Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, tegonikos είπε

Πρωί πρωί με τη τσίμπλα στο μάτι έκανα εγκατάσταση windows 10 pro στον δεύτερο m2 1Gb της Kingston τον οποίο κούμπωσα στην θέση του samsung και κράτησα τον samsung εκτός. Yπόψιν αυτός είναι PCIe 3.0 και όχι 4.0 άρα περιμένω ταχύτητες 3-4 φορές κάτω υποτίθεται.

Επίσης εγκατέστησα davinci resolve και σουίτα adobe για να κάνω τις δοκιμές μου.

Αποτέλεσμα, άλλο pc, σαν να αγόρασα άλλο hardware. Χρόνος εκκίνηση των windows 3 δευτερόλεπτα και χρόνος κλεισίματος 4 δευτερόλεπτα, μέχρι να ανοιγοκλείσεις τα μάτια εμφανίζεται η welcome screen των windows. Rendering το ίδιο αρχείο λιγότερο από 6 λεπτά στο resolve, θυμίζω από 12!. Τα πάντα ανοίγουν αστραπή, δηλαδή το βλέπεις ακόμα και στον απλό χειρισμό σε φακέλους κ.τ.λ. Μέρα με νύχτα η διαφορά παιδιά.

Είδα σχεδόν διπλάσια ταχύτητα ακόμα και στην εγγραφή αρχείου στο ίδιο USB3.0 στικάκι στην ίδια θύρα!απίστευτα πράγματα...

Τώρα φορτώνω 2 games μέσω xbox game pass να δω πως τα πάει και κει, αν και ειλικρινά δεν με νοιάζει σχεδόν καθόλου το gaming σε αυτό το pc, απλά για δοκιμή.

Από το bios update να σημειώσω ότι δεν είδα κάποια διαφορά σε ταχύτητα πλην του πιο γρήγορου check που κάνει η μητρική στο boot.(εντάξει, το ότι ήρθε η μητρική πριν από μια βδομάδα κατευθείαν από gigabyte και είχε φορτωμένο 4 updates πίσω bios το αφήνω ασχολίαστο...)

Oπότε τώρα που ξέρω ότι με τον kingston τουλάχιστον τα πάντα τρέχουν αστραπή εστω με windows 10, θα τον ξανα φορμάρω και θα του περάσω windows 11. Aν πάνε σφαίρα τότε φταίει ο m2 της samsung, αν σέρνονται πάλι, μιλάμε καθαρά για πρόβλημα των windows 11. 

Aν και ότι benchmark έτρεξα, τα πάντα πέρασαν μια χαρά οπότε μάλλον γέρνω προς θέμα των windows 11, ίδωμεν. 

Tώρα θα μου πεις γιατί το παλεύεις και δεν περνάς κατευθείαν windows 10 στον samsung, και αν πάει σφαίρα τα κρατάς όπως είναι. Γιατί κακά τα ψέματα, θα ήθελα windows 11 στο καινούργιο pc και θα ήθελα να το εξαντλήσω στο αν μπορώ να τα τρέχω, μόνο αν διαπιστώσω στο 100% ότι τα 11αρια σέρνονται όντως θα πάω στα 10, με βαριά καρδιά βέβαια.

spacer.png

 

spacer.png

spacer.png

Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ είναι το davinci resolve studio, αγορασμένο φυσικά με άδεια (γιατί υπάρχει και η free version του) και στην τελευταία του stable έκδοση, οπότε δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο θέμα διότι είναι ήδη στην τελευταία του έκδοση (17.X) με κάθε πιθανή βελτίωση, και έχει βγει η 18 beta να φανταστείς.

Αυτόν ακριβώς τον χρόνο μετράω οταν λέω χρόνο εκκίνησης των windows.

Εγώ πάντως προτίμησα τα 10 στο ολοκαίνουριο Workstation μου με 5900Χ, αγορά Ιανουάριος 2022.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Εγώ πάντως προτίμησα τα 10 στο ολοκαίνουριο Workstation μου με 5900Χ, αγορά Ιανουάριος 2022.

Πολυ πιο σταθερα και μεχρι να γινει η μεταβαση θα εχουν βγει 12αρια ...........καποτε ελεγαν οτι τελευταια θα ηταν τα 9 τα οποια ποτέ δεν βγηκαν , μπροστα στην κονο΄μα δεν εχουν σταματημο , αν δεις στο σκρουτζ το ψηφιακο κλειδι για τα 11 εχει πεσει κατω απο το 10ευρω

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, triplex1 είπε

Μεινε με τα 10αρια , μια χαρα θα εισαι

Περισσότερο να "σπάσω" τη ρουτίνα με κάτι καινούργιο, οχι ότι είχα κάποιο θέμα με τα 10αρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tegonikos είπε

Περισσότερο να "σπάσω" τη ρουτίνα με κάτι καινούργιο, οχι ότι είχα κάποιο θέμα με τα 10αρια

Ναι δεν διαφωνω , απο την δικη μου πλευρα οπως λες και εσυ , εσπασα την ρουτινα ολο και ολο μια φορα και δεν το ξανακανω ουτε για πλακα , μου θυμιζουν το ιδιο σκηνικο με τα vista  δηλαδη σβήστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, tegonikos είπε

Περισσότερο να "σπάσω" τη ρουτίνα με κάτι καινούργιο, οχι ότι είχα κάποιο θέμα με τα 10αρια

Δοκιμασε τον 980 σε αλλα slots , που ναι μεν θα δουλευει σε χαμηλοτερες ταχυτητες αλλα να δεις πως θα παει στα renders και boot-αρισμα.
Επισης δοκιμασε στον 2ο δισκο , αυτον στον οποιο περασες τωρα τα 10αρια , να βαλεις τα 11αρια να δεις τι θα γινει...

