Προς το περιεχόμενο

Σπίτι-Eλαχιστοποίηση πάγιων εξόδων


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Bitbit είπε

έλα σε έφτιαξα. το βρήκα

ενταξει δεν τη θεωρω σοβαρη λυση αυτη. υπαρχουν οι συλλεκτες βροχινου νερου με ειδικες διυλισεις σε εξοχικες κατοικιες και αλλες λυσεις σοβαρες.αλλα δεν αξιζει τον κοπο.το νερο ειναι φθηνο αγαθο ακομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sonikk είπε

ενταξει δεν τη θεωρω σοβαρη λυση αυτη. υπαρχουν οι συλλεκτες βροχινου νερου με ειδικες διυλισεις σε εξοχικες κατοικιες και αλλες λυσεις σοβαρες.αλλα δεν αξιζει τον κοπο.το νερο ειναι φθηνο αγαθο ακομη.

εντάξει δε θα κάνεις ακριβώς αυτή τη λύση. ιδέα σου δίνω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

 

Δηλαδή για να καταλάβω, εσύ ο γνώστης ζητάς από μας τους άσχετους επί του θέματος να σου πούμε πως να κάνεις οικονομία? :D 

δεν θεωρω τον εαυτο μου γνωστη...κανεις δεν ειναι ασχετος,ολοι εχουν ιδεες ακομη και αν δεν εχουν ασχοληθει τοσο ενεργα. μην υποτιμας τον εαυτο σου.

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sonikk είπε

δεν θεωρω τον ευατο μου γνωστη...

φυσικά και τον θεωρείς γνώστη, αλλιώς δεν θα αποκαλούσες τους άλλους άσχετους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

φυσικά και τον θεωρείς γνώστη, αλλιώς δεν θα αποκαλούσες τους άλλους άσχετους.

προτιμας να τους αποκαλεσω ανωριμους? θα σε παρακαλουσα να μην ξεφευγουν οι απαντησεις σου.μεινε στο θεμα ή αλλιως αγνοησε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, sonikk είπε

προτιμας να τους αποκαλεσω ανωριμους? θα σε παρακαλουσα να μην ξεφευγουν οι απαντησεις σου.μεινε στο θεμα ή αλλιως αγνοησε το.

Πρεπει να ξοδεψεις πολλά λεφτά για να κάνεις την οικονομία που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Ας αρχίσουμε από τα βασικα

Δευτερεύουσες κατοικίες έχουν όσοι έχουν λεφτά στην άκρη

σωστο αλλα εγω δεν εχω. και αν αποκτησω θα ειναι απο δωρεα συγγενη που δεν εχει τεκνα.

13 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πρεπει να ξοδεψεις πολλά λεφτά για να κάνεις την οικονομία που θες.

αν εξαιρεσεις το ψυγειο γκαζιου που ειναι αρκετο ακριβο τα υπολοιπα δεν εχουν ιδιαιτερο κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα πω να το παρεις το διαμερισμα, και ασ'το κλειστο (χωρις ρευμα/αυτονομα αεριου/κλπ) μεχρι να μαζεψεις καποια λεφτα για να φτιαξεις οτιδηποτε.. ολα αυτα τα αυτονομα θελουν λεφτα για να τα φτιαξεις, οποτε αν δεν εχεις λεφτα δεν θα μπορεσεις να τα φτιαξεις ολα μαζι.. εκ πειρας ξερω οτι η κουζινα γκαζιου αξιζει και ειναι και οικονομικη στη χρηση, για ψυγειο γκαζιου εχω ακουσει οτι ειναι κομπλε και αξιζουν αν δεν εχεις/θες ρευμα, τα φωτοβολταικα ειναι αλλη υποθεση μεγαλυτερη για να μπουν στη γραμμη του σπιτιου κλπ! Αλλα για 5-6 λαμπες εκτος γραμμης του σπιτιου υπαρχουν πολυ οικονομικες diy μπακαλικες λυσεις που λειτουργουν (εστω και για αρχη)..!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, chrv80 είπε

