Προς το περιεχόμενο

Σπίτι-Eλαχιστοποίηση πάγιων εξόδων


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να πούμε του στραβού το δίκαιο ο συμφορουμιτης που ανοιξε το thread δεν μας πουλησε (πολλη) τρελα του στυλ "το κατεχω, ετσι ειναι, ειμαι παντογνωστης", ρωτησε τη γνώμη μας. Ωραιο ειναι να σκεφτόμαστε εναλλακτικες, στη συγκεκριμενη περίπτωση δεν φαινεται value for money η φαση με τα λευκα ηδη γκαζιου. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ θεέ μου, μέρες είχα να γελάσω έτσι. Μου θύμισε το θέμα με εκείνον που ήθελε να κάνει πατέντα το μηχανάκι του να δουλεύει με υγραέριο που θα το γεμίζει απο τις μποτίλιες του αφεντικού του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ωχ θεέ μου, μέρες είχα να γελάσω έτσι. Μου θύμισε το θέμα με εκείνον που ήθελε να κάνει πατέντα το μηχανάκι του να δουλεύει με υγραέριο που θα το γεμίζει απο τις μποτίλιες του αφεντικού του...

Και εσυ ρε μαγκακο που το παιζεις εξυπνος πού ξερεις τι αναγκες,τι ζορια και τι φτωχεια περναει ο καθενας? Και μιας και κοροιδευεις,χλευαζεις και λοιδωρεις τον καθε ανθρωπο(δεν την ξερω την περιπτωση που αναφερεις για το παληκαρι με το μηχανακι) που εχει πεσει σε μια κατασταση πενιας ή ενος σοβαρου θεματος υγειας γιατι δεν τον βοηθας εσυ που εχεις τα πολλα???Απο μαγκες της οκας γεμισε ο τοπος θα πω εγω.

Ροδα ειναι και γυριζει..Γι αυτο ποτε μην κρινεις για να μην τα λουστεις μια μερα.Τοτε θα ηθελα να σε δω ομως.Κατι τετοιους σαν και σενα τους ξερω καλα.Μαλιστα οταν τους ξαναπετυχα μετα απο πολλα χρονια που προσωπικα εγω ημουν μια χαρα εκεινοι ειχαν τα μαυρα τους τα χαλια και λεω κοιτα τι παιχνιδια παιζει η ζωη...Μπορει να ακουγεται κλισε ολο αυτο το σκεπτικο αλλα δυστυχως ειναι η πραγματικοτητα. Η λαικη ρηση ειναι σοφη..Ο χορτασμενος τον πεινασμενο δεν τον καταλαβαινει.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, sonikk είπε

Και εσυ ρε μαγκακο που το παιζεις εξυπνος πού ξερεις τι αναγκες,τι ζορια και τι φτωχεια περναει ο καθενας? Και μιας και κοροιδευεις,χλευαζεις και λοιδωρεις τον καθε ανθρωπο(δεν την ξερω την περιπτωση που αναφερεις για το παληκαρι με το μηχανακι) που εχει πεσει σε μια κατασταση πενιας ή ενος σοβαρου θεματος υγειας γιατι δεν τον βοηθας εσυ που εχεις τα πολλα???Απο μαγκες της οκας γεμισε ο τοπος θα πω εγω.

Ροδα ειναι και γυριζει..Γι αυτο ποτε μην κρινεις για να μην τα λουστεις μια μερα.Τοτε θα ηθελα να σε δω ομως.Κατι τετοιους σαν και σενα τους ξερω καλα.Μαλιστα οταν τους ξαναπετυχα μετα απο πολλα χρονια που προσωπικα εγω ημουν μια χαρα εκεινοι ειχαν τα μαυρα τους τα χαλια και λεω κοιτα τι παιχνιδια παιζει η ζωη...Μπορει να ακουγεται κλισε ολο αυτο το σκεπτικο αλλα δυστυχως ειναι η πραγματικοτητα. Η λαικη ρηση ειναι σοφη..Ο χορτασμενος τον πεινασμενο δεν τον καταλαβαινει.

