Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, Livagoth είπε

image.png.47f89f2c557dfb9a305b239cd4d4049c.png

Εντάξει πρέπει να καίγονται πολύ τα παλικάρια....

παραλιγο να την πατησω γιατι νομιζα πως ειχα καταλαβει λαθος τους νεους ορους. ετσι οπως το περιγραφει δεν καταλαβαινεις αμεσα τη διαφορα και την πατας! 

οι νεοι οροι φυσικα και δεν συμφερουν αλλα σιγουρα και αυτοι την εχουν πατησει αφου και εγω βαζω πολλα μικροπραγματα απο διαφορα μαγαζια και συμπληρωνω το 20αρικο. 

επιπλεον για να παρεις την υπηρεσια πρεπει να ψωνισεις μεσω σκρουτζ που αυτο συνεπαγεται και πιο ακριβες αγορες πολλες φορες αλλαι και αλλη αντιμετωπιση στην εγγυηση. Πχ πηρα μοντεμ που ειχε θεμα και δεν ειχα καμια ενημερωση για την επιστροφη, ενω μιλουσα με το μαγαζι απο το οποιο ηρθε, μου ελεγαν οτι ειναι παραγγελια σκρουτζ και δεν εχουν εικονα...

Βεβαια εγινε το refund αλλα χωρις καμια δυνατοτητα επικοινωνιας κτλ, καθως ηθελα αντικατασταση και οχι refund. 

Για μενα οι νεοι οροι δεν αξιζουν αν και σιγουρα με 3-4 παραγγελιες το χρονο θα κανεις αποσβεση, ενω με τους παλιους κανεις και απο την 1η που λεει ο λογος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Billator είπε

Αυτό που λες είναι διαφορετικό τότε, καμία courier δεν χρεώνει με γραμμάρια όπως το ταχυδρομείο. Υπάρχει ελάχιστη χρέωση που από ότι φαίνεται στο Skroutz είναι 1kg (όπου είναι καλά). 

Οπότε αν ένα προϊόν είχε 100 γραμμάρια εσύ πληρώνεις για 1 κιλό μιας και τα προϊόντα φεύγουν από διαφορετικά μαγαζιά όχι από το ίδιο για να συμψηφιστει. 

...μμμναι okay,

5 καταστήματα 1kg και 3€ μεταφορικά το καθένα - 1 παραγγελία- συνολικά τα μεταφορικά είναι 15€ και με έκπτωση από το skroutzplus (έχω ακόμα το παλιό) μου βγάζει να πληρώσω 6€.

Στην τελευταία παραγγελία μου (πριν περίπου δυο βδομάδες) είχα 7 ξεχωριστά καταστήματα με αγορές> 60€, και εάν υπολογίσω στα 2,5€ το καθένα τότε μου βγάζει 17,5€ μεταφορικά που δεν πλήρωσα. Έχει αλλάξει κάτι σε αυτές τις βδομάδες; Ακολουθώ αυτό το θέμα και δε θυμάμαι κάτι ανάλογο.

edit: έχει αλλάξει η μέγιστη δυνατή έκπτωση μεταφορικών στα 9€;

Επεξ/σία από whosethere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, whosethere είπε

...μμμναι okay,

5 καταστήματα 1kg και 3€ μεταφορικά το καθένα - 1 παραγγελία- συνολικά τα μεταφορικά είναι 15€ και με έκπτωση από το skroutzplus (έχω ακόμα το παλιό) μου βγάζει να πληρώσω 6€.

Στην τελευταία παραγγελία μου (πριν περίπου δυο βδομάδες) είχα 7 ξεχωριστά καταστήματα με αγορές> 60€, και εάν υπολογίσω στα 2,5€ το καθένα τότε μου βγάζει 17,5€ μεταφορικά που δεν πλήρωσα. Έχει αλλάξει κάτι σε αυτές τις βδομάδες; Ακολουθώ αυτό το θέμα και δε θυμάμαι κάτι ανάλογο.

edit: έχει αλλάξει η μέγιστη δυνατή έκπτωση μεταφορικών στα 9€;

Αυτό που ισχύει είναι ότι κάθε τριάδα αποστολών, στην ίδια παραγγελία, είναι ανεξάρτητη από την επομένη. Κάθε τριάδα πρέπει να καλύπτει το όριο των €20, και δε μπορεί να συνεισφέρει η μία στη άλλη.

