Προς το περιεχόμενο

Toyota Yaris Cross 2021


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 509
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/8/2023 στις 11:43 ΠΜ, sakis697 είπε

Παραγγελια Αυγουστο του 2021 και μου ηρθε Μαιο του 2022. Περιπου στις 20.000€

Ο πεθερος το εβαλε παραγγελια Αυγουστο του 2022 περιπου στις 22.000€ και ενω το περιμεναμε τον Μαιο του 2023 τωρα μας λενε για καλο Οκτωβρη. Τιμη τελικη, κανεις δεν ξερει!

Και μιλαμε για την βασικη εκδοση active χωρις τιποτα αλλο εξτρα.

κάτι πολύ λάθος γίνετε με τις παραγγελίες στην toyota στην Ελλάδα, εγώ παρέλαβα σε 3 μήνες yaris cross active hybrid και ενώ μου έλεγαν για το λευκό 12+ βρήκαν ένα μπλε στο σύστημα και το πήρα, δοκίμασε να πάρεις σε άλλη αντιπροσωπία τηλέφωνο γιατί στην πολις πετάνε αετό

 

Επεξ/σία από pikaros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, pikaros είπε

κάτι πολύ λάθος γίνετε με τις παραγγελίες στην toyota στην Ελλάδα, εγώ παρέλαβα σε 3 μήνες yaris cross active hybrid και ενώ μου έλεγαν για το λευκό 12+ βρήκαν ένα μπλε στο σύστημα και το πήρα, δοκίμασε να πάρεις σε άλλη αντιπροσωπία τηλέφωνο γιατί στην πολις πετάνε αετό

 

Δεν εγινε κατι λαθος απλα καποιοι δεν εχουν υπομονη ή μάλλον λεφτά, το ξανασκέφτονται και τα παρατάνε 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δεν εγινε κατι λαθος απλα καποιοι δεν εχουν υπομονη ή μάλλον λεφτά, το ξανασκέφτονται και τα παρατάνε 😁

αυτό λέω, γιατί αν βρεθεί ένα ορφανό στο σύστημα δεν δίνεται στον πρώτο στην αναμονή ;

έμενα με βόλεψε άλλα δεν είναι δυνατόν να περιμένει ο άλλος 16 μήνες και εγώ 3 για το ίδιο μοντέλο. θα μπορούσε να ερωτηθεί έστω μέσο mail αν θέλει αλλαγή χρώματος αν όλα τα άλλα ταιριάζουν 

Επεξ/σία από pikaros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, pikaros είπε

αυτό λέω, γιατί αν βρεθεί ένα ορφανό στο σύστημα δεν δίνεται στον πρώτο στην αναμονή ;

έμενα με βόλεψε άλλα δεν είναι δυνατόν να περιμένει ο άλλος 16 μήνες και εγώ 3 για το ίδιο μοντέλο. θα μπορούσε να ερωτηθεί έστω μέσο mail αν θέλει αλλαγή χρώματος αν όλα τα άλλα ταιριάζουν 

Δεν δίνεται στην αναμονή γιατι αλλο χρώμα θέλει ο ενας άλλο ο άλλος, άλλο εξοπλισμό κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2023 στις 1:04 ΠΜ, Shadowjump είπε

Πηγα και εγώ με την σειρά μου για παραγγελία. Έκανα test drive Και με χαλαρή οδήγηση από Toyota Χαλάνδρι μέχρι Τατοΐου στη γέφυρα Βαρυμπομπης και πίσω , μου εβγαλε 5.0l/100km. Δεν μου φάνηκε ασχημο αν σκεφτείς ότι ήταν και άδεια η Κηφισιας. Με την Ε90 320i που εχω, για την ίδια διαδρομή μου έβγαλε 7.9l/100km. Γενικά on average τα τελευταία 30.000χλμ με την BMW έχω 9.15l/100km, μετρώντας πάντα δεξαμενή και όχι trip computer. 