Αμα θές αλληλεγγύη στο παπά της ενορίας σου. Το να έχεις ένα έξτρα διαμέρισμα είναι πολυτέλεια εάν είσαι φτωχός. Ή το πουλάς ή το νοικιάζεις, όλα τα άλλα είναι χαζομάρες.

 

Επεξ/σία από DimosthenisG
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Αμα θές αλληλεγγύη στο παπά της ενορίας σου. Το να έχεις ένα έξτρα διαμέρισμα είναι πολυτέλεια εάν είσαι φτωχός. Ή το πουλάς ή το νοικιάζεις, όλα τα άλλα είναι χαζομάρες.

 

Μα δεν υπαρχει στη κυριοτητα μου τπτ.Ουσιαστικα παραχωρουμενο ειναι,σαν φιλοξενουμενος το χρησιμοποιω το υπαρχον γιατι υπαρχουν αδερφια κτλ.Αν αποκτουσα κατι δικο μου θα ηταν για πρωτη φορα.Αυτο που ειπα στην αρχη εννοουσα οτι εχω δικο μου χωρο αλλα δεν διευκρινησα οτι ειναι και επισημα δικο μου. Εισαι της αποψης να ψοφησει η κατσικα του γειτονα εσυ.Αραξε ρε μαγκα της δεκαρας στον καναπε σου που θα μας πεις για ενοριες και παπαδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, sonikk είπε

Μα δεν υπαρχει στη κυριοτητα μου τπτ.Ουσιαστικα παραχωρουμενο ειναι,σαν φιλοξενουμενος το χρησιμοποιω το υπαρχον γιατι υπαρχουν αδερφια κτλ.Αν αποκτουσα κατι δικο μου θα ηταν για πρωτη φορα.Αυτο που ειπα στην αρχη εννοουσα οτι εχω δικο μου χωρο αλλα δεν διευκρινησα οτι ειναι και επισημα δικο μου. Εισαι της αποψης να ψοφησει η κατσικα του γειτονα εσυ.Αραξε ρε μαγκα της δεκαρας στον καναπε σου που θα μας πεις για ενοριες και παπαδες.

Αντί να αρπάζεσαι με όλους, κάτσε σκέψου ότι ένα σπίτι έχει κάποια πάγια έξοδα, τα οποία είναι πάνω - κάτω ανελαστικά

Είναι π.χ. ο ΕΝΦΙΑ, είναι τα δημοτικά τέλη, είναι τα κοινόχρηστα (αν μιλάμε για διαμέρισμα), και από εκεί και πέρα αν θες να είναι λειτουργικό, προφανώς και πρέπει να έχει ρεύμα και νερό. 

Όλα τα παραπάνω, δημιουργούν ένα ετήσιο κόστος, το οποίο πρακτικά δεν μπορείς να μειώσεις

Πες τι θες να το κάνεις στη τελική, για να σου πουν 2 λύσεις της προκοπής 

Το θες για να μαμιστρώνα ; 

Το θες για να δουλεύεις κάποιες ώρες με απόλυτη ησυχία ; 

Πες τι πράγματα χρειάζεσαι, με τι συχνότητα θα κάνεις χρήση, μπας και σου δώσει κάνας χριστιανός καμιά ιδέα 

Όταν μου ξεκινάς ότι θες να βάλεις ψυγείο με υγραέριο, που το κόστος κτήσης του είναι αντίστοιχο του κόστους ρεύματος μιας 5ετίας (χωρίς να υπολογίζουμε την κατανάλωση του ψυγείου σε καύσιμο), καταλαβαίνεις ότι δεν θα λάβεις σοβαρές απαντήσεις     

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sonikk είπε

Και εσυ ρε μαγκακο που το παιζεις εξυπνος πού ξερεις τι αναγκες,τι ζορια και τι φτωχεια περναει ο καθενας? Και μιας και κοροιδευεις,χλευαζεις και λοιδωρεις τον καθε ανθρωπο(δεν την ξερω την περιπτωση που αναφερεις για το παληκαρι με το μηχανακι) που εχει πεσει σε μια κατασταση πενιας ή ενος σοβαρου θεματος υγειας γιατι δεν τον βοηθας εσυ που εχεις τα πολλα???Απο μαγκες της οκας γεμισε ο τοπος θα πω εγω.

