Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, jim_p είπε

Η ζωγραφικη ειναι εφαρμογη του store στα 11!?!? Today I learned, γιατι νομιζα πως ειναι ακομα native win32 app.

Έτσι είχα δείξει στο βίντεο πριν 2 μήνες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγινε οριστικη η αποφαση της ms για το watermark στα unsupported συστηματα.
https://www.windowslatest.com/2022/03/21/windows-11-microsoft-approves-desktop-watermark-for-unsupported-pcs/

Επεξ/σία από jim_p
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα ακόμα registry editing. ;)

Αναφορά σε κείμενο

To remove watermarks, use these steps:

  • Open Registry Editor.
  • On the left-hand side, open HKEY_CURRENT_USER,
  • Look for an entry called UnsupportedHardwareNotificationCache.
  • Right-click it and change the SV2 DWORD value from 1 to 0.
  • Restart your PC.

(Από το λινκ σου)

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες.

Εχω ενα Pc με αγορασμενα 10 pro, Ryzen 2600, B45 Gigabyte Aorus Elite και ενεργοποιημενα το TPM v2.0 & to UEFI. Μεχρι πριν 1 μηνα μου εβγαζε μνμ οτι ειναι Windows 11 ready και σε λιγο θα μπορεις να κανεις Upgrade. Καποια στιγμη εβγαλε και τη δυνατοτητα Upgrade Οποτε πατησα πανω κατεβασα το Windows 11 installation assistant και ξεκινησα την εγκατασταση (αφου ειχε κανει ξανα ελεγχο οτι υποστηριζεται το συστημα απο τα 11 και ηταν ολα πρασινα). Φτανει λοιπον η εγκατασταση στο τελος, βγαζει μνμ οτι ψαχνει για latest updates και τα εγκαθιστα, φτανει στο 46% και ξαφνικα πεταει το μνμ που φαινεται στη φωτο.

Εχω τρεξει φυσικα το PC Health Check το οποιο τα βγαζει ολα πρασινα οπως φαινεται στο Screenshot. 

Εκτος του οτι δε γινεται το upgrade που οκ ας πουμε οτι για καποιο αγνωστο λογο δεν ειναι οκ τελικα το pc για να γινει, πλεον δε δειχνει τπτ στο Settings - Windows Update οπου μεχρι προτινος εδειχνε αυτο που λεω αρχικα. Ειναι απλα κενο οπως φαινεται στο τελευταιο screenshot.

Εχω ψαξει στο google εχω προσπαθησει καθε τροπο, να σταματησω το AV και το firewall, οτι μπορουσα να σκεφτω αλλα δε θελει να ολοκληρωσει την εγκατασταση.

Εχει κανεις καμια ιδεα τι παιζει?

 

2022-03-21 17_51_47-Windows 11 Setup.png

2022-03-21 17_54_40-PC Health Check.png

2022-03-21 17_59_35-Settings.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Καλησπερα παιδες.

Εχω ενα Pc με αγορασμενα 10 pro, Ryzen 2600, B45 Gigabyte Aorus Elite και ενεργοποιημενα το TPM v2.0 & to UEFI. Μεχρι πριν 1 μηνα μου εβγαζε μνμ οτι ειναι Windows 11 ready και σε λιγο θα μπορεις να κανεις Upgrade. Καποια στιγμη εβγαλε και τη δυνατοτητα Upgrade Οποτε πατησα πανω κατεβασα το Windows 11 installation assistant και ξεκινησα την εγκατασταση (αφου ειχε κανει ξανα ελεγχο οτι υποστηριζεται το συστημα απο τα 11 και ηταν ολα πρασινα). Φτανει λοιπον η εγκατασταση στο τελος, βγαζει μνμ οτι ψαχνει για latest updates και τα εγκαθιστα, φτανει στο 46% και ξαφνικα πεταει το μνμ που φαινεται στη φωτο.

Εχω τρεξει φυσικα το PC Health Check το οποιο τα βγαζει ολα πρασινα οπως φαινεται στο Screenshot. 

Εκτος του οτι δε γινεται το upgrade που οκ ας πουμε οτι για καποιο αγνωστο λογο δεν ειναι οκ τελικα το pc για να γινει, πλεον δε δειχνει τπτ στο Settings - Windows Update οπου μεχρι προτινος εδειχνε αυτο που λεω αρχικα. Ειναι απλα κενο οπως φαινεται στο τελευταιο screenshot.

