Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, music_lover είπε

Πρέπει να μπεις στην διαδικασία να αλλάξεις ψήκτρα γιατί δεν χωράει στο PS5 και να βάλεις άλλη. Δεν ξέρω αν η εταιρεία δέχεται να το κάνεις χωρίς να χάσεις την εγγύηση.. επίσης κατά το πρόσφατο παρελθόν η adata έχει πιαστεί στα πράσα να αλλάζει controller στους δίσκους της με κατώτερης ποιότητας, είχε γίνει θέμα στο tom's hardware κάποια στιγμή.

Εγω το είπα βλέποντας την ταχύτητα μονο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Εγω το είπα βλέποντας την ταχύτητα μονο

Ναι το κατάλαβα, απλά είπα να το γράψω για όποιον σκέφτεται να τον αγοράσει επειδή όντως η τιμή είναι καλή.

Μόλις τώρα, Tatofski64 είπε

Είναι ακόμα τσιμπιμενες η τιμές σε αυτούς τους δικους, ελπίζω με τον ανταγωνισμό να πέσουν

Κάποτε έτσι σκεφτόμουν, πλέον όμως με όσα γίνονται με την πανδημία, ένας Θεός ξέρει πότε και αν θα πέσουν, μπορεί να γίνει και το αντίθετο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, music_lover είπε

Ναι το κατάλαβα, απλά είπα να το γράψω για όποιον σκέφτεται να τον αγοράσει επειδή όντως η τιμή είναι καλή.

Και πολυ καλα έκανες. Αν εγω ήθελα δισκο για το 5, θα την πάταγα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, music_lover είπε

Ναι το κατάλαβα, απλά είπα να το γράψω για όποιον σκέφτεται να τον αγοράσει επειδή όντως η τιμή είναι καλή.

Κάποτε έτσι σκεφτόμουν, πλέον όμως με όσα γίνονται με την πανδημία, ένας Θεός ξέρει πότε και αν θα πέσουν, μπορεί να γίνει και το αντίθετο..

Δεν έχεις άδικο, αλλά δεν βιάζομαι προσωπικά, εχω μέσα 6 games και περισευουν και 150 GB για κανα δυο ακόμα. Κουλ κουλ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβαλα αυτόν όχι τόσο γιατί δεν είχα χώρο αλλα για μην χρησιμοποιω τον εσωτερικό που είναι πάνω στην motherboard.   https://www.skroutz.gr/s/25934052/Western-Digital-Black-SN850-SSD-1TB-M-2-NVMe-WDS100T1X0E.html?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dinocrisis είπε

Εγώ έβαλα αυτόν όχι τόσο γιατί δεν είχα χώρο αλλα για μην χρησιμοποιω τον εσωτερικό που είναι πάνω στην motherboard.   https://www.skroutz.gr/s/25934052/Western-Digital-Black-SN850-SSD-1TB-M-2-NVMe-WDS100T1X0E.html?

Είναι και αυτός σε προσφορά από το amazon στα 135, σύμφωνα με τα reviews είναι ισάξιος με τον 980 pro, αν και κατά τι θερμότερος, ήμουν ανάμεσα στους δύο και τελικά διάλεξα τον samsung. Κορυφή και τα 2 μοντέλα πάντως. Έκανες καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολικο το ολο θεμα που αγορασατε κονσολα με δισκο και δεν τον δουλευετε για να μην χαλασει..Ειναι σαν να πηρατε παπουτσια και για να μην λιωσουν οι σολες πηρατε ενα δευτερο παρεμφερες ζευγαρι και τα αλλα τα εχετε και τα κοιτατε.

Γιατι να μην την χαρειτε και αν τα παιξει την στελνετε για επισκευη και αν δεν αξιζει η επισκευη της να παρετε καινουργια κονσολα?Λεω εγω τωρα..Θεωρω θα βγαλει τουλαχιστον μια 5ετια χωρις θεματα υπο φυσιολογικες συνθηκες.