Ροδα ειναι και γυριζει..Γι αυτο ποτε μην κρινεις για να μην τα λουστεις μια μερα.Τοτε θα ηθελα να σε δω ομως.Κατι τετοιους σαν και σενα τους ξερω καλα.Μαλιστα οταν τους ξαναπετυχα μετα απο πολλα χρονια που προσωπικα εγω ημουν μια χαρα εκεινοι ειχαν τα μαυρα τους τα χαλια και λεω κοιτα τι παιχνιδια παιζει η ζωη...Μπορει να ακουγεται κλισε ολο αυτο το σκεπτικο αλλα δυστυχως ειναι η πραγματικοτητα. Η λαικη ρηση ειναι σοφη..Ο χορτασμενος τον πεινασμενο δεν τον καταλαβαινει.

Όποιος έχει ζόρια, δε κρατάει δεύτερο σπίτι. Αλλά μπορείς να συνεχίζεις να μας προσφέρεις απλόχερα γέλιο. Σε ευχαριστούμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Αντί να αρπάζεσαι με όλους, κάτσε σκέψου ότι ένα σπίτι έχει κάποια πάγια έξοδα, τα οποία είναι πάνω - κάτω ανελαστικά

Είναι π.χ. ο ΕΝΦΙΑ, είναι τα δημοτικά τέλη, είναι τα κοινόχρηστα (αν μιλάμε για διαμέρισμα), και από εκεί και πέρα αν θες να είναι λειτουργικό, προφανώς και πρέπει να έχει ρεύμα και νερό. 

Όλα τα παραπάνω, δημιουργούν ένα ετήσιο κόστος, το οποίο πρακτικά δεν μπορείς να μειώσεις

Πες τι θες να το κάνεις στη τελική, για να σου πουν 2 λύσεις της προκοπής 

Το θες για να μαμιστρώνα ; 

Το θες για να δουλεύεις κάποιες ώρες με απόλυτη ησυχία ; 

Πες τι πράγματα χρειάζεσαι, με τι συχνότητα θα κάνεις χρήση, μπας και σου δώσει κάνας χριστιανός καμιά ιδέα 

Όταν μου ξεκινάς ότι θες να βάλεις ψυγείο με υγραέριο, που το κόστος κτήσης του είναι αντίστοιχο του κόστους ρεύματος μιας 5ετίας (χωρίς να υπολογίζουμε την κατανάλωση του ψυγείου σε καύσιμο), καταλαβαίνεις ότι δεν θα λάβεις σοβαρές απαντήσεις     

Μια χαρα σοβαρες απαντησεις ελαβα και μαλιστα απο πολλους τους οποιους ευχαριστησα θερμα και τους ευχαριστω και παλι.Εχω βρει ψυγειο γκαζιου πχ μεταχειρισμενο οχι ιδιαιτερα μεγαλο αλλα μια χαρα θα με εξυπηρετησει στα 200 ευρω.Επισης ενα μικρο φορητο φουρνακι γκαζιου ειναι φθηνο.Με 100 ευρω εχω βρει καινουριο.Το σπιτι αυτο θα το ηθελα και θα ειναι το πρωτο μου γι΄αυτο και γινεται αυτου του ειδους η δωρεα ας πουμε γιατι γνωριζουν οτι ποτε δεν ζητησα κατι και ποτε δεν ειχα κατι.Μου εγινε μια προταση εν μεσω πανδημιας που οι μισοι ειναι ανεργοι και αλλοι μισοι εργαζομενοι σε αναστολη εργασιας.Μεχρι να ξεκαθαρισει η κατασταση τα περιθωρια τα δικα μου ειναι στενα.Αν ηταν αλλη χρονικη συγκυρια δεν θα με ενοιαζε καν.

