Προς το περιεχόμενο

Toyota Yaris Cross 2021


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι το έχετε πάρει ή όσοι έχετε ακούσματα από ανθρώπους στον στενό κύκλο σας, πού κυμαίνονται οι καταναλώσεις σε συνθήκες πόλης; (πάντα για το Hybrid)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 509
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 ώρες πριν, carnag9 είπε

4.2 εχω με οδηγηση νορμαλ στα πρωτα 500 που εχω κανει (δεν εχει αδειασει ακομα το ντεποζιτο απο το 1ο γεμισμα!) 

Όταν πιάσουν οι ζέστες θα είσαι κάτω από 4.0 εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2023 στις 2:02 ΜΜ, carnag9 είπε

4.2 εχω με οδηγηση νορμαλ στα πρωτα 500 που εχω κανει (δεν εχει αδειασει ακομα το ντεποζιτο απο το 1ο γεμισμα!) 

Εξαιρετική κατανάλωση! Χειμώνα, άλλα της κατηγορίας ανεβαίνουν και πάνω από τα 8.0 σε συνθήκες πόλης!

Μετράει πολύ το full hybrid τελικά σε συνθήκες πόλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2023 στις 7:51 ΠΜ, G.bar είπε

Όταν πιάσουν οι ζέστες θα είσαι κάτω από 4.0 εύκολα.

Έχουν καταγραφεί και 3.5-3.8 σε πιο ζεστό καιρό; (που πάντα πέφτει η κατανάλωση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε χθεσινη συζητηση για παραγγελια , ημερομηνια παραδοσης για hybrid μου δωθηκε 10μηνο.

Για το απλο cross εδωσε maximum 9μηνο.

Ειμαι μεταξυ του active+ και του style.

Οσοι το εχετε τι προτεινετε;

Επεξ/σία από aenaos15
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Σε χθεσινη συζητηση για παραγγελια , ημερομηνια παραδοσης για hybrid μου δωθηκε 10μηνο.

Για το απλο cross εδωσε maximum 9μηνο.

Ειμαι μεταξυ του active+ και του style.

Οσοι το εχετε τι προτεινετε;

Style

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Σε χθεσινη συζητηση για παραγγελια , ημερομηνια παραδοσης για hybrid μου δωθηκε 10μηνο.

 

Συναδελφος ηρθε σημερα στη δουλεια και μου λεει πηγε προχθες και του ειπαν για Hybrid Yaris Cross, 12μηνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ερώτηση προς τους κατέχοντες:

Στην εφαρμογή My T , ποια στοιχεία περιλαμβάνονται ;;;;;
Με ενδιαφέρει αν υπάρχει η ενεργοποίηση - απενεργοποίηση του κινητήρα και της θέρμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Ερώτηση προς τους κατέχοντες:

Στην εφαρμογή My T , ποια στοιχεία περιλαμβάνονται ;;;;;
Με ενδιαφέρει αν υπάρχει η ενεργοποίηση - απενεργοποίηση του κινητήρα και της θέρμανσης.

Δεν μπορεις να χειριστεις το αυτοκινητο απο την εφαρμογή. ειναι πολυ πισω. μονο καποιες πληροφορίες των μετακινήσεων δίνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aenaos15 είπε

Ερώτηση προς τους κατέχοντες:

Στην εφαρμογή My T , ποια στοιχεία περιλαμβάνονται ;;;;;
Με ενδιαφέρει αν υπάρχει η ενεργοποίηση - απενεργοποίηση του κινητήρα και της θέρμανσης.

Η εφαρμογή δίνει πληροφορίες για κατάσταση κλειδώματος του αυτοκινήτου καθώς επίσης και για τα παράθυρα. Επίσης δίνει πληροφορίες για το πόσο καύσιμο έχεις, συνολικά χιλιόμετρα, τη θέση του αυτοκινήτου και πληροφορίες για τις διαδρομές που κάνεις (κατανάλωση, απόσταση, ev time κλπ). Σε εκδόσεις Style και πάνω μπορείς να ενεργοποιήσεις και τον κλιματισμό(στη θερμοκρασία που τον είχες αφήσει τελευταία φορα), κάτι που θα εκκινήσει και τον κινητήρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aromeo είπε

