Προς το περιεχόμενο

Εντελώς δωρεάν η αναβάθμιση σε Windows 11 μόνο για χρήστες Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/6/2021 στις 3:16 ΜΜ, gakost είπε

Ο καθένας έχει διάφορες χρήσεις για τον υπολογιστή του ναι ακόμη και στο σπίτι. Εμένα μου ακούγεται πολύ λογικός ένας κύκλος ζωής στον υπολογιστή 7 η 8 χρόνια. Αν εσένα όχι όταν  θα σταματήσει η υποστήριξη από τα 10ρια μπορείς ακόμη να χρησιμοποιήσεις τον υπολογιστή είτε χωρίς αναβαθμίσεις και να πάρεις τα ρίσκα σου είτε να βάλεις οποιαδήποτε διανομή Linux. Δεν θα σου κλειδώσει κανένας τον υπολογιστή ούτε θα σε αναγκάσουν να το πετάξεις.

Κάποιος με 4790K παίζει καλά τα περισσότερα games με την προϋπόθεση σύγχρονης κάρτας. Θέλει να πάει στα 11 μόνο για gaming για να εκμεταλλευτεί όλα τα νέα features(π.χ. auto HDR, direct storage). Ποιος ο λόγος να μην μπορεί;

Σχετικά με την ασφάλεια το secure boot μαζί με password στο BIOS είναι αρκετό για malware που στοχεύει το firmware. Όλα τα άλλα είναι για να ελέγχει η MS(DRM λογική) το software που θες να τρέξεις ή το software σε συνδυασμό με συγκεκριμένο hw. Αυτά που είπε συνοπτικά ο pigeon.

19 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Ψάχνετε στο Google για: ''Windows 11 ISO download'' (προσοχή γιατί υπάρχουν και πειραγμένα) και το κατεβάζετε (μέγεθος 4,54GB). Αυτό το ISO είναι μία ''ημιτελής'' -ας την πούμε- έκδοση, παρ' όλα αυτά μπορείτε να πάρετε μια ιδέα (δεν θα πρέπει να το έχετε ως το κύριο λειτουργικό).

Ναι, κανονικά!

Στη παρακάτω εικόνα, όπως θα δείτε, δεν πληρώ καμία από τις απαιτήσεις της Microsoft (δεν έχω: UEFI, TPM, Secure boot, CPU 8ης γενιάς και πάνω, GPU που να υποστηρίζει DX 12, χώρο στο δίσκο 64GB και πάνω, Ram 4GB. Αυτά που έχω είναι: BIOS, CPU Pentium E2200, iGPU με DX 9, 35GB partition, 1GB Ram και ο δίσκος είναι σε IDE αντί για AHCI. Στο μόνο που έπεσα μέσα ήταν το μέγεθος και η ανάλυση της οθόνης). Για να εγκαταστήσω (και γενικότερα για συστήματα που δεν πληρούν τις νέες απαιτήσεις) τα Windows 11 (η παρακάτω σύνθεση είναι για δοκιμαστικούς λόγους) έκανα τις εξής κινήσεις:

Κατέβασα τα Windows 10 21h1 και έκανα και ένα 2ο αντίγραφο. Άνοιξα με το Power ISO (ή όποιο πρόγραμμα χρησιμοποιεί ο καθένας) το αρχείο των Windows 10 21h1 και διέγραψα το αρχείο ''install.esd'' από τον φάκελο ''sources''. Μετά, πήγα στο ISO των Windows 11 και με δεξί κλικ πάτησα ''Μοντάρισμα''. Επέστρεψα στο Power ISO, έκανα κλικ στο ''Προσθήκη''=> επέλεξα τον φάκελο Windows 11=> ''sourses''=> ''install.wim'' και έκανα κλικ στο ''Προσθήκη''. Κλείνοντας το πρόγραμμα με ρώτησε αν θέλω να αποθηκεύσω το νέο αρχείο. Πάτησα ''Ναι'' και πάλι κλικ στο ''Ναι'' για να γίνει επανεγγραφή. Αφού τελείωσε η αποθήκευση πέρασα το Ventoy σε ένα στικάκι (τουλάχιστον 16GB) και μετά τα ISO (το τροποποιημένο και το αυθεντικό). Ξεκίνησα την εγκατάσταση από το αυθεντικό και μόλις ολοκληρώθηκε πήγα στο τροποποιημένο ISO και πάτησα ''Μοντάρισμα''. Έκανα κλικ στο ''setup.exe'' και εγκατέστησα επιτυχώς τα νέα Windows 11!

*Οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια εγκατάστασης απέτυχε.

1199337673_Screenshot(15).png.a1ec54bd5bc81308450dbe361676a9a1.png

Για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις ότι έκανα κάποιο montage στην εικόνα το τράβηξα και με το κινητό:

20210626-224140.jpg

Επίσης, όσον αφορά την έλλειψη TPM στα παλιά συστήματα, δεν είναι το μόνο πρόβλημα. Υπάρχουν χρήστες που είτε έχουν σπασμένα τα Windows, είτε έχουν σπασμένα προγράμματα, είτε το πρώτο πράγμα που κάνουν μετά την εγκατάσταση είναι να κλείσουν το Windows Update (μπορεί και το Windows Defender), είτε και όλα μαζι!

Πως θα μπορούσε λοιπόν να τους σώσει από κακόβουλες επιθέσεις (σε οικιακούς χρήστες αναφέρομαι πάντα) το TPM;

Ως πότε νομίζεις ότι θα τους κοροϊδεύεις; Σε κάθε κρίσιμο update των 11 που θα στα ακυρώνουν όλα τι θα κάνεις; Όλα από την αρχή;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 243
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Ποτέ και με κανένα Rufus!!! (😋)

Εδώ ο λόγος => https://www.insomnia.gr/forums/topic/720801-bootable-usb/

ε τόσα υπάρχουν , είπα rufus επειδή υπέθεσα είναι το ποιο γνωστό ... εξακολουθείς όμως να κάνεις περιττά πράγματα :))

  

3 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

 

Ως πότε νομίζεις ότι θα τους κοροϊδεύεις; Σε κάθε κρίσιμο update των 11 που θα στα ακυρώνουν όλα τι θα κάνεις; Όλα από την αρχή;

θεωρητικά πάντα ... εφόσον έχεις ήδη 11 γιατί να πρέπει να κάνεις κάτι άλλο εκτός από το κλασικό windows update ;
 

υπερβολικά μεγάλο θέμα το έχουμε κάνει χωρίς λόγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kodorevi8ulis είπε

θεωρητικά πάντα ... εφόσον έχεις ήδη 11 γιατί να πρέπει να κάνεις κάτι άλλο εκτός από το κλασικό windows update ;
 

υπερβολικά μεγάλο θέμα το έχουμε κάνει χωρίς λόγο 

Πολύ ωραία. Αφού τα 10 είναι στον πηρήνα τους σχεδόν ίδια με τα 11 ας μου επιτρέψουν να έχω Direct Storage και ό,τι άλλο σχετικό με gaming βγάλουν στα Windows 10  και ας μου στερήσουν τα στρογγυλά παράθυρα και την όμορφη taskbar των Windows 11. Α, μην ξεχάσω και το TPM.

Υπερβολικά μεγάλο θέμα το έχει κάνει η Microsoft. Έχεις απόλυτο δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/6/2021 στις 8:35 ΜΜ, pirmen56 είπε

Ως πότε νομίζεις ότι θα τους κοροϊδεύεις; Σε κάθε κρίσιμο update των 11 που θα στα ακυρώνουν όλα τι θα κάνεις; Όλα από την αρχή;

Αυτό είχε αρχίσει να με προβληματίζει με ένα λάπτοπ i5 1ης γενιάς που έχω. Παρατήρησα ότι δεν έβγαινε ενημέρωση στο Windows Update και είχε φτάσει ο καιρός που θα έληγε η έκδοση 19.09. Όσοι προσπάθησαν να κάνουν χειροκίνητα την ενημέρωση έφαγαν άκυρο. Το ίδιο παρατήρησα και σε PC (775) που είχα στήσει για γνωστούς μου ίσα για να μπαίνουν στο internet, αλλά δεν έχω τη δυνατότητα να μεταβαίνω σπίτι τους για format με κάθε νέο update. Τελικά λίγε μέρες πριν λήξει η έκδοση, αυτόματα και χωρίς καμιά προειδοποίηση έκανε (χωρίς προβλήματα ευτυχώς) την ενημέρωση. Για να δούμε, θα συνεχίσει αυτή τη τακτική;...

