Προς το περιεχόμενο

Returnal [PS5]


Fulgore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kundi είπε

με τα save εχει γινει κατι ? καποιο update ?

Save δεν θα γίνει ποτέ. 99% μην περιμένει κανείς κάτι τέτοιο, διότι αν γίνει θα χάσει το παιχνίδι όλο του το νόημα (οποίος έχει προχωρήσει αρκετά θα καταλάβει). Το μόνο auto save που θα ήταν θεμιτο θα ήταν κάτι το οποίο σε περίπτωση διακοπής ρεύματος ή crash να σε έφερνε στη θέση που σταματησες. Όχι δηλαδή αν πεθάνεις.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 285
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Fulgore

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 ώρες πριν, music_lover είπε

Ναι γιατί είναι μια από τις πιο πολλά υποσχόμενες εταιρίες κατασκευής παιχνιδιών αυτή τη στιγμή. Αυτό που κατάφερε με το returnal για το PS5 σε όλους τους τομείς είναι άξιο επαίνου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2021 στις 11:07 ΠΜ, gdal73 είπε

Έχω platiunum trophy σε όλα τα souls της From.  Mετά από 20 ώρες παιχνιδιού  και 40 deaths, ήμουν έτοιμος να παρατήσω το παιχνίδι και να το βάλω σε αγγελία. Είχα ήδη προσπαθήσει ήδη πάνω από 25 φορές το πρώτο boss. Περιττό να πώ όταν το έριξα ότι η ικανοποίηση που πήρα ήταν παρόμοια με τον Father Gascoigne του Bloodborne, του Darkeater Midir του DS3 και του Isshin στο Sekiro. Στο δευτερο biome όλα πλέον μου φαίνονται πιο εύκολα, παραλίγο να βγάλω και το boss με την πρώτη με μισή μπάρα ενέργειας και χωρίς καμία βοήθεια..Υπάρχει πολύ μέλλον μπορστά μου ακόμα, αλλά το παιχνίδι νομίζω ότι τελικά αξίζει να ασχοληθείς μαζί του. Ναι, είναι δύσκολο, ναι πολλές φορές είναι άδικο και βασίζεται παραπάνω στην τύχη από ότι ίσως θα έπρεπε, αλλά το  gameplay του είναι καταπληκτικό και σίγουρα είναι από τα καλλίτερα παιχνίδια, αν όχι το καλλίτερο παιχνίδι αυτή τη στιγμή για το PS5..Εννοείται φυσικά ότι δεν έιναι για όλο τους gamers, όπως και με τα soulsborne θέλει και το χρόνο σου και την υπομονή σου.... 

Πες τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιο σπαστικό είναι ότι σε κάθε νέο run αρκετές φορές γίνετε όλο και πιο δύσκολο και φτάνεις όλο και πιο σακατεμένος στο πρώτο boss. Πλέον δεν μπορώ να βρω και εύκολα την φιγούρα του αστροναύτη τουλάχιστον να μην πέφτω σαν ψωμί κάτω στο boss.

Το άλλο παράδοξο σε αυτό που λέω ενώ την πρώτη φορά πουη πήγα στο πρώτο boss τον έφτασα στο τρίτο respawn του με μισή ενέργεια αν θυμάμαι πλέον δεν μπορώ να περάσω μετά από το πρώτο του respawn. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, chek2fire είπε

το πιο σπαστικό είναι ότι σε κάθε νέο run αρκετές φορές γίνετε όλο και πιο δύσκολο και φτάνεις όλο και πιο σακατεμένος στο πρώτο boss. Πλέον δεν μπορώ να βρω και εύκολα την φιγούρα του αστροναύτη τουλάχιστον να μην πέφτω σαν ψωμί κάτω στο boss.

Το άλλο παράδοξο σε αυτό που λέω ενώ την πρώτη φορά πουη πήγα στο πρώτο boss τον έφτασα στο τρίτο respawn του με μισή ενέργεια αν θυμάμαι πλέον δεν μπορώ να περάσω μετά από το πρώτο του respawn. 

Εγω το χω παρατημενο μεχρι να τελειωσω Ratchet και μετα GoT ... Το χα παρει Day1 και εφαγα 3-4 crashes στο boss (1 πριν πεσω και 3 μεσα στην μαχη) και εφαγα ξενερωμα μεγαλο. Θα το πιασω σε λιγο καιρο...Λεμε τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, chek2fire είπε

το πιο σπαστικό είναι ότι σε κάθε νέο run αρκετές φορές γίνετε όλο και πιο δύσκολο και φτάνεις όλο και πιο σακατεμένος στο πρώτο boss. Πλέον δεν μπορώ να βρω και εύκολα την φιγούρα του αστροναύτη τουλάχιστον να μην πέφτω σαν ψωμί κάτω στο boss.