Η εφαρμογή δίνει πληροφορίες για κατάσταση κλειδώματος του αυτοκινήτου καθώς επίσης και για τα παράθυρα. Επίσης δίνει πληροφορίες για το πόσο καύσιμο έχεις, συνολικά χιλιόμετρα, τη θέση του αυτοκινήτου και πληροφορίες για τις διαδρομές που κάνεις (κατανάλωση, απόσταση, ev time κλπ). Σε εκδόσεις Style και πάνω μπορείς να ενεργοποιήσεις και τον κλιματισμό(στη θερμοκρασία που τον είχες αφήσει τελευταία φορα), κάτι που θα εκκινήσει και τον κινητήρα. 

Συγνώμη δεν ανεφερα οτι προκειται για την εκδοση style.

Αρα επιβεβαιωνεται οτι απο την εκδοση Style και πανω , υπαρχει δυνατοτητα για ενεργοποιηση κινητηρα και κλιματισμου.

Σας ευχαριστω πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τόσο με την εκτόξευση και των τιμών των ηλεκτροκίνητων όσο και με την αργή επέκταση υποδομών (ιδιωτικών και κοινόχρηστων, αλλά και πολυκατοικιών), πιστεύω ότι σε όλη τη μετάβαση προς την ηλεκτροκίνηση, ειδικά στη χώρα μας που θα έρθει πολύ αργότερα από άλλες χώρες, τα Full Hybrid είναι μακράν η κορυφαία επιλογή σε οικονομοτεχνικούς όρους.

Ειδικά το Yaris Cross μέσα σε αυτή την εξίσωση, είναι πιθανόν το κορυφαίο VFM all-arounder για να πάρει κανείς και να βγάλει όλα τα επόμενα 10+ χρόνια μέχρι να πάει σε ηλεκτρικό - που τότε θα έχουν γίνει πιο mainstream επιλογές.

Κυριολεκτικά σχεδόν τα μισά καύσιμα σε συνθήκες πόλης, από όλο τον ανταγωνισμό. Ποιός θα χτυπήσει στα ίσια μια τέτοια επιλογή;

Δεν έχω Toyota Full Hybrid (με έχει κρατήσει πίσω ο μεγάλος χρόνος παράδοσης), έχω άλλες λύσεις, αλλά σκέφτομαι να πουλήσω τα πάντα σταδιακά στην επόμενη 2ετία και να πάω μόνο σε λύσεις Toyota Full Hybrid.

Επεξ/σία από kostasgr78
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου. Η μονη διαφορά έγκειται στο χρονοα της μετάβασης στην ηλεκτροκινηση.

Πιστεύω οτι θα έρθει πιο σύντομα. Σημερινη είδηση είναι η μείωση κατα 4000 ευρώ της τιμής των μοντέλων τής Tesla στην Ελλάδα.

Κι εγώ παρότι δεν εχω κανένα προβλημα με το πετρέλαιο κινητήρα που δουλεύω, παράγγειλα τελικα το Yaris Cross Hybrid.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου. Η μονη διαφορά έγκειται στο χρονοα της μετάβασης στην ηλεκτροκινηση.

Πιστεύω οτι θα έρθει πιο σύντομα. Σημερινη είδηση είναι η μείωση κατα 4000 ευρώ της τιμής των μοντέλων τής Tesla στην Ελλάδα.

Κι εγώ παρότι δεν εχω κανένα προβλημα με το πετρέλαιο κινητήρα που δουλεύω, παράγγειλα τελικα το Yaris Cross Hybrid.

Με μέση ηλικία στόλου 16+ έτη, και φτωχοποίηση τα τελευταία 12+ χρόνια που δεν φαίνεται να μειώνεται τα επόμενα 10-20 χρόνια, θα οδηγήσει σε όλο και πιο επιβράδυνση πολλών μεταβάσεων.

Πρέπει να επεκταθούν άπειρα πράγματα στη χώρα, για να καταφέρει να γυρίσει οικονομοτεχνικά η εξίσωση στα ηλεκτρικά. Θα γίνει κάποια στιγμή, αλλά πολύ αργότερα από άλλες χώρες.

Σχετικό θέμα παρακάτω, για να μη βγούμε off-topic.

 

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...