Προς το περιεχόμενο

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή κρίνει παράνομη την προμήθεια της τάξης του 30% που χρεώνει η Apple


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/5/2021 στις 11:44 ΠΜ, Lioner είπε

Ευρωπαϊκή Επιτροπή... Δεν καίγεται καρφί στην apple.. έχει τις ΗΠΑ από πίσω 😁

Όσο θέλει να έχει πρόσβαση στους πελάτες-πολίτες της ΕΕ.. δε νομίζω Τάκη.

Κάποιοι ξεχνούν ότι και η microsoft με τα windows έκανε το ίδιο με τον Internet explorer (που δεν έβγαζε και λεφτά από αυτό) και την ανάγκασε να προτείνει η ίδια εναλλακτικούς browsers κατά την εγκατάσταση. Αν δεν το έκανε, ακόμα 10% θα είχαν οι υπόλοιποι browsers.

Επίσης ξεχνούν ότι το ίδιο κυνήγησαν και την Google όσο προωθούσε τις δικές τις υπηρεσίες προ των ανταγωνιστών (χωρίς να χρειάζεται φυσικά να πληρώνει για διαφημίσεις) Μα free είναι το google search, αν δεν σ'αρέσει πήγαινε στο Bing.

Γιατί; Γιατί έτσι πρέπει και γιατί μπορεί. Γιατί δεν σε νοιάζει εσένα σε ποιον πάνε τα λεφτά σου, αλλά αν αναγκαζόταν το spotify να βγει από το app store, θα είχες λιγότερες επιλογές για μουσική. Και αν έμενες με την apple σαν μοναδικό μέσο μουσικής στο iPhone και ξαφνικά θα έβλεπες να ανεβάζει τις τιμές θα φώναζες και κανείς δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι. 

Όλα γίνονται πριν φτάσει η κατάσταση στο αδιέξοδο.

Για μένα όλη αυτή η ιστορία θα οδηγηθεί σε τετελεσμένο αποτέλεσμα σε μερικά χρόνια. Θα άρει η apple την απαγόρευση στα apps να ενημερώνουν για 3ους τρόπους πληρωμών ώστε να μπορεί να χρεώνει ο κάθε provider digital περιεχόμενο μόνος του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 5/5/2021 στις 12:35 ΜΜ, pao13 είπε

δεν υπάρχει καμιά λογική στον δικό μου το μαγαζί να μπείς και να πουλάς ότι και όσο θες!

κάνε δικό σου μαγαζί και πούλα όσο θες !

Σύμφωνοι. Μόνο που δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Το πρόβληαμ είναι ότι η Apple δεν σε αφήνει να ανοίξεις δικό σου μαγάζι και σε χρεώνει για χρησιμοποιείς το δικό της. 

Στις 5/5/2021 στις 1:14 ΜΜ, gianniskks είπε

To σχόλιο είναι παντελώς άσχετο με το θέμα και βασίζεται σε θεωρίες καφενείου. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να χρησιμοποιεί το App Store. Υπάρχει το android, υπήρχε το windows store υπάρχουν και οι players μέσω browsers. Επίσης υπάρχει η επιλογή να πεις απλά ότι δεν διαθέτεις τις υπηρεσίες σου στο iOS.  

Ο μπάμπης χρεώνει 30% όποιον πουλάει μπάλες ποδοσφαίρου. Γιατί? Γιατί έτσι. Αλλά δεν υπάρχει θέμα, ας πουλάνε μπάλες του μπάσκετ. Μάλιστα.

Στις 5/5/2021 στις 1:29 ΜΜ, gianniskks είπε

Στα super markets υπάρχει ένα brand που ανήκει στο ίδιο το super market (δεν θα πω επωνυμίες για ευνόητους λόγους). Αυτό το brand ειναι ανταγωνιστικό στα πιο επωνυμα προιόντα  (είτε φαγώσιμα, είτε προιόντα καθαρισμου κλπ) πλην όμως το super market δεν πληρώνει προμηθευτές ή ενδιάμεσους ή την ίδια την εταιρεία και έτσι μπορεί να το πουλάει φθηνότερα. Εξήγησε μου την διαφορά. 

