Προς το περιεχόμενο

'Ανοιγμα επιχείρησης υπολογιστών με επιδότηση ΟΑΕΔ'


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 953
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/3/2022 στις 1:46 ΜΜ, s98i είπε

Καλησπέρα παιδιά, 

Μόλις τελείωσα με τον έλεγχο.. αυτά που μου ζήτησαν είναι η έναρξη , την ημερομηνία έγκρισης του προγράμματος , έλεγξαν για την αφίσα και με ρώτησαν και για ράμπα την οποία εγώ δεν έχω ακόμα..

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες , ήταν αυστηροί με το θέμα έλλειψης της ράμπας ; Πήρες έγκριση πρώτης δόσης; Είπαν ποτέ θα μπει; 

Επίσης ερώτηση:  έκανα ρεύμα στο όνομα μου , νερό πρέπει να κάνω άμεσα; Τηλέφωνο σταθερό υπάρχει πρόβλημα αν δεν βάλω άμεσα ; 

 

Όποιος γνωρίζει ας μου πει ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήραν και μένα σήμερα τηλέφωνο για ραντεβού και κλείσαμε για Τετάρτη απόγευμα. Μου ζήτησε να έχω κάποια βασικά χαρτιά (μου τα έστειλε και με μέιλ) και να έχω κολλήσει την αφίσα (την έχω έτοιμη).

Με ρώτησε και για τη ράμπα της απάντησα ότι δεν υπάρχει εγκατάσταση στην πολυκατοικία αλλά τους πελάτες αυτούς συνήθως τους εξυπηρετώ είτε στο χώρο του είτε με τηλεδιάσκεψη.

Λοιπές εντυπώσεις από Τετάρτη τώρα...

Ρώτησε κανείς σε τι διάστημα περιμένουμε τα χρήματα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα.

Εμένα με πήρε τηλ πρωί πρωί και κατά τις 14.00 ήρθε από το γραφείο. Ο έλεγχος ήταν πολύ τυπικός και ο ελεγκτής φάνηκε να θέλει να τσεκάρει τα απολύτως βασικά.
Ήρθε ουσιαστικά να δει αν υπάρχει όντως η επιχείρηση, αν υπάρχει αφίσα στον χώρο και αν υπάρχει ράμπα στην πολυκατοικία (δεν υπάρχει). Πολύ χαλαρός ήταν και δεν κάθησε πάνω από 5 λεπτά στον χώρο. Για την ράμπα μου είπε απλά να την έχω την επόμενη φορά που θα έρθουν από τον έλεγχο του ΕΣΠΑ στο 6μηνο. Αν κατάλαβα καλά, αυτός ο έλεγχος ήταν μόνο από τον τοπικό ΟΑΕΔ (Λάρισας) για να δώσουν το αρχικό «οκ» και οι επόμενοι θα είναι από κλιμάκιο του ΕΣΠΑ.

Ρώτησα για τα χρήματα και η απάντηση είναι πως δεν έχουν κάποια πληροφορία…

Αλήθεια καλό κουράγιο και υπομονή σε όλους με το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Themis Gs είπε

Καλησπέρα και από εμένα.

Εμένα με πήρε τηλ πρωί πρωί και κατά τις 14.00 ήρθε από το γραφείο. Ο έλεγχος ήταν πολύ τυπικός και ο ελεγκτής φάνηκε να θέλει να τσεκάρει τα απολύτως βασικά.
Ήρθε ουσιαστικά να δει αν υπάρχει όντως η επιχείρηση, αν υπάρχει αφίσα στον χώρο και αν υπάρχει ράμπα στην πολυκατοικία (δεν υπάρχει). Πολύ χαλαρός ήταν και δεν κάθησε πάνω από 5 λεπτά στον χώρο. Για την ράμπα μου είπε απλά να την έχω την επόμενη φορά που θα έρθουν από τον έλεγχο του ΕΣΠΑ στο 6μηνο. Αν κατάλαβα καλά, αυτός ο έλεγχος ήταν μόνο από τον τοπικό ΟΑΕΔ (Λάρισας) για να δώσουν το αρχικό «οκ» και οι επόμενοι θα είναι από κλιμάκιο του ΕΣΠΑ.

Ρώτησα για τα χρήματα και η απάντηση είναι πως δεν έχουν κάποια πληροφορία…

Αλήθεια καλό κουράγιο και υπομονή σε όλους με το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Και εμένα ο τοπικός της Λάρισας ήρθε 😊

3 ώρες πριν, alexiko είπε

Με πήραν και μένα σήμερα τηλέφωνο για ραντεβού και κλείσαμε για Τετάρτη απόγευμα. Μου ζήτησε να έχω κάποια βασικά χαρτιά (μου τα έστειλε και με μέιλ) και να έχω κολλήσει την αφίσα (την έχω έτοιμη).

Με ρώτησε και για τη ράμπα της απάντησα ότι δεν υπάρχει εγκατάσταση στην πολυκατοικία αλλά τους πελάτες αυτούς συνήθως τους εξυπηρετώ είτε στο χώρο του είτε με τηλεδιάσκεψη.