Το άλλο παράδοξο σε αυτό που λέω ενώ την πρώτη φορά πουη πήγα στο πρώτο boss τον έφτασα στο τρίτο respawn του με μισή ενέργεια αν θυμάμαι πλέον δεν μπορώ να περάσω μετά από το πρώτο του respawn. 

Ηταν και για μένα μέγάλος τοίχος το πρώτο boss, όπως και το να φτάσω στο boss στο 3ο biome. Τελικά και ενώ είμαι κοντά στο τερματισμό, νομίζω τελικά ότι το παιχνίδι είναι δίκαιο και αν του δώσεις το χρόνο του και την υπομονή που χρειάζεται όλα γίνονται πιο έυκολα. Και το πλεον σημαντικό, πρέπει καταλαβεις ότι κανένα run δεν είναι άχρηστο παρόλο που πολλές φορές έτσι φαίνεται...Δεν έχω ξενικήσει ακόμα το Rachet, αλλά νομίζω ότι αυτή τη στιγμή το Returnal είναι το καλλίτερο παιχνίδι για PS5...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gdal73 είπε

Ηταν και για μένα μέγάλος τοίχος το πρώτο boss, όπως και το να φτάσω στο boss στο 3ο biome. Τελικά και ενώ είμαι κοντά στο τερματισμό, νομίζω τελικά ότι το παιχνίδι είναι δίκαιο και αν του δώσεις το χρόνο του και την υπομονή που χρειάζεται όλα γίνονται πιο έυκολα. Και το πλεον σημαντικό, πρέπει καταλαβεις ότι κανένα run δεν είναι άχρηστο παρόλο που πολλές φορές έτσι φαίνεται...Δεν έχω ξενικήσει ακόμα το Rachet, αλλά νομίζω ότι αυτή τη στιγμή το Returnal είναι το καλλίτερο παιχνίδι για PS5...

εγώ αντιθέτως ξεκίνησα το rachet αλλά το έχω αφήσει μέχρι να τελειώσω το returnal. Με έχει κολλήσει αρκετά αυτό το game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, chek2fire είπε

εγώ αντιθέτως ξεκίνησα το rachet αλλά το έχω αφήσει μέχρι να τελειώσω το returnal. Με έχει κολλήσει αρκετά αυτό το game.

 Και μάλλον καλά έκανες, αφού τουλάχιστον από ότι διαβάζω το Rachet θέλει πολύ λιγότερο χρόνο για τον τερματισμό. Άσε το Returnal για αργότερα, αυτή την εποχή είμαστε για μπάνια και χαλαρότερες καταστάσεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος και από εμένα το returnal. Πιο πολύ δυσκολεύτηκα στα πρώτα 3 biomes. Στα επόμενα 3 έχασα 2-3 φορες
Το  final boss βγήκε με την δεύτερη αλλά είχα reconstructor οπότε δεν το έπαιξα όλο από την αρχή. Καλύτερο item adrenaline leech παντα ειχα φουλ ενέργεια. Επίσης για boss να έχετε items για healing και για 5 adrenaline αν έχετε το adrenaline leech.Γενικα με σωστά αντικείμενα και καλή διαχείριση ether και obolites δεν είναι πολύ δύσκολο το παιχνίδι.
Επισης ποτέ δεν χρησιμοποιώ parasites

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aekoupoli είπε

Τέλος και από εμένα το returnal. Πιο πολύ δυσκολεύτηκα στα πρώτα 3 biomes. Στα επόμενα 3 έχασα 2-3 φορες
Το  final boss βγήκε με την δεύτερη αλλά είχα reconstructor οπότε δεν το έπαιξα όλο από την αρχή. Καλύτερο item adrenaline leech παντα ειχα φουλ ενέργεια. Επίσης για boss να έχετε items για healing και για 5 adrenaline αν έχετε το adrenaline leech.Γενικα με σωστά αντικείμενα και καλή διαχείριση ether και obolites δεν είναι πολύ δύσκολο το παιχνίδι.
Επισης ποτέ δεν χρησιμοποιώ parasites

Μπράβο φίλε! Όντως με καλή διαχείριση μπορείς να διαχειριστείς οποιαδήποτε κατάσταση. Εγώ ποτέ δεν βιαζόμουν να πάω εκεί που θέλω. Πάντα ετοιμάζα την seline ώστε να νοιώθω έτοιμος. Στο θέμα των parasites εγώ τα χρησιμοποίησα σε μεγάλο βαθμό και νοιώθω ότι με βοήθησαν. Εκεί που έχω κολλήσει τώρα είναι απλά ένα survey να τελειώσω για το platinum στο 2o biome. Δυστυχώς ένα και μόνο xenoglyph επιμένει να μην εμφανίζεται ποτέ ακόμη και μετά από 30+ runs. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Ακόμη και να κάνω uninstall το παιχνίδι και να πάω απ ευθείας στην καρτέλα του survey. Απλά δεν εμφανίζεται ποτέ, ούτε μετά τα προχθεσινό update.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Milkywaygrad είπε