Εχω ψαξει στο google εχω προσπαθησει καθε τροπο, να σταματησω το AV και το firewall, οτι μπορουσα να σκεφτω αλλα δε θελει να ολοκληρωσει την εγκατασταση.

Εχει κανεις καμια ιδεα τι παιζει?

 

2022-03-21 17_51_47-Windows 11 Setup.png

2022-03-21 17_54_40-PC Health Check.png

2022-03-21 17_59_35-Settings.png

Κάνε την αναβάθμιση με αυτό το tool θα γίνει κανονικά χωρίς θέμα.

https://gist.github.com/AveYo/c74dc774a8fb81a332b5d65613187b15

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Κάνε την αναβάθμιση με αυτό το tool θα γίνει κανονικά χωρίς θέμα.

https://gist.github.com/AveYo/c74dc774a8fb81a332b5d65613187b15

Εχει δοκιμαστει και λειτουργει? Προσπαθω να καταλαβω τι φταιει και βγαζει αυτο το μνμ ωστε να βρω τροπο να το παρακαμψω βασικα χωρις να διακινδυνευσω να χασω αρχεια ή apps. 

1 λεπτό πριν, Τέρης Α. είπε

Το Secure boot;

Ναι κανονικα, το δειχνει και στο Screenshot απο το Healthcheck.

Το ετρεξα παλι τωρα, εφτασα στο σημειο που βγαζει το μνμ του πρωτου Screenshot πατησα να κλεισει και εκανε διαφορες διεργασιες και στο τελος εβγαλε μνμ error code 0xc1900209 που συμφωνα με τον γουγλη ειναι : The update error code 0xc1900209 is usually caused by corrupted programs on a Windows 10 or Windows 11 PC. 

Αλλα δε λεει πουθενα ΠΟΙΟ μπορει να ειναι και πως στο καλο θα το βρω ποιο ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Εχει δοκιμαστει και λειτουργει?

Έχω αναβαθμίσει πάνω από 10 pc με αυτό. Μέχρι και σε pc χωρίς τις απαιτήσεις της MS για TPM το περνάει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Έχω αναβαθμίσει πάνω από 10 pc με αυτό. Μέχρι και σε pc χωρίς τις απαιτήσεις της MS για TPM το περνάει.

Ευχαριστω. Θα το εχω υποψιν κι αν δε βγαλω ακρη με αλλο τροπο θα το δοκιμασω .

Επιλεγω το create usb και μετα τρεχω το upgrade απο το usb ή τρεχει οπως και το Windows 11 installation/upgrade exe?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Ευχαριστω. Θα το εχω υποψιν κι αν δε βγαλω ακρη με αλλο τροπο θα το δοκιμασω .

Επιλεγω το create usb και μετα τρεχω το upgrade απο το usb ή τρεχει οπως και το Windows 11 installation/upgrade exe?

Το κάνεις αποσυμπίεση και μέσα θα βρεις το mediacreationtool.bat Αυτό τρέχεις και θα σου βγάλει ένα παράθυρο τι θες να εγκαταστήσεις. Έχει όλες τις εκδόσεις των 10 και τα 11. Μετά πάει μόνο του.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Το κάνεις αποσυμπίεση και μέσα θα βρεις το mediacreationtool.bat Αυτό τρέχεις και θα σου βγάλει ένα παράθυρο τι θες να εγκαταστήσεις. Έχει όλες τις εκδόσεις των 10 και τα 11. Μετά πάει μόνο του.

Thnx φιλε μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, p4n0s86 είπε

Το κάνεις αποσυμπίεση και μέσα θα βρεις το mediacreationtool.bat Αυτό τρέχεις και θα σου βγάλει ένα παράθυρο τι θες να εγκαταστήσεις. Έχει όλες τις εκδόσεις των 10 και τα 11. Μετά πάει μόνο του.

Μολις ολοκληρωθηκε και το upgrade και δειχνουν να λειτουργουν ολα αψογα. 

Και παλι ευχαριστω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νεο   update  για  Windows 11 Insider Preview για beta  και για dev/ 22 H2 /Build 22581

https://blogs.windows.com/windows-insider/2022/03/23/announcing-windows-11-insider-preview-build-22581/

FDGFDTFT.jpg.e449148ccaf8b09616b56f94c6ed1a53.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...