Προς το περιεχόμενο

All around κινητο κατω απο 300Ε


eko13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν έχεις αγοράσει ακόμη μπορείς να δεις και το Oppo A94 5G. Σήμερα στο Γερμανικό Amazon κοστίζει 256€. 

https://www.amazon.de/dp/B09156WXKQ

Παίρνει διπλή SIM και ανεξάρτητη microSD σύμφωνα με το παρακάτω βίντεο.

Βασικά τώρα είδα ότι θέλεις και ραδιόφωνο. Το Α94 5G έχει θύρα ακουστικών, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το ραδιόφωνο.

Επεξ/σία από intruder99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 17/6/2021 στις 11:34 ΜΜ, mp44christos είπε

Poco x3 αν δεν θες 5γ. Υποψην έχει σάπιο λογισμικό. Καμία σχέση με τα miui της xiaomi. Μιλάμε όλα προβλήματα. Αλλά αν θες του βάζεις ότι ρομ θες. 

όντος, ποοολλύύύ σάπιο λογισμικό.

καταλήγω αυτές τις μέρες σε αγορά και βλέποντας γνωστό με Poco x3 τις 2 τελευταίες μέρες και επίσης κάποιες απόψεις από POCO F2 PRO έχω αποκλείσει κάθε xiaomi & miui.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και το 10T lite ειναι πιο κοντα στα θελω μου,  φαβορι αυτην την περιοδο ειναι το Χ3 pro, πραγματικα δυναμιτης για να το αγνοησεις. Ειλικρινα βρισκω υπερβολικη την κουβεντα για το λειτουργικο. Το 10Τ lite μια χαρα το δουλεψα ενω και οι διαφημισεις δυο λεπτα υποθεση ειναι στις ρυθμισεις... Βεβαια εκανα ενα φορματ στο κινητο και δεν ειναι πλεον επιτακτικη αναγκη η αγορα νεου, αλλα λογικα δεν αργει η στιγμη που θα παρω νεο. Εκει στην διετια τα αλλαζω και εχει συμπληρωθει διετια σε αυτο. Αν αγνοησω ενα απο τα απαραιτητα (ραδιο ή καρτα μνημης) οι επιλογες ανοιγουν παρα πολυ. Πχ το Motorola Edge που μου αρεσει πολυ αν και πολλα site λενε οτι εχει ραδιο στο επισημο σαητ λεει καθαρα ΟΧΙ. 

Επεξ/σία από eko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, eko13 είπε

Αν και το 10T lite ειναι πιο κοντα στα θελω μου,  φαβορι αυτην την περιοδο ειναι το Χ3 pro, πραγματικα δυναμιτης για να το αγνοησεις. Ειλικρινα βρισκω υπερβολικη την κουβεντα για το λειτουργικο. Το 10Τ lite μια χαρα το δουλεψα ενω και οι διαφημισεις δυο λεπτα υποθεση ειναι στις ρυθμισεις... Βεβαια εκανα ενα φορματ στο κινητο και δεν ειναι πλεον επιτακτικη αναγκη η αγορα νεου, αλλα λογικα δεν αργει η στιγμη που θα παρω νεο. Εκει στην διετια τα αλλαζω και εχει συμπληρωθει διετια σε αυτο. Αν αγνοησω ενα απο τα απαραιτητα (ραδιο ή καρτα μνημης) οι επιλογες ανοιγουν παρα πολυ. Πχ το Motorola Edge που μου αρεσει πολυ αν και πολλα site λενε οτι εχει ραδιο στο επισημο σαητ λεει καθαρα ΟΧΙ. 

Καθόλου υπερβολες όλα αυτά που λέμε για το miui....Το παραδέχεται η ίδια η χιαομι......και εργάζεται για την επίλυση των προβλημάτων (έτσι λέει)....

Φυσικά δεν μπορούν όλοι να πειραματίζονται με custom rom και αλλες βλακείες για να δουλέψουν σωστά αυτά.....

Αρα οφείλουμε να προστατεύουμε αυτούς που θέλουν να αγοράσουν ενα χιαομι/ποκο για μη βρεθούν προ εκπλήξεως.Ειδικα αυτούς που δεν ειχαν/έχουν εμπειρία απο το miui...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ο μονος λογος που δεν κοιταω  realme ειναι οτι δεν εχουν ραδιο. Επισης εχει μεινει πισω το note 10 pro. Μπορει να εχει κατοσταρα καμερα, αλλα η εγκληματικη απωλεια EIS στο βιντεο χανει ολη την ουσια.

Για να καταλαβαιτε ποσο σημαντικο ειναι, δειτε το βιντεο του Πετρουνια απο κινητο που ειχε βγει στο ιντερνετ... Ειναι τραβηγμενο προφανως με κινητο χωρις σταθεροποιητη εικονας.

