Προς το περιεχόμενο

Parkside® Πλυστικό μηχάνημα υψηλής πίεσης PHD 170 B2.


Evaggelos1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, KAPAKOSTAS είπε

Ερωτηση προς παλαιους?ολοκαινουργιο parkside το 135 αρι. Πρωτη χρηση το ανοιγω εχει πιεση κανονικα και μετα απο μισο λεπτο αφου αφησω σκανδαλη μαρσαρι σαν να ανοιγει και να κλεινει.ειμαι νεος στο αθλημα ειναι φυσιολογικο να κανει έτσι?

Πιθανότατα η παροχή νερού που το έχεις συνδέσει δεν του δίνει όσο νερό χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 5/10/2021 στις 1:30 ΜΜ, KAPAKOSTAS είπε

Ερωτηση προς παλαιους?ολοκαινουργιο parkside το 135 αρι. Πρωτη χρηση το ανοιγω εχει πιεση κανονικα και μετα απο μισο λεπτο αφου αφησω σκανδαλη μαρσαρι σαν να ανοιγει και να κλεινει.ειμαι νεος στο αθλημα ειναι φυσιολογικο να κανει έτσι?

Εγώ που έχω karcher μαρσαρει επειδή δε τραβάει το σωστό νερό εννοώ τη σωστή ποσότητα....Όταν το συνδέω με την άλλη βρύση που έχει πίεση το πλυστικο σκοτώνει.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, το πρόβλημα του μαρσαρίσματος το έχει όταν δε λειτουργεί το πλυστικό, όταν δηλαδή δεν πατάει τη σκανδάλη. Σ' αυτή την περίπτωση δε νομίζω να ευθύνεται η παροχή νερού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sixoremenos είπε

Αν κατάλαβα καλά, το πρόβλημα του μαρσαρίσματος το έχει όταν δε λειτουργεί το πλυστικό, όταν δηλαδή δεν πατάει τη σκανδάλη. Σ' αυτή την περίπτωση δε νομίζω να ευθύνεται η παροχή νερού.

Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος τη λειτουργία της σκανδάλης, δεν κόβει το ρεύμα στο μοτέρ, το νερό που περνάει από το πιστόλι κόβει. Το ρεύμα στο μοτέρ κόβεται όταν η πίεση ξεπεράσει ένα προκαθορισμένο σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος τη λειτουργία της σκανδάλης, δεν κόβει το ρεύμα στο μοτέρ, το νερό που περνάει από το πιστόλι κόβει. Το ρεύμα στο μοτέρ κόβεται όταν η πίεση ξεπεράσει ένα προκαθορισμένο σημείο.

Μάλλον μπερδευτήκαμε, αν και νομίζω ότι τα πράγματα είναι απλά. Προφανώς και δεν κόβει το ρεύμα η σκανδάλη. Πουθενά δεν αναφέρω κάτι τέτοιο. Αν το συγκεκριμένο πλυστικό δεν έχει Stop System, δηλαδή αν δε σταματάει το μοτέρ όταν δεν πατάμε τη σκανδάλη, αλλά αντίθετα συνεχίζει να λειτουργεί, η παρανόηση δικαιολογείται. Αν όμως το πλυστικό σταματάει να δουλεύει (να ακούγεται δηλαδή το μοτέρ του) όταν αφήνουμε τη σκανδάλη, τότε βρίσκουν εφαρμογή αυτά που γράφω στα προηγούμενα posts, όσον αφορά τη διάγνωση. Όταν έχουμε ένα τέτοιο μηχάνημα και υπάρχει κάπου διαρροή (έστω και πολύ μικρή) το μοτέρ ανάβει και σβήνει συνεχώς, χωρίς εμείς να πατάμε τη σκανδάλη. Ελπίζω να μην τα μπέρδεψα περισσότερο. Ας μας πει και ο φίλος τι έκανε τελικά, όταν βγάλει άκρη. Καλή εβδομάδα σε όλους.

Ίσως βοηθήσει κι αυτό (αν μιλάμε βέβαια για τέτοια είδους βλάβη. Από την περιγραφή του φίλου δεν μπόρεσα να καταλάβω ακριβώς):

http://www.karcher-help.com/index.php?/Knowledgebase/Article/View/21/5/why-is-my-electric-pressure-washer-cycling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sixoremenos είπε

Προφανώς και δεν κόβει το ρεύμα η σκανδάλη. Πουθενά δεν αναφέρω κάτι τέτοιο.

Ναι, δεν ανέφερες συγκεκριμένα ότι κόβει το ρεύμα η σκανδάλη, ανέφερες όμως αυτό:

8 ώρες πριν, sixoremenos είπε

όταν δε λειτουργεί το πλυστικό, όταν δηλαδή δεν πατάει τη σκανδάλη.

Ε αυτό που είχες γράψει, έτσι όπως το είχες διατυπώσει τουλάχιστον, απλά δεν ισχύει. Αν το νερό στο σωλήνα υψηλής πίεσης για οποιοδήποτε λόγο δεν έχει αρκετή πίεση τότε η αντλία δεν πρόκειται να σταματήσει, άσχετα αν η σκανδάλη είναι πατημένη ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπέρα σε ολους,

για οσους ενδιαφερονται να βαλουν foam gun, βρηκα λυση με 11 ευρω απο aliexpress ανταπτορα που κανει στο πιεστικο.