Αυτό το ποστ πήρε και like! 😮 

Τώρα όντως, δεν βλέπεις την οφθαλμοφανή διαφορά????

Στις 5/5/2021 στις 2:26 ΜΜ, Hellenicsun είπε

Είμαι ένας πολίτης aka 3rd party app. Εσύ είσαι επίσης ένας πολίτης aka Apple's App Store. Μπορώ να έρθω σήμερα το βράδυ να κάτσω στο σαλόνι σου όσο γουστάρω και να φάω πατατάκια χωρίς πιάτο στον καναπέ επειδή έτσι μου τη βάρεσε ή έχεις το σπίτι σου κλειδωμένο σε τρίτους και μου λες όχι δίχως επιχειρήματα;

Το χάλι του Play Store (που ευτυχώς μαζεύεται σιγά σιγά) μπορεί να παραμείνει εκεί.

Δεν μπορείς να μου απαγορέψεις να μετακομίσω στην γειτονία σου ή ακόμα και στην πολυκατοικία σου. Αυτό κάνει η Apple αν δεν το κατάλαβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Δεν μπορείς να μου απαγορέψεις να μετακομίσω στην γειτονία σου ή ακόμα και στην πολυκατοικία σου. Αυτό κάνει η Apple αν δεν το κατάλαβες

Αν ως γειτονιά ή πολυκατοικία εννοείς τα iOS/ iPad OS/ MacOS τότε η σύγκριση είναι ατυχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Σύμφωνοι. Μόνο που δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Το πρόβληαμ είναι ότι η Apple δεν σε αφήνει να ανοίξεις δικό σου μαγάζι και σε χρεώνει για χρησιμοποιείς το δικό της. 

 

1 ώρα πριν, Herald είπε

Δεν μπορείς να μου απαγορέψεις να μετακομίσω στην γειτονία σου ή ακόμα και στην πολυκατοικία σου. Αυτό κάνει η Apple αν δεν το κατάλαβες

Τα “απόνερα” αυτής της νοοτροπίας ήδη αρχίσαμε να τα βλέπουμε με κινήσεις κατά της Sony, ενώ σίγουρα θα ακολουθήσουν Nintendo, Microsoft και οποιαδήποτε εταιρία έχει store ακόμα και μέσα σε store… 

Αν συζητάγαμε μόνο αν το 30% είναι υψηλό και ουσιαστικά αιτιολογεί μια μήνυση για αθέμιτο ανταγωνισμό μεταξύ ομοίων προϊόντων, ίσως να έβγαινε άκρη… αλλά λόγο ονόματος και φανατισμού έχει χαθεί το μέτρο και κατηγορούμε την Apple για κάτι που κάνουν όλοι!!!!

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

 

Τα “απόνερα” αυτής της νοοτροπίας ήδη αρχίσαμε να τα βλέπουμε με κινήσεις κατά της Sony, ενώ σίγουρα θα ακολουθήσουν Nintendo, Microsoft και οποιαδήποτε εταιρία έχει store ακόμα και μέσα σε store… 

Αν συζητάγαμε μόνο αν το 30% είναι υψηλό και ουσιαστικά αιτιολογεί μια μήνυση για αθέμιτο ανταγωνισμό μεταξύ ομοίων προϊόντων, ίσως να έβγαινε άκρη… αλλά λόγο ονόματος και φανατισμού έχει χαθεί το μέτρο και κατηγορούμε την Apple για κάτι που κάνουν όλοι!!!!

Το ότι το κάνουν "όλοι" τι ακριβώς σημαίνει? Ότι είναι αθώα η apple επειδή παρανομούν και άλλοι? Τέτοιο επιχείρημα μου δείχνει φανατισμό από την δικιά σου μεριά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Το ότι το κάνουν "όλοι" τι ακριβώς σημαίνει? Ότι είναι αθώα η apple επειδή παρανομούν και άλλοι? Τέτοιο επιχείρημα μου δείχνει φανατισμό από την δικιά σου μεριά

Θεωρείς παράνομο σε ένα Switch να υπάρχει μόνο το store της Nintendo???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Θεωρείς παράνομο σε ένα Switch να υπάρχει μόνο το store της Nintendo???

