Προς το περιεχόμενο

Toyota Yaris Cross 2021


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και απο μένα,

Έχοντας μαζέψει μία πολύ καλή προκαταβολή και έχοντας κάνει μία πολύ ενδελεχή έρευνα αγοράς κατέληξα στο υβριδικό Yaris Cross.

Σήμερα το οδήγησα για πρώτη φορά, έμεινα μαγεμένος απ´την εμπειρία, μου έδωσαν προσφορά, όλα καλά.

Μετά μου σκάνε χρόνο παράδοσης μέσα Μαίου 2024 από την παραγγελία.

Ήξερα πως οι χρόνοι είναι πολύ μεγάλοι αλλά ήλπιζα πως ίσως παραλάβω φέτος καθώς διαβάζω πως βελτιώνεται η κατάσταση.

Έχω πετύχει στο car κάποιους αντιπροσώπους να υπόσχονται παράδοση 12/23 αλλά δν ξερω κατά πόσο ισχύει κάτι τετοιο.

Θα ήθελα τα φώτα σας και τις πολύτιμες συμβουλές σας στο πως να κινηθώ με την αγορά και τι να περιμένω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Νίκος

Επεξ/σία από nikosnik92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 509
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, nikosnik92 είπε

Καλησπέρα και απο μένα,

Έχοντας μαζέψει μία πολύ καλή προκαταβολή και έχοντας κάνει μία πολύ ενδελεχή έρευνα αγοράς κατέληξα στο υβριδικό Yaris Cross.

Σήμερα το οδήγησα για πρώτη φορά, έμεινα μαγεμένος απ´την εμπειρία, μου έδωσαν προσφορά, όλα καλά.

Μετά μου σκάνε χρόνο παράδοσης μέσα Μαίου 2024 από την παραγγελία.

Ήξερα πως οι χρόνοι είναι πολύ μεγάλοι αλλά ήλπιζα πως ίσως παραλάβω φέτος καθώς διαβάζω πως βελτιώνεται η κατάσταση.

Έχω πετύχει στο car κάποιους αντιπροσώπους να υπόσχονται παράδοση 12/23 αλλά δν ξερω κατά πόσο ισχύει κάτι τετοιο.

Θα ήθελα τα φώτα σας και τις πολύτιμες συμβουλές σας στο πως να κινηθώ με την αγορά και τι να περιμένω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Νίκος

Δεν θα βρεις καλυτερο χρονο παράδοσης, αλλα το χειρότερο για σενα νομίζω δεν είναι ο χρονος αλλα η ανοιχτή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikosnik92 είπε

Καλησπέρα και απο μένα,

Έχοντας μαζέψει μία πολύ καλή προκαταβολή και έχοντας κάνει μία πολύ ενδελεχή έρευνα αγοράς κατέληξα στο υβριδικό Yaris Cross.

Σήμερα το οδήγησα για πρώτη φορά, έμεινα μαγεμένος απ´την εμπειρία, μου έδωσαν προσφορά, όλα καλά.

Μετά μου σκάνε χρόνο παράδοσης μέσα Μαίου 2024 από την παραγγελία.

Ήξερα πως οι χρόνοι είναι πολύ μεγάλοι αλλά ήλπιζα πως ίσως παραλάβω φέτος καθώς διαβάζω πως βελτιώνεται η κατάσταση.

Έχω πετύχει στο car κάποιους αντιπροσώπους να υπόσχονται παράδοση 12/23 αλλά δν ξερω κατά πόσο ισχύει κάτι τετοιο.

Θα ήθελα τα φώτα σας και τις πολύτιμες συμβουλές σας στο πως να κινηθώ με την αγορά και τι να περιμένω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Νίκος

Προ 15 ημερών μου είπαν και εμένα για 12/23, αλλά πολύ μικρή πιθανότητα… ποιο ρεαλιστική μου είπαν για 03-04/24… Αλλά με ανοιχτή τιμή δε το έψησα καθόλου…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, nikosnik92 είπε

Καλησπέρα και απο μένα,

Έχοντας μαζέψει μία πολύ καλή προκαταβολή και έχοντας κάνει μία πολύ ενδελεχή έρευνα αγοράς κατέληξα στο υβριδικό Yaris Cross.

Σήμερα το οδήγησα για πρώτη φορά, έμεινα μαγεμένος απ´την εμπειρία, μου έδωσαν προσφορά, όλα καλά.

Μετά μου σκάνε χρόνο παράδοσης μέσα Μαίου 2024 από την παραγγελία.

