Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, lebron15 είπε

Ψάχνω και εγώ καρέκλα. Να φανταστείς παίζω εδώ και πολύ καιρό σε μια σπασμένη από το ΙΚΕΑ. Σκέφτομαι να πάρω κάποια Anda αλλά νομίζω ότι δεν θα βολεύει ιδιαίτερα για console gaming. Αυτή που έχει ο φίλος, εφόσον είναι καλή κατασκευή, φαίνεται ωραία. Επειδή δεν είναι διαθέσιμη δεν ξέρουμε και πόσο κάνει βέβαια για να κρίνουμε το vfm.

https://jysk.gr/kathistiko/polythrones/polythrona-m-ypopodio-hasselager-mayro?gclsrc=aw.ds&&gclid=CjwKCAjwrPCGBhALEiwAUl9X01_US8afO9XjYVkzpU7gMaThncAkZU4neDxaPgt-h147R6c3GjISUxoCQ9sQAvD_BwE

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Την έχεις να μας πεις εντυπώσεις;

Σορρυ για το οφφ τοπικ. Αν είναι να μεταφερθεί σε θέμα με τίτλο τύπου "Καρέκλα για console gaming"

Επεξ/σία από lebron15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν την εχω,απλα σου εδωσα το link.

Ολες αυτες οι καρεκλες στα ιδια εργοστασια φτιαχνονται με τα ιδια υλικα,μονο το branding αλλαζει και καποιες μικρες λεπτομερειες για να διαφερουν μεταξυ τους καπως.

Το ιδιο και οι gaming καρεκλες.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Τα low effort remaster που τα κοστολογει ομως αναλογα υψηλα ειναι πολυ χειροτερα απο το  να εφτιαχνε η ιδια remakes.

Και καλως ή κακως το Demons Souls συγκεκριμενα ειναι το μοναδικο Souls παιχνιδι που δεν εχει γερασει καθολου καλα,και δεν αναφερομαι μονο στον οπτικο τομεα αλλα και στο frame rate. 

Και δεν ειναι μονο αυτο. Εδω και ποσα χρονια παρακαλαει ο κοσμος για 60fps patch στο Bloodborne,και η From τους εχει γραψει εκει που δεν πιανει μελανι.

Αρα παλι στα λογια μου ερχεσαι οτι καλυτερα η FROM να φτιαχνει καινουργια παιχνιδια,και τα remaster τους(οπως τωρα καλη ωρα)να τα αφηνει σε αλλες εταιρειες,οποτε κρινουν οτι χρειαζεται.

Τελος να το ξαναπω για αλλη μια φορα οτι το Demons Souls του Ps5 δεν ειναι remake του παιχνιδιου του ps3. Τα ιδια τα ατομα στην εταιρεια το παραδεχτηκαν πριν κυκλοφορησει. Remaster ειναι(αρα χωρις καμια νεα προσθηκη) αλλα με αναβαθμισμενα γραφικα.

Ο ορος Remake χρησιμοποιηθηκε καθαρα και μονο για λογους διαφημισης.

Remake με την κυριολεκτικη εννοια και σημα κατατεθεν εδω και 20χρονια ειναι το πρωτο Resident evil πισω στο 2002(hd remaster πλεον),με το πιο προσφατο 2 να ειναι μια επισης πολυ καλη προσπαθεια σε αυτο.

 

Μονο που πλεον δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα λογω ανυπαρκτου BC με ps3. Αρα οποιος το παιξει,παιζει την καλυτερη(και ακριβοτερη)εκδοση του συγκεκριμενου παιχνιδιου,με τα + και τα - του φυσικα οπως και παλιοτερα.

Κοίτα εγώ επειδή το έπαιξα και σε emulator με 60αρι και mods δεν βλέπω τόσο μεγάλη διαφορά. Η αλήθεια είναι αυτή όμως, ότι δυστυχώς οι περισσότεροι δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα άρα απο το κλειδωμένο πίσω απο το ps3 παιχνίδι με dead servers και μάλιστα στα 30fps το remaster είναι μεγάλη υπόθεση, απλά θα μπορούσε να γίνει καλύτερο. Μιλούσα για εμένα προσωπικά που είχα τη δυνατότητα να το παίξω έτσι. :P Το παιχνίδι το έκανα platinum σε 10 μέρες και γενικά μπορώ να πω οτι το έλιωσα, δεν στο λεω για να φλεξάρω κάτι απλα για να δεις οτι ακομα και το remaster το τίμησα πάρα πολύ για να έχω διαμορφώσει άποψη δεν έκανα ενα playthrough και τέλος, γέμισα στην κυριολεξία όλα τα save slots. :P 