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)υπερβολικά μεγάλο θέμα το έχουμε κάνει με τα "έχω τάδε και δεν μου τρέχει" ή με τα "ααα είναι δύσκολο να κάνω ένα copy/paste" κλπ 

2)το τι θες εσύ , τι ο άλλος κι τι ο παράλλος είναι άλλο θέμα .... ζήτα εσύ ό.τι θες ... το τι θα πάρεις στην τελική άλλο
πάρε τώρα αυτό που μπορείς κι άσε τα "αν" για αργότερα 
και στα 10 , κάτι που έπαιζε (μέχρι και driver) σε 1803 δεν έπαιζε σε 1809 ..... ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ (και καλά) ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ)

οπότε ναι το έχουμε κάνει μεγάλο θέμα ... και δεν θα βγουν αύριο επίσημα , έχουμε 5-6 μήνες ακόμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/6/2021 στις 6:26 ΜΜ, nasos74 είπε

Κάποιοι με hardware δεκαετίας, χλευάζουν την Microsoft και γιατί θέλει 4GB το OS, όταν το μέσο desktop που πουλιέται έχει minimum 16GB, τα 32GB γίνανε πια mainstream και τα 64GB για λίγο πιο απαιτητικές εργασίες. 

Και έχουμε και τους πιο έξυπνους που δίνουν οδηγίες στο πως να σπάνε τα requirements πειράζοντας το ISO των Windows.

Guys μέχρι να βγουν τα 11 και επίσημα, μπορείτε να αναβαθμίσετε το hardware σας με σχετικά προσιτό κόστος (ένας ταπεινός i3-10100F, που είναι καλύτερος από οποιαδήποτε core/sandy/ivy έχει 80€, μαζί με motherboard και μνήμες -16GB πάει max 250€) και θα έχει ότι χρειάζεστε. ΑΛΛΙΩΣ ΜΕΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ 10, 8, 7 WHATEVER
 

image.png.961c13a09195b5137093cb0063f0de23.png

 

Δηλαδή ο μέσος χρήστης θα σκάσει μία 250άρα σε υπολογιστή, για να κάνει ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ με αυτά που έκανε πριν... απλά και μόνο για να μπορεί να βάλει Windows 11...

Στην Microsoft εργάζεσαι; 

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Aurumnus said:

image.png.961c13a09195b5137093cb0063f0de23.png

 

Δηλαδή ο μέσος χρήστης θα σκάσει μία 250άρα σε υπολογιστή, για να κάνει ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ με αυτά που έκανε πριν...

Στην Microsoft εργάζεσαι; 

Όχι, αλλά είναι εξαιρετικός εργοδότης από όσο γνωρίζω, μπορείς να δοκίμασεις αν το επιθυμείς και έχεις τα ανάλογα προσόντα. 

 

Στο θέμα μας, θα σκάσει 250€ για να αποκτήσει σαφώς πιο μοντέρνο και ασφαλές hardware σε σχέση με μηχανήματα δεκαετίας (FX/core/sandy/ivy) που αναφέρθηκαν νωρίτερα στην συζήτηση. Εαν δεν το επιθυμεί μπορεί να μείνει με τα 10 ή ότι άλλο τον καλύπτει. 

 

Αν πάλι έχει σύγχρονο hardware τότε του συνιστώ να μπει στο κόπο να ενεργοποιήσει το TPM, το secure boot και όλα έχουμε αναφέρει καθώς χρησιμοποιούνται ήδη από διάφορες τεχνολογίες στα 10. Μπορεί ο καθένας να κάτσει να διαβάσει επιπλέον λεπτομέρειες και να κρίνει ό ίδιος αν είναι απαραίτητα ή όχι και να μην ακούει ούτε εμενα που τα θεωρώ απαραίτητα, ούτε φίλους που από άγνοια ή άποψη τα απεχθάνονται.