Καλά το τι θεωρώ εγώ δεν έχει σημασία. Δεν ξέρω αν είναι παράνομο γιατί δεν είμαι νομοθέτης. Θα το χαρακτηρίσω απλά χαζό και χωρίς το παραμικρό ίχνος κέρδους για εμένα, τον καταναλωτή. 

Σκέφτομαι ας πούμε στα windows να απαγορευόνται όλα τα υπόλοιπα stores. Και γιατί όχι, για για physical goods. Να πρέπει να εγκαταστάσεις το ΤΟΥΟΤΑ OS για να μπορέσεις να μπείς στο store της toyota ας πούμε, αλλιώς καπελάκι 30%. Άψογα ε? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Herald είπε

Καλά το τι θεωρώ εγώ δεν έχει σημασία. Δεν ξέρω αν είναι παράνομο γιατί δεν είμαι νομοθέτης. Θα το χαρακτηρίσω απλά χαζό και χωρίς το παραμικρό ίχνος κέρδους για εμένα, τον καταναλωτή. 

Σκέφτομαι ας πούμε στα windows να απαγορευόνται όλα τα υπόλοιπα stores. Και γιατί όχι, για για physical goods. Να πρέπει να εγκαταστάσεις το ΤΟΥΟΤΑ OS για να μπορέσεις να μπείς στο store της toyota ας πούμε, αλλιώς καπελάκι 30%. Άψογα ε? :P 

Κάτσε τώρα… δεν ξέρεις αν είναι παράνομο αυτό που κάνουν οι άλλοι, αλλά ξέρεις ότι είναι παράνομο αυτό που κάνει η Apple που είναι το ίδιο??? Γιατί είσαι καταναλωτής και νομοθέτης για την Apple αλλά στην Nintendo ή στην Sony ξαφνικά δεν είσαι τίποτα από τα δυο?

ΥΓ: τα windows ουσιαστικά δεν είχαν ποτέ store… όταν θα καταργήσουν το .exe να δω τι θα λέτε…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, AtiX είπε

Κάτσε τώρα… δεν ξέρεις αν είναι παράνομο αυτό που κάνουν οι άλλοι, αλλά ξέρεις ότι είναι παράνομο αυτό που κάνει η Apple που είναι το ίδιο??? Γιατί είσαι καταναλωτής και νομοθέτης για την Apple αλλά στην Nintendo ή στην Sony ξαφνικά δεν είσαι τίποτα από τα δυο?

ΥΓ: τα windows ουσιαστικά δεν είχαν ποτέ store… όταν θα καταργήσουν το .exe να δω τι θα λέτε…

Δεν είπα κάπου ότι ξέρω αν είναι η δεν είναι παράνομο αυτό που κάνουν οι άλλοι. Κάπου μπερδεύτηκες νομίζω. Δεν έχει και σημασία το τι κάνουν οι άλλοι, για την apple συζητάμε εδώ

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν είπα κάπου ότι ξέρω αν είναι η δεν είναι παράνομο αυτό που κάνουν οι άλλοι. Κάπου μπερδεύτηκες νομίζω.

Αρα δεν ξέρεις αν είναι παράνομο ούτε αυτό που κάνει η Apple που είναι το ίδιο με αυτό που κάνουν και οι άλλοι???

