Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2021


elmario88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Δεν το ήξερα ότι υπάρχει ξεχωριστή τροποποίηκη για τα αναδρομικά, ναι έχω κάνει μια αλλά την έχω αποθηκευμένη προσωρινά σε ευχαριστώ για την ενημέρωση θα περιμένω να είναι έτοιμη η πλατφόρμα και μετά θα κάνω οριστική υποβολή.

 

Βρήκα φώτο στο google για να καταλάβεις τι εννοώ.

50925210_.jpg.5b2e86d9c329f53cb350862c7ebc5d24.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 555
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου χρωστάνε επιστροφή από την περυσινή δήλωση, την οποία δεν έχουν βάλει ακόμη εδώ και ένα χρόνο.

Δεν θέλω να τα συμψηφίσουν, αλλά να μου κάνουν κατάθεση τα χρήματα.

Ξέρετε μήπως με ποιόν/πως πρέπει να επικοινωνήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, swstost είπε

Μου χρωστάνε επιστροφή από την περυσινή δήλωση, την οποία δεν έχουν βάλει ακόμη εδώ και ένα χρόνο.

Δεν θέλω να τα συμψηφίσουν, αλλά να μου κάνουν κατάθεση τα χρήματα.

Kαλοο 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, swstost είπε

Μου χρωστάνε επιστροφή από την περυσινή δήλωση, την οποία δεν έχουν βάλει ακόμη εδώ και ένα χρόνο.

Δεν θέλω να τα συμψηφίσουν, αλλά να μου κάνουν κατάθεση τα χρήματα.

Ξέρετε μήπως με ποιόν/πως πρέπει να επικοινωνήσω?

Μήπως στα έχουν βάλει ΗΔΗ ?

Για τι ποσό μιλάμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, swstost είπε

Μου χρωστάνε επιστροφή από την περυσινή δήλωση, την οποία δεν έχουν βάλει ακόμη εδώ και ένα χρόνο.

Δεν θέλω να τα συμψηφίσουν, αλλά να μου κάνουν κατάθεση τα χρήματα.

Ξέρετε μήπως με ποιόν/πως πρέπει να επικοινωνήσω?

δε νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο αν και κάποιος είχε γράψει ότι πήρε άμεσα την επιστροφή. Αλλά σε κάθε περίπτωση το θεωρώ απίθανο. Βασικά και καλά θα κάνουν γιατί θα πάρει ο άλλος την επιστροφη και όταν είναι να πληρώσει θα λέει ότι δεν έχει. Κλασσικές ελληνικές εξυπνάδες. Έχει ξεφτιλιστεί το θέμα με τα χρέη. 

Εσύ δηλαδή για ποιο λόγο θέλεις να σου δώσουν τα χρήματα και μετά να τα δώσεις πίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, swstost είπε

Μου χρωστάνε επιστροφή από την περυσινή δήλωση, την οποία δεν έχουν βάλει ακόμη εδώ και ένα χρόνο.

Δεν θέλω να τα συμψηφίσουν, αλλά να μου κάνουν κατάθεση τα χρήματα.

Ξέρετε μήπως με ποιόν/πως πρέπει να επικοινωνήσω?

Έχεις δώσει IBAN? Τσέκαρε αν είναι σωστό.

αν ναι, στέλνεις ένα μέηλ στην εφορία σου (το βρίσκεις εδώ) που θα ξεκινάει με

Ονοματεπώνυμο

ΑΦΜ

email σου

Τηλέφωνο

και το μήνυμα  "Παρακαλώ όπως μου γίνει επιστροφή χρημάτων κλπ κλπ κλπ

57 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Βασικά και καλά θα κάνουν γιατί θα πάρει ο άλλος την επιστροφη και όταν είναι να πληρώσει θα λέει ότι δεν έχει. Κλασσικές ελληνικές εξυπνάδες. Έχει ξεφτιλιστεί το θέμα με τα χρέη. 

Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια

57 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Εσύ δηλαδή για ποιο λόγο θέλεις να σου δώσουν τα χρήματα και μετά να τα δώσεις πίσω;

Γιατί θέλει να πληρώσει με δόσεις ας πούμε? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, swstost said:

Μου χρωστάνε επιστροφή από την περυσινή δήλωση, την οποία δεν έχουν βάλει ακόμη εδώ και ένα χρόνο.

Δεν θέλω να τα συμψηφίσουν, αλλά να μου κάνουν κατάθεση τα χρήματα.

Ξέρετε μήπως με ποιόν/πως πρέπει να επικοινωνήσω?

Κοίτα φέτος τα έβαλαν άμεσα όπως είπα, πριν καν γίνει συμψηφισμός με ενφια.

Πριν 2 χρόνια όμως ακόμα και μετά το συμψιφησμό δεν έμπαιναν με τίποτα μέχρι που πήγα στην αρμόδια δου έδωσα το iban (το οποίο έτσι και αλλιώς ήταν δηλωμένο αλλά τέσπα) και σε 2 μέρες μπήκαν.

Πιστεύω είναι θέμα ΔΟΥ. Σε κάποιες τα παρακρατούν όσο μπορούν (δλδ αν δεν ασχοληθείς να τα πάρεις δε στα δίνουν). Έχουν φαντάζομαι τους λόγους τους να δείχνουν πχ συγκεκριμένα έσοδα και επιστροφές.

Οπότε με τη ΔΟΥ σου πρέπει να επικοινωνήσεις, μήπως γίνεται εξ αποστάσεως τώρα με το covid αλλιώς να κλείσεις ραντεβου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια

Γιατί θέλει να πληρώσει με δόσεις ας πούμε? 

Κρίνω με αυτό που βλέπω γύρω μου. Και δόξα το Θεό έχω πολύ καλή όραση

Μια φορά έχω πάρει στη ζωή μου επιστροφή φόρου και αυτή χρειάστηκε να πάω στην εφορία να την πάρω καμια 10αρια χρόνια πριν γιατί ακόμα θα περίμενα. Μπορεί κι εδώ να συμβαίνει κάτι τέτοιο, αν και πιθανόν να τα έχει πάρει και να μη το κατάλαβε ή μπορεί να έχει γίνει ήδη συμψηφισμός και να πλήρωσε πχ μειωμένο ενφια

Ναι μπορεί να θέλει να πληρώσει με πιστωτική, δεν αντιλέγω. Μπορεί και απλά να χρειάζεται τα χρήματα τώρα. Δικαίωμα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, swstost είπε

Μου χρωστάνε επιστροφή από την περυσινή δήλωση, την οποία δεν έχουν βάλει ακόμη εδώ και ένα χρόνο.

Δεν θέλω να τα συμψηφίσουν, αλλά να μου κάνουν κατάθεση τα χρήματα.

Ξέρετε μήπως με ποιόν/πως πρέπει να επικοινωνήσω?

Από μόνοι τους δεν κάνουν τίποτα,ενάμιση χρόνο περίμενα. Όποτε έστειλα mail στην ΔΟΥ μου ζητώντας την κατάθεση για μένα και την σύζυγο. Και έγινε άμεσα.

Επεξ/σία από chsam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα δηλώσει ακινησία στο Ι.Χ. μου τον Ιανουάριο του 2021 (η προθεσμία ήταν μέχρι 26 Φεβρουαρίου). Μπαίνοντας σήμερα στο σύστημα για τη δήλωση, βλέπω ότι στο Ε1 φαίνεται ακόμα το Ι.Χ.! Υποθέτω πως αφού είναι ακόμα στην κατοχή μου, αλλά σε ακινησία ορθώς και εμφανίζεται (αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με).

Επίσης, στο myCAR στην κατάσταση οχημάτων μου εμφανίζει σωστά ότι το έχω σε ηλεκτρονική ακινησία, αλλά όταν πάτησα από περιέργεια στο «Ειδοποιητήριο Τελών Κυκλοφορίας», έβγαλε ότι έχω να πληρώσω τέλη μέχρι το τέλος του 21. Δεν θα έπρεπε να εμφανίζει 0;

Επεξ/σία από johnpap21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, Nabuko said:

Έχεις δώσει IBAN? Τσέκαρε αν είναι σωστό.