Η τιμή των Ds1/SotfS ηταν μια χαρα δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, με το δεύτερο μάλιστα να έχει αρκετό έξτρα περιεχόμενο, δεν τα πούλησαν full price και νομίζω είχαν και έκπτωση οι κάτοχοι της προηγούμενης έκδοσης στο steam. Γενικά όμως οι Ιάπωνες δεν το έχουν καθόλου με το optimization για αυτό και η τραγική αρχική έκδοση του Ds1 σε pc, αυτό το έχουμε ξαναπεί άπειρες φορές αλλά τι να γίνει είναι top σε άλλα πράγματα. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ADHD είπε

Το παιχνίδι το έκανα platinum σε 10 μέρες και γενικά μπορώ να πω οτι το έλιωσα, δεν στο λεω για να φλεξάρω κάτι απλα για να δεις οτι ακομα και το remaster το τίμησα πάρα πολύ για να έχω διαμορφώσει άποψη δεν έκανα ενα playthrough και τέλος, γέμισα στην κυριολεξία όλα τα save slots. :P 

Το θεμα με τα remaster των προηγουμενων dark souls δεν το χειριστηκε καθολου καλα η FROM,αλλα αυτο ειναι κουβεντα για αλλο θεμα.

Για το Demons Souls,λογικο και αναμενομενο να το τιμησες γιατι περαν απο souls fan ηταν μεχρι και τον Απριλιο,ο κυριος λογος αγορας Ps5 απο πλευρας next gen.

Απο εκει και περα,οπως σου εγραψα πιο πισω και στο μονο που συμφωνω ειναι οτι το Demons Souls,πολυ κακως το πλασαραν σαν remake,ενω στην πραξη δεν ειναι.

Αναλογη χαζομαρα που εκανε η Square Enix με το Final Fantasy VII που το πλασαρε σαν remake ολοκληρου του FF7 και οχι σαν Part 1 αυτου,και ειχε το θρασος να βγαλει και dlc απο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το θεμα με τα remaster των προηγουμενων dark souls δεν το χειριστηκε καθολου καλα η FROM,αλλα αυτο ειναι κουβεντα για αλλο θεμα.

Για το Demons Souls,λογικο και αναμενομενο να το τιμησες γιατι περαν απο souls fan ηταν μεχρι και τον Απριλιο,ο κυριος λογος αγορας Ps5 απο πλευρας next gen.

Απο εκει και περα,οπως σου εγραψα πιο πισω και στο μονο που συμφωνω ειναι οτι το Demons Souls,πολυ κακως το πλασαραν σαν remake,ενω στην πραξη δεν ειναι.

Αναλογη χαζομαρα που εκανε η Square Enix με το Final Fantasy VII που το πλασαρε σαν remake ολοκληρου του FF7 και οχι σαν Part 1 αυτου,και ειχε το θρασος να βγαλει και dlc απο πανω.

Είσαι λίγο έως αρκετά υπερβολικός, αν θεωρείς το DeS remaster τότε αυτό που έκανε η FROM ήταν απλά ένα re-release 2 last-gen παιχνιδιών μαζί με τα DLC σε χαμηλότερη τιμή όπως και συνηθίζεται, φυσικά θα μπορούσες να περιμένεις να πέσει, αυτή τη στιγμή τα παίρνεις με 10ε. Αλλά όπως είπαμε η FROM δεν κοιτάει τα τεχνικά, δεν κάνει remakes, αν το χειρίζεται καλά αυτό το θέμα η όχι δεν έχει άμεση σχέση με το DeS remake/remaster (ας μην παίζουμε με τις λέξεις μιας και ήμουν απο τους πρώτους που το είχαν πει remaster)

H SE τα είπαμε και στο άλλο θέμα αλλά ποτέ δεν έκρυψε την episodic φύση του remake, απο την πρώτη μέρα της ανακοίνωσης το λένε συνέχεια, επίσης DLC γιατί να μη βγάλουν? Πρόσφατα το τερμάτισα και είναι εξαιρετικό, έχουν κάνει τρομερή δουλεία στο combat system της Yuffie καθώς και νέο content για το main game, επίσης είναι δωρεάν στο intergrade το πληρώνεις μόνο αν κάνεις το upgrade απο ps4 έκδοση σε ps5. Αν κολλάς στο τι γράφει το κουτί το είχα ξαναπεί θα έπρεπε να λέει part 1 πάνω αλλά νομίζω ότι όλοι ξέραμε και αν όχι άνετα για κάποιον στέκεται ως stand-alone (έχει και happy ending :P ), το θεωρω πταίσμα προσωπικά και ανάξιο λόγου. Πέρα απο αυτό πάντως και η Sony ως remake το πουλάει το DeS αν δεις στο store, να την κατηγορήσουμε για παραπλάνηση??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γμτ, το Plague θα μπορώ να το παίξω από δύο πηγές και στο ps plus και στο game pass, για προσέξτε λίγο τι δίνετε, δεν τα θέλουμε δίπλα 🤣 