 

Διατηρώ όμως το δικαίωμα μου να θεωρώ το 2021, μηχανήματα με <16GB RAM και χωρίς ενεργά UEFI, Secure boot, TPM  κτλ και με πειραγμένα settings UAC/Defender/Cloud accounts σαν κακορυθμισμένα χρέπια. 

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, nasos74 είπε

Διατηρώ όμως το δικαίωμα μου να θεωρώ το 2021, μηχανήματα με <16GB RAM και χωρίς ενεργά UEFI, Secure boot, TPM  κτλ και με πειραγμένα settings UAC/Defender/Cloud accounts σαν κακορυθμισμένα χρέπια. 

Δηλ <16GB RAM και κατω, πχ 12-10-8 GB RAM "συμβαλουν" στο να ειναι χρεπια για σενα

Μαλιστα το ακοσαμε κι αυτο, και κατα τ αλλα θελεις να δειχνεις γνωστης

Τι αλλο θα διαβασουμε εδω ειλικρινα δε ξερω, υπαρχει αραγε τερμα;

Αγνωστο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, makhs5 said:

Δηλ <16GB RAM και κατω, πχ 12-10-8 GB RAM "συμβαλουν" στο να ειναι χρεπια για σενα

Μαλιστα το ακοσαμε κι αυτο, και κατα τ αλλα θελεις να δειχνεις γνωστης

Τι αλλο θα διαβασουμε εδω ειλικρινα δε ξερω, υπαρχει αραγε τερμα;

Αγνωστο

Με καθαρά φιλική διάθεση (σε αντίθεση με το ύφος σου) σου προτείνω να δεις 

 

1)    Όλα τα ΑΑΑ games, προτείνουν 16GB RAM για καλύτερη απόδοση. (Αν δεν σε ενδιαφέρει το gaming το προσπερνάς. Αν σε ενδιαφέρει μπορείς να δεις σε χιλιάδες συγκριτικά την διαφορά σε απόδοση)
2)    Όλες οι σύγχρονες παραγωγικές εφαρμογές + Sites έχουν αυξημένες απαιτήσεις σε RAM. (Αν χρησιμοποιείς το Η/Υ σου για καθαρά παρακολούθηση περιεχομένου, τότε δεν σε αφορά, από την άλλη σε αυτή την περίπτωση δεν θα πρέπει να σε αφορούν και ιδιαίτερα τα win11 καθώς δεν θα σου προσφέρουν κάτι).
3)    Η διαφορά ενός desktop με 8GΒ RAM από ένα με 16GΒ είναι ~40€. Δεν αξίζει καν να ανταλλάσσουμε απόψεις για αυτό. Αν είσαι happy με το PC σου, τότε δεν ασχολείσαι με τον χαρακτηρισμό μου. Όμως για όλο τον υπόλοιπο κόσμο που ασχολείται πιο ενεργά ή ακόμα και επαγγελματικά με H/Ys, τα 16GB ήταν must το 2016. Είναι ειρωνικό το 2021 να μας απασχολεί τα minimum requirements σε RAM του OS.

 

(Ενημερωτικά, συνδυασμοί modules για 12GB  RAΜ είναι προτεινόμενοι μόνο σε πλατφόρμα με 3 κανάλια - μακρινό 2010.  Όπως και ο συνδυασμός 10GB που αναφέρεις καθώς στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων υστερούν σημαντικά σε απόδοση. Πάντα να χρησιμοποιούμε ίδια modules speed/density/brand και με βάση τα κανάλια της εκάστοτε μητρικής και τους συνδυασμούς της) 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nasos74 είπε

Με καθαρά φιλική διάθεση (σε αντίθεση με το ύφος σου) σου προτείνω να δεις 

 

