Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 hours ago, micos000 said:

Βασικά, στο memory testing δεν βάζουμε την παράμετρο "χρόνος" σαν κριτήριο για το πόσο καλό είναι ένα πρόγραμμα που ελέγχει την μνήμη.

Για το (2), δώσε κανένα παράδειγμα γιατί η τοποθέτηση σου είναι πολύ γενική. Όταν λέμε ότι κάτι δεν είναι καλό ή αρκετό ή δεν κάνει για μια δουλειά πρέπει να προτείνουμε κάτι άλλο αλλιώς δεν έχει νόημα.

Επίσης θα ήθελα επίσης και κανένα λίνκ για το 2 γιατί το χρησιμοποιώ το memtest86 για έλεγχο μνήμης, μαζί με το memory test των windows αλλά αν έχει κάτι καλύτερο θα ήθελα να το ξέρω.

Βάζεις την παράμετρο χρόνος όταν δεν θές να τον σπαταλήσεις τον χρόνο σου και να έχεις λάθος αποτελέσματα

Υπάρχουν άπειρα posts εδώ για να δείς τι ακριβώς χρησιμοποιούμε εμείς που παίζουμε με τις μνήμες μας

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 λεπτά πριν, jim_p είπε

Τελεια :( 
Οποτε παιζει να μην καταφερω κατι αν ξαναεγκαταστησω τα 10 απο την αρχη. Με το memtest86 δοκιμασες?

Δεν μου έβγαλε κανένα error με κανένα απ τα προγράμματα.
Btw έχεις τίποτα περίεργα app πχ RGB FUSION η τίποτα παρόμοιο ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Devastor είπε

Βάζεις την παράμετρο χρόνος όταν δεν θές να τον σπαταλήσεις τον χρόνο σου και να έχεις λάθος αποτελέσματα

Υπάρχουν άπειρα posts εδώ για να δείς τι ακριβώς χρησιμοποιούμε εμείς που παίζουμε με τις μνήμες μας

Σου είναι τόσο δύσκολο να τα αναφέρεις; Με ενδιαφέρει κι εμένα αν υπάρχει καλύτερο και ταχύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, HateMe είπε

Δεν μου έβγαλε κανένα error με κανένα απ τα προγράμματα.
Btw έχεις τίποτα περίεργα app πχ RGB FUSION η τίποτα παρόμοιο ; 

Οχι δεν εχει τιποτα τετοιο. Τα μονα περιεργα ειναι το blender και το expressvpn, που πραγματικα δεν ξερω τι μπορει να τα θελει ενα κοριτσακι 12 χρονων :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, jim_p είπε

Οχι δεν εχει τιποτα τετοιο. Τα μονα περιεργα ειναι το blender και το expressvpn, που πραγματικα δεν ξερω τι μπορει να τα θελει ενα κοριτσακι 12 χρονων :D

Αυτό πρόγραμμα σχεδίασης δεν είναι; αχαχαχχαχαχα wtf? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Devastor είπε

Βάζεις την παράμετρο χρόνος όταν δεν θές να τον σπαταλήσεις τον χρόνο σου και να έχεις λάθος αποτελέσματα

Κάτσε τώρα γιατί με μπέρδεψες. Δηλαδή θεωρείς ότι το memtest86 είναι ότι να 'ναι και τα αποτελέσματα του είναι λάθος; Μήπως μπερδεύεις τα τεστ για hardware fault που κάνει το memtest με τα stability test που κάνετε εσείς οι ocάδες για το αν αντέχουν οι μνήμες τα πουσαρίσματα που τους κάνετε;

Εγώ πάντως, όσες φορές τέσταρα μνήμες με το metest και μου έβγαλε ότι είναι προβληματικό κάποιο ντιμάκι, ήταν όντως προβληματικό και όσες φορές μου τις πέρασε στα τεστ, δεν ήταν προβληματικές.

13 ώρες πριν, Devastor είπε

Υπάρχουν άπειρα posts εδώ για να δείς τι ακριβώς χρησιμοποιούμε εμείς που παίζουμε με τις μνήμες μας

Ε, πες μας κανένα. Μας έσκασες. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, micos000 είπε

Κάτσε τώρα γιατί με μπέρδεψες. Δηλαδή θεωρείς ότι το memtest86 είναι ότι να 'ναι και τα αποτελέσματα του είναι λάθος; Μήπως μπερδεύεις τα τεστ για hardware fault που κάνει το memtest με τα stability test που κάνετε εσείς οι ocάδες για το αν αντέχουν οι μνήμες τα πουσαρίσματα που τους κάνετε;

Εγώ πάντως, όσες φορές τέσταρα μνήμες με το metest και μου έβγαλε ότι είναι προβληματικό κάποιο ντιμάκι, ήταν όντως προβληματικό και όσες φορές μου τις πέρασε στα τεστ, δεν ήταν προβληματικές.

Ε, πες μας κανένα. Μας έσκασες. :)

Ψαξε το tm5 1usmus config v3 και τρεξτο 20 runs 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λειπει απο τα w11 για να προσελκυσουν κοσμο? Stickers! 
https://nitter.net/thebookisclosed/status/1497996210644434946
https://www.neowin.net/news/windows-11-desktop-stickers-leaks-here039s-what-you039ll-soon-be-getting/
https://www.windowslatest.com/2022/02/28/our-first-look-at-windows-11s-new-tool-to-customize-desktop-background/ 

Η ανηψια μου εχει κατι αυτοκολλητα καρδουλες στο λαπτοπ της για να δειξει οτι εινια το δικο της, τωρα θα τα μπορει να τα βαλει και στο desktop! Βεβαια ειναι 12, αλλα δεν νομιζω το συγκεκριμενο feature να απευθυνεται σε μεγαλυτερες ηλικιες.

Το συγκεκριμενο feature btw ειχε ανακοινωθει αρχες του μηνα!
https://www.neowin.net/news/windows-11-upcoming-features-leak-tablet-mode-taskbar-notification-changes-and-stickers/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της Passmark το memtest ειναι OK.

To αλλο ειναι open-source και πολυ παλιο και δεν ειναι αξιοπιστο.

Prime95, AIDA64 και OCCT μπορουν επισης να ανιχνευσουν λάθη στην RAM.

Αν αφησεις το Passmark memtest να τρέξει και τα 4 complete runs, τοτε κατα πασα πιθανοτητα δεν εχεις προβληματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πιστεύω ότι ο μόνος σωστός έλεγχος ακεραιότητας μνήμης είναι αυτός που γίνεται στο boot. Μέσα από το λειτουργικό εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να ελεγχθεί διεξοδικά όλη η μνήμη.

Οπότε καλό και γρήγορο το testmem αλλά το memtest δεν θα το αφήσω ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο memtest που αξίζει είναι το HCI, όλα τα άλλα που αναφέρθηκαν ποιο πάνω ειναι για τα μπάζα κανένα απο αυτά δεν ζεσταίνει τις μνήμες αρκετά ώστε να δημιουργήσει πρόβλημα

Γελάω όταν έρχονται άτομα που χαλάσανε 6+ ώρες απο τον χρόνο τους να τεστάρουν με το memtest (passmark/windows) και ξαφνικά φάγανε ένα ωραιότατο IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL σε Gaming 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...