Προς το περιεχόμενο

Toyota Yaris Cross 2021


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Τόσο με την εκτόξευση και των τιμών των ηλεκτροκίνητων όσο και με την αργή επέκταση υποδομών (ιδιωτικών και κοινόχρηστων, αλλά και πολυκατοικιών), πιστεύω ότι σε όλη τη μετάβαση προς την ηλεκτροκίνηση, ειδικά στη χώρα μας που θα έρθει πολύ αργότερα από άλλες χώρες, τα Full Hybrid είναι μακράν η κορυφαία επιλογή σε οικονομοτεχνικούς όρους.

Ειδικά το Yaris Cross μέσα σε αυτή την εξίσωση, είναι πιθανόν το κορυφαίο VFM all-arounder για να πάρει κανείς και να βγάλει όλα τα επόμενα 10+ χρόνια μέχρι να πάει σε ηλεκτρικό - που τότε θα έχουν γίνει πιο mainstream επιλογές.

Κυριολεκτικά σχεδόν τα μισά καύσιμα σε συνθήκες πόλης, από όλο τον ανταγωνισμό. Ποιός θα χτυπήσει στα ίσια μια τέτοια επιλογή;

Δεν έχω Toyota Full Hybrid (με έχει κρατήσει πίσω ο μεγάλος χρόνος παράδοσης), έχω άλλες λύσεις, αλλά σκέφτομαι να πουλήσω τα πάντα σταδιακά στην επόμενη 2ετία και να πάω μόνο σε λύσεις Toyota Full Hybrid.

Φίλε μου χθες παρέλαβα το toyota c-hr 2.0l απίστευτο αυτοκίνητο του έκανα περίπου 20χλ.και δεν μπορούσα να καταλάβω αν δουλεύει το αμάξι η όχι. Αν και το δεύτερο μου αμάξι είναι bmw 325i 218hp και είμαι λίγο γκαζακιας με την καλή έννοια, αυτό το αμάξι σε κάνει να θες να οδηγας εντελώς ήρεμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 509
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

35 λεπτά πριν, andreas-d είπε

Φίλε μου χθες παρέλαβα το toyota c-hr 2.0l απίστευτο αυτοκίνητο του έκανα περίπου 20χλ.και δεν μπορούσα να καταλάβω αν δουλεύει το αμάξι η όχι. Αν και το δεύτερο μου αμάξι είναι bmw 325i 218hp και είμαι λίγο γκαζακιας με την καλή έννοια, αυτό το αμάξι σε κάνει να θες να οδηγας εντελώς ήρεμα.

Καλους δρομους, μπραβο ωραίο αυτοκίνητο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετοί αναφέρουν ήδη για το Yaris Cross 3,6-4,0 lt/100km κατανάλωση σε συνθήκες πόλης.

Στον ανοιχτό δρόμο σε κλειστούς αυτοκινητόδρομους με σταθερή ταχύτητα στο όριο ταχύτητας του δρόμου, πόσο κινείται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Αρκετοί αναφέρουν ήδη για το Yaris Cross 3,6-4,0 lt/100km κατανάλωση σε συνθήκες πόλης.

Στον ανοιχτό δρόμο σε κλειστούς αυτοκινητόδρομους με σταθερή ταχύτητα στο όριο ταχύτητας του δρόμου, πόσο κινείται;

Δεν ξερω για το κρος, δες το απλο, σε ανοιχτο δρόμο

Screenshot_2023-03-05-21-22-05-73_07329a57b34b171637d5b5393836b4e6.jpg.cb5aa52b5e46ccc7fd4af10491056c69.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sakiz105 είπε

"σε ανοιχτό δρόμο"

40χλμ

38χλμ/ώ

συγνώμη κάτι έχασα

Δεν ειναι 38, εινα ο μ.ο. ειναι επαρχιακός δρόμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sakiz105 είπε

"σε ανοιχτό δρόμο"

