Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

54 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Άντε να βγει το final build για 22H2 να φύγει η σαβούρα με τα κομμένα taskbar features..

Έχουν επαναφέρει το ungroup και την επιλογή να βλέπεις τον τίτλο του παραθύρου στο insider;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BadBoy είπε

Έχουν επαναφέρει το ungroup και την επιλογή να βλέπεις τον τίτλο του παραθύρου στο insider;

Θα έχουμε tabs στον file explorer επιτέλους και θα μπορείς να σύρεις εικονίδια στο taskbar όπως γινόταν στα Win10.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Άντε να βγει το final build για 22H2 να φύγει η σαβούρα με τα κομμένα taskbar features..

Γνωρίζουμε πότε θα κυκλοφορήσει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2022 στις 3:50 ΜΜ, jim_p είπε

Handy Windows 11 debloat tool turns trojan

Γενικά αν δεν καταλαβαίνεις τι κάνει το script σωστό είναι να μην το τρέχεις υπάρχουν άπειροι οδηγοί με ποια process μπορείς να κλείσεις και τι κάνουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, lak10 είπε

ξερετε εαν υπαρχει δυνατοτητα το ξυπνημα απο την αδρανεια να γινεται με το πληκτρολογιο και οχι απο το on/off κουμπι?

ναι ετσι γινεται σε μενα χωρις να εχω πειραξει κατι.default

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, georgiouu είπε

ναι ετσι γινεται σε μενα χωρις να εχω πειραξει κατι.default

σε μενα δεν γινεται και εχω τσεκαρει τα αντιστοιχα δικαιωματα σε πληκτρολογιο ποντικι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, lak10 είπε

σε μενα δεν γινεται και εχω τσεκαρει τα αντιστοιχα δικαιωματα σε πληκτρολογιο ποντικι

Ισως να ειναι ανοικτο το erp mode στο bios κ να κλεινει πληκτρολογιο / ποντικι ? Δε ξερω αν αυτη η ρυθμιση επηρεαζει το sleep , γιατι δε το χρησιμοποιω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω φτιάξει ένα καινούργιο build που δεν το λες και αδύναμο θεωρώ (ι5 11400, RTX3060, M2VGEN4, 16gb RAM 3200, κ.τ.λ) και του φόρτωσα windows 11. Αυτό που με έχει προβληματίσει είναι οτι ΠΑΝΤΟΥ, και όταν λέω παντού εννοώ άνοιγμα-κλείσιμο υπολογιστή, άνοιγμα αρχείων-προγραμμάτων , άνοιγμα ιστοσελίδων, ακόμα και η εργασία πάνω σε photoshop και davinci resolve γίνεται ελαφρώς πιο αργά από έναν i7 4ης γενιάς που αντικατέστησε με RX470, 32gb RAM DDR3, raid 2x256gb SSD, ενώ θα έπρεπε στα χαρτιά τουλάχιστον, να δω σημαντικές διαφορές ως προς την βελτίωση της ταχύτητας, έτσι τουλάχιστον το φανταζόμουν.

Μόνο στο gaming έχω δει διαφορές υπερ του συστήματος με τα windows 11 (και σε συγκεκριμένα σε βαριά παιχνίδια όπως το microsoft flight simulator σημαντικές θα έλεγα)

Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται το hardware ή τα windows 11 είναι τόσο "βαριά"?

Χαρακτηριστικά θα αναφέρω 7 δευτερόλεπτα boot ο παλιός μου υπολογιστής, 15 ο νέος, 7 δευτερόλεπτα να φορτώσει το photoshop στον παλιό, 9 στον καινούργιο, καλά για κλείσιμο υπολογιστή αστεία πράγματα, 4 δευτερόλεπτα ο παλιός, 20 δευτερόλεπτα (μεσο όρο) ο καινούργιος.

Το αστείο είναι οτι και rendering 4K αρχείων που δημιούργησα επι τούτου στο resolve και που θεωρώ ότι εκεί λογικά δεν παίζει ρόλο τι λειτουργικό φοράς, ο καινούργιος ήταν ελάχιστα γρηγορότερος, έκανε 12 λεπτά να κάνει rendering το συκγεκριμένο αρχείο σε σχέση με τα 14 που έκανε ο παλιός, και στους δυο ενεργοποιημένο το GPU hardware accelerator. Μηδαμινή διαφορά για εμένα με τόσο μεγάλη διαφορά στο hardware (4770K vs 11400F και RX4704GB VS RTX306012GB)

Και θα πει κάποιος καλά, κάθισες και μέτρησες δευτερόλεπτα, παιδιά ναι κάθισα και μέτρησα γιατί η διαφορά στην ταχύτητα ήταν αισθητή, για να δω αν ήταν απλά ιδέα μου ή όντως συνέβαινε!

Η αλήθεια είναι ότι έχω απογοητευτεί κάπως και πριν κάνω την τελευταία και μοναδική δοκιμή που μου έμεινε (format και windows 10 και στον καινούργιο, που αποφεύγω λόγο του ότι εγκατέστησα πάνω του όλα μου τα προγράμματα από το μηδέν, καταλαβαίνετε για τι κόπο μιλάμε) θα ήθελα να ακούσω και καμια άποψη αν υπάρχει κάποιος που αναβάθμισε και αυτός hardware και έβαλε windows 11 τι είδε σε θέματα ταχύτητας σε σχέση με τον παλιό του υπολογιστή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...