Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνδεσε το home theater με την tv μεσω οptical και βαλε εξοδο ηχου optical out μεσα απο τις ρυθμισεις ηχου τις τηλεορασης.

Kαι το ps5 εννοειται μεσω hdmi στην tv.

Η μπορεις να συνδεσεις το home theater μεσω arc με την tv και εξοδο ηχου απο την tv hdmi arc.

Δοκιμασε πρωτα ετσι και πες μας.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Συνδεσε το home theater με την tv μεσω οptical και βαλε εξοδο ηχου optical out μεσα απο τις ρυθμισεις ηχου τις τηλεορασης.

Kαι το ps5 εννοειται μεσω hdmi στην tv.

Δοκιμασε πρωτα ετσι και πες μας.

 

Α μάλιστα κατάλαβα όποτε βγαίνει 5.1 από την tv και εφόσον έχω πάνω οτιδήποτε άλλο θα βγαίνει κ αυτό 5.1.

Οκ θα το δοκιμάσω ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, forlorn_hope είπε

Α μάλιστα κατάλαβα όποτε βγαίνει 5.1 από την tv και εφόσον έχω πάνω οτιδήποτε άλλο θα βγαίνει κ αυτό 5.1.

Οκ θα το δοκιμάσω ευχαριστώ! 

Δοκιμασε πρωτα με hdmi arc,δες ξανα το ποστ μου γιατι το αλλαξα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, optimus prime είπε

Δοκιμασε πρωτα με hdmi arc,δες ξανα το ποστ μου γιατι το αλλαξα!!!

Τελικά ήταν πολύ απλό όπως γράφει και το παιδί από κάτω. 

Optical από home cinema στην tv,  και από tv εξοδος ήχου αντί για ηχεία tv , ηχοσύστημα και boom. 

Ευχαριστώ και πάλι για την ιδέα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, forlorn_hope είπε

Τελικά ήταν πολύ απλό όπως γράφει και το παιδί από κάτω. 

Optical από home cinema στην tv,  και από tv εξοδος ήχου αντί για ηχεία tv , ηχοσύστημα και boom. 

Ευχαριστώ και πάλι για την ιδέα 

 

Ναι αλλα εαν το συνδεσεις το home μεσω hdmi στο hdmi arc της τηλεορασης θα παρεις καλυτερο ηχο.

Δοκιμασε το και ετσι δεν εχεις να χασεις κατι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Ναι αλλα εαν το συνδεσεις το home μεσω hdmi στο hdmi arc της τηλεορασης θα παρεις καλυτερο ηχο.

Δοκιμασε το και ετσι δεν εχεις να χασεις κατι!!

Α παίζει ρόλο και αυτό στην ποιότητα;

Είχα στο μυαλό μου πάντα το optical σαν το καλυτερο για τον ήχο. 

Ωραία θα το βάλω τότε με hdmi να δω και τυχόν διαφορά 

Επεξ/σία από forlorn_hope
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, forlorn_hope είπε

Α παίζει ρόλο και αυτό στην ποιότητα;

Είχα στο μυαλό μου πάντα το optical σαν το καλυτερο για τον ήχο. 

Ωραία θα το βάλω τότε με hdmi να δω και τυχόν διαφορά 

Παιζει ρολο ναι,εγω την ηχομπαρα μου ετσι την εχω συνδεσει και δεν εχω προβλημα ουτε με lyp sync σε βιντεο αλλα ουτε και με latency,περναει ο ηχος ασυμπιεστος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 ώρες πριν, forlorn_hope είπε

Α παίζει ρόλο και αυτό στην ποιότητα;

Είχα στο μυαλό μου πάντα το optical σαν το καλυτερο για τον ήχο. 