40χλμ

38χλμ/ώ

συγνώμη κάτι έχασα

Δεν έχασες κάτι. Αυτή είναι η φιλοσοφία του hybrid με συνετή οδήγηση σε ανταμείβει με χαμηλή κατανάλωση και εδώ στη Γερμανία με το telematik που έχει το αυτοκίνητο έχεις έως και 30% έκπτωση στην ασφάλεια που είναι ακριβή σε σχέση με την Ελλάδα 850€ πληρώνω εγώ για το toyota μικτή και 560€ για το bmw 2.5l απλή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, andreas-d είπε

Δεν έχασες κάτι. Αυτή είναι η φιλοσοφία του hybrid με συνετή οδήγηση σε ανταμείβει με χαμηλή κατανάλωση και εδώ στη Γερμανία με το telematik που έχει το αυτοκίνητο έχεις έως και 30% έκπτωση στην ασφάλεια που είναι ακριβή σε σχέση με την Ελλάδα 850€ πληρώνω εγώ για το toyota μικτή και 560€ για το bmw 2.5l απλή. 

64 λεπτά για 40 χιλιόμετρα σε ανοιχτό δρόμο. Δεν γλιτώνεις τίποτα. Καλύτερα να πληρώσεις 1200 ασφάλεια

Καταλαβαίνω την λογική. Καταλαβαίνω τον λόγο. Απλά, εγώ, το θεωρώ παράλογο

Επεξ/σία από Sakiz105
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sakiz105 είπε

64 λεπτά για 40 χιλιόμετρα σε ανοιχτό δρόμο. Δεν γλιτώνεις τίποτα. Καλύτερα να πληρώσεις 1200 ασφάλεια

Ρε φίλε τη δεν καταλαβαίνεις? Τόσο το έκανε γιατί ήθελε σε κάνει το hybrid να γουστάρεις να οδηγείς έτσι. Αν ήθελε το έκανε 10 λεπτά έχει ιπποδύναμή.

Εγώ το καλοκαίρι που θα κατέβω Ελλάδα θα κάνω 5 ημέρες οδικώς για να γλιτώσω ασφάλιστρα η βενζίνη? Όχι βέβαια αλλά σε πόλη και χαλαρές διαδρομές γιατί όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreas-d είπε

Ρε φίλε τη δεν καταλαβαίνεις? Τόσο το έκανε γιατί ήθελε σε κάνει το hybrid να γουστάρεις να οδηγείς έτσι. Αν ήθελε το έκανε 10 λεπτά έχει ιπποδύναμή.

Εγώ το καλοκαίρι που θα κατέβω Ελλάδα θα κάνω 5 ημέρες οδικώς για να γλιτώσω ασφάλιστρα η βενζίνη? Όχι βέβαια αλλά σε πόλη και χαλαρές διαδρομές γιατί όχι.

Ε;

Έχουμε οδηγήσει κι άλλοι Toyota Hybrid ξέρεις, και όχι δε σε κάνει να θέλεις να πηγαίνεις έτσι. Πρέπει να έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο ή να είσαι συνταξιούχος για να θες να πας έτσι. 

Όταν το έκανα test drive - πριν καταλήξω σε αυτό που έχω τώρα - έφαγε άκυρο για αυτό το λόγο. Σιγά μην ορίσω τη ζωή μου σύμφωνα με το πως πρέπει να πηγαίνει το αυτοκίνητο για να έχεις οικονομία. 

Για το δίλιτρο που πήρες εσύ Αντρέα (καλορίζικο και καλοτάξιδο εύχομαι) δε μπορώ να εκφέρω άποψη γιατί δε το έχω οδηγήσει, το 1.8 όμως είναι τάφος.

Και τα παραπάνω νούμερο 64 λεπτά για 40 χιλιόμετρα διαδρομής σε ανοικτό δρόμο με 38 km/h μέση ταχύτητα μόνο για γέλια είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Ε;

Έχουμε οδηγήσει κι άλλοι Toyota Hybrid ξέρεις, και όχι δε σε κάνει να θέλεις να πηγαίνεις έτσι. Πρέπει να έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο ή να είσαι συνταξιούχος για να θες να πας έτσι. 

