Προς το περιεχόμενο

Σπίτι-Eλαχιστοποίηση πάγιων εξόδων


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, ObeyWario! είπε

Αποτι κατάλαβα μένεις με γονείς και θες μια καβάτζα για καμιά γκόμενα ή έχεις γκόμενα και θες καβάτζα για καμιά έξτρα γκόμενα

Και στις δύο περιπτώσεις καλό είναι να έχεις ρεύμα και κάποια θέρμανση αν δεν θες να μοιάζει με σταφίδα σουλτανίνα όταν το βγάζεις

αν το θελει για γκομενα οπως το θετεις με τα κρυα η δουλεια δεν θα γινει...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι ηλικία έχει ο ερωτών, αλλά οι "ιδέες" του δείχνουν ανωριμότητα.

Φίλε, σου έχουν έχουν γράψει ήδη τις ρεαλιστικές επιλογές, βάλε τα κάτω κι αποφάσισε. Αυτόνομη δευτερεύουσα κατοικία, δεν παίζει, ξέχασε το, 10-15€ το μήνα θα είναι το ρεύμα σου για περιστασιακή χρήση. Αν δεν το αντέχεις, σαφώς και δεν έχεις την πολυτέλεια για 2ο διαμέρισμα για πάρτη σου μόνο.

Άσε που δεν έχει και καμμία αξία 2ο σπίτι στην ίδια πόλη (εκτός από "ιδιαίτερες" καταστάσεις για δεσμευμένους), αν ήταν κάποιο εξοχικό, τότε μάλιστα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sonikk είπε

σωστος. τι diy μπακαλικες λυσεις για λαμπες εκτος γραμμης προτεινεις για ενα προχειρο ξεκινημα? ρωτωντας καποιον επαγγελματια που πουλαει φωτοβολταικα μου ειχε πει με 3 πανελ του 100αρικου ,ενα inverter και μια μπαταρια βαθιας εκφορτισης θα καλυπτομουν για μερικες λαμπες,μια τηλεοραση,ραδιοφωνο,laptop.

Για τηλεόραση δεν ξέρω αν κάνει, αλλά λάπτοπ, ραδιόφωνο κάτι γίνεται λογικά.. και φώτα εννοείται! η λύση είναι τέρμα μπακάλικη αλλά οικονομική και δουλεύει.. θες 1-2 πάνελ 20 watt των 12v (ανάλογα με το πόσο μεγάλη θα είναι η μπαταρία), μια μπαταρία αυτοκινήτου μεγέθους ανάλογα με το πόσες λάμπες/συσκευές θα τραβάνε ρεύμα, έναν ρυθμιστή φόρτισης, καλώδια, διακόπτες και λάμπες των 12 volt, τα συναρμολογείς και έχεις φως! 

Να τονίσω ότι πάνε 3 χρόνια από το πρώτο σύστημα που έφτιαξα έτσι, και εξακολουθεί να λειτουργεί (έχω φτιάξει 5-6 σύνολο και δεν νομίζω ότι κάνει και κακό στις μπαταρίες γιατί αν και τα περισσότερα ήταν με μεταχειρισμένες/μισοπεθαμένες μπαταρίες, καναδυό που ήταν καινούριες οι μπαταρίες, οι μπαταρίες αυτές λειτουργούν ακόμα κανονικά).. Και η χρήση πιο συγκεκριμένα ήταν μέσα σε χωράφια που έμπαιναν αγριογούρουνα, είχα βάλει πάνω σε κάποια usb ραδιοφωνάκια και φώτα να αναβοσβήνουν, και σε άλλα φάρους led, ώστε να τρομάζουν κάπως..!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το ρεύμα , βενζινογεννήτρια όποτε πας , ψυγείο δεν χρειάζεσαι , μπορείς να πάρεις φορητό ψυγείο αν θες και καλά να έχεις παγωμένες μπύρες. Ανεμογεννήτρια εναλλακτικά αν υπάρχει χώρος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Jos3ph είπε

Ανεμογεννήτρια εναλλακτικά αν υπάρχει χώρος.

tenor.gif

...