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν έχει και σημασία το τι κάνουν οι άλλοι, για την apple συζητάμε εδώ

Αυτό και αν δεν είναι φανατισμός… στο λέω γιατί ενώ εσύ το βλέπεις ως δικαιολογία ξεχνάς ότι δεκαετίες τώρα έτσι λειτουργεί το σύστημα με όλες τις εταιρίες ανεξάρτητα είδους… ξανά τονίζω για να μην μεταπηδήσεις σε άλλο θέμα μιλάω για τον αν έχει δικαίωμα μια εταιρία να έχει τον αποκλειστικό έλεγχο στα προϊόντα που παράγει, είτε αυτό λέγεται κινητό, κονσόλα, καφετιέρα, ξυραφάκια ή οποιοδήποτε άλλο προϊόν …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν είπα κάπου ότι ξέρω αν είναι η δεν είναι παράνομο αυτό που κάνουν οι άλλοι. Κάπου μπερδεύτηκες νομίζω. Δεν έχει και σημασία το τι κάνουν οι άλλοι, για την apple συζητάμε εδώ

εγώ διαβάζοντας αυτά που έγραψες με το συμπάθιο κιόλας

δεν ξέρεις τι λες!  

θέλοντας να απαντήσεις σε όλους 

δεν μας λες και πως έκανε δικό της μαγαζί η EPIC 

φαντάζομαι σε αυτό θα αφήσει την Steam να μπει και  να πουλάει χωρίς να πάρει τίποτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Αρα δεν ξέρεις αν είναι παράνομο ούτε αυτό που κάνει η Apple που είναι το ίδιο με αυτό που κάνουν και οι άλλοι???

Αυτό και αν δεν είναι φανατισμός… στο λέω γιατί ενώ εσύ το βλέπεις ως δικαιολογία ξεχνάς ότι δεκαετίες τώρα έτσι λειτουργεί το σύστημα με όλες τις εταιρίες ανεξάρτητα είδους… ξανά τονίζω για να μην μεταπηδήσεις σε άλλο θέμα μιλάω για τον αν έχει δικαίωμα μια εταιρία να έχει τον αποκλειστικό έλεγχο στα προϊόντα που παράγει, είτε αυτό λέγεται κινητό, κονσόλα, καφετιέρα, ξυραφάκια ή οποιοδήποτε άλλο προϊόν …

Μα με ρωτήσεις επί του νομικού μέρους, το οποίο δεν ξέρω. Οπότε δεν ξέρω αν έχει το δικαίωμα να έχει τον αποκλειστικό ελέγχο, αλλά φαντάζομαι πως όχι. Σημασία για μένα έχει το αν θα έπρεπε να έχει τον απόλυτο έλεγχο, και η απάντηση είναι όχι. Όταν αγοράζω μια συσκευή είναι δικιά μου, δεν την νοικιάζω,  δεν αγοράζω δικαίωμα χρήσης. Οπότε το να μην μπορώ να έχω 3rd party stores επειδή δεν θέλει η apple (και όπου apple βάλε sony or w/e) το θεωρώ μεμπτό. Καλά για αυτούς που υπερασπιζόνται τέτοιες πρακτικές ντάξει, δεν έχω λόγια 😛 

Μόλις τώρα, pao13 είπε

εγώ διαβάζοντας αυτά που έγραψες με το συμπάθιο κιόλας

δεν ξέρεις τι λες!  

θέλοντας να απαντήσεις σε όλους 

δεν μας λες και πως έκανε δικό της μαγαζί η EPIC 

φαντάζομαι σε αυτό θα αφήσει την Steam να μπει και  να πουλάει χωρίς να πάρει τίποτα ?

Mε το συμπάθειο, δεν έχεις καταλάβει καν το θέμα.

Η EPIC έχει ένα μαγαζί στην πλατφόρμα των windows. ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ μπορεί να φτιάξει ένα μαγαζί στην πλατφόρμα των windows. Γιαυτό υπάρχουν και 10 παρόμοια μαγαζιά παιχνίδιων, ένα εκ των οποίων είναι και το STEAM. 

Η Apple ελέγχει ΚΑΙ την πλατφόρμα και το store. Που σημαίνει ότι δεν μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα store (το οποιό store ουσιαστικά μια εφαρμογή είναι) χωρίς την συγκατάθεση της Apple και δεν μπορεί και να φτιάξει ένα app χωρίς την συγκατάθεση της Apple. 