Ωραία θα το βάλω τότε με hdmi να δω και τυχόν διαφορά 

HDMI και δη eARC (όχι απλά ARC) δεν είναι μόνο τεχνολογικά ανώτερο αλλά προσφέρει παράλληλα και πολλαπλάσιο bandwidth. FYI: Η οπτική περνάει ~384Kbit/δευτερόλεπτο, ενώ το HDMI σε eARC επικοινωνία περνάει 37Mbit/δευτερόλεπτο (το απλό ARC = ~1Mbit/δευτερόλεπτο). Άσε που είναι ο μόνος τρόπος να πάρεις 5.1 και 7.1 ασυμπίεστο (βλ. LPCM και LPCM-MC).

16 ώρες πριν, forlorn_hope είπε

Η tv είναι καινούρια μάλιστα την πήρα ειδικά για το ps5. 

Είναι η sony KE XH90. 

Λογικά θα έχει Bluetooth αλλά και πάλι πως θα ακουω 5.1 απτο ps5;

Βάλε κάτι SDR να παίζει και ρύθμισε σύμφωνα με την πρώτη στήλη, βάλε κάτι HDR να παίζει και ρύθμισε σύμφωνα με τη δεύτερη, το ίδιο και για Dolby Vision. Αυτές οι ρυθμίσεις είναι από calibrator της ίδιας της SONY, από το RTINGS και από τον Vincent του HDTVtest (από τις πιο έγκυρες δλδ πηγές στο χώρο της βαθμονόμησης εικόνας και ήχου). Το Color Calibration και Adv. Color Calibration γίνονται μόνο με τη χρήση οργάνων και οι τιμές διαφέρουν από panel σε panel, ακόμη και σε μοντέλα που βγαίνουν από την ίδια γραμμή παραγωγής.

Από τη μεριά του PS5 τρέξε το HDR Calibration και στις πρώτες δύο πρώτες λευκές εικόνες ρύθμισε έτσι ώστε μόλις να εξαφανίζεται, ΟΧΙ να αχνοφαίνεται, ενώ στο black clipping δώστο ΤΕΡΜΑ μαύρο (βλ. https://www.youtube.com/watch?v=FwcSCgW47rY&t=74s&ab_channel=HDTVTest).

 

image.png.b6e4f23b35657696cefd9a766f30c020.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Noobίστηκη ερώτηση αλλά θα ήθελα τα φώτα σας.
Περιμένω ένα PS5 και θα ήθελα να μάθω πόσο "κακό" θα του κάνω αν του κουμπώσω έναν εξωτερικό που δεν είναι SSD; Έχω έναν από το PS4 που με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο και η αλήθεια είναι ότι τσιγκουνεύομαι αυτήν τη στιγμή να πάρω αντίστοιχο SSD.
Στον εξωτερικό θα βάλω κάποια παιχνίδια που δεν θα πολυπαίζω.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κακο δεν θα κανεις απλα θα εισαι λιγο στο περιμενε να φορτωσουν τα παιχνιδια.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
26 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Καλησπέρα παιδιά. Noobίστηκη ερώτηση αλλά θα ήθελα τα φώτα σας.
Περιμένω ένα PS5 και θα ήθελα να μάθω πόσο "κακό" θα του κάνω αν του κουμπώσω έναν εξωτερικό που δεν είναι SSD; Έχω έναν από το PS4 που με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο και η αλήθεια είναι ότι τσιγκουνεύομαι αυτήν τη στιγμή να πάρω αντίστοιχο SSD.
Στον εξωτερικό θα βάλω κάποια παιχνίδια που δεν θα πολυπαίζω.
 

Ο εξωτερικός, είτε συμβατικός HDD, είτε SSD κάνει ΜΟΝΟ για παιχνίδια του PS4. Τα παιχνίδια του PS5 μπορείς να τα αποθηκεύσεις στον εξωτερικό αλλά ΔΕΝ μπορείς να τρέξεις από αυτόν (FYI: αυτό ως τεχνολογικός όρος ονομάζεται cold-storage).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, argipent είπε

Ο εξωτερικός, είτε συμβατικός HDD, είτε SSD κάνει ΜΟΝΟ για παιχνίδια του PS4. Τα παιχνίδια του PS5 μπορείς να τα αποθηκεύσεις στον εξωτερικό αλλά ΔΕΝ μπορείς να τρέξεις από αυτόν (FYI: αυτό ως τεχνολογικός όρος ονομάζεται cold-storage).