Δηλαδή για μια παραγγελία που οι τρεις πρώτες αποστολές έχουν αξία €25, αν οι επόμενες τρεις έχουν €19, δωρεάν μεταφορικά θα έχει μόνο οι πρώτες τρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα . Σε περίπτωση μη επιλογής του νέου skroutz plus , εμείς που είμαστε στο παλιό όταν λήξει η συνδρομή θα συνεχίσουμε με την παλιά ; Ξέρει κανένας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, RAK είπε

Καλησπέρα . Σε περίπτωση μη επιλογής του νέου skroutz plus , εμείς που είμαστε στο παλιό όταν λήξει η συνδρομή θα συνεχίσουμε με την παλιά ; Ξέρει κανένας ;

Όχι βέβαια. Αν υπήρχε αυτή η δυνατότητα δεν θα συζητούσαμε για το αν αξίζει να πάμε από τώρα στην νέα έκδοση με τον 1 χρόνο δώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, RAK είπε

Καλησπέρα . Σε περίπτωση μη επιλογής του νέου skroutz plus , εμείς που είμαστε στο παλιό όταν λήξει η συνδρομή θα συνεχίσουμε με την παλιά ; Ξέρει κανένας ;

Έχω γράψει πιο πάνω. Όλοι θα μεταβούν στο νέο μετά την λήξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αρκετοί το σκέφτεστε (και είστε αρνητικοί) εγώ αποφάσισα να δεχτώ την πρόταση τους, γιατί απλά δεν είχα κανένα προϊόν προς αγορά ή "αγαπημένο" με αξία <15€ και θεωρώ σημαντική και την εξυπηρέτηση που είχα ως τώρα αλλά και τις άτοκες δόσεις πού ξεκίνησαν.
Η εικόνα που θα δείτε, αν αλλάξετε, είναι πάντως αυτή

image.png.b29e2d4ff8b791f4f223d73df1743644.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, NewGascp είπε

Μιας και αρκετοί το σκέφτεστε (και είστε αρνητικοί) εγώ αποφάσισα να δεχτώ την πρόταση τους, γιατί απλά δεν είχα κανένα προϊόν προς αγορά ή "αγαπημένο" με αξία <15€ και θεωρώ σημαντική και την εξυπηρέτηση που είχα ως τώρα αλλά και τις άτοκες δόσεις πού ξεκίνησαν.
Η εικόνα που θα δείτε, αν αλλάξετε, είναι πάντως αυτή

image.png.b29e2d4ff8b791f4f223d73df1743644.png

μεσα σε 1 χρονο πιστευω οτι θα τυχει να θες μικροπραγραματα που κανουν κατω απο 15 ευρω, πχ μια θηκη για κινητο, μια μεμβρανη, που κανουν κανα 10αρικο συνηθως και ειναι κομπλε. Αν δεν σου κατσουν απο το ιδιο μαγαζι τοτε θα πληρωσεις μεταφορικα για ολα ενω με το παλιο ειναι δωρεαν, νομιζω οτι και μονο απο αυτο, δεν αξιζει η μεταβαση γιατι τη δωρεαν συνδρομη που σου δινει την χανεις απο τα εξτρα μεταφορικα που θα σκασουν μες τη χρονια χωρις λογο. Εγω πχ πλεον ο,τι θελωτο πεταω καλαθι και αν δεν βιαζομαι το αφηνω εκει μεχρι να μαζεψω 50 ευρω αγορες πχ, και τα παιρνω ολα μαζι. εχω να πληρωσω μεταφορικα πολυ καιρο ενω εχω παρει και πολυ φθηνα πραγματα...

Ισως δεν τους συμφερει αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν το ειχαν σκεφτει οτι θα συμβει. εξαλλου εχουν απειρα στατιστικα δεδομενα για το ειδος και υψος παραγγελιων που γινονταν μεχρι τοτε πριν το βαλουν σε ισχυ και σιγουρα επρεπε να περιμενουν αυξηση σε μικρο παραγγελιες (αστεια πραγματα για τετοιου μεγεθους εταιρειες)

..το να τα σκεφτουν  ολα αυτα εννοω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nikolas7_7 είπε

μεσα σε 1 χρονο πιστευω οτι θα τυχει να θες μικροπραγραματα που κανουν κατω απο 15 ευρω, πχ μια θηκη για κινητο, μια μεμβρανη, που κανουν κανα 10αρικο συνηθως και ειναι κομπλε. Αν δεν σου κατσουν απο το ιδιο μαγαζι τοτε θα πληρωσεις μεταφορικα για ολα ενω με το παλιο ειναι δωρεαν, νομιζω οτι και μονο απο αυτο, δεν αξιζει η μεταβαση γιατι τη δωρεαν συνδρομη που σου δινει την χανεις απο τα εξτρα μεταφορικα που θα σκασουν μες τη χρονια χωρις λογο. Εγω πχ πλεον ο,τι θελωτο πεταω καλαθι και αν δεν βιαζομαι το αφηνω εκει μεχρι να μαζεψω 50 ευρω αγορες πχ, και τα παιρνω ολα μαζι. εχω να πληρωσω μεταφορικα πολυ καιρο ενω εχω παρει και πολυ φθηνα πραγματα...