Αν δεν καταλαβαίνεις ότι το παράδειγμα σου είναι εκτός θέματος δεν ξέρω πως αλλιώς να στο εξηγήσω, συγνώμη. Το παράδειγμα θα ήταν αν η Microsoft κλείδωνε τα windows και πλέον τα πάντα θα πρέπει να περνάνε από το windows store. Να μην μπορείς δηλαδή να κατεβάσεις ΤΙΠΟΤΑ που δεν εγκρίνει και παίρνει ταρίφα 30% η microsoft. Αν σαν καταναλωτής σου φαίνεται κομπλέ εσένα τι να πώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Η Apple ελέγχει ΚΑΙ την πλατφόρμα και το store. Που σημαίνει ότι δεν μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα store (το οποιό store ουσιαστικά μια εφαρμογή είναι) χωρίς την συγκατάθεση της Apple και δεν μπορεί και να φτιάξει ένα app χωρίς την συγκατάθεση της Apple. 

από την στιγμή που και τα δύο είναι δικά της έχει επενδύσει σε αυτά με το δικό της χρήμα πως γίνετε να αφήσει άλλον να κάνει κουμάντο εκεί μέσα 

και τέλος για να μην κουράζεσαι άλλο κατάλαβε το ποιο απλό για να μπεις μέσα στο store υπάρχουν κάποιοι όροι από την στιγμή που θα συμφωνήσεις με αυτούς τι έχουμε να πούμε άλλο 

τελειώνει και η συζήτηση!

να προσθέσω όμως ότι η apple αρέσει δεν αρέσει είναι μέσα στο dna της να εξαρτώνται όλα από την ίδια 

τώρα πλέον και το hardware!  Οπότε από εδώ και πέρα τα πράγματα θα είναι ποιο μονοπωλιακά 

αλλα πιστεύω με το σπαθί της 

Επεξ/σία από pao13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pao13 είπε

από την στιγμή που και τα δύο είναι δικά της έχει επενδύσει σε αυτά με το δικό της χρήμα πως γίνετε να αφήσει άλλον να κάνει κουμάντο εκεί μέσα 

και τέλος για να μην κουράζεσαι άλλο κατάλαβε το ποιο απλό για να μπεις μέσα στο store υπάρχουν κάποιοι όροι από την στιγμή που θα συμφωνήσεις με αυτούς τι έχουμε να πούμε άλλο 

τελειώνει και η συζήτηση!

Η Microsoft πως είναι δυνατόν να αφήνει κάποιον άλλον να κάνει κουμάντο? Και η συσκευή που εγώ αγοράζω ΔΕΝ είναι δικιά της, δικιά μου είναι. Και εφόσον είναι δικιά μου, θα έπρεπε να βάζω ότι θέλω, από όπου θέλω. Πως είναι δυνατόν λοιπόν να κάνει κουμάντο κάποιος άλλος στη συσκευή μου που αγόρασα με δικό μου χρήμα? ;) 

Οι όροι χρήσης δεν κάνουν ούτε για χαρτί τουαλέτας. Κατάλαβε και εσύ οτι δεν ξέρεις για τι πράμα μιλάς. Το ότι τους αποδέχτηκες δεν έχει απολύτως καμία σημασία. Δηλαδή αν στους όρους του store έγραφε πως για να μπείς πρέπει να δώσεις το δεξί σου νεφρό και να θυσιάζεις το πρωτότοκο παιδί σου μια νυχτα με πανσέληνο τι? Πιστεύεις οτι θα τηρηθούν αυτοί οι όροι? Προφανώς και όχι. Άρα οι όροι απλά δεν έχουν σημασία εφόσον δεν συνάδουν με την νομοθέσια.

Τελειώνει και η συζήτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Η Microsoft πως είναι δυνατόν να αφήνει κάποιον άλλον να κάνει κουμάντο?

δεν νομίζω να θέλεις να απαντήσω σοβαρά σε αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...