Ναι, και υδροηλεκτρικό εναλλακτικά αν περνά κανα ποτάμι από τον ακάλυπτο.

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε μια μπαλαντεζα και ζήτα από τη γειτόνισσα. Μπορεί να είναι και ομορφούλα και να σου κάνει και κανένα στιφάδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το κόστος για ένα ψυγείο γκαζιού (900Ε), κουζίνα γκαζιού (300-400Ε), τα πάνελ, η μπαταρία, ο ρυθμιστής τάσης κοκ για 2 λάμπες και μια τηλεόραση ειναι κοντά 2000€+. Μπορεί και 2500€. Το ρεύμα, αν πραγματικά θα κανεις περιστασιακή χρήση δεν θα ειναι παραπάνω από 30€ το μήνα. Αν υποθέσουμε ότι θα πάρεις ένα φουρνακι 60€ και ένα μικρό ψυγείο των 120€ (μιλάμε για καινούργια), τη διαφορά των 2300-2100€ θα την βγάλεις σε 70 μήνες. 70 μήνες ειναι 5,5 χρόνια. Και στο μεταξύ θα πληρώνεις δημοτικά τέλη κτλ που ειναι κάπου το 1/3 του ρεύματος, δηλαδή 20€ το μήνα ρεύμα, δηλαδή 110 μήνες για απόσβεση.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, DrLo είπε

tenor.gif

...

Ναι, και υδροηλεκτρικό εναλλακτικά αν περνά κανα ποτάμι από τον ακάλυπτο.

 

The $50 Water Turbine -DIY, Portable, Powerful, and Open Source - YouTube

γιατί όχι ;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Και πιστευετε ότι σε πολυκατοικία θα τον αφησουν να βάλει φωτοβολταϊκά,μπουκάλες με γκαζι ,γεννήτριες κλπ.

Ως και ο Τοτός γελάει. 

Αυτό είχα αναρωτηθεί κι εγώ και με πρόλαβες.

Αν υποθέσουμε ότι το προχωράς που σκέφτεσαι να τοποθετήσεις τα φωτοβολταϊκά; Έχεις την χρήση της ταράτσα; Έχεις τοίχο με προσανατολισμό προς τον ήλιο που θα σε αφήσουν να τα τοποθετήσεις;

Υποθέτω ξανά ότι μπορείς να τοποθετήσεις φωτοβολταϊκά, σε συμφέρει θεωρώ καλύτερα να αγοράσεις ένα μικρό ηλεκτρικό  ψυγειάκι (αυτά τα 40-50 λίτρα που κυκλοφορούν), δεν πρέπει λογικά να χρειάζονται πάνω από 30-40 watt, αν δεν θέλεις και κατάψυξη αλλά μόνο με συντήρηση μπορεί να πέφτει και ακόμα λιγότερο. Παίρνεις και μια μπαταρία περισσότερη απ' ότι υπολόγιζες και γλυτώνεις και το ψυγείο γκαζιού και τις φιάλες.

Υπόψιν ότι δεν είμαι μηχανικός, ιδέες λέω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, sonikk είπε

Mε εκανες και γελασα πραγματικα.Οχι δεν μενω με γονεις. Μενω σε ξεχωριστο διαμερισμα δικο μου αλλα κοντα στο πατρικο.Οποτε δεν τιθεται θεμα για το που και αν θα παει η υποτιθεμενη γκομενα που λες . Το διαμερισμα θα το χρησιμοποιω  για αλλους λογους.

Only fans? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Jos3ph είπε

Καταλαβαίνεις ότι δεν έχεις ιδέα για το τι βλέπεις στο video αυτό, έτσι ;

ή ότι αυτά που γράφουν στη περιγραφή είναι ολίγον ότι να ναι.

ας πούμε αρχικά ότι δε σου αρκεί 1 ποτάμι αλλά 2, ένα στον ακάλυπτο και ένα στον 1ο όροφο.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο θα μας πει ότι θα πάει στην αποθήκη και θα βάλει server για να κάνει mining με το κοινόχρηστο ρεύμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...