Ήξερα πως οι χρόνοι είναι πολύ μεγάλοι αλλά ήλπιζα πως ίσως παραλάβω φέτος καθώς διαβάζω πως βελτιώνεται η κατάσταση.

Έχω πετύχει στο car κάποιους αντιπροσώπους να υπόσχονται παράδοση 12/23 αλλά δν ξερω κατά πόσο ισχύει κάτι τετοιο.

Θα ήθελα τα φώτα σας και τις πολύτιμες συμβουλές σας στο πως να κινηθώ με την αγορά και τι να περιμένω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Νίκος

Πριν τρεις εβδομάδες πήγα στην toyota της πόλης μου εδώ στη Γερμανία για το yaris cross είχαν ένα για δείγμα το οποίο δεν το έδιναν και μου είπαν 4-5 μήνες παράδοση. Επειδή βιαζόμουν είχε δύο c-hr και πήρα το ένα σε μαυρο χρώμα. Όταν παραλάβαμε το δικό μου παρέδιδε και δύο cross που είχαν έρθει, δεν ξέρω γιατί στην Ελλάδα έχει τόσο πολύ χρόνο παράδοσης. Πάντως και η opel που είναι και στην πόλη μου το αρχικό εργοστάσιο 14 μήνες μου έλεγαν για το grandland.

Επεξ/σία από andreas-d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2023 στις 7:08 ΜΜ, ProponitisTouKanape είπε

Πού στη Γερμανία σε ανοιχτό δρόμο πας με 40χλμ/ω μέσο όρο; Δε λέμε για μέσα στην πόλη. 

Το Hybrid ειναι κακό ως οδήγηση, καλο για οικονομία στην κίνηση της πόλης. Εκτος κίνησης πρέπει να πηγαίνεις με "νεκρά" για να πετυχαίνεις χαμηλότερες καταναλώσεις απο τις αντίστοιχες της βενζίνης, βγείτε εθνική στην Ελλάδα και δείτε ποιοι πάνε 20-30χλμ κάτω απο το όριο δεξιά λωρίδα. Το 90% εχει Toyota Hybrid και πάει έτσι για να μη καίει. 

Αν κάποιος κάνει πολλά χιλιόμετρα στην πόλη ναι το hybrid θα του κάνει οικονομία σε σχέση με ενα βενζινοκινητο και θα βγάλει τα παραπάνω λεφτά που κοστίζει ως αγορά. Ωστόσο δε παύει να εχει αρκετά μειονεκτήματα (οδηγική συμπεριφορά, θόρυβο, κατανάλωση στον αυτοκινητόδρομο κλπ) που μπορει να το καθιστούν ακατάλληλη αγορά για αρκετούς αγοραστές

Το λιγότερο άσχετος απο οδήγηση, όχι απλα απο υβριδικό.

Επίσης είναι λογικό όποιος αντί για 120-130 πηγαίνει με 100 στη δεξιά να θεωρείται κακομοίρης. Στην Ελλάδα είμαστε εξάλλου που αν ρωτήσεις τί είναι αυτές οι μικρές κουκιδες στο ταχύμετρο δίπλα στα 30 και στα 50χλμ θα σου πουν οτι πρώτη φορά το παρατηρούν.
Θα ήθελα να μάθω λίγα περισσότερα για τα «αρκετά» μειονεκτήματα γιατί εγω στα 4 χρόνια με υβριδικό δεν έχω βρεί κάτι μεμπτό. Λογικά μου διαφεύγουν πολλά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2023 στις 6:08 ΜΜ, ProponitisTouKanape είπε

Πού στη Γερμανία σε ανοιχτό δρόμο πας με 40χλμ/ω μέσο όρο; Δε λέμε για μέσα στην πόλη. 

Το Hybrid ειναι κακό ως οδήγηση, καλο για οικονομία στην κίνηση της πόλης. Εκτος κίνησης πρέπει να πηγαίνεις με "νεκρά" για να πετυχαίνεις χαμηλότερες καταναλώσεις απο τις αντίστοιχες της βενζίνης, βγείτε εθνική στην Ελλάδα και δείτε ποιοι πάνε 20-30χλμ κάτω απο το όριο δεξιά λωρίδα. Το 90% εχει Toyota Hybrid και πάει έτσι για να μη καίει. 