αν ναι, στέλνεις ένα μέηλ στην εφορία σου (το βρίσκεις εδώ) που θα ξεκινάει με

Ονοματεπώνυμο

ΑΦΜ

email σου

Τηλέφωνο

και το μήνυμα  "Παρακαλώ όπως μου γίνει επιστροφή χρημάτων κλπ κλπ κλπ

Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια

Γιατί θέλει να πληρώσει με δόσεις ας πούμε? 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, ναι το IBAN το έχω τσεκάρει, και επίσης πριν ρωτήσω εδώ τσέκαρα στο taxis ότι υπάρχει ακόμη το ανοιχτό υπόλοιπο από πέρυσι. Βρήκα από το link το email της ΔΟΥ μου και τους έστειλα μήνυμα με τις πληροφορίες που ανέφερες και ένα screenshot από το taxis.

By the way, το γεγονός ότι το κράτος μου χρωστάει 520EUR ένα χρόνο χωρίς τόκους υπερημερίας, κάνει τον κινέζο, και πρέπει να αιτιολογήσω γιατί θέλω να τα πάρω, με ξεπερνάει...

Επεξ/σία από swstost
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, johnpap21 είπε

Είχα δηλώσει ακινησία στο Ι.Χ. μου τον Ιανουάριο του 2021 (η προθεσμία ήταν μέχρι 26 Φεβρουαρίου). Μπαίνοντας σήμερα στο σύστημα για τη δήλωση, βλέπω ότι στο Ε1 φαίνεται ακόμα το Ι.Χ.! Υποθέτω πως αφού είναι ακόμα στην κατοχή μου, αλλά σε ακινησία ορθώς και εμφανίζεται (αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με).

Επίσης, στο myCAR στην κατάσταση οχημάτων μου εμφανίζει σωστά ότι το έχω σε ηλεκτρονική ακινησία, αλλά όταν πάτησα από περιέργεια στο «Ειδοποιητήριο Τελών Κυκλοφορίας», έβγαλε ότι έχω να πληρώσω τέλη μέχρι το τέλος του 21. Δεν θα έπρεπε να εμφανίζει 0;

Το Ε1 αφορά το έτος 2020.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chsam είπε

Το Ε1 αφορά το έτος 2020.

Έχεις δίκιο πως μου ξέφυγε...  :confused:

Μήπως ξέρεις γιατί εμφανίζεται ακόμα στα τέλη κυκλοφορίας ποσό για να πληρώσω μέχρι το τέλος του 21;  Να το αγνοήσω αφού ούτως ή άλλως έχω δηλώσει ακινησία;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το ξέρω. Μπορεί επειδή έγινε ακινησία τον Ιανουάριο (άσχετα με την διορία Φεβρουαρίου) και το σύστημα να μην έχει ενημερωθεί. Επικοινωνησε με το taxis ή την ΔΟΥ σου(μεσω email στο τμήμα οχημάτων).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας, 

Ανακάλυψα, δυστυχώς σήμερα, 1 παραλειψη στην δήλωση μου που μάλλον μ στοίχισε αρκετά. :

 

Δεν συμπλήρωσα το πεδιο με τα έξοδα από χρωστικές κάρτες (καθόλου :( ). 

σε επικοινωνία μου με λογιστή, μ είπε ότι επειδή χθες έληξε και η παράταση, τυχον υποβολή τροποποιητικής, έχει προστιμο 100€.

μπορώ Ν διαπιστώσω ποσο παραπανω € πληρωσα, χωρίς όμως Ν χρεώσω έξτρα προστιμο;

(τα εισοδήματα μου του 2019διαφερουν από αυτά του 2020, άλλες διαφορές στην περιουσ. μ κατάσταση δεν έχω και η διαφορά πληρωμης φόρου μου φέτος ήταν +350€ περίπου). 

ευχαριστώ προκαταβολικα για όποια απάντηση 

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...