Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Lobo10 είπε

Και τα triggers

Υπάρχει και η προσθήκη του Japanese lip-sync επειδή όλα τα βίντεο είναι πλέον real time στο PS5.

Εστίασα μόνο στα γραφικά. 
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Υπάρχει και η προσθήκη του Japanese lip-sync επειδή όλα τα βίντεο είναι πλέον real time στο PS5.

Εστίασα μόνο στα γραφικά. 
 

 

Αξίζει το 10αρικο τότε, Sony είναι άλλωστε μη περιμένεις δωρεάν 🤣.

Μακάρι να μην είναι μικρό το dlc.

Επεξ/σία από Lobo10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lobo10 είπε

Αξίζει το 10αρικο τότε, Sony είναι άλλωστε 🤣.

Ας κρίνει ο καθένας αν αξίζει. Προσωπικά για μένα όχι πάντως. Την μεγάλη αναβάθμιση (60fps) την πήραμε ήδη free. 
 

Εμένα με καίει περισσότερο πότε θα έρθει η τελική firmware update 2.0. Έχω τον ssd να περιμένει υπομονετικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Ας κρίνει ο καθένας αν αξίζει. Προσωπικά για μένα όχι πάντως. Την μεγάλη αναβάθμιση (60fps) την πήραμε ήδη free. 
 

Εμένα με καίει περισσότερο πότε θα έρθει η τελική firmware update 2.0. Έχω τον ssd να περιμένει υπομονετικά. 

Προσωπικά περιμένω VRR-FREESYNC και ALLM περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lobo10 είπε

Προσωπικά περιμένω VRR-FREESYNC και ALLM περισσότερο.

Καλά ειδικά το VRR είναι must. Πρέπει να έχει κάνει κάποια χοντρή μλκ η Sony με την κονσόλα εφόσον δεν έχει έρθει ακόμα αυτό το feature. 
 

Το ALLM από την άλλη με αφήνει αδιάφορο γιατί έτσι κι αλλιώς σε gaming mode έχω την TV στο hdmi output του PS5 και δεν χρησιμοποιώ την κονσόλα για ταινίες και streaming για να χρειάζομαι την αυτόματη αλλαγή. Καλό είναι να υπάρχει πάντως γι αυτούς που πιθανόν να το χρειάζονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Καλά ειδικά το VRR είναι must. Πρέπει να έχει κάνει κάποια χοντρή μλκ η Sony με την κονσόλα εφόσον δεν έχει έρθει ακόμα αυτό το feature. 
 

Το ALLM από την άλλη με αφήνει αδιάφορο γιατί έτσι κι αλλιώς σε gaming mode έχω την TV στο hdmi output του PS5 και δεν χρησιμοποιώ την κονσόλα για ταινίες και streaming για να χρειάζομαι την αυτόματη αλλαγή. Καλό είναι να υπάρχει πάντως γι αυτούς που πιθανόν να το χρειάζονται. 

Έχω καλιμπράρει με επαγγελματία hdr cinema mode στην GX και βλέπω κάποια UHD Blu-Ray  στο PS5. 

Νομίζω σε ALLM mode κερδίζεις επιπλέον σε απόκριση γιατί αναγνωρίζει το output της κονσόλας ως 4K@120 και σε games που δεν το  υποστηρίζουν. Με επιφύλαξη το τελευταίο.

Επεξ/σία από Lobo10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lobo10 είπε

Έχω καλιμπράρει με επαγγελματία hdr cinema mode στην GX και βλέπω κάποια UHD Blu-Ray  στο PS5. 

Εφόσον βλέπεις ταινίες τότε έχει νόημα για σένα. ΟΚ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Υπάρχει και η προσθήκη του Japanese lip-sync επειδή όλα τα βίντεο είναι πλέον real time στο PS5.

Εστίασα μόνο στα γραφικά. 
 

 

To 10ρικό extra δεν αξίζει imo. Το θέμα είναι βέβαια αν μπορείς να παίξεις την ps4 director's σε back combatibility στο ps5 ή τρως πόρτα... Αν είναι ~10 ώρες το expansion σε συνδυασμό με το lock on (αν και το βάλανε οι πόντιοι στο DPAD UP) αξίζει στο 20ρικό σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Lobo10 είπε

Νομίζω σε ALLM mode κερδίζεις επιπλέον σε απόκριση γιατί αναγνωρίζει το output της κονσόλας ως 4K@120 και σε games που δεν το  υποστηρίζουν. Με επιφύλαξη το τελευταίο.

Ναι αλλά το θέμα είναι ότι το PS5 έτσι και αλλιώς δεν κάνει force 4K120Hz output σε system level όπως το Series X.
 

