίποτα περισσότερο. Αξίζει να περιμένετε, μήπως και βγει κάποια από τις επόμενες εβδομάδες. Τα χρήματά μας είναι πολύτιμα για να τα δίνουμε σε παγίδες marketing. Ειδικά τώρα που έρχονται δύσκολες μέρες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...