Λοιπές εντυπώσεις από Τετάρτη τώρα...

Ρώτησε κανείς σε τι διάστημα περιμένουμε τα χρήματα;

Εγώ δεν ρώτησα 😕 

Με το καλό να έρθουν και σε εσένα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Helenaki93 είπε

Καλημέρα. Εμένα μέσα στο ΠΣΚΕ άλλαξε σε ενδιάμεση πιστοποίηση. Τι σημαίνει αυτό; Αλλαξε κ σε εσάς;

έχει περάσει έλεγχος? Εμένα μετά από έλεγχο μου βγάζει αυτό "Υποβεβλημένη Έκθεση Επαλήθευσης (Ελέγχου)"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, s98i είπε

έχει περάσει έλεγχος? Εμένα μετά από έλεγχο μου βγάζει αυτό "Υποβεβλημένη Έκθεση Επαλήθευσης (Ελέγχου)"

Ναι εδω κ 2 εβδομάδες. Μίλησα μς το γραφείο π μ κανει ρην αίτηση κ τελικά είναι νστειλω ακόμα 3 χαρτιά κ θ μπουν τα λεφτά επιτέλους σε λίγες μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Helenaki93 είπε

Ναι εδω κ 2 εβδομάδες. Μίλησα μς το γραφείο π μ κανει ρην αίτηση κ τελικά είναι νστειλω ακόμα 3 χαρτιά κ θ μπουν τα λεφτά επιτέλους σε λίγες μέρες.

Τι χαρτιά ζήτησαν εκ των υστέρων;

Εγώ τα έδωσα στον έλεγχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Helenaki93 είπε

Ναι εδω κ 2 εβδομάδες. Μίλησα μς το γραφείο π μ κανει ρην αίτηση κ τελικά είναι νστειλω ακόμα 3 χαρτιά κ θ μπουν τα λεφτά επιτέλους σε λίγες μέρες.

σου είπαν περίπου πόσες μέρες?

εγώ είχα ένα θέμα γιατί μου ζήτησαν έγγραφο με την ημερομηνία έγκρισης το οποίο εγώ δεν έχω κανένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειπαν μολις κατάθεσω τα χαρτιά μέσα σε λίγες μέρες θα μπουν

 Ποια έγκριση;; έμεναν ζήτησαν την εγγραφή τ εφκα το ε1 του 2019 κ 2020 κ βεβαίωση οτι πληρώνω κανονικά το εφκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα. Όταν πέρασε ο έλεγχος δεν ζήτησε κανένα από αυτά τα χαρτιά, παρά μόνο το έγγραφο με ημερομηνία έγκρισης, για το οποίο και πήρα τηλ και ρώτησα στην υπεύθυνη του τοπικού ΟΑΕΔ, η οποία μου είπε οτι δεν χρειάζεται να πάρω εγώ κάτι ή να εκτυπώσω κάποιο χαρτί διότι αναγράφεται στους αναρτημένους πίνακες ηλεκτρονικά κ δημόσια. Επίσης η κατάσταση μου μέσα στο ΠΣΚΕ είναι «Υποβεβλημένη έκθεση επαλήθευσης (ελέγχου)»

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έδωσα κάτι χαρτιά για την έγκριση και την τροποποιητική που μου έστειλε έτοιμα με μέιλ το παιδί που μου φτιάχνει το πρόγραμμα, ένα απογραφικό δελτίο που μου έστειλαν, έναρξη, μισθωτήριο, άδεια από επιμελητήριο και πιστοποίηση επαγγελματική.

Ελπίζω να μη χρειαστεί κάτι άλλο εκτός από ΙΒΑΝ. 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά. Κι γω έχω εγκριθεί στο πρόγραμμα ΝΕΕ 18-29 για το ποσό των 14.800ευρώ, έχω κάνει εγγραφή στη ΔΟΥ από τον Οκτώβρη του 2021 και παλεύω με τον λογιστή μου να πάρουμε μία επαρκή απάντηση από κάποιον υπεύθυνο του ΟΑΕΔ για το πότε θα περάσει ο έλεγχος και πότε θα μπουν τα χρήματα της 1ης δόσης. Εντωμεταξύ, ήρθε ο καιρός για την 2η δόση σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα που προτείνει το πρόγραμμα, και φυσικά δεν έχει γίνει τίποτα. Δεν έχω δει ούτε έλεγχο, ούτε χρήματα. Σήμερα έκανα αναφορά στον Συνήγορο του Πολίτη μήπως και γίνει κάτι. Καλώ όποιον αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα με μένα, να κάνει κι αυτός/ή μια αναφορά μήπως και θορυβηθούν από εκεί αφού εμάς δεν μας δίνουν σημασία. Δεν πάει άλλο, έχω χρεωθεί μέχρι το λαιμό ενώ πόνταρα στην ημερομηνία της 1ης δόσης και τώρα δεν μπορώ να εργαστώ αφού έχω λειψά πράματα στο μαγαζί. Παρακαλώ, αν έχετε κάποιο νέο για τις πληρωμές, ενημερώστε. (από Θεσσαλονίκη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...