Μιλαω καθαρα για αυτον τον λογο, για οποιον δεν του φτανει ο χωρος παω πασο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dinocrisis είπε

Ο εσωτερικός θα χρησιμοποιηθεί όταν χρειαστεί κανονικά.Αλλα προτεραιότητα θα έχει ο άλλος.Δεν είπα ότι θα τον κοιτάω.

Καλα δεν το ειπα για να δικαιολογηθεις, οτι θελεις κανεις τα λεφτα σου, απλα μου φαινεται παραλογο να παιρνεις εξτρα δισκο μονο για αυτον τον λογο.

Τα λεφτα που εδωσες για δισκο+ψυχτρα ειναι κοντα το 1/3 της τιμης της κονσολας αν μιλαγαμε για 20-30 ευρω ουτε καν θα το σχολιαζα.Και να γινει στραβη μετα τα 2 χρονια της εγγυησης τσιμπας αλλη κονσολα και σαφως θα ειναι καλυτερο revision με οτι συνεπαγεται με αυτο.

Δηλαδη αν δεν αντεξει 2 χρονια τι σε κανει να πιστευεις οτι θα αντεξει ο m2 περισσοτερα.Δηλαδη αν χαλασει κ αυτος στα 2 χρονια θα ξαναδωσεις 100-150 ευρω παλι για δισκο?Δηλαδη θα εχεις δωσει μεσα σε 2 χρονια 300 ευρω, ναι σιγουρα θα εχουν πεσει οι τιμες σε 2 χρονια αλλα το ιδιο και η τιμη της κονσολας.Εστω και ετσι θα εχεις δωσει για δισκους τα μισα λεφτα της κονσολας.

Αρα ερχομαστε στον αρχικο μου επιχειρημα γιατι να μην κρατησεις αυτα τα λεφτα και να τα δωσεις οταν θα χρειαστει επισκευη η κονσολα η απλα αν χρειαστει να αγορασεις καινουργια.

ps.Αν χρειαστει να αγορασεις κονσολα επειδη η πρωτη τα επαιξε γλυτωνεις και την συντηρηση :P

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, icenex είπε

Δηλαδη αν δεν αντεξει 2 χρονια τι σε κανει να πιστευεις οτι θα αντεξει ο m2 περισσοτερα.

Δηλαδη αν χαλασει κ αυτος στα 2 χρονια θα ξαναδωσεις 100-150 ευρω παλι για δισκο?

Να υπενθυμίσω ότι οι m2 που έχουν αναφερθεί,έχουν 5χρόνια εγγύηση και όχι 1 που έχει το Ps5.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα, κύριος λόγος απόκτησης: α) επέκταση χώρου (λίγα τα 667gb, μεγάλα τα cod κλτ), δευτερευόντως: β) προστασία εσωτερικού δίσκου από γράψε-σβήσε και τρίτον γ) χρήση του ως δίσκου σε σύστημα pc. Κανείς δεν είπε ότι τον θέλει αποκλειστικά για προστασία ή ότι δεν δουλεύει την κονσόλα για να μην χαλάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Να υπενθυμίσω ότι οι m2 που έχουν αναφερθεί,έχουν 5χρόνια εγγύηση και όχι 1 που έχει το Ps5.

 

Ok δεν ειναι 2 ειναι 5, οποτε ακυρο οτι ειπα περι δευτερου σκληρου μετα τα 2 χρονια, το επιχειρημα ομως παραμενει το να παρεις δευτερο δισκο που αξιζει την δεδομενη στιγμη σχεδον 1/3 της αξιας της κονσολας μονο κ μονο επειδη φοβασαι οτι θα τα φτυσει ο main δισκος νομιζω ειναι υπερβολη.

