Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, forlorn_hope είπε

Δεν βγαίνει ήχος με τίποτα από hdmi. 

Έξοδος ήχου arc ,διέλευση αυτόματη όπως τα έγραψες όλα. 

Από ρυθμίσεις του ps5 όλα κανονικά ήχος απο tv hdmi κτλ. 

 

Μήπως επειδή το home cinema είναι παλιό; έχει εξόδους optical και aux μόνο 

Θα ξαναβάλω την οπτική ίνα μου φαίνεται μπορεί να μη πιάνει τρομερή απόδοση αλλά βγάζει κανονικά τον 5.1 ηχο

Εαν δεν σου βγαινει ηχος ουτε απο τα καναλια της τηλεορασης αλλα ουτε και απο το netflix app τοτε η θυρα HDMI του home cinema δεν ειναι arc αρα γυρισε το σε optical παλι.

Μα καλα τωρα το ειδα,δεν εχει hdmi το home cinema?

Και τι με αφηνεις και γραφω βρε συ σε τοσα ποστ??😆

Και δεν ειναι εξοδος αυτα,εισοδος ειναι!!

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Εαν δεν σου βγαινει ηχος ουτε απο τα καναλια της τηλεορασης αλλα ουτε και απο το netflix app τοτε η θυρα HDMI του home cinema δεν ειναι arc αρα γυρισε το σε optical παλι.

Μα καλα τωρα το ειδα,δεν εχει hdmi το home cinema?

Και τι με αφηνεις και γραφω βρε συ σε τοσα ποστ??😆

Και δεν ειναι εξοδος αυτα,εισοδος ειναι!!

Έχει υποδοχή hdmi αφου το σύνδεσα με την tv αλλά στις ρυθμίσεις του home cinema για εξόδους αναφέρει μόνο optical και aux. 

Ε δεν είμαι και ειδικος γι'αυτό ρωτάω 😄

Μάλλον ναι δεν θα ειναι arc γι'αυτό. 

Όποτε ξανά optical 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι εξοδοι αυτοι φιλαρακο,ενα ηχοσυστημα ανεξαρτητου κατηγοριας δεχεται σημα,δεν στελνει..

Ετσι για να ξερεις..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, forlorn_hope είπε

Έχει υποδοχή hdmi αφου το σύνδεσα με την tv αλλά στις ρυθμίσεις του home cinema για εξόδους αναφέρει μόνο optical και aux. 

Ε δεν είμαι και ειδικος γι'αυτό ρωτάω 😄

Μάλλον ναι δεν θα ειναι arc γι'αυτό. 

Όποτε ξανά optical 

 

Αν ήταν arc, θα το έγραφε όπως στην θύρα της tv 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Zeda είπε

Καλησπέρα σας, καμια προταση βρε παιδια για τηλεόραση 55'' για συνδιασμό με ps5 μεχρι 700 ευρω υπάρχει ? βλεπω διαφορα δεξια και αριστερα και μαζευω γνωμες

Γνώμη μου...  Νοέμβριο όπως είπε και το άλλο παιδί θα είναι η Black η τα Χριστούγεννα... 

Με 950 - 1000 ευρώ μπορείς να πάρεις oled 55 άρα... 

Ξέρω είναι 300 ευρώ παραπάνω.. Αλλα φίλε μου  αξίζει απίστευτα αυτή η εικόνα για ταινίες κ για playstation σκέψου μια φορά θα τα δώσεις βάλε δόσεις η περίμενε να χτυπήσεις προσφορά με επιστροφή yellows κτλ.

Εγώ έχω 55αρα  oled κ θέλω να πάω σε 65 η 77 κάποια στιγμή είναι ότι καλύτερο. Αλλιώς δώσε 700+ κ κοίτα σκρουτζ για 75άρα hisense με καλή εικόνα να χορτάσεις ίντσες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tresorikos είπε

Εγώ έχω 55αρα  oled κ θέλω να πάω σε 65 η 77 κάποια στιγμή είναι ότι καλύτερο. Αλλιώς δώσε 700+ κ κοίτα σκρουτζ για 75άρα hisense με καλή εικόνα να χορτάσεις ίντσες 