Αν κάποιος κάνει πολλά χιλιόμετρα στην πόλη ναι το hybrid θα του κάνει οικονομία σε σχέση με ενα βενζινοκινητο και θα βγάλει τα παραπάνω λεφτά που κοστίζει ως αγορά. Ωστόσο δε παύει να εχει αρκετά μειονεκτήματα (οδηγική συμπεριφορά, θόρυβο, κατανάλωση στον αυτοκινητόδρομο κλπ) που μπορει να το καθιστούν ακατάλληλη αγορά για αρκετούς αγοραστές

Σίγουρα είσαι άσχετος από hybrid και πιστεύω δεν έχεις οδηγήσει ποτέ για να έχεις άποψη ή κάνω λάθος?

Φωτιά στο δρόμο δε βάζει και δεν είναι αυτό το ζητούμενο αν και το δικό μου c-hr 2.0l με 152hp και 184hp συνδυαστικά δε το λες και ψόφιο. Τώρα για την κακή οδηγική συμπεριφορά δε θα σου απαντήσω γιατί πολύ απλά δεν έχεις οδηγήσει 1000% τέτοιο αυτοκίνητο για να φέρεις γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως κι εγω έχω την εντύπωση ότι από το πετρέλαιο είναι πολύ χειρότερη η κατανάλωση στην εθνική με υβριδικο με 130χλμ/ω διότι πλησιάζει στο καθαρά βενζινοκινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, john1987 είπε

Παντως κι εγω έχω την εντύπωση ότι από το πετρέλαιο είναι πολύ χειρότερη η κατανάλωση στην εθνική με υβριδικο με 130χλμ/ω διότι πλησιάζει στο καθαρά βενζινοκινητο.

Σίγουρα το πετρέλαιο πρέπει να είναι ποιο οικονομικό σε εθνική οδό μένει να το δω στην πράξη!(διακοπές).

Εγώ ας πούμε με το hybrid μια φορά το χρόνο που θα κατέβω Ελλάδα θα είμαι εθνική οδό ενώ τον υπόλοιπο χρόνο θα δουλεύει μόνο μέσα πόλη 1-5 χιλιόμετρα απόσταση εκεί έχει πλεονέκτημα το hybrid.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Κάτοχος εδώ και ενα χρόνο ενός Yaris Cross Hybrid AWD Adventure.

Μέση κατανάλωση είμαι στο 5,3 με κύρια μετακίνηση σε επαρχιακό δίκτυο / αστικό δίκτυο αλλά και με 4 ταξιδάκια.

Στην πόλη η κατανάλωση είναι απο 4,0 εώς 5 στα 100...στην περιοχή που μένω έχει ανηφόρες.
Καθημερινά πάω στην δουλειά μου που είναι επαρχιακό δίκτυο μια απόσταση 25χλμ περίπου....

Σε ταξίδι στην εθνική αν το πατήσω τέρμα 140-155 η κατανάλωση πάει στα 7/100χλμ ίσως και λίγο παραπάνω...Αν πάω με 120 είμαι περίπου στα 5,5/100...

Με της συζύγου το πετρέλαιο mercedes a-class 1.5 αυτοματο αν πηγαίνω με 150 σε εθνική οδό η κατανάλωση είναι κάπου στα 5,5λτ/100χλμ βάλε οτι και το πετρέλαιο είναι πιο φτήνο τότε σίγουρα είναι καλύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/4/2023 στις 2:28 ΜΜ, andreas-d είπε

Σίγουρα είσαι άσχετος από hybrid και πιστεύω δεν έχεις οδηγήσει ποτέ για να έχεις άποψη ή κάνω λάθος?

Φωτιά στο δρόμο δε βάζει και δεν είναι αυτό το ζητούμενο αν και το δικό μου c-hr 2.0l με 152hp και 184hp συνδυαστικά δε το λες και ψόφιο. Τώρα για την κακή οδηγική συμπεριφορά δε θα σου απαντήσω γιατί πολύ απλά δεν έχεις οδηγήσει 1000% τέτοιο αυτοκίνητο για να φέρεις γνώμη.

Εχω οδηγήσει και το Yaris και το Corolla γιατι όταν έψαχνα αυτοκίνητο η Τογιότα πάσαρε στα test-drive τα υβριδικά. Επίσης εχω οδηγήσει επι μια εβδομάδα Τογιότα με CVT και ήταν ίσως το χειρότερο αυτοκίνητο σε ταξίδι που έχω χρησιμοποιήσει. 

Και για να μη παρεξηγηθώ οτι ειμαι hater, Τογιότα έχω και μάλιστα καινούριο. 

Στις 22/4/2023 στις 8:27 ΠΜ, G.bar είπε

Το λιγότερο άσχετος απο οδήγηση, όχι απλα απο υβριδικό.