Σαν γκαζι μου φάνηκε αξιοπρεπεστατο. Ψοφιο δεν το λες πάντως. 

Πήρα την εκδοση style μόνο και μόνο για την μεγαλύτερη οθόνη και το ασύρματο car play.

Μου ειπανε από 06/24 και βλέπουμε. 26.370€ τιμή τώρα. Έδωσα 500€ προκαταβολή και αν θέλω να ακυρώσω την επιστρέφουν όλη. 

 

Εσείς που το έχετε πιο πολύ καιρό, τι κατανάλωση σας παίζει μεσα στην πόλη και με πόσο % σε ev mode?

Για ταξίδια δεν με νοιάζει και τόσο πόσο καίει. Εξ άλλου να πάω 2 με 3 φορές το χρόνο εκτός Αθηνών. Λογω παιδιού πάω με 100 στην εθνική και με Cruise control σγαθερα σε ταξίδια. Η 320i εκεί παίζει γύρω στα 6.5l/100km.

Οταν το πρωτο πηρα, ισως μεχρι να το μαθω, τοσο ελεγε και εμενα. Παρατηρω οτι τους τελευταιους εξη μηνες, μπορει και οχτω, πανω απο 4,3 παει σε ειδικες περιπτωσεις μονο. Μιλαμε για οδηγηση μεσα στην Θεσσαλονικη. 

Για εκτος πολης, στα Γιαννενα παω με 4,5 και ερχομαι παλι 4,3. 
Κατεβηκα Γιαννενα - Μανη - Γιαννενα και μαξ να ανεβηκε 4,5 4,7 με κλιματιστικο και 5 ατομα μεσα, ανηφορες κτλ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα. Εκανα την αιτηση χτες για χρηματοδοτηση στο χαιδαρι και μετα απο 1 ωρα μ ρθε και μειλ «το νεο σας τογιοτα» και μηνυμα οτι προστεθηκε στην εφαρμογη myT. Ομως δεν με εχει ενημερωση ο πωλητης οτι εγκριθηκε το δανειο. Ειπα να παρω τη δευτερα τηλ αλλα εχεις κανεις ιδεα αν υπαρχει καποια σχεση μεταξυ των 2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς σου έκλεισε ένα αυτοκίνητο στο όνομα σου και θα ακολουθήσει και η χρηματοδότηση. έτσι κι αλλιώς μέχρι να έρθει η αίτηση σου θα ακυρωθεί (λόγω παρέλευσης κάποιου χρόνου) και θα πρέπει να σου βγάλει επανέγκριση όταν φτάσει η παραγγελία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, zanskou said:

προφανώς σου έκλεισε ένα αυτοκίνητο στο όνομα σου και θα ακολουθήσει και η χρηματοδότηση. έτσι κι αλλιώς μέχρι να έρθει η αίτηση σου θα ακυρωθεί (λόγω παρέλευσης κάποιου χρόνου) και θα πρέπει να σου βγάλει επανέγκριση όταν φτάσει η παραγγελία. 

Ναι για την επανεγκριση το ξερω για τωρα δεν ηξερα αν εχουν σχεση.

σε υπερευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sakis697 είπε

Οταν το πρωτο πηρα, ισως μεχρι να το μαθω, τοσο ελεγε και εμενα. Παρατηρω οτι τους τελευταιους εξη μηνες, μπορει και οχτω, πανω απο 4,3 παει σε ειδικες περιπτωσεις μονο. Μιλαμε για οδηγηση μεσα στην Θεσσαλονικη. 

Για εκτος πολης, στα Γιαννενα παω με 4,5 και ερχομαι παλι 4,3. 
Κατεβηκα Γιαννενα - Μανη - Γιαννενα και μαξ να ανεβηκε 4,5 4,7 με κλιματιστικο και 5 ατομα μεσα, ανηφορες κτλ. 

