Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν τα 11 θα τα ξεφορτωθώ μάλλον. Σήμερα εντελώς ξαφνικά ακούω τον ήχο να παίζει χάλια, μουντός - χαμηλός. Πάω να δω της ρυθμίσεις και εχει εξαφανιστεί το μενού (βελτιώσεις) με το equalizer και άλλα. 😡 Καμιά ιδέα πριν τα σουτάρω? 

 

audio.png

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2022 στις 10:47 ΜΜ, Vigilante1319 είπε

Με τα πολλα καταφερα και εκανα το πισι να ειναι δεκτα στα windows 11 αλλα δν εχω διαθεσιμο να τα κατεβασω ακομα. Να περιμενω γενικα η να το κανω τωρα με το assistant εχει καμια διαφορα απο το να μου το βγαλει απο μονο του?

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα συναντώ. μετά από format περιμένω τρεις μέρες τώρα να μου βγάλει ενημέρωση για να κατεβάσω τα 11 αλλά δεν βγαίνει. Το assistant που λες πώς λειτουργεί, πού θα το βρω;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitris_p είπε

Λοιπόν τα 11 θα τα ξεφορτωθώ μάλλον. Σήμερα εντελώς ξαφνικά ακούω τον ήχο να παίζει χάλια, μουντός - χαμηλός. Πάω να δω της ρυθμίσεις και εχει εξαφανιστεί το μενού (βελτιώσεις) με το equalizer και άλλα. 😡 Καμιά ιδέα πριν τα σουτάρω? 

 

audio.png

FxSound? https://www.fxsound.com/

6 λεπτά πριν, geioannou είπε

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα συναντώ. μετά από format περιμένω τρεις μέρες τώρα να μου βγάλει ενημέρωση για να κατεβάσω τα 11 αλλά δεν βγαίνει. Το assistant που λες πώς λειτουργεί, πού θα το βρω;;

Κατεβάστε το Universal MediaCreationTool και θα σας τα κάνει όλα αυτόματα. Ούτε καν TPM δεν χρειάζεται.

https://gist.github.com/AveYo/c74dc774a8fb81a332b5d65613187b15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

FxSound? https://www.fxsound.com/

Κατεβάστε το Universal MediaCreationTool και θα σας τα κάνει όλα αυτόματα. Ούτε καν TPM δεν χρειάζεται.

https://gist.github.com/AveYo/c74dc774a8fb81a332b5d65613187b15

Eυχαριστώ προς το παρόν δούλεψε και διόρθωσα τον ηχο αρκετά ικανοποιητικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2022 στις 8:53 ΜΜ, Πέτρος είπε

Έχουμε και λέμε:

Κλείνω το laptop (το καπάκι) κάποια στιγμή Δευτέρα προς Τρίτη έχοντας δει ταινίες, σειρές, yt videos κλπ και όλα καλά.

Το ανοίγω σήμερα και δεν έχει ήχο πουθενά, παρά μόνο στο netflix app.

Στις επιλογές/ρυθμίσεις μου πετά μήνυμα ότι δεν μπορεί να παίξει τον δοκιμαστικό ήχο. Το διαγνωστικό, αναμενόμενα, δεν βρίσκει τίποτα. Απεγκατέστησα τις συσκευές ήχου μέσω device manager, τα ίδια. Πείραξα ότι ρύθμιση υπάρχει, τα ίδια. WinUpd δεν βρίσκει τίποτα καινούριο. Το εικονίδιο του ήχου κλπ, είναι στη θέση του κανονικά. H μαμά ΗΡ αναμενόμενα αλλού βαράν τα κρούταλα, αλλού χορεύει η νύφη.

Ιδέες και συμβουλές? Ότι βρήκα στο νετ μέχρι τώρα, δεν λειτούργησε.

 

Στις 5/3/2022 στις 9:18 ΜΜ, Πέτρος είπε

Tα πάντα-όλα.

