Προς το περιεχόμενο

Toyota Yaris Cross 2021


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, τελικά παρέλαβα πριν από 2 μέρες,  ολα καλά!

Δεν έχω προλάβει να οδηγήσω πολύ, αλλά οι πρώτες εντυπώσεις μου ειναι πολύ θετικές. Αυτό που μου άρεσε περισσότερο είναι ο τρόπος που δουλεύει το υβριδικό σύστημα  σε συνεργασία με το αυτόματο κιβώτιο....ολα γίνονται πολυ ομαλά και σε συνθήκες κίνησης πάει τον περισσότερο χρόνο ηλεκτρικά .....

Προέρχομαι βέβαια από αυτοκίνητο του 2005 οπότε μου φαίνεται χαοτική η διαφορά με το προηγούμενο.

Ανεβάζω φώτο και  ένα μικρό βίντεο με τις πρώτες εντυπώσεις μου από οδήγηση για όσους το περιμένουν ακομα.....

image.jpeg.147445915cbaff32646f16a877d0ef8e.jpeg

 

Επεξ/σία από gogolanos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 509
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Update με τις πρώτες εντυπωσεις μου από την οδήγηση σε αυτοκινητόδρομο! Επισης δοκίμασα για πρώτη φορά τα συστήματα υποβοήθησης της οδήδησης που έχει , όπως Adaptive cruise control, speed limiter & lane assist. Εντυπωσιάστικα από το ACC , πιστεύω ότι αναβαθμίζει πολύ την εμπειρία οδήγησης του αυτοκινήτου, το κάνει πολυ πιο ξεκούραστο στο ταξίδι.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gogolanos πολυ ωραιο και επεξηγηματικο βιντεακι. Το ACC φαινεται αψογο. Για τον θορυβο στην επιταχυνση, ηθελα να ρωτησω το εξης, το yaris cross φοραει 4ης γενιας υβριδικο συστημα της Toyota σωστα? Το αναφερω γιατι υποτιθεται εχει καλυτερη ηχομονωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστά, το cross φοράει 4ης γενιάς υβριδικό που υποτίθεται έχουν βελτιώσει το θόρυβο από το κιβώτιο...Γενικά δεν θεωρώ ότι είναι πιο θορυβώδες απο αλλα στην κατηγορίατου στον ανοιχτό δρομο, απλά είναι διαφορετικός ο ήχος που κάνει το cvt στην επιτάχυνση με τέρμα γκαζι και μπορεί να ξενίζει ...

Επεξ/σία από gogolanos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gogolanos είπε

Update με τις πρώτες εντυπωσεις μου από την οδήγηση σε αυτοκινητόδρομο! Επισης δοκίμασα για πρώτη φορά τα συστήματα υποβοήθησης της οδήδησης που έχει , όπως Adaptive cruise control, speed limiter & lane assist. Εντυπωσιάστικα από το ACC , πιστεύω ότι αναβαθμίζει πολύ την εμπειρία οδήγησης του αυτοκινήτου, το κάνει πολυ πιο ξεκούραστο στο ταξίδι.

 

Ερώτηση σχετικά με το Lane Assist: Αν το έχεις ενεργοποιημένο και θέλεις να αλλάξεις λουρίδα μπορείς ή το τιμόνι αντιστέκεται;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tinapo είπε

Ερώτηση σχετικά με το Lane Assist: Αν το έχεις ενεργοποιημένο και θέλεις να αλλάξεις λουρίδα μπορείς ή το τιμόνι αντιστέκεται;

Ευχαριστώ

Για να καταλαβεις, αν αφησεις το τιμονι θα σε επαναφέρει στην  λωρίδα σου, αν κρατάς το τιμονι απλα νιώθεις μια προσπάθεια να στρίψει το τιμόνι μονο του αλλα τίποτα σοβαρό απλα είναι θέμα συνήθειας 

Με φλας ομως το σύστημα απενεργοποιείται

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tinapo είπε

Ερώτηση σχετικά με το Lane Assist: Αν το έχεις ενεργοποιημένο και θέλεις να αλλάξεις λουρίδα μπορείς ή το τιμόνι αντιστέκεται;

Ευχαριστώ

Αν πας να αλλάξεις λωρίδα χωρίς να έχεις βγάλει φλας τότε νιώθεις μια αντίσταση στο τιμόνι  και σε προειδοποιεί και με ήχο, όμως σε αφήνει να αλλάξεις ........ αν εχεις ανάψει φλας εννοείται δεν σε ενοχλεί , αλλάζεις κανονικά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λίγο ακόμα θα συνεχίσουν να τοποθετούνται παραγγελίες για το υπάρχον Yaris Cross.

Τον επόμενο μήνα αρχίζουν οι παραγγελίες για το νέο Yaris (σκέτο), και στη συνέχεια αναμένεται το άνοιγμα παραγγελιών για το νέο Yaris Cross (δεν είναι γνωστός ο μήνας που θα ανοίξει, ακόμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2023 στις 9:35 ΠΜ, gogolanos είπε

Update με τις πρώτες εντυπωσεις μου από την οδήγηση σε αυτοκινητόδρομο! Επισης δοκίμασα για πρώτη φορά τα συστήματα υποβοήθησης της οδήδησης που έχει , όπως Adaptive cruise control, speed limiter & lane assist. Εντυπωσιάστικα από το ACC , πιστεύω ότι αναβαθμίζει πολύ την εμπειρία οδήγησης του αυτοκινήτου, το κάνει πολυ πιο ξεκούραστο στο ταξίδι.

 

Οχι απλα ειναι καλο, αλλα ειναι κ πολυ καλυτερος οδηγος απο εμας! 

Εγω που παω Θεσσαλονικη Γιαννενα και το εχω ανοιχτο, μολις το κλεισω καταλαβαινω οτι οδηγαω σαν ουγκανος με αποτομες αλλαγες. Ενω σε ολο το ταξιδι ολα ειναι ομαλα και ηρεμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Toyota Yaris Cross 2021

Ανακοινώθηκε το νέο μοντέλο για το 2024 και δημιουργήθηκε ένα νέο θέμα συζήτησης.

 

Στο παρόν θέμα συνεχίζεται η συζήτηση για το μοντέλο του 2021.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε τυχόν, 2 χρόνια μετά την κυκλοφορία του μοντέλου, αν έχει διαφοροποιηθεί η επίσημη τοποθέτηση της Toyota, για το πρόβλημα τριξίματος της πίσω κολόνας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zanskou είπε

σε μια παρτίδα δεν ήταν μόνο αυτό το πρόβλημα ; ξερω σίγουρα από φίλο ότι είχαν βγάλει ανάκληση. 

δεν νομίζω οτι ήταν κάτι γενικό 

Δεν το έχω διαβάσει αυτό, ότι είχε διορθωθεί σε επόμενες παρτίδες, ισχύει;

Έχουμε τυχόν καμιά πηγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ το συνάγω από το ότι άλλοι γνωστοί μου που παρέλαβαν αρκετά μετά από αυτό που ανέφερα παραπάνω ούτε τρίξιμο άκουσαν ούτε ανάκληση τους ήρθε. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...