δινω λινκ 

https://www.aliexpress.com/item/4000735098812.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.45644c4daF3410

 

η επιλογη c

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, KAPAKOSTAS είπε

καλησπέρα σε ολους,

για οσους ενδιαφερονται να βαλουν foam gun, βρηκα λυση με 11 ευρω απο aliexpress ανταπτορα που κανει στο πιεστικο.

δινω λινκ 

https://www.aliexpress.com/item/4000735098812.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.45644c4daF3410

 

η επιλογη c

Τι ακριβώς κάνει αυτό ; Χρησιμοποιείται με κάποιο άλλο εξάρτημα και ποιό στο parkside ;

Επεξ/σία από rafm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε χρησιμοποιείς το κανονι του πλυστικου κ βαζεις πιστολι και αμα θες και αφροποιητη αλλης μαρκας.για το πλυσιμο της μοτοσυκλετας παντως βολεύει πολύ.

348A8D35-F293-417D-AA71-FD425E13AF79.jpeg

D184A262-722D-4C99-894A-830884D12F49.jpeg

Επεξ/σία από KAPAKOSTAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μ αρέσει η ιδέα αυτή πρέπει να πάρω :

-πρώτα το εξάρτημα c που έχεις ανεβάσει -αλλά κι έναν αφροποιητή λοιπόν.Έχεις  να προτείνεις κάποιον δοκιμασμένο από σένα ;

συγνωμη αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μ αυτό 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2021 στις 1:30 ΜΜ, KAPAKOSTAS είπε

Ερωτηση προς παλαιους?ολοκαινουργιο parkside το 135 αρι. Πρωτη χρηση το ανοιγω εχει πιεση κανονικα και μετα απο μισο λεπτο αφου αφησω σκανδαλη μαρσαρι σαν να ανοιγει και να κλεινει.ειμαι νεος στο αθλημα ειναι φυσιολογικο να κανει έτσι?

Τελικά, βρήκες τι έφταιγε;

1 ώρα πριν, rafm είπε

Επειδή μ αρέσει η ιδέα αυτή πρέπει να πάρω :

-πρώτα το εξάρτημα c που έχεις ανεβάσει -αλλά κι έναν αφροποιητή λοιπόν.Έχεις  να προτείνεις κάποιον δοκιμασμένο από σένα ;

συγνωμη αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μ αυτό 

Ευχαριστώ 

Το Banggood είχε πρόσφατα πολύ μεγάλες εκπτώσεις σε προϊόντα της MATCC. Προτίμησε κάποιο foam cannon με πλαστικό σπείρωμα, δηλαδή το μπουκάλι να βιδώνει με το κυρίως σώμα με πλαστικό-πλαστικό. Αν το μπουκάλι είναι πλαστικό και το κυρίως σώμα έχει ορειχάλκινο σπείρωμα, σιγά-σιγά το μπουκάλι θα χάσει τις στροφές του.

Επίσης, σίγουρα θα χρειαστείς και ένα πιο μικρό ακροφύσιο. Ψάξε στο Aliexpress για 1.1mm orifice.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα με το θεμα που ειχα εφταιγε η παροχη στην συγκεκριμενη βρυση δεν ειχε μεγαλη πιεση.

Αυτα που εχω ανεβασει εχω παρει ειναι της MATCC ευχαριστημενος ειμαι ενα 20αρικο το σετακι εχει συν τον ανταπτορα αλλα 11. κοιτα δεν εχω κ τρελλες απαιτησεις σε αυτα τα λεφτα οσο αντεξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σας. οπως βλεπετε τα δικα μας LIDL ειναι απλες,καθοσον στην Ελλαδα λεφτα υπαρχουν ...στην ευρωπη ιδια τιμη με περσι,σε μας 40ευρω πανω και αν τους ρωτησεις θα σου πουνε φιλε πολεμος,κριση,πανδημια...τι να πω...

και το εχω στα υποψιν απο περσι  ειπα οταν το ξαναεβγαζε να το χτυπουσα...

δεν ξερω αν αξιζει σε αυτην την τιμη εσεις που το πηρατε στα 100 βεβαια...

η αντλια του ειναι τουλαχιστον μεταλλικη; ισως σε αυτα τα λεφτα μεχρι 150 να παω καπου αλλου; αν και φανταζομαι και οι αλλες εταιρειες δεν θα κατσαν στις παλιες τιμες τους....

PARKSIDE1.jpg

PARKSIDE2.jpg

PARKSIDE3.jpg

Επεξ/σία από lacta13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lacta13 είπε

Καλημερα σας. οπως βλεπετε τα δικα μας LIDL ειναι απλες,καθοσον στην Ελλαδα λεφτα υπαρχουν ...στην ευρωπη ιδια τιμη με περσι,σε μας 40ευρω πανω και αν τους ρωτησεις θα σου πουνε φιλε πολεμος,κριση,πανδημια...τι να πω...

και το εχω στα υποψιν απο περσι  ειπα οταν το ξαναεβγαζε να το χτυπουσα...

δεν ξερω αν αξιζει σε αυτην την τιμη εσεις που το πηρατε στα 100 βεβαια...

η αντλια του ειναι τουλαχιστον μεταλλικη; ισως σε αυτα τα λεφτα μεχρι 150 να παω καπου αλλου; αν και φανταζομαι και οι αλλες εταιρειες δεν θα κατσαν στις παλιες τιμες τους....

PARKSIDE1.jpg

PARKSIDE2.jpg

PARKSIDE3.jpg

Αφου ολοι αγοραζουν χωρις να κοιτανε τιποτα, τι ψαχνεις. Δεν υπαρχει καταναλωτικη συνειδηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...