Εχε υποψην σου οτι οσο ανεβαινεις σε ιντσες μειωνεται το ppi και η εικονα γινεται πιο soft επομενως εαν δεν καθεσαι πολυ μακρια καλυτερα να μην πας σε μεγαλυτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες που έπαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις σε μία Sony 4K 65" έπαθα στιγμιαίο σοκ γιατί δεν αναγνώριζε την ανάλυση 4Κ με HDR και έπρεπε να ρίξει την ανάλυση σε FHD για να ενεργοποιηθεί το HDR και μετά από ψάξιμο βρήκα ότι έπρεπε να βάλω στην τηλεόραση την επιλογή "Βελτιωμένο" στις ρυθμίσεις του HDMI. 
Φαντάζομαι έχει αναφερθεί στο νήμα.

Επίσης παρατήρησα ότι στο μενού σαν να ρίχνει την φωτεινότητα λίγο σε σχέση με όταν μπαίνει σε κάποιο game.

Επεξ/σία από -WISE-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, -WISE- είπε

Χθες που έπαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις σε μία Sony 4K 65" έπαθα στιγμιαίο σοκ γιατί δεν αναγνώριζε την ανάλυση 4Κ με HDR και έπρεπε να ρίξει την ανάλυση σε FHD για να ενεργοποιηθεί το HDR και μετά από ψάξιμο βρήκα ότι έπρεπε να βάλω στην τηλεόραση την επιλογή "Βελτιωμένο" στις ρυθμίσεις του HDMI. 
Φαντάζομαι έχει αναφερθεί στο νήμα.

Επίσης παρατήρησα ότι στο μενού σαν να ρίχνει την φωτεινότητα λίγο σε σχέση με όταν μπαίνει σε κάποιο game.

χαχαχ γελαω γτ θυμιθηκα τον εαυτο μου τι ξενερα ειχα φαει. 

 εγω αυτο που επαθες το παρατήρησα 2 βδομάδες μετα που χα παρει το ps5 κ το ειχα λιώσει κιολας,  οταν ειπα ωραία ωρα να δουμε πως παιζει το last of us 2 Κ αρνιοτανε να παιξει 4κ με hdr, νομιζα ειχα χαλάσμενη port στη tv.

btw ισχυει σε ολες τις sony αυτο όχι στις άλλες Μάρκες


 

Spoiler

 

μιας κ εχεις sony tv δε ξερω πιο μοντελο εχεις ποια χρονια κτλ αλλα στη δικιά μου του 2017 65αρα παλι, εκατσα χθες κ της εκανα calibration με επαγγελματικο πρόγραμμά κ μετρητη φωτος κ ειναι η μερα με τη νυχτα στα παιχνιδια στα χρωματα στη φωτεινοτητα σε ολα. Αν εχετε καλή τβ αξίζει το κόπο κ τα  χρήματα  να φωναξετε καποιον ειδικο να σας τη ρυθμίσει

πάνω δείχνει πως ειναι η πριν το calibration k κατω το μετά , ειδικά στα χρώματα βελτιώθηκε πάρα πολύ που μπήκαν στη σωστή θεση

image.png.60a024baef03f5e6b53a9c9a92890930.png

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, sndev είπε

χαχαχ γελαω γτ θυμιθηκα τον εαυτο μου τι ξενερα ειχα φαει. 

 εγω αυτο που επαθες το παρατήρησα 2 βδομάδες μετα που χα παρει το ps5 κ το ειχα λιώσει κιολας,  οταν ειπα ωραία ωρα να δουμε πως παιζει το last of us 2 Κ αρνιοτανε να παιξει 4κ με hdr, νομιζα ειχα χαλάσμενη port στη tv.

btw ισχυει σε ολες τις sony αυτο όχι στις άλλες Μάρκες


 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

μιας κ εχεις sony tv δε ξερω πιο μοντελο εχεις ποια χρονια κτλ αλλα στη δικιά μου του 2017 65αρα παλι, εκατσα χθες κ της εκανα calibration με επαγγελματικο πρόγραμμά κ μετρητη φωτος κ ειναι η μερα με τη νυχτα στα παιχνιδια στα χρωματα στη φωτεινοτητα σε ολα. Αν εχετε καλή τβ αξίζει το κόπο κ τα  χρήματα  να φωναξετε καποιον ειδικο να σας τη ρυθμίσει