Το σπιτι το ηθελα για να δουλευω αρκετες ωρες με ησυχια και για λειτουργω πιο ανετα γενικα.Αν  γινει δικο μου καποια στιγμη το αλλο που διαμενω τωρα εφοσον θελησουν να το γραψουν σε μενα ως μεγαλυτερος  θα το χαρισω στην μικροτερη αδερφη μου που της εχω αδυναμια και δεν εχει και αυτη τιποτα.Ειμαι της αποψης οτι αν υπαρχουν δυο διαμερισματα πχ και υπαρχουν δυο αδερφες  μικροτερες που δεν εχουν κατι ας τα παρουν εκεινες μολις αποβιωσουν οι γονεις.ετσι και αλλιως μαζι μας δεν παιρνουμε κατι.Θα ψαξω να βρω νυφη με προικα εγω χαχα.Αν οχι θα μενω στο νοικι οπως εμενα οταν ημουν full time εργαζομενος και πριν παω λογω ελλειψης ρευστου στον χωρο που ειμαι τωρα. δεν με ενοχλει το νοικι οσο υπαρχει δουλεια.

Ειπαν διαφοροι φιλοι εδω οτι φωτοβολταικα δεν θα επιτρεψουν στο διαμερισμα για το οποιο ενδιαφερομαι.Πολυ σωστο μου διεφυγε σοβαρη λεπτομερεια.Επισης εχουν καποιο κοστος.Αν το επαιρνα αυτο το διαμερισμα θα το χρησιμοποιουσα τεσσερι-πεντε μηνες χονδρικα περιπου το χρονο συνολικα.πχ 10 μερες το μηνα.Θα προτιμουσα να αποφυγω τελειως το ρευμα.Γριφος για δυνατους λυτες μαλλον.Δεν θελω δημοτικα τελη κ αλλους φορους. Μονο 3 λαμπες να καιουν ,τηλεοραση,λαπτοπ.Το νερο θα το διατηρουσα ειναι φθηνο.

Οι ιδεες που εδωσαν αρκετοι φιλοι εδω με βοηθησαν ουσιαστικα και τους ευχαριστω παντως.Επισης να πω οτι παροτι εχω σπουδασει καποια ειδικοτητα στο πανεπιστημιο τελειως ασχετη  με τεχνικες εργασιες τα φτιαχνω ολα μονος μου.Πχ εχω τοποθετησει και φτιαξει τεντα με σκελετο μονος μου με ηλεκτροσυγκοληση,εχω φτιαξει ηλεκτρολογικα,υδραυλικα,κουζινα που μου ειχε χαλασει,ψυγειο πλυντηριο κτλ.Ολα αυτα μου εχουν παρει χρονο γιατι δεν ειχα ασχοληθει ποτε.Οτι μου τυχαινε το μελετουσα,ρωτουσα καποιο φιλο γενικα το εψαχνα και στο τελος το μαστορευα μονος μου.Πχ στο αμαξι μονος αλλαζω λαδια,τακακια και οτι αλλο μπορω που δεν ειναι χοντρη ζημια.Τα βασικα δηλαδη.Δεν μπορω πχ να αλλαξω ιμαντα εκκεντροφορου που μου ειχε κοπει μια φορα γιατι ειναι μανουρα και πολυωρη δουλεια ακομη και για μαστορα.Ιμαντα δυναμο ομως ειχα αλλαξει μονος μου οταν τα ειχε φτυσει και ειχε μαδησει,ετοιμος σχεδον να κοπει.Στην ταρατσα πχ μονωση εκανα μονος μου.Πρωτη φορα αλλα το εκανα.Παιδευτηκα αρκετα αλλα πετυχε.Οτι ξερω και μπορω ασχολουμαι μονος μου.Οτι  βλεπω οτι δεν με παιρνει πληρωνω μαστορα.Εχω γλυτωσει πολλα λεφτα ετσι.Αλλα ειναι και προκληση,δεν το βλεπω ως αγγαρεια.Ουσιαστικα χρονο θελει και ψαξιμο.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι το σκεπτικο ειναι οτι μπορει να λειτουργησει ενα διαμερισμα με το κατ΄ελαχιστον για τη χρηση που το θελω.Και ευκολα σχετικα.Καποτε γνωρισα εναν σε ενα χωριο,ο οποιος ηταν πολυ φτωχος αγροτης και ζωγραφος μαλιστα καλος που ειχε να πληρωσει ρευμα 25 χρονια.Με λιγα πανελ εξι αν θυμαμαι καλα  και μια ανεμογεννητρια ηταν αυταρκης.Στο σημειο που ειμαι εγω η ανεμογεννητρια ειναι αχρηστη.θα γυριζει μεν αλλα χωρις καποια δυναμικη-ανεμος ισχνος- και δεν θα παραγει ενεργεια.Τα πανελ επισης απορριπτονται γιατι ειναι διαμερισμα,ο αγροτης ειχε μια μικρη μονοκατοικια και τον βολεψε.