Όταν το έκανα test drive - πριν καταλήξω σε αυτό που έχω τώρα - έφαγε άκυρο για αυτό το λόγο. Σιγά μην ορίσω τη ζωή μου σύμφωνα με το πως πρέπει να πηγαίνει το αυτοκίνητο για να έχεις οικονομία. 

Για το δίλιτρο που πήρες εσύ Αντρέα (καλορίζικο και καλοτάξιδο εύχομαι) δε μπορώ να εκφέρω άποψη γιατί δε το έχω οδηγήσει, το 1.8 όμως είναι τάφος.

Και τα παραπάνω νούμερο 64 λεπτά για 40 χιλιόμετρα διαδρομής σε ανοικτό δρόμο με 38 km/h μέση ταχύτητα μόνο για γέλια είναι.

Ευχαριστώ πολύ φίλος, καταρχήν τα νούμερα είναι από το cross που έχει 1.5l και σίγουρα είναι λίγο. Το δικό μου δεν μπορώ να σου πω γιατί το πήρα χθες και δεν έχω άποψη ακόμα, στην Ελλάδα και όχι μόνο, που δεν τηρούν τους κανόνες οδικής κυκλοφορίας πιθανόν και εγώ να μην το έπαιρνα αλλά εδώ αναγκαστικά θες δεν θες θα πας βάση νόμου, οπότε γιατί να μην κερδίζεις. Δεν είμαι συνταξιούχος ίσα ίσα είμαι πολλές ώρες με το αυτοκίνητο στους δρόμους(ηλεκτρολόγος) αλλά πάντα μέσα στα όρια ταχύτητας που έχει ο δρόμος αλλιώς έρχονται κάτι ωραία πορτρέτα με 50€ το ελάχιστο, φαντάσου να μαζεύεις 2-3 την ημέρα? γίνεσαι αρνάκι. 

Καλή ανάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού στη Γερμανία σε ανοιχτό δρόμο πας με 40χλμ/ω μέσο όρο; Δε λέμε για μέσα στην πόλη. 

Το Hybrid ειναι κακό ως οδήγηση, καλο για οικονομία στην κίνηση της πόλης. Εκτος κίνησης πρέπει να πηγαίνεις με "νεκρά" για να πετυχαίνεις χαμηλότερες καταναλώσεις απο τις αντίστοιχες της βενζίνης, βγείτε εθνική στην Ελλάδα και δείτε ποιοι πάνε 20-30χλμ κάτω απο το όριο δεξιά λωρίδα. Το 90% εχει Toyota Hybrid και πάει έτσι για να μη καίει. 

Αν κάποιος κάνει πολλά χιλιόμετρα στην πόλη ναι το hybrid θα του κάνει οικονομία σε σχέση με ενα βενζινοκινητο και θα βγάλει τα παραπάνω λεφτά που κοστίζει ως αγορά. Ωστόσο δε παύει να εχει αρκετά μειονεκτήματα (οδηγική συμπεριφορά, θόρυβο, κατανάλωση στον αυτοκινητόδρομο κλπ) που μπορει να το καθιστούν ακατάλληλη αγορά για αρκετούς αγοραστές

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι πολύ απλό το θέμα. Παράγγειλα το Cross Hybrid γιατί κάνω 80χλμ κάθε μέρα στη πολη (Θεσσαλονίκη) και στον περιφερειακό.

Αν εκανα τα αντιστοιχα χλμ για να παω Κατερίνη , σαφως και θα αγοραζα καποιο άλλο αυτοκίνητο. 

Θελω να πω οτι αγοραζεις συνειδητά το αυτοκίνητο για να κινηθείς σε αστικό και περιαστικό περιβάλλον.

Στα ταξίδια στην εθνική αντιμετωπίζεται ως κλασσικο θερμικο μοτέρ.

Επεξ/σία από aenaos15
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα το toyota c-hr gr sport 2.0l black edition και έσκασα 37.000€  γιατί απλά το γούσταρα σαν αυτοκίνητο ποτέ δεν υπολόγισα την κατανάλωση

και για γκάζια έχω την 325.

inbound643182515877509745.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...