Ισως δεν τους συμφερει αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν το ειχαν σκεφτει οτι θα συμβει. εξαλλου εχουν απειρα στατιστικα δεδομενα για το ειδος και υψος παραγγελιων που γινονταν μεχρι τοτε πριν το βαλουν σε ισχυ και σιγουρα επρεπε να περιμενουν αυξηση σε μικρο παραγγελιες (αστεια πραγματα για τετοιου μεγεθους εταιρειες)

..το να τα σκεφτουν  ολα αυτα εννοω

Μετα τις 12/7/22 που θα του εληγε η συνδρομη θα πήγαινε έτσι κι αλλιως στο νεο σκρουτζ. Άρα δεν ειναι ενας χρόνος αλλα περίπου 4,5  εναπομείναντες μήνες στο παλιο. Ο καθένας αναλογα με το συμφέρον του, αποφασίζει αλλα καλο ειναι να είμαστε ενημερωμένοι. Κανείς δεν θα συνεχισει με το παλιο εσαεί.

Επεξ/σία από geopapa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα μεγάλο μέρος δεν ευθυνόμαστε και οι χρήστες του.

1. Πολλές φορές συμπληρώναμε μικροπράγματα για να πετύχουμε το όριο, έπρεπε εξ' αρχής να προβλέψει ένα ελάχιστό όριο ανά αποστολή, π.χ 10 ανά αποστολή/20 ανά παραγγελία. 

2. Εξ' αρχής έπρεπε το καλάθι να σου έδινε επιλογές μεταξύ πολλών ή λιγότερων αποστολών και να σου έδειχνε το κόστος. Εγώ πολλές φορές το έκανα χειροκίνητα και ας πλήρωνα κάτι περισσότερο. Από μόνο του σου έβγαζε μόνο το οικονομικότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον το σκρουτζ μου δίνει τη δυνατότητα, αγοράζω εύκολα διάφορα πράγματα μικρής αξίας προσθέτοντας τα ως 3η παραγγελία σε άλλες που ξεπερνούν αρκετά τα 20-30€. Πχ ένα καλώδιο, είδη γραφικής ύλης, μια φτηνή κάρτα μνήμης η μία μπαταρία για το κινητο, ένα μικρο powerbank ή κάποιο αλλο ψιλοπραγμα που για να το αγοράσω πρέπει να φάω 2-3 ώρες στους δρομους. Όλα αυτά μπορεί να κοστίσουν εύκολα έως 10€. Δε θα αλλάξω. Ούτε και θα ανανεώσω. Γιατί ακυρώνει τη λογική και το ίδιο το όνομα ..Σκρουτζ.

Και πάλι, τα καταστήματα που συνεργάζονται με το καλάθι δεν είναι τα πιο συμφέροντα από άποψη τιμής.

Με τη λήξη θα προτιμήσω να εξαντλήσω όλες τις εναλλακτικές (κατάστημα που δε συμμετέχει στο καλάθι, bestprice, απλή αναζήτηση στο ίντερνετ). Και ξαναβλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nikolas7_7 είπε

μεσα σε 1 χρονο πιστευω οτι θα τυχει να θες μικροπραγραματα που κανουν κατω απο 15 ευρω, πχ μια θηκη για κινητο, μια μεμβρανη, που κανουν κανα 10αρικο συνηθως και ειναι κομπλε. Αν δεν σου κατσουν απο το ιδιο μαγαζι τοτε θα πληρωσεις μεταφορικα για ολα ενω με το παλιο ειναι δωρεαν, νομιζω οτι και μονο απο αυτο, δεν αξιζει η μεταβαση γιατι τη δωρεαν συνδρομη που σου δινει την χανεις απο τα εξτρα μεταφορικα που θα σκασουν μες τη χρονια χωρις λογο. Εγω πχ πλεον ο,τι θελωτο πεταω καλαθι και αν δεν βιαζομαι το αφηνω εκει μεχρι να μαζεψω 50 ευρω αγορες πχ, και τα παιρνω ολα μαζι. εχω να πληρωσω μεταφορικα πολυ καιρο ενω εχω παρει και πολυ φθηνα πραγματα...

Ισως δεν τους συμφερει αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν το ειχαν σκεφτει οτι θα συμβει. εξαλλου εχουν απειρα στατιστικα δεδομενα για το ειδος και υψος παραγγελιων που γινονταν μεχρι τοτε πριν το βαλουν σε ισχυ και σιγουρα επρεπε να περιμενουν αυξηση σε μικρο παραγγελιες (αστεια πραγματα για τετοιου μεγεθους εταιρειες)

..το να τα σκεφτουν  ολα αυτα εννοω

Η συγκεκριμένη συνδρομή λήγει σε 4.5 μήνες και για κάποιους δεν έχουν μείνει ούτε 3.5 μήνες με την παλιά έκδοση, οπότε έπρεπε να τα ζυγίσουμε. 

Δεν ξέρω αν θα ανανέωνα την συνδρομή μου, άλλωστε είχα ακυρώσει την αυτόματη ανανέωση από την πρώτη μέρα της αλλαγής των όρων.

Οπότε προσωπικά δεν με χάλασε ο δωρεάν χρόνος, καθώς έτσι θα δω "ανέξοδα" αν τελικά έχει νόημα η συνδρομή στο Skroutz Plus.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...