Επειδη κανω ελευθερο καμπινγκ απο φοιτητης εχω συνηθισει σε συνθηκες και μεταβολες καιρου αποτομες και ως ελευθερος κατασκηνωτης για πολλα χρονια δεν με τρομαζει το κρυο η ζεστη και αλλα περιεργα.Δεν ξερω και πολλους να εχουν κανει 2μιση μηνες συνεχομενους ελευθερο καμπινγκ πχ. Επισης θυμαμαι το 2015  μετα τα capital controls ο απεναντι μου γειτοναςγια καποιο λογο καταστραφηκε οικονομικα και  δεν ειχε καν ρευμα και ενα βραδυ παρατηρησα οτι απο το παραθυρο του τρεμοπαιζε το φως.Τον ρωτησα καποια στιγμη,μου λεει δεν εχω ρευμα 10 μερες τωρα.Ηταν χειμωνας και εκανε κ κρυο.Τον ρωταω και πως ζεσταινεσαι?Εχω ενα γκαζακι μου λεει που και φως δινει και κανει και φουρνο το δωματιο.οι γνωστες λαμπες υγραεριου.

Μπροστα σε αυτα που εχω δει και σε χωρες του εξωτερικου με ακραια φτωχεια οι  λυσεις που αναφερονται στη περιπτωση που συζηταμε εδω  φανταζουν πολυτελεια.Ετσι και αλλιως δεν θα  ειναι μονιμη κατασταση.Και αν γινουν σκουρα τα πραγματα θα παρω τα βουνα με τα ποδια να βρω καμια σπηλια να χωθω.Ετσι και αλλιως ασχολουμαι χρονια με τον υπερ-μαραθωνιο. Ανω των 100 χλμ σε οτι εχω συμμετασχει ως τωρα.

 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα και μη ηλεκτροδοτούμενο να είναι, δημοτικά τέλη έχει. Αν πας να συνδέσεις ρεύμα (κααααποια στιγμη) θα σου τα ζητήσουν αναδρομικά. Δε γίνεται να πεις "εγώ δε θέλω δημοτικά τέλη" και να ξεμπερδέψεις. Συν φυσικά τον ΕΝΦΙΑ. Ξεκινάς απο αυτά τα δύο, λες νερό θα το κρατήσεις. Οκ, λογικό. Ε μονο το ρεύμα έμεινε, που με τα λεφτά που θα ξοδέψεις σε όλα αυτά, θα τη βγάλεις κανα δύο χρόνια σε λογαριασμούς ρεύματος και επίσης σε ανθρώπινες συνθήκες. Κι όταν φτιάξουν τα οικονομικά σου, βλέπεις τι θα το κάνεις. Επίσης λες πως θα δουλεύεις και σε νοιάζει το λάπτοπ, ίντερνετ δε θες; Με hotspot απο το κινητό θα τη βγάλεις;

Αν πάλι επιμένεις να θες να ζεις σα τον Ευθυμιάδη, πάω πάσο...