@music_lover Καποιο μελος αυτο σχολιασε και για αυτο απαντησα οπως απαντησα εννοειτε οποιος θελει παραπανω χωρο και δεν του φτανει ο μαμα δισκος γιατι πολυ απλα θελει να εχει ολη την βιβλιοθηκη του ready to go + οτι να μην ειναι γραψε σβησε ή δεν θελει να κατεβαζει παλι απο την αρχη μεγαλα patch γιατι η συνδεση του σερνεται παω πασο, ειδικα αν εχει παραπανω απο εναν λογους για αναβαθμιση.Αλλα ακομη και αυτος που το κανει μονο κ μονο για να μην χαλασει ο μαμα δισκος και να του αντεξει παραπανω παλι πασο παω δικα του ειναι τα λεφτα του οτι θελει τα κανει.

Θα μου πει καποιος μα καλα γιατι τα λες ολα αφου στην τελικη πας πασο.Και απαντω γιατι πολυ απλα πολλες φορες σαν ανθρωποι κανουμε καποιες κινησεις που δεν τις εχουμε σκεφτει καλα κ διεξοδικα και δεν ειναι κακο να ακουμε και τον αντιποδα αν μπορω να το πω ετσι και καποιο μελος να γλυτωσει να δωσει ενα 150αρι για λαθος λογους.

Εχω ενα ssd 1tb εδω και μια 5ετια και εχω γραψει και σβησει και ξαναεγκαταστησει ενα καρο πραγματα και η υγεια του τελευταια φορα που κοιταξα στο 98% και δεν θα μιλησω καν για τους μηχανικους δισκους που ειχα κατα καιρους η το δισκο του ps4 pro που εχω που δουλευει απροβληματιστα μεχρι και σημερα.Αναθεμα αν στην κονσολα γραφουμε και σβηνουμε περισσοτερα tb σε σχεση με ενα Pc που περνανε ενα καρο αρχεια πχ τσοντες σε 4k.Τι να πω αν καποιος καταφερνει να γραφει περισσοτερα tb στην κονσολα σε σχεση με ενα pc τοτε μαλλον καποιος κατι δεν κανει σωστα.Και το αφηνω εδω γιατι αμφιβαλω να μην κρατησει ο δισκος τουλαχιστον μια 5ετια με φυσιολογικη χρηση μην πω και παραπανω οτιδηποτε αλλο θεωρω θα ειναι κακη χρηση η απλα ελαττωματικο κομματι.

Πω σεντονι βγηκε σορρυ παιδες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, icenex είπε

Ok δεν ειναι 2 ειναι 5, οποτε ακυρο οτι ειπα περι δευτερου σκληρου μετα τα 2 χρονια, το επιχειρημα ομως παραμενει το να παρεις δευτερο δισκο που αξιζει την δεδομενη στιγμη σχεδον 1/3 της αξιας της κονσολας μονο κ μονο επειδη φοβασαι οτι θα τα φτυσει ο main δισκος νομιζω ειναι υπερβολη.

@music_lover Καποιο μελος αυτο σχολιασε και για αυτο απαντησα οπως απαντησα εννοειτε οποιος θελει παραπανω χωρο και δεν του φτανει ο μαμα δισκος γιατι πολυ απλα θελει να εχει ολη την βιβλιοθηκη του ready to go + οτι να μην ειναι γραψε σβησε ή δεν θελει να κατεβαζει παλι απο την αρχη μεγαλα patch γιατι η συνδεση του σερνεται παω πασο, ειδικα αν εχει παραπανω απο εναν λογους για αναβαθμιση.Αλλα ακομη και αυτος που το κανει μονο κ μονο για να μην χαλασει ο μαμα δισκος και να του αντεξει παραπανω παλι πασο παω δικα του ειναι τα λεφτα του οτι θελει τα κανει.

Θα μου πει καποιος μα καλα γιατι τα λες ολα αφου στην τελικη πας πασο.Και απαντω γιατι πολυ απλα πολλες φορες σαν ανθρωποι κανουμε καποιες κινησεις που δεν τις εχουμε σκεφτει καλα κ διεξοδικα και δεν ειναι κακο να ακουμε και τον αντιποδα αν μπορω να το πω ετσι και καποιο μελος να γλυτωσει να δωσει ενα 150αρι για λαθος λογους.