1)    Όλα τα ΑΑΑ games, προτείνουν 16GB RAM για καλύτερη απόδοση. (Αν δεν σε ενδιαφέρει το gaming το προσπερνάς. Αν σε ενδιαφέρει μπορείς να δεις σε χιλιάδες συγκριτικά την διαφορά σε απόδοση)
2)    Όλες οι σύγχρονες παραγωγικές εφαρμογές + Sites έχουν αυξημένες απαιτήσεις σε RAM. (Αν χρησιμοποιείς το Η/Υ σου για καθαρά παρακολούθηση περιεχομένου, τότε δεν σε αφορά, από την άλλη σε αυτή την περίπτωση δεν θα πρέπει να σε αφορούν και ιδιαίτερα τα win11 καθώς δεν θα σου προσφέρουν κάτι).
3)    Η διαφορά ενός desktop με 8GΒ RAM από ένα με 16GΒ είναι ~40€. Δεν αξίζει καν να ανταλλάσσουμε απόψεις για αυτό. Αν είσαι happy με το PC σου, τότε δεν ασχολείσαι με τον χαρακτηρισμό μου. Όμως για όλο τον υπόλοιπο κόσμο που ασχολείται πιο ενεργά ή ακόμα και επαγγελματικά με H/Ys, τα 16GB ήταν must το 2016. Είναι ειρωνικό το 2021 να μας απασχολεί τα minimum requirements σε RAM του OS.

 

(Ενημερωτικά, συνδυασμοί modules για 12GB  RAΜ είναι προτεινόμενοι μόνο σε πλατφόρμα με 3 κανάλια - μακρινό 2010.  Όπως και ο συνδυασμός 10GB που αναφέρεις καθώς στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων υστερούν σημαντικά σε απόδοση. Πάντα να χρησιμοποιούμε ίδια modules speed/density/brand και με βάση τα κανάλια της εκάστοτε μητρικής και τους συνδυασμούς της) 
 

Το υφος μου ειναι εντελως φιλικο, αλλα οταν γραφεις αυτα που γραφεις που στους περισσοτερους χρηστες τους καλυπτουν σαφως λιγοτερα, ειναι φυσιολογικο να αντιδρω στα γραφωμενα σου

Επισεις 10GB και το πως λειτουργουν τα καναλια, πιστεψε με τα ξερω πανω απο 3 δεκαετιες λογω της ηλικιας μου και της γενικα εμπειριας μου με ηλεκτρονικους υπολογιστες

Εγω απλα το 8-10-12 το ανεφερα σαν παραδειγμα για τη λεξη "χρεπια" που φυσικα ειναι αδιανοητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά τα tabs είναι πια τόοοοσο δύσκολα στην υλοποίηση τους που αν τα κάνουν ποτέ θα αλλάξουν την ονομασία του (τον αριθμό βασικά) του λειτουργικού μόνο και μόνο για αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2021 στις 8:44 ΜΜ, TaxiarhisGR είπε

 

Ολες οι καινουριες μητρικες απο 2018 και μετα το εχουν απο μονες τους απλα ανοιγεις το bios και κανεις το TPM enable.

Λάθος. Μέχρι και η Β550 που έχω (αγορασμένη 2020) δεν έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, kostasSTi είπε

Λάθος. Μέχρι και η Β550 που έχω (αγορασμένη 2020) δεν έχει.

έχουν οι b450 και δεν έχει η b550 ; εκπτώσεις στο bios έκανε ο κατασκευαστής της μητρικής σου ; :))))

 

να πεις και μοντέλο όμως για να σου πούμε ακριβώς την σελίδα του manual που λέει που είναι η επιλογή :P

 

 

σε άλλα νέα ... 22000 η leaked ήταν 21κάτι build

 

image.png.d8282fea2c9d27922ef655417ed6ed86.png

Επεξ/σία από kodorevi8ulis
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, kodorevi8ulis είπε

έχουν οι b450 και δεν έχει η b550 ; εκπτώσεις στο bios έκανε ο κατασκευαστής της μητρικής σου ; :))))

 

να πεις και μοντέλο όμως για να σου πούμε ακριβώς την σελίδα του manual που λέει που είναι η επιλογή :P

Δε μιλάμε για το bios, αλλά για το hardware. B550 Gaming Edge Wifi και B450 Gaming plus max.

Επεξ/σία από kostasSTi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...