Ωραία, να και κάτι που δεν ήξερα και δεν πήγαινε καν το μυαλό μου. 
Προς το παρόν μόνο παιχνίδια PS4 έχω. 😛

Όταν, όμως, λέμε για PS4 games εννοούμε και αυτά που οι εκδόσεις τους έχουν βελτιωθεί για το PS5; Δεν ξέρω αν το λέω σωστά αλλά πχ στο FIFA 21. Εγώ έχω την έκδοση του PS4 η οποία αναβαθμίστηκε για το PS5. Αυτή θα μπορεί να παίξει από τον εξωτερικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Ωραία, να και κάτι που δεν ήξερα και δεν πήγαινε καν το μυαλό μου. 
Προς το παρόν μόνο παιχνίδια PS4 έχω. 😛

Όταν, όμως, λέμε για PS4 games εννοούμε και αυτά που οι εκδόσεις τους έχουν βελτιωθεί για το PS5; Δεν ξέρω αν το λέω σωστά αλλά πχ στο FIFA 21. Εγώ έχω την έκδοση του PS4 η οποία αναβαθμίστηκε για το PS5. Αυτή θα μπορεί να παίξει από τον εξωτερικό;

Οτι έκδοση game παίρνει αναβάθμηση για το 5 τοτε ειναι PS5 game και τρέχει μόνο απο τον εσωτερικό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, argipent είπε

HDMI και δη eARC (όχι απλά ARC) δεν είναι μόνο τεχνολογικά ανώτερο αλλά προσφέρει παράλληλα και πολλαπλάσιο bandwidth. FYI: Η οπτική περνάει ~384Kbit/δευτερόλεπτο, ενώ το HDMI σε eARC επικοινωνία περνάει 37Mbit/δευτερόλεπτο (το απλό ARC = ~1Mbit/δευτερόλεπτο). Άσε που είναι ο μόνος τρόπος να πάρεις 5.1 και 7.1 ασυμπίεστο (βλ. LPCM και LPCM-MC).

Βάλε κάτι SDR να παίζει και ρύθμισε σύμφωνα με την πρώτη στήλη, βάλε κάτι HDR να παίζει και ρύθμισε σύμφωνα με τη δεύτερη, το ίδιο και για Dolby Vision. Αυτές οι ρυθμίσεις είναι από calibrator της ίδιας της SONY, από το RTINGS και από τον Vincent του HDTVtest (από τις πιο έγκυρες δλδ πηγές στο χώρο της βαθμονόμησης εικόνας και ήχου). Το Color Calibration και Adv. Color Calibration γίνονται μόνο με τη χρήση οργάνων και οι τιμές διαφέρουν από panel σε panel, ακόμη και σε μοντέλα που βγαίνουν από την ίδια γραμμή παραγωγής.

Από τη μεριά του PS5 τρέξε το HDR Calibration και στις πρώτες δύο πρώτες λευκές εικόνες ρύθμισε έτσι ώστε μόλις να εξαφανίζεται, ΟΧΙ να αχνοφαίνεται, ενώ στο black clipping δώστο ΤΕΡΜΑ μαύρο (βλ. https://www.youtube.com/watch?v=FwcSCgW47rY&t=74s&ab_channel=HDTVTest).

 

image.png.b6e4f23b35657696cefd9a766f30c020.png

Πολύ χρήσιμα όλα αυτά και για την εικόνα γιατί η αλήθεια είναι ακόμη πειραματίζονται και σε αυτό το θέμα. 

Όποτε όλα με hdmi λοιπόν το earc για ήχο και το άλλο το ps5 για εικόνα. 

Thanks! 

Επεξ/σία από forlorn_hope
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...