Ίσως έτσι το έχει ορίσει η Sony σκόπιμα μιας και το hdmi bandwidth είναι μικρότερο στην κονσόλα της (32Gbps) και στα 4K120Hz η TV κάνει αναγκαστικά chroma subsampling (σε 4.2.2). Σε αντίθεση με το Xbox που σε αυτές τις ρυθμίσεις έχει αρκετό hdmi bandwidth για full chroma 4.4.4. Οπότε στο PS5 η επιλογή υπάρχει μόνο για παιχνίδια που το υποστηρίζουν native. 
 

Δεν γνωρίζω αν αυτό συνδέεται έμμεσα με το ALLM το οποίο το μόνο που κάνει στην κυριολεξία είναι ένα απλό switch στην TV σε gaming mode όταν η κονσόλα το ζητήσει και τίποτα άλλο. Εμένα τουλάχιστον μου φαίνεται άσχετο το ένα με το άλλο. 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Ναι αλλά το θέμα είναι ότι το PS5 έτσι και αλλιώς δεν κάνει force 4K120Hz output σε system level όπως το Series X.
 

Ίσως έτσι το έχει ορίσει η Sony σκόπιμα μιας και το hdmi bandwidth είναι μικρότερο στην κονσόλα της (32Gbps) και στα 4K120Hz η TV κάνει αναγκαστικά chroma subsampling (σε 4.2.2). Σε αντίθεση με το Xbox που σε αυτές τις ρυθμίσεις έχει αρκετό hdmi bandwidth για full chroma 4.4.4.
 

Δεν γνωρίζω αν αυτό συνδέεται έμμεσα με το ALLM το οποίο το μόνο που κάνει στην κυριολεξία είναι ένα απλό switch στην TV σε gaming mode όταν η κονσόλα το ζητήσει και τίποτα άλλο. Εμένα τουλάχιστον μου φαίνεται άσχετο το ένα με το άλλο. 

Δεν παίζει ρόλο το Croma Subsampling στο ονομαστικό output της κονσόλας, ούτε η μικρή διαφορά στο bandwidth του hdmi 2.1 slot στα PS5. Θα τα δούμε όλα στην πράξη με το καλό όταν βγει το update.

Επεξ/σία από Lobo10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Lobo10 είπε

Δεν παίζει ρόλο το Croma Subsampling στο ονομαστικό output της κονσόλας, ούτε η μικρή διαφορά στο bandwidth του hdmi 2.1 slot . Θα τα δούμε όλα στην πράξη με το καλό όταν βγει το update.

Δεν νομίζω ότι το ALLM από μόνο του θα αναγκάσει το PS5 να κάνει forced output σε 4Κ120. Αυτό είναι καθαρά επιλογή της Sony και μπορεί να γίνει και χωρίς ALLM.  

Πρέπει να συνυπάρχει όμως με το VRR γιατί λειτουργεί ως δικλείδα ασφαλείας για να εξασφαλίσει τη λειτουργία του τελευταίου. Έτσι γίνεται και στο PC και στο Xbox. Χωρίς ενεργοποιημένο ALLM, δεν έχεις VRR. 
 

Όπως και να χει, θα το δούμε στην πράξη όπως λες. 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω εδώ και δύο μέρες το digital.Προσπαθω να βρω browser.Κατι ξένα δημοσιεύματα γράφουν ότι υπάρχει κρυφός browser, που τον βρίσκεις μόλις κάνεις login στο twitter,η στα settings στην σελίδα του playstation, πατάμε κάπου και βγάζει την σελίδα του Google...αλλά δεν τα έχω καταφέρει.Υπαρχει κρυφός browser στο ps5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Raiden5 είπε

Το πρώτο gameplay σε unreal engine 5,  ότι ποιο εντυπωσιακό έχω δει σε γραφικά.

Full κινεζιά 😆. Που ειναι ρε σονυ η ετησια παρουσιαση να δουμε κανενα παιχνιδι της προκοπης;;; Δωσε μας gameplay GoW 2... 😿

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω εγω κατι εκ των προτερων. Ειχα παιξει το Ghost οταν πρωτονγηκε και ειχα παρει platinum. Τωρα με την Directors cut που θα βγει, εχουν προσθεσει κατι αξιολογο για να πληρωσω το δεκαρικο και να χω κατι να ασχοληθω? Επισης μολις το τελιωσα ειχε βγει και ενα dlc το legends αλλα αν θυμαμαι καλα ηταν multiplayer που εγω δεν ασχολουμαι με τετοια και δεν το περασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...