Προς το περιεχόμενο

Returnal [PS5]


Fulgore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 285
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Fulgore

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν πρέπει να το συγκρίνω πάντως με το hades μόνο στο θέμα του roguelike(χωρίς να υπολογίσω δηλαδή γραφικά 3d audio dualsense κλπ) το returnal είναι πολύ πίσω...απείρως καλύτερη υλοποίηση του roguelike στοιχείου στο hades 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το αγορασα το παιχνιδι.Πολυ καλο μεχρι στιγμης .Μου βγαζει εντονα vibes metroid,ο οποιος ηταν και ο κυριος λογος που ηθελα να παρω το παιχνιδι εξαρχης.Επειδη το setting και το story ειναι τετοιο εχει λογο που ειναι roguelike και δεν με ενοχλει σχεδον καθολου.Μεχρι στιγμης τουλαχιστον.

Τωρα τρωω αρκετο ξυλο,2 φορες εχω φτασει στο σημειο που δειχνει ενα παλιο σπιτι.Δεν εχω ιδεα αν ειμαι κοντα ή οχι στο 1ο boss.

Τωρα την διαφορα την κανει το εκπληκτικο dualsense.Το εχω αποθεωσει απειρες φορες και θα συνεχιζω να το κανω οπου γινεται σωστα η υλοποιηση του.Ηταν ο κυριος λογος που αγορασα ps5 αντι για xbox series x αλλωστε.Tο μονο αρνητικο που και αυτο το εχω κραξει απειρες φορες ειναι η μη υλοποιηση του gyro.Δεν το καταλαβαινω πραγματικα .Θα επρεπε να υπαρχει σαν επιλογη σε ολα τα exclusives του ps5!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω εγώ την εμπειρία μου ότι παρότι είμαι τελείως αμπαλος σε αυτά τα game έφαγα ατελείωτες ώρες με το συγκεκριμένο ακόμα και όταν ήταν μάταια κάθε προσπάθεια να το προχωρήσω. 

Εχει κάτι το game που σε κολλάει. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον δεν ξερω αν το εχει παθει κανεις αλλος .Χθες εφτασα στο 1ο boss.Τον πηγα 3ο phase αλλα εχασα δυστηχως.Ομως προτου παω εκει ειχα μαζεψει επιτελους 6 ether και τα ειχα βαλει σε ενα περιεργο μηχανημα για να δω τι θα μου δωσει.Εεε με εκπληξη ανακαλυψα τι κανει αυτο το μηχανημα,οποτε ετρεξα παλι πισω γρηγορα στο 1ο boss ,πεφτω στο κενο και ανακαλυπτω πουθενα το boss.Επεσα σε Bug του παιχνιδιου.........

Μεγαλη ξενερα δυστηχως.Διαβαζα τωρα οτι συμβαινει .Τι διαολο ακομα  να το patchαρουν??Εχει βγει απο τον Απριλη το παιχνιδι.

Ααα επισης το σπιτι βγαζει εντονοτατα Horror vibes.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ειχαν πει οτι εχει πολυ ωραια γραφικα αλλα χτες που το ειδα σε φιλο επαθα σοκ δεν πιστευα στα ματια μου εχω να νιωσω τετοιο χαιπ απο το dreamcast

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εφτασα στον δευτερο κοσμο.Δεν μου ξαναπαρουσιασε το bug με την μη εμφανιση της φρικης oπως λεει πιο πανω o nyne.Bεβαια δεν ξαναδοκιμασα με τις ιδιες συνθηκες οποτε σε καποιο μελλοντικο run θα το ξαναδοκιμασω.Tωρα μου αρεσει που μπορεις πλεον να κανεις skip τελειως το 1ο boss .Φαναταζομαι ομως οτι για να εχεις καλο build καλο θα ειναι να την ξαναπολεμας εε??Για δωστε τα φωτα σας οι εμπειροι.

Οσο για την φρικη πρεπει να την περασα με την 6?Καπου εκει.Τα δυο πρωτα phase της ηταν μια χαρα ομως το 3ο απλα με ξεσκιζε.Να ειναι καλα ο αστροναυτης 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Λοιπον εφτασα στον δευτερο κοσμο.Δεν μου ξαναπαρουσιασε το bug με την μη εμφανιση της φρικης oπως λεει πιο πανω o nyne.Bεβαια δεν ξαναδοκιμασα με τις ιδιες συνθηκες οποτε σε καποιο μελλοντικο run θα το ξαναδοκιμασω.Tωρα μου αρεσει που μπορεις πλεον να κανεις skip τελειως το 1ο boss .Φαναταζομαι ομως οτι για να εχεις καλο build καλο θα ειναι να την ξαναπολεμας εε??Για δωστε τα φωτα σας οι εμπειροι.