Μήπως ειπώθηκε τίποτα για dualsense support? Μπας και το προτιμήσω εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, music_lover είπε

Γμτ, το Plague θα μπορώ να το παίξω από δύο πηγές και στο ps plus και στο game pass, για προσέξτε λίγο τι δίνετε, δεν τα θέλουμε δίπλα 🤣 

Μήπως ειπώθηκε τίποτα για dualsense support? Μπας και το προτιμήσω εκεί.

Εγω θα το παιξω στο xbox για να βαλω τη Microsoft να πλερωνει. Sony warrior ειμαι βλεπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, ADHD είπε

 

Spoiler

 

Στα σωστα remake γινονται και αλλες προσθηκες/αλλαγες οπως ειχαμε δει στο πρωτο Resident evil πισω στο 2002(και στο 2 του 2019).

Νεοι εχθροι,νεες περιοχες/δωματια,νεοι γριφοι,νεες προσθηκες στο gameplay(defensive items),αλλαγη ακομα και στους παλιους χαζους διαλογους.

Το Demons Souls δεν εχει τιποτα απο αυτα περα απο τον αναβαθμισμενο οπτικο τομεα.

Οι ιδιοι οι δημιουργοι του παιχνιδιου το ειπαν οτι δεν ηθελαν να αλλαξουν κατι ριζικο στο παιχνιδι περαν των γραφικων.

Αρα μιλαμε για remaster απλα με ανωτερο οπτικο τομεα. Οτι δηλαδη ειναι και τα Crash και Spyro Trilogy.

Για το FF7 remake,τα ειπαμε και παλιοτερα. Ναι η εταιρεια ειπε οτι θα ειναι episodic χωρις ομως να δωσει παραπανω πληροφοριες(αριθμος,αν θα κοστιζουν ολα full price,αν θα βγουν dlc κλπ).

Και φυσικα και σκοπιμα δεν ανεφερε το part 1 πανω στο κουτι.

Και οσο να ειναι,το να μου κυκλοφορεις full price 70ευρω το πρωτο επεισοδιο και να ζητας και 20ευρω αργοτερα για dlc σε episodic παιχνιδι,δεν ειναι οτι το καλυτερο,ασχετως του αν ειναι το παιχνιδι καλο ή οχι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ilos είπε

FF7, Greedfall I see a pattern here. 😁 Αμάν με την τσιγκουνιά τους. Συμπεριφέρονται λες και τα plus games είναι demos.

Μια ειλικρινής ερώτηση με βάση το παραπάνω:

Ας υποθέσουμε ότι τον Αύγουστο βάζουν το TLOU2 στο PS+ (1 χρόνο περίπου μετά την κυκλοφορία του) και παράλληλα ανακοινώνουν ότι θα βγει upgrade για 60fps για PS5 για όσους έχουν ήδη το παιχνίδι ή το αγοράσουν αλλά όχι για την έκδοση του PS+. Τους βρίζουμε ή τους λέμε μπράβο? Ειλικρινά το ρωτάω.

ΥΓ. Μη κολλάς στο ότι χρησιμοποίησα για παράδειγμα το TLOU2 που ξέρω ότι του έχεις μια ιδιαίτερη "αγάπη".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Μια ειλικρινής ερώτηση με βάση το παραπάνω:

Ας υποθέσουμε ότι τον Αύγουστο βάζουν το TLOU2 στο PS+ (1 χρόνο περίπου μετά την κυκλοφορία του) και παράλληλα ανακοινώνουν ότι θα βγει upgrade για 60fps για PS5 για όσους έχουν ήδη το παιχνίδι ή το αγοράσουν αλλά όχι για την έκδοση του PS+. Τους βρίζουμε ή τους λέμε μπράβο? Ειλικρινά το ρωτάω.

ΥΓ. Μη κολλάς στο ότι χρησιμοποίησα για παράδειγμα το TLOU2 που ξέρω ότι του έχεις μια ιδιαίτερη "αγάπη".

Αφού το ξέρεις αν γίνει αυτό θα τους πω και μπράβο, θα προστατέψουν πολύ κόσμο από το αριστούργημα.😁

Btw το TLOU2 έχει ήδη 60 fps patch. Θα πρέπει να δώσουν στο plus την παλιότερη build, που δε γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...