Τελικά ήθελε επιλογή τον "απλό" hidefaudio οδηγό (τον οποίον τα ίδια τα win δεν συστήνουν) και όχι τον realtek.

Έχω την εντύπωση ότι ανά δύο επανεκκινήσεις θα μου κάνει τα ίδια, γιατί μπορεί.

Σε συνέχεια (λογικά) αυτών, έβαλα το λάπτοπ στην τηλεόραση χτες μέσω HDMI (TY Samsung POS, με τα κλειδώματά σου...ούτε cast πια), όπως έκανα ξανά και ξανά τους τελευταίους μήνες και ούτε η τηλεόραση αναγνώρισε αυτόματα το laptop (το laptop "κατάλαβε" κανονικά την έξοδο και έσβησε τη δική του οθόνη) με αποτέλεσμα να πρέπει να επιλέξω εγώ είσοδο κλπ, ούτε στη συνέχεια ο ήχος πήγαινε αυτόματα στην τηλεόραση (έπρεπε να επιλέξω εγώ πάλι από τις ιδιότητες των 11).

Έχει κανείς κάποια αντίστοιχη εμπειρία? Να ξηλώσω τα πάντα από οδηγούς και να τους ξαναπεράσω? Έχω βαρεθεί να κάνω reset στην τηλεόραση για να ξεμπλοκάρουν οι μλκιες της Sam και μετά από λίγο καιρό τα ίδια/κάτι νέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος αν έχει διορθωθεί το πρόβλημα με την έναρξη όπου εξαφανίζονταν αμέσως το μενού μόλις μετακινούσες το κέρσορα ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jim_p είπε

Get ready, there might soon be "ads" in the Windows 11 File Explorer
https://www.onmsft.com/news/windows-11-file-explorer-ads

Να δωσουν τουλαχιστον credit στην xiaomi και το miui της.

As shocked as people are, just like Windows 10, Windows 11 lets you turn off these sorts of "ads" by going to System Settings, Notifications, and then unchecking Get tips and suggestions when I use Windows.

Είναι τουλάχιστον παραπληροφόρηση να μιλάμε για ads, tips and suggestions είναι. Υπάρχουν από τα 10 και κλείνουν, πάμε παρακάτω.

Επεξ/σία από BadBoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα λειτουργικο που κοστιζει 100+ε στην βασικη εκδοση του δεν θα επρεπε να εχει διαφημησεις πουθενα. Commercial λειτουργικο εινια, οχι shareware ή ad supported εφαρμογη που οι devs της πρεπει με καποιο τροπο να πληρωθουν.

Το οτι κλεινουν απο καπου ειναι επειδη η ms θελει να εχει το κεφαλι της ησυχο σε περιπτωση που καποιος κινηθει νομικα. Βεβαια, το 90+% των χρηστων windows οχι μονο δεν ξερουν οτι κλεινει απο καπου αλλα ουτε και θα το ψαξουν ποτε.
Επισης, οπως εχω πει σε παλιοτερο ποστ, πλεον μας (= βαζω και μενα μεσα αν και δεν χρησιμοποιω 11)  εχει γινει συνηθεια το οτι πρεπει να κανεις το κατι παραπανω για να εχεις το functionality που ειχες πριν.
Ποτε ηταν αυτο το πριν? Ηταν τοτε που ο εκαστοτε βλακας dev σκεφτηκε να αλλαξει κατι σε αυτο που φτιαχνει για να δικαιολογησει τα λεφτα που παιρνει. Και η αλλαγη εγινε προς το χειροτερο και υπαρχουν πολλα παραδειγματα για αυτο, οχι μονο τα 11.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά για έλεγχο ram ποιο τεστ είναι το πιο ολοκληρωμένο γιατί δεν έβγαλα άκρη κοιτάζοντας τις προηγούμενες σελίδες.

Συνήθως τρέχω αυτό μέχρι 1000% κυρίως για overclock και μετά ένα run το ενσωματωμένο των Windows ή Memtest μέσω stick για προβληματικές/faulty ram.

https://hcidesign.com/memtest/

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...