Εγω θα πω να το παρεις το διαμερισμα, και ασ'το κλειστο (χωρις ρευμα/αυτονομα αεριου/κλπ) μεχρι να μαζεψεις καποια λεφτα για να φτιαξεις οτιδηποτε.. ολα αυτα τα αυτονομα θελουν λεφτα για να τα φτιαξεις, οποτε αν δεν εχεις λεφτα δεν θα μπορεσεις να τα φτιαξεις ολα μαζι.. εκ πειρας ξερω οτι η κουζινα γκαζιου αξιζει και ειναι και οικονομικη στη χρηση, για ψυγειο γκαζιου εχω ακουσει οτι ειναι κομπλε και αξιζουν αν δεν εχεις/θες ρευμα, τα φωτοβολταικα ειναι αλλη υποθεση μεγαλυτερη για να μπουν στη γραμμη του σπιτιου κλπ! Αλλα για 5-6 λαμπες εκτος γραμμης του σπιτιου υπαρχουν πολυ οικονομικες diy μπακαλικες λυσεις που λειτουργουν (εστω και για αρχη)..!

σωστος. τι diy μπακαλικες λυσεις για λαμπες εκτος γραμμης προτεινεις για ενα προχειρο ξεκινημα? ρωτωντας καποιον επαγγελματια που πουλαει φωτοβολταικα μου ειχε πει με 3 πανελ του 100αρικου ,ενα inverter και μια μπαταρια βαθιας εκφορτισης θα καλυπτομουν για μερικες λαμπες,μια τηλεοραση,ραδιοφωνο,laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού δεν θες να το νοικιάσεις, πούλα το. 

Παρεμπιπτόντως, για τι χρήση το χρειάζεσαι; 

Επίσης, γνωρίζεις ότι το κόστος της μεταβίβασης παίζει να είναι όσο τα πάγια που θέλεις να γλυτώσεις για κάποια χρόνια; 

Επί της ουσίας, θα γλυτώσεις μόνο το ρεύμα (ερτ και δήμος δεν ξέρω αν σταματάνε τελείως) το οποίο είναι κάτω 10€ / μήνα σε πάγια (μόνο το ψυγείο θα λειτουργεί συνέχεια και αυτό ελάχιστα, αφού δεν θα χρησιμοποιείται). 

Τελευταία παράκληση. Παρασκευή την επόμενη φορά, κάποιοι εργαζόμαστε Δευτέρες.

Επεξ/σία από csontheline
Ορθογραφικά
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sonikk είπε

το ιδιο με τον παραπανω φιλο.αυτονομες δευτερευουσες κατοικιες. ριξε μια ματια.θα εκπλαγεις με το τι μπορεις να μαθεις.

 

Θα εκπλαγείς με το τι μπορείς να μάθεις ότι το να μην έχεις ρεύμα σε ένα σπίτι που χρησιμοποιείς περιστασιακά θα σου γλιτώσει 0 πάγια.

Δημοτικά τέλη και φόρους θα πρέπει να πληρώνεις και χωρίς ρεύμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, DrLo είπε

Θα εκπλαγείς με το τι μπορείς να μάθεις ότι το να μην έχεις ρεύμα σε ένα σπίτι που χρησιμοποιείς περιστασιακά θα σου γλιτώσει 0 πάγια.

Δημοτικά τέλη και φόρους θα πρέπει να πληρώνεις και χωρίς ρεύμα.

Εξίσου εντυπωσιακή θα είναι και η διαπίστωση ότι ένα υποτυπώδες φωτοβολταϊκό θα στοιχίζει όσο η ΔΕΗ μιας πενταετίας 

ακομα πιο εντυπωσιακό δε είναι το γεγονός ότι αν κάνεις χρήση μια στο τόσο είναι μάλλον σίγουρο ότι δεν θα κάνεις ποτέ απόσβεση 

εγω πάντως θα πρότεινα γεννήτρια, και βενζίνη με καλαμάκι από τα παπάκια της γειτονιάς 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...