Εχω ενα ssd 1tb εδω και μια 5ετια και εχω γραψει και σβησει και ξαναεγκαταστησει ενα καρο πραγματα και η υγεια του τελευταια φορα που κοιταξα στο 98% και δεν θα μιλησω καν για τους μηχανικους δισκους που ειχα κατα καιρους η το δισκο του ps4 pro που εχω που δουλευει απροβληματιστα μεχρι και σημερα.Αναθεμα αν στην κονσολα γραφουμε και σβηνουμε περισσοτερα tb σε σχεση με ενα Pc που περνανε ενα καρο αρχεια πχ τσοντες σε 4k.Τι να πω αν καποιος καταφερνει να γραφει περισσοτερα tb στην κονσολα σε σχεση με ενα pc τοτε μαλλον καποιος κατι δεν κανει σωστα.Και το αφηνω εδω γιατι αμφιβαλω να μην κρατησει ο δισκος τουλαχιστον μια 5ετια με φυσιολογικη χρηση μην πω και παραπανω οτιδηποτε αλλο θεωρω θα ειναι κακη χρηση η απλα ελαττωματικο κομματι.

Πω σεντονι βγηκε σορρυ παιδες.

Άρα ξέρεις πολύ καλά ότι ένας δίσκος SSD θα δουλεύει και με failures γιατί ο controller του έχει προνοήσει και θα αποκόψει την πρόσβαση σε εκείνο το κομμάτι του δίσκου που είναι προβληματικό, συνεχίζοντας την απρόσκοπτη λειτουργία του με το υπόλοιπο υγιές κομμάτι, γιατί να φοβηθούμε λοιπόν? Εγώ κυρίως είχα στο μυαλό μου ελαττωματικό προϊόν που εξαρχής δεν έχει τις προβλεπόμενες από το εργοστάσιο αντοχές,ίσως δεν το έθεσα σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, music_lover είπε

Άρα ξέρεις πολύ καλά ότι ένας δίσκος SSD θα δουλεύει και με failures γιατί ο controller του έχει προνοήσει και θα αποκόψει την πρόσβαση σε εκείνο το κομμάτι του δίσκου που είναι προβληματικό, συνεχίζοντας την απρόσκοπτη λειτουργία του με το υπόλοιπο υγιές κομμάτι, γιατί να φοβηθούμε λοιπόν? Εγώ κυρίως είχα στο μυαλό μου ελαττωματικό προϊόν που εξαρχής δεν έχει τις προβλεπόμενες από το εργοστάσιο αντοχές,ίσως δεν το έθεσα σωστά.

Εσυ καλα το εθεσες και για ποιους λογους δεν σε καλυπτει ο μαμα δισκος.Η απαντηση μου ειναι καθαρα επειδη διαβασα αυτο το σχολιο "Εγώ έβαλα αυτόν όχι τόσο γιατί δεν είχα χώρο αλλα για μην χρησιμοποιω τον εσωτερικό που είναι πάνω στην motherboard".

Τεσπα ας κανει οτι θελει καποιος τα λεφτα του αλλα επειδη διαβαζει και αλλος κοσμος και καλο θα ειναι να ειμαστε αντικειμενικοι ωστε καποιοι να μην παρασυρθουν και αγορασουν επεκταση χωρου για λαθος λογους.

Ο συγκεκριμενος λογος δεν ειναι αρκετος για να παρεις δευτερο δισκο ειναι πεταμενα λεφτα γιατι ο μονος λογος να μην αντεξει ο μαμα δισκος ειναι να εισαι ολη μερα γραψε σβησε παιχνιδια και αυτο δεν παιζει μιας και μιλαμε για κονσολα αρα θα αντεξει ανετα 5ετια για να μην πω οτι θα αντεξει ανετα μεχρι να βγει το επομενο Playstation.Απο εκει και επειτα οτιδηποτε λιγοτερο θα μιλαμε για κακο κομματι δισκου η απλα οντως κακη χρηση οπως προανεφερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...