πάνω δείχνει πως ειναι η πριν το calibration k κατω το μετά , ειδικά στα χρώματα βελτιώθηκε πάρα πολύ που μπήκαν στη σωστή θεση

image.png.60a024baef03f5e6b53a9c9a92890930.png

 

 

Έχεις αγοράσει Calman η το έκανε τεχνικός ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, nekrik είπε

Έχεις αγοράσει Calman η το έκανε τεχνικός ;

Πηρα το calman που νε για τη sony. Εχουν βγάλει κομμένες εκδόσεις για ολες τις μαρκες με 125 ευρω αντι 2000 που χει το επαγγελματικό πρόγραμμα. Βέβαια απο τα λιγα που ξερω είναι υπεραρκετα οσα έχουν μεσα για τη δουλειά που το θέλουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sndev είπε

Πηρα το calman που νε για τη sony. Εχουν βγάλει κομμένες εκδόσεις για ολες τις μαρκες με 125 ευρω αντι 2000 που χει το επαγγελματικό πρόγραμμα. Βέβαια απο τα λιγα που ξερω είναι υπεραρκετα οσα έχουν μεσα για τη δουλειά που το θέλουμε.

Εντωμεταξύ σε κάποιες Sony νομίζω λέει ότι ήδη είναι calman calibrated.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα free updates και αναβαθμισεις ps4 παιχνιδιων πως μπορω μα μαθω τι γινεται.  Βρηκα ας πουμε μια σελιδα που ειχε μια λιστα 20 περιπου παιχνιδιων απο τα οποια με αφορα μονο το spiderman που αν μπεις στο hub και εφοσον το εχεις εγκατεστημενο σου δινει να το κατεβασεις σε ps5 version.

Με λοιπα παιχνιδια ομως τι γινεται που ακοθω 60 fps ανανεωμενα γραφικα dualsense integration κτλ 

Πχ διαβασα 60 fps για rarchet clank 2016, last of us 2 καλυτερα γραφικα se ff7 remake κτλ. Αυτα απλα τα εγκαθιστω απο το δισκακι οπως και στο ps4 και παιζουν αυτοματως οι αναβαθμισεις? Επειδη στο hub αν πας στο παιχνιδι δε σου δινει να κατεβασεις καποια ps5 εκδοση η να καταλαβεις ξεκαθαρα πως παιζεις κατι αναβαθμισμενο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, therock είπε

Με τα free updates και αναβαθμισεις ps4 παιχνιδιων πως μπορω μα μαθω τι γινεται.  Βρηκα ας πουμε μια σελιδα που ειχε μια λιστα 20 περιπου παιχνιδιων απο τα οποια με αφορα μονο το spiderman που αν μπεις στο hub και εφοσον το εχεις εγκατεστημενο σου δινει να το κατεβασεις σε ps5 version.

Με λοιπα παιχνιδια ομως τι γινεται που ακοθω 60 fps ανανεωμενα γραφικα dualsense integration κτλ 

Πχ διαβασα 60 fps για rarchet clank 2016, last of us 2 καλυτερα γραφικα se ff7 remake κτλ. Αυτα απλα τα εγκαθιστω απο το δισκακι οπως και στο ps4 και παιζουν αυτοματως οι αναβαθμισεις? Επειδη στο hub αν πας στο παιχνιδι δε σου δινει να κατεβασεις καποια ps5 εκδοση η να καταλαβεις ξεκαθαρα πως παιζεις κατι αναβαθμισμενο

 

Για το FFVII βάζεις το δισκάκι μέσα και κατεβάζεις κανονικά την Ps5 έκδοση από το PS store την οποία θα στη βγάλει free. Τα αλλά ειναι απλα updates για games του ps4 και θα κατέβουν αυτόματα  με το που κανεις εγκατάσταση το game από το δισκάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Το spiderman το πρωτο δεν στο δινει σς free το remastered? Εβαλα δισκακι εκανα ολα τα upgrades και στο store μου βγαζε να το αγορασω

Επισης πως περναω data που δεν υπαρζουν στο store. Πχ ειχα αγορασει ολα τα dlc για driveclub πριν το κατεβασουν απο το store. Αυτο τωρα πως το περναω στο PS5

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...