Επίσης είναι λογικό όποιος αντί για 120-130 πηγαίνει με 100 στη δεξιά να θεωρείται κακομοίρης. Στην Ελλάδα είμαστε εξάλλου που αν ρωτήσεις τί είναι αυτές οι μικρές κουκιδες στο ταχύμετρο δίπλα στα 30 και στα 50χλμ θα σου πουν οτι πρώτη φορά το παρατηρούν.
Θα ήθελα να μάθω λίγα περισσότερα για τα «αρκετά» μειονεκτήματα γιατί εγω στα 4 χρόνια με υβριδικό δεν έχω βρεί κάτι μεμπτό. Λογικά μου διαφεύγουν πολλά.

Μίλησα εγώ για κακομοίρηδες; Παρτε ο,τι θέλετε, βάλτε και ωτοασπίδες να μην ακούτε τη μηχανή που βογκάει με το CVT όταν πατάς γκάζι, βάλτε τέρμα ράδιο, κολλήστε πίσω απο νταλίκες, κάτι θα βρείτε. Αν σας φαίνεται ενδιαφέρον το Hybrid της Τογιότα οδηγικά, μάλλον δεν έχετε οδηγήσει τίποτα καλύτερο. Για το δίλιτρο επιφυλάσσομαι, μπορεί όντως να ειναι καλύτερο λόγω δύναμης (όμως και πάλι το κιβώτιο είναι αγκάθι). 

Για εμένα τα μεγαλύτερα μειονεκτήματα του Hybrid ειναι η αίσθηση του κιβωτίου, η κατανάλωση βενζινοκίνητου στον αυτοκινητόδρομο (εκτός αν πηγαίνεις πίσω απο τις νταλίκες) και ο έντονος θόρυβος που παράγεται απο τον τρόπο που συνεργάζεται η μηχανή με το κιβώτιο. 

Όποιος παίρνει το Hybrid το παίρνει για οικονομία και καλά κάνει, όντως στην πόλη ειναι πολύ οικονομικό χωρίς τα μειονεκτήματα του ντίζελ. Αλλά καλό είναι να είμαστε ειλικρινείς και να παραδεχόμαστε και τα μειονεκτήματα του αυτοκινήτου μας. Όταν θάβουμε το κεφάλι μας στην άμμο και θεωρούμε πως ο γαϊδαρος πετάει, ειναι σημάδι οτι δεν ειμαστε ικανοποιημένοι με την αγορά και προσπαθούμε πρώτα να πείσουμε τον εαυτό μας και μετά τους άλλους. Όπως σε πιο δίπλα φόρουμ κατεβάζουν εφαρμογές μέτρησης ήχου για να αποδείξουν οτι το Corolla Cross δεν εχει θόρυβο στο ταξίδι. Ε κάνει, τι να κάνουμε, αμα έχεις το αποδέχεσαι και πας παρακάτω. 

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/4/2023 στις 11:59 ΜΜ, nikosnik92 είπε

Καλησπέρα και απο μένα,

Έχοντας μαζέψει μία πολύ καλή προκαταβολή και έχοντας κάνει μία πολύ ενδελεχή έρευνα αγοράς κατέληξα στο υβριδικό Yaris Cross.

Σήμερα το οδήγησα για πρώτη φορά, έμεινα μαγεμένος απ´την εμπειρία, μου έδωσαν προσφορά, όλα καλά.

Μετά μου σκάνε χρόνο παράδοσης μέσα Μαίου 2024 από την παραγγελία.

Ήξερα πως οι χρόνοι είναι πολύ μεγάλοι αλλά ήλπιζα πως ίσως παραλάβω φέτος καθώς διαβάζω πως βελτιώνεται η κατάσταση.

Έχω πετύχει στο car κάποιους αντιπροσώπους να υπόσχονται παράδοση 12/23 αλλά δν ξερω κατά πόσο ισχύει κάτι τετοιο.

Θα ήθελα τα φώτα σας και τις πολύτιμες συμβουλές σας στο πως να κινηθώ με την αγορά και τι να περιμένω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Νίκος

21/04/23 Έκανα παραγγελία Yaris Cross Hybrid Active από Λάμδα Central, το ήθελα σε λευκό άλλα μπαίνοντας ο πωλητής στο σύστημα είδε ότι όλα τα λεύκα ήταν για παράδοση 5/24, άλλα υπήρχε ένα σκούρο μπλε ( μάλλον από ακύρωση ) για παράδοση 7/23 οπότε και το έκλεισα

Επεξ/σία από pikaros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

No offence αλλά είναι δυνατόν να υπάρχουν 30 σελίδες για το Yaris cross?????

🫤🫤🫤

Επεξ/σία από AntonisKo
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...