 

Μεχρι να μαθεις τι; Μεσα στην Θεσσαλονικη, εννοεις πολυ σταματα ξεκινα; Γιατι εγω ειμαι προαστια, Κηφισια και διπλα στην εθνικη οδο, οποτε δεν εχω παρα πολλα σταματα ξεκινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παρέλαβα χθες έκδοση, adventure bi tone 

ήμουν τυχερός και υπήρξε μια ακύρωση όποτε το πήρα σε ένα μήνα από την παραγγελία.

Μ αρέσει πολύ τουλάχιστον για αρχή ισως επειδή προέρχομαι από μικρότερη κατηγορία , το μόνο πολύ με ενοχλεί και δεν το είχα παρατηρησει στο test drive είναι ότι γίνεται reset το hold κάθε φορά που σβήνεις το αυτοκίνητο και πρέπει να το ξαναπατήσεις, εκτός αν κάνω κάτι λάθος 

Κατανάλωση προς το παρόν 5 αλλά έχοντας κάνει ελάχιστα χιλιόμετρα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, kotsoz είπε

Παρέλαβα χθες έκδοση, adventure bi tone 

ήμουν τυχερός και υπήρξε μια ακύρωση όποτε το πήρα σε ένα μήνα από την παραγγελία.

Μ αρέσει πολύ τουλάχιστον για αρχή ισως επειδή προέρχομαι από μικρότερη κατηγορία , το μόνο πολύ με ενοχλεί και δεν το είχα παρατηρησει στο test drive είναι ότι γίνεται reset το hold κάθε φορά που σβήνεις το αυτοκίνητο και πρέπει να το ξαναπατήσεις, εκτός αν κάνω κάτι λάθος 

Κατανάλωση προς το παρόν 5 αλλά έχοντας κάνει ελάχιστα χιλιόμετρα 

Νομίζω σε όλα τα αυτοκίνητα γίνεται reset to hold. Και στο δικό μου έτσι κάνει. Και είναι λογικό γιατί παίζει μόνο σε D θέση και με τη ζώνη οδηγού δεμένη. Το auto-hold για τις ανηφορες παίζει πάντα αυτόματα χωρίς να κάνεις τιποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, zanskou said:

Νομίζω σε όλα τα αυτοκίνητα γίνεται reset to hold. Και στο δικό μου έτσι κάνει. Και είναι λογικό γιατί παίζει μόνο σε D θέση και με τη ζώνη οδηγού δεμένη. Το auto-hold για τις ανηφορες παίζει πάντα αυτόματα χωρίς να κάνεις τιποτα 

Σε Volvo xc40 που έχω οδηγήσει 5-6 φορές  στη δουλειά και σε Troc φίλου δεν γίνονται reset, απλά το πατάς και κρατάει την ρύθμιση μέχρι να το ξανάπατησεις ανεξάρτητα του αν σβήσει η όχι το αυτοκίνητο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Περιμένω από μέρα σε μέρα να παραλάβω yaris cross active plus hybrid....Η παραγγελία έγινε από τον 8ο του 2022, οπότε έχουμε αισίως ξεπεράσει κατά πολύ το ένα έτος.....

Πείτε καμμιά συμβουλή για το τί να ελέγξουμε κατά την παραλαβή, γιατί από τον ενθουσιασμό μου το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα κοιτάξω τπτ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, gogolanos said:

Καλησπέρα σε όλους. Περιμένω από μέρα σε μέρα να παραλάβω yaris cross active plus hybrid....Η παραγγελία έγινε από τον 8ο του 2022, οπότε έχουμε αισίως ξεπεράσει κατά πολύ το ένα έτος.....

Πείτε καμμιά συμβουλή για το τί να ελέγξουμε κατά την παραλαβή, γιατί από τον ενθουσιασμό μου το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα κοιτάξω τπτ....

Σε ένα άλλο ποστ ένας είχε αναφέρει ότι δεν το κοιταξε καλά και όταν πήγε σπίτι είδε μία λακούβα στην οροφή. (οχι YC άλλο αυτοκίνητο) 

Οπότε καλό έλεγχο για γρατζουνιές, λακούβες και γενικά ατέλειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...