Οσο για την φρικη πρεπει να την περασα με την 6?Καπου εκει.Τα δυο πρωτα phase της ηταν μια χαρα ομως το 3ο απλα με ξεσκιζε.Να ειναι καλα ο αστροναυτης 😆

Οχι δε χρειάζεται να την ξαναπολεμησεις αν θες μονο καθάρισε καποια ροομ να βρεις οπλο η να ανεβάσεις ζωη πριν περασεις τη πυλη για τον επόμενο κοσμο. Θα τα βρεις τα πατήματα σου δεν ειναι τοσο δύσκολο όσο καταλαβαινεις πως λειτουργούν τα οπλα τα upgrade τα αντικειμενα κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το επιπεδο δυσκολια απο το 4 boss στο 5 biome εναι λες και απο το νορμαλ το εχουν παει στο very hard....Μιλαμε τρομερο ξυλο,.Ημουν τουμπανιασμενος μετα το 3 boss +20 attack+20 protection- 2 μονο ηθελα για να ανεβαζω health και ειχα γινει μπαουλο,και το αφησα στην αναμονη το ps5 ,εκλεισε αλλα εκανε οταν εκλεισε system update,μπηκα να συνεχισω και ειδα οτι ημουν νεκρος..Οποτε απο το 3 biome [15 proficiency]καταλαβα οτι δεν μπορεις να πας πισω [χωρις andrenaline leach ειναι fucked up το παιχνιδι]....Υπομονη υπομονη και παλι υπομονη ,μου εχει σπασει τα νευρα το τελευταιο biome

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μετα απο αρκετη ενασχοληση τις τελευταιες μερες εφτασα στον 3ο κοσμο.Πολυ ωραιο και εθιστικο παιχνιδι.

Βοηθαει παρα πολυ οτι μπορεις να κανεις skip αρκετα πραγματα οποτε δεν επαναλαμβανεται και τοσο.

Kριμα ομως που το παιχνιδι αυτο δεν πηγε καλα εμπορικα(niche genre+πολυ κακο selling price) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσε να παει καλυτερα στις πωλησεις,ωστοσο οικονομικα πετυχε τους στοχους του,οποτε θεωρειτε πληρως επιτυχημενο απο την εταιρεια.

 

Στις 5/12/2021 στις 11:16 ΠΜ, dekulinkgr είπε

Λοιπον εφτασα στον δευτερο κοσμο.Δεν μου ξαναπαρουσιασε το bug με την μη εμφανιση της φρικης oπως λεει πιο πανω o nyne.Bεβαια δεν ξαναδοκιμασα με τις ιδιες συνθηκες οποτε σε καποιο μελλοντικο run θα το ξαναδοκιμασω.Tωρα μου αρεσει που μπορεις πλεον να κανεις skip τελειως το 1ο boss .Φαναταζομαι ομως οτι για να εχεις καλο build καλο θα ειναι να την ξαναπολεμας εε??Για δωστε τα φωτα σας οι εμπειροι.

Οσο για την φρικη πρεπει να την περασα με την 6?Καπου εκει.Τα δυο πρωτα phase της ηταν μια χαρα ομως το 3ο απλα με ξεσκιζε.Να ειναι καλα ο αστροναυτης 😆

Απο εμπειρια, θελει ενα καλο farm στο πρωτο biome για να παρεις καποια καλα upgrades,θελει τουλαχιστον να φτασεις στο shop με τα items μετα το σπιτι και ιδανικα να αγορασεις το hp upgrade + καποια αλλα μονιμα. 

Αν νιωθεις θαραλλεος,το πας και κατευθειαν στο επομενο biome,αλλα οσες φορες το κανα εφαγα τα μουτρα μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Kριμα ομως που το παιχνιδι αυτο δεν πηγε καλα εμπορικα(niche genre+πολυ κακο selling price) .

Το selling price και χαμηλότερο να ήταν(60ευρώ πχ),πάλι δεν θα τα πήγαινε καλύτερα. Και δυστηχώς,δεν γίνεται το παιχνίδι αυτό να κόστιζε όπως τα διάφορα indies. Δεν είναι και τυχαίο γιατί δεν βλέπουμε τέτοια παιχνίδια(roguelite) πέραν από indie τίτλους.

Για Sony παιχνίδι μιλάμε όμως,κοινώς η τιμή του θα πέσει σε λογικά επίπεδα σχετικά σύντομα,δεν θα είναι μια ζωή κολλημένο στα 60 και 70ευρώ αλά nintendo.

Το Γερμανικό amazon το έχει στα 45ευρώ(αγγλικό amazon 40λίρες) και μιλάμε για λιγότερο από χρόνο.

Εγώ επειδή το φοβόμουν σαν παιχνίδι,περίμενα να πέσει σε τέτοιες τιμές και λογικά από βδομάδα θα το τσιμπήσω. Και το Demon Souls δεν μάρεσε η αρχική τιμη των 80ευρώ,αλλά ευτυχώς που υπάρχουν οι αγγελίες και το τσιμπάς με 35.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...