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ακόμα και μη ηλεκτροδοτούμενο να είναι, δημοτικά τέλη έχει. Αν πας να συνδέσεις ρεύμα (κααααποια στιγμη) θα σου τα ζητήσουν αναδρομικά. Δε γίνεται να πεις "εγώ δε θέλω δημοτικά τέλη" και να ξεμπερδέψεις. Συν φυσικά τον ΕΝΦΙΑ. Ξεκινάς απο αυτά τα δύο, λες νερό θα το κρατήσεις. Οκ, λογικό. Ε μονο το ρεύμα έμεινε, που με τα λεφτά που θα ξοδέψεις σε όλα αυτά, θα τη βγάλεις κανα δύο χρόνια σε λογαριασμούς ρεύματος και επίσης σε ανθρώπινες συνθήκες. Κι όταν φτιάξουν τα οικονομικά σου, βλέπεις τι θα το κάνεις. Επίσης λες πως θα δουλεύεις και σε νοιάζει το λάπτοπ, ίντερνετ δε θες; Με hotspot απο το κινητό θα τη βγάλεις;

Αν πάλι επιμένεις να θες να ζεις σα τον Ευθυμιάδη, πάω πάσο...

o ευθυμιαδης εχει καβαντζες και εισοδηματα που δεν εχει κανεις εδω μεσα.αλλο το να ζεις ετσι εκ του ασφαλους και αλλο εξ αναγκης. το φαινεσθαι απεχει παρασαγκας απο την πραγματικοτητα.μην συγκρινουμε ανομοιες καταστασεις.αυτο που κανει θα το χαρακτηριζα υπερτατη πολυτελεια οσο και αν ακουγεται περιεργο με βαση τα οσα βγαινουν προς τα εξω.

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ακόμα και μη ηλεκτροδοτούμενο να είναι, δημοτικά τέλη έχει. Αν πας να συνδέσεις ρεύμα (κααααποια στιγμη) θα σου τα ζητήσουν αναδρομικά.

Λάθος κάνεις, εφόσον ένα ακίνητο δεν ηλεκτροδοτείται δεν χρεώνεται ΔΤ+ΔΦ.

Αν πας κάααααποια στιγμή να το συνδέσεις μόνο το ΤΑΠ θα σου ζητήσουν (το οποίο είναι ελάχιστο σε σχέση με τα άλλα), και μάλιστα μόνο της τελευταίας 5ετίας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον δεν μπορει να βαλει φωτοβολταικα δεν υπαρχει πηγη ηλεκτρισμου, αρα ακομα και για τις 1-2 λαμπες κι ενα λαπτοπ το χρειαζεται. Τωρα ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρχουν και λαμπες υγραεριου ή λαδιου ή δεν ξερω τι, μπριζα υγραεριου για το λαπτοπ δεν νομιζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mecanomecano είπε

Τελικα οταν ένα ακίνητο δεν ηλεκτροδοτείται χρεώνεται ΔΤ η οχι?

https://www.deddie.gr/el/upiresies/apaggali-apo-dimotika-teli-mi-ilektrodotoumenon/

Τα παραπάνω στην θεωρία, στην πράξη όταν πήγα στον τοπικό δήμο να δηλώσω πως σε ένα ακίνητο έγινε διακοπή ηλεκτροδότησης μου είπαν πως δεν χρειάζεται γιατί τους έχει ενημερώσει ήδη ο ΔΕΔΔΗΕ για τη διακοπή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...