Συγκριτικο καμερων Χ3 pro με Note 10 pro στα ματια μου βγαζει νικητη στο βιντεο το X3 pro, ενω η καμερα του εν τελει δεν ειναι τοσο κακη οσο νομιζεις οταν βλεπεις 48Mp οταν ο ανταγωνισμος εχει 60 και 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2021 στις 10:06 ΜΜ, eko13 είπε

Το αγαπημενο μου Motο Z2 Play αργοσβηνει στα χερια μου και το τελευταιο διαστημα αρχιζει τα προβληματα, θα του κανω ενα format αλλα μαλλον ειναι μη αναστρεψιμα τα πραγματα οποτε παμε για την διαδοχη κατασταση.

Η επισημη φορμα γινεται ως εξης:

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε;  300 ευρω φτανουν, υπαρχουν περιπτωσεις
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό; Μαλλον εσωτερικο για να μην αργησουν οι αποστολες
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα; Οχι ρισκαρω και για χωρις επισημη εγγυηση
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές; Και μεταχειρισμενα
5) Μέγεθος οθόνης; Χωρις ιδιαιτερη προτιμηση
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ); Θα αναλυσω παρακατω*
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών; Οχι ιδιαιτερα αλλα να μην ειναι και μακρυα απο τον ανταγωνισμο
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία; Να βγαζει ανετα την μερα
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; Μονο αντροιντ
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; (Γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά) Γενικη καθημερινη χρηση, λιγο απο ολα

Ειμαι λιγο περιεργος οσον αφορα τα χαρακτηριστικα, ειμαι φαν των:

Καρτα SD: Απολυτο deal breaker, αν δεν εχει δεν το κοιταω (αποριπτονται αμεσα καποια super poco και mi)

FM Radio: Aπολυτο deal breaker και αυτο, μεχρι να ερθει το απεριοριστο ιντερνερ παντα... (αποριπτονται τα καινουργια realme)

Διπλη SIM και ανεξαρτητη SD: Αναγκαια, αν ειναι σουπερ περιπτωση μπορει να δεχτω και hybrid sim επειδη υπαρχει κολπακι να κολλησεις την δευτερη σιμ πανω στην sd 

5G επιθυμητο αλλα οχι αναγκαιο.

Επιθυμητος (αλλα οχι απαραιτητος) ο επεξεργαστης snapdragon.

Οθονη δεν με ενδιαφερει καθολου αν ειναι Amoled ή LCD

Με βασει το αγαπημενο μας gsmarena το ιδανικο τηλεφωνο για μενα ειναι το LG V50 (σε εκδοση με διπλη σιμ και αν σιγουρεψουμε το ραδιοφωνο) αλλα δεν υπαρχει στην αγορα ουτε στα μεταχειρισμενα.

Απο χαρακτηριστικα με καλυπτει το Redmi Note 9T αλλα ειναι μετριο σε ολα τα νουμερα (δεν απορριπτεται παντως)

Εχω εστιασει σε τρια
Poco X3 Pro: Φοβερο σε επιδοσεις, με χαλαει η απουσια 5G, η hybrid sim και η 48 κυρια καμερα.

Mi 10t Lite: Το ξερω, ειναι 5G, το προτεινω σε ανθρωπους που δεν τους νοιαζει η διπλη σιμ, νορμαλ καμερες - επιδοσεις, εμενα με χαλαει η hybrid.

Redmi Note 10 Pro: Υποδεεστερο σε επεξεργαστη, χωρις 5G, αλλα με διπλη σιμ+SD και 100MP καμερα

Ουσιαστικα ενα Note 10 Pro με επιπλεον 5G θα μου ελυνε τα χερια, αλλα αυτο που σχεδιαζουν να φερουν ενα μοντελο χωρις ραδιο και sd!

 

Εχετε καποιο κατα νου που θα ερθει ή μου διαφευγει?

 

 

Motorola Moto G 5G Plus 

https://www.skroutz.gr/s/24530139/Motorola-Moto-G-5G-Plus-128GB-Surfing-Blue.html

Έχει όλα αυτά που θες.....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, εγώ σε αυτά τα χρήματα θα πήγαινα Poco X3 Pro ! Πραγματικά πύραυλος, με αξιοπρεπή οθόνη, ικανοποιητική αυτονομία και ωραίες κάμερες. Κοστίζει και 200€, δηλαδή 100 παρακάτω από το όριο του budget :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το ξερω, αυτην την στιγμη, αυτο εχω υποψην μου. Για μενα το X3 pro ειναι περισσοτερο vfm απο το F3 που εχουν ξετρελαθει ολοι! Και το Moto G 5G plus (τι ονομα και αυτο😆) το εχω δει και ειναι στην λιστα, αν επεφταν και λιγο τα Samsung θα τα κοιταζα και αυτα αλλα οταν τα ιδια σπεξ στα δινει η Xiaomi με 250 δεν πας 350-400...