Μπράβο φίλε! Όντως με καλή διαχείριση μπορείς να διαχειριστείς οποιαδήποτε κατάσταση. Εγώ ποτέ δεν βιαζόμουν να πάω εκεί που θέλω. Πάντα ετοιμάζα την seline ώστε να νοιώθω έτοιμος. Στο θέμα των parasites εγώ τα χρησιμοποίησα σε μεγάλο βαθμό και νοιώθω ότι με βοήθησαν. Εκεί που έχω κολλήσει τώρα είναι απλά ένα survey να τελειώσω για το platinum στο 2o biome. Δυστυχώς ένα και μόνο xenoglyph επιμένει να μην εμφανίζεται ποτέ ακόμη και μετά από 30+ runs. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Ακόμη και να κάνω uninstall το παιχνίδι και να πάω απ ευθείας στην καρτέλα του survey. Απλά δεν εμφανίζεται ποτέ, ούτε μετά τα προχθεσινό update.

Φιλε μου το ιδιο προβλημα ειχα κ εγω στο 2o biome για το platinum. Μετα απο πολλες προσπαθειες κ ωρες κατεληξα να ξεκινησω απο την αρχη το game με νεο save και τελικα τα καταφερα. Το μονο σπασιμο ηταν οτι επρεπε να το τερματισω απο το 0 για να μπορω με τα upgrades να παω κ να τα ψαξω παλι ολα στο 2ο biome. Τουλαχιστον μου εβγαλε και τα 20 xenoglyphs σχετικα συντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Milkywaygrad είπε

Μπράβο φίλε! Όντως με καλή διαχείριση μπορείς να διαχειριστείς οποιαδήποτε κατάσταση. Εγώ ποτέ δεν βιαζόμουν να πάω εκεί που θέλω. Πάντα ετοιμάζα την seline ώστε να νοιώθω έτοιμος. Στο θέμα των parasites εγώ τα χρησιμοποίησα σε μεγάλο βαθμό και νοιώθω ότι με βοήθησαν. Εκεί που έχω κολλήσει τώρα είναι απλά ένα survey να τελειώσω για το platinum στο 2o biome. Δυστυχώς ένα και μόνο xenoglyph επιμένει να μην εμφανίζεται ποτέ ακόμη και μετά από 30+ runs. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Ακόμη και να κάνω uninstall το παιχνίδι και να πάω απ ευθείας στην καρτέλα του survey. Απλά δεν εμφανίζεται ποτέ, ούτε μετά τα προχθεσινό update.

Ευχαριστώ. Τώρα λέω να ξεκινήσω να κάνω το true ending που πρέπει να βρω 6 αντικείμενα. Το έχεις κάνει αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Ευχαριστώ. Τώρα λέω να ξεκινήσω να κάνω το true ending που πρέπει να βρω 6 αντικείμενα. Το έχεις κάνει αξίζει?

να το κανεις αν σαρεσε το shooting θα το χαρεις λιγο παραπανω κ δεν ειναι κ δύσκολο να το κανεις. τα παρτ αυτα ειναι συνήθως στα μισα της καθε πίστας δε χρειάζεται να τις πηγαίνεις ως το τέλος κ. οταν τα μαζέψεις τρως ξανα το τελευταιο boss το οποιο δεν ειναι ιδιαίτερα δυσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με την εγκατάσταση του returnal σε ps5 disk edition και είπα να το γράψω εδώ σε περίπτωση που κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο να μην φάει τζάμπα χρόνο όπως έφαγα εγώ για λύση.

Βάζω το δισκάκι , μου βγάζει στα downloads και το copy from disk αλλά και το update (όπως νομίζω γίνεται πάντα) όμως το update τρώει error και δεν κατεβαίνει αλλά ούτε και γίνεται delete. Το αποτέλεσμα ήταν να έχω ένα failed update file στο queue το οποίο δε μπορούσα να κάνω τίποτα παρόλο που έσβησα και το game αλλά έκανα και clear cache και rebuild db. Η λύση σε αυτό λοιπόν ήταν να τρέξω το παιχνίδι χωρίς update, στο prompt  που βγάζει το PS για το αν θέλω να παίξω χωρίς update ή να περιμένω να κατέβει , εκεί ps button -> downloads και cancel and delete. Ως δια μαγείας αυτή τη φορά έγινε το cancel and delete και μπόρεσα να το κάνω download μια χαρά. 

Είναι γνωστό bug από ότι διάβασα από δω και από κει και πολλοί συστήνουν factory reset ... Επειδή μου έτυχε στο returnal και επειδή το ps5 thread είναι κλειδωμένο το γράφω εδώ απλά να υπάρχει.

Εντυπώσεις από το παιχνίδι σε λίγες μέρες αφού πεθάνω αρκετές φορές όπως το βλέπω 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...