 

Επεξ/σία από eko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, eko13 είπε

Ναι το ξερω, αυτην την στιγμη, αυτο εχω υποψην μου. Για μενα το X3 pro ειναι περισσοτερο vfm απο το F3 που εχουν ξετρελαθει ολοι! Και το Moto G 5G plus (τι ονομα και αυτο😆) το εχω δει και ειναι στην λιστα, αν επεφταν και λιγο τα Samsung θα τα κοιταζα και αυτα αλλα οταν τα ιδια σπεξ στα δινει η Xiaomi με 250 δεν πας 350-400...

 

Σε βλέπω για  X3 pro τελικά και στο τέλος θα ξενερώσεις με το Miui.

Εκτός εάν δεν σε ενδιαφέρει και τόσο γιατί η θα το λατρέψεις ή θα το μισήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, GATE123 είπε

Σε βλέπω για  X3 pro τελικά και στο τέλος θα ξενερώσεις με το Miui.

Εκτός εάν δεν σε ενδιαφέρει και τόσο γιατί η θα το λατρέψεις ή θα το μισήσεις.

Σε όσα Xiaomi είχα κατά καιρούς δεν μου είχε κάνει τόσο κακή εντύπωση, ούτε με είχε δυσκολέψει το miui. Επίσης είναι πολύ εύκολο ένα debloating χωρίς να είναι root η συσκευή, που θα του αφαιρέσεις ότι εφαρμογές δεν χρειάζεσαι και θα το κάνεις ακόμη πιο ελαφρύ και γρήγορο.

Αφού σε ενδιαφέρουν και τα μεταχειρισμένα θα σου πρότεινα να δεις και το Samsung S10 lite. Έχει όλα όσα ζητάς, sd card, fm radio και snapdragon 855. Κατά τη γνώμη μου είναι μία κατηγορία επάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφευγει αρκετα, αν και το συγκεκριμενο τηλεφωνο μου ειχε διαφυγει, φαινεται οντως καλο 😉

Κακα τα ψεματα δεν υπαρχει το τελειο τηλεφωνο, οσο καλο και αν ειναι, καπου θα χανει σε σχεση με αλλα. Προφανως αν το X3 pro δεν ειχε αυτον τον επεξεργαστη δεν θα το κοιταζαμε καν, το δε Note 10 pro φαινεται ηθελημενα να του εχουν κοψει καποια χτυπητα πραγματα (απουσια 5g, απουσια EIS) για να μην φαει ολη την πιτα. Τα realme οι επεξεργαστες (σε σχεση με τον ανταγωνισμο) και η ελλειψη ραδιο, τα σαμσουνγκ στην τιμη. Τα Huawei λογικα θα ξανανεβουν με apps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eko13 είπε

Ξεφευγει αρκετα, αν και το συγκεκριμενο τηλεφωνο μου ειχε διαφυγει, φαινεται οντως καλο 😉

Κακα τα ψεματα δεν υπαρχει το τελειο τηλεφωνο, οσο καλο και αν ειναι, καπου θα χανει σε σχεση με αλλα. Προφανως αν το X3 pro δεν ειχε αυτον τον επεξεργαστη δεν θα το κοιταζαμε καν, το δε Note 10 pro φαινεται ηθελημενα να του εχουν κοψει καποια χτυπητα πραγματα (απουσια 5g, απουσια EIS) για να μην φαει ολη την πιτα. Τα realme οι επεξεργαστες (σε σχεση με τον ανταγωνισμο) και η ελλειψη ραδιο, τα σαμσουνγκ στην τιμη. Τα Huawei λογικα θα ξανανεβουν με apps.

Τα huawei ξεχαστε τα πλεον.Αυτο που θα έρθει σε λιγο καιρό ειναι η honor με κορυφαία specs με gms αλλα μικρες μπαταρίες απ οτι βλεπω στα πρώτα δείγματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κακό είναι αυτό με τις μικρές μπαταρίες δεν μπορώ να το καταλάβω. Βάλτε λίγο πιο μεγάλη μπαταρία και ας είναι και 20- 30 γρμ πιο βαρύ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια το τελευταίο διάστημα έχω εστιάσει σε μεταχειρισμένα Samsung, Galaxy S και Νote, από 8 και πάνω. Το Note 10 Lite μοιαζει να με καλύπτει περισσότερο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερα να αποφύγεις το Note 10 lite στην έκδοση με επεξεργαστή Exynos, 6gb ram και κύρια κάμερα 12 Mp.

Θα σου πρότεινα το galaxy S10 lite με snapdragon 855, 8 gb ram, και κύρια κάμερα 48 Mp. Είναι εργαλείο. Το δούλεψα 10 μήνες και πάει σφαίρα. Τώρα το έχω βάλει αγγελία, αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος που σου το προτείνω. Πάρτο από οπουδήποτε το βρεις. Το κάνω επειδή το πιστεύω ότι αξίζει και το τελευταίο ευρώ του. Περυσινή ναυαρχίδα της Samsung είναι.

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9917&idPhone2=10003

Επίσης διαθέτει fm radio που σε ενδιαφέρει και έχει στη συσκευασία του ακουστικά type-c, που λειτουργούν σαν κεραία για το ραδιόφωνο.

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...