Με τις μπλε οθονες δες τι γινεται. Σκανε μονο στα 11αρια ? Στα 10αρια ? Μηπως υπαρχει καποιο προβληματικο ή μη-συμβατο hardware με τα 11αρια ?

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λάπτοπ Lenovo G510 με i7 4700MQ 4C/8T και R7 M265 κάρτα γραφικών, μου βγήκε η πίστη να του κάνω φορμάτ στα 11. Το Windows Update που κάνει την αρχική εγκατάσταση των drivers, φορτώνει έναν driver για την κάρτα γραφικών, ο οποίος κάνει corrupt όλο το boot, με αποτέλεσμα να χρειάζεται πάλι φορμάτ αφού η επιδιόρθωση των Windows κατά την εκκίνηση δε μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα. Έφτασα να απενεργοποιήσω τα switchable graphics από το BIOS πριν κάνω το φορμάτ και να εγκαταστήσω modded drivers (Amernime/Nimez, ψάξτε οι έχοντες AMD GPU/APU, εξαιρετικά σταθεροί και λύνουν πολλά προβλήματα που έχουν οι stock drivers)Το Windows Update έχει καταντήσει τεράστιο ανέκδοτο, υποτίθεται σου κατεβάζει drivers οι οποίοι έχουν πιστοποιηθεί ότι αν μη τι άλλο είναι σταθεροί, και καταστρέφεται ολόφρεσκο installation εξαιτίας τους.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, spfres είπε

Σε λάπτοπ Lenovo G510 με i7 4700MQ 4C/8T και R7 M265 κάρτα γραφικών, μου βγήκε η πίστη να του κάνω φορμάτ στα 11. Το Windows Update που κάνει την αρχική εγκατάσταση των drivers, φορτώνει έναν driver για την κάρτα γραφικών, ο οποίος κάνει corrupt όλο το boot, με αποτέλεσμα να χρειάζεται πάλι φορμάτ αφού η επιδιόρθωση των Windows κατά την εκκίνηση δε μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα. Έφτασα να απενεργοποιήσω τα switchable graphics από το BIOS πριν κάνω το φορμάτ και να εγκαταστήσω modded drivers (Amernime/Nimez, ψάξτε οι έχοντες AMD GPU/APU, εξαιρετικά σταθεροί και λύνουν πολλά προβλήματα που έχουν οι stock drivers)Το Windows Update έχει καταντήσει τεράστιο ανέκδοτο, υποτίθεται σου κατεβάζει drivers οι οποίοι έχουν πιστοποιηθεί ότι αν μη τι άλλο είναι σταθεροί, και καταστρέφεται ολόφρεσκο installation εξαιτίας τους.

Είμαστε σοβαροί;  Δηλαδή βάζεις λειτουργικό σε αρχαίο hardware που σου λέει με τον πιο επίσημο τρόπο ότι δεν το υποστηρίζει, και μετά παραπονιέσαι; 

Ομολογώ ότι δε μπορώ να συντονιστώ με τέτοια επίπεδα έλλειψης λογικής. 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η πηγή του κακού βρέθηκε και μπαίνω στον κόπο να γράψω για ενημέρωση των υπολοίπων που διαβάζουν.

Το πρόβλημα τελικά είναι ξεκάθαρα τα windows 11, και εξηγούμε μετά από ΠΟΛΛΕΣ δοκιμές

Με ακριβώς το ίδιο setup και καθαρή εγκατάσταση windows 11 pro

-Oι μνήμες αδυνατούν να είναι σταθερές στα 3200Mhz και ενώ στο bios ρυθμίζονται μια χαρά, το λειτουργικό βαράει μπλε οθόνες κάποιες τυχαίες στιγμές με memory error.Οπότε αναγκαστικά στα 2133Mhz.

-Τα πάντα πηγαίνουν αργά λες και πρόκειται για υπολογιστή 5-6 γενεές πίσω, όταν λέω τα πάντα, εννοώ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

-Bugs ουκ ολίγα, τι να πρωτοπώ...(θα πω μόνο ένα, σε μια εκκίνηση μου πέταξε μήνυμα ότι δεν υπάρχει pin και πρέπει να οριστεί. Δηλαδή χωρίς καμία άλλη ειδοποίηση, ένδειξη, κάτι βρε παιδί μου, εξαφάνισε το pin μου και ήταν σαν να μην το είχα ρυθμίσει ποτέ, ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ)

 

Με windows 10 pro

-το μηχάνημα πετάει στην κυριολεξία, boot σε 3 δευτερόλεπτα.

-Οι μνήμες παίζουν απροβλημάτιστα στα 3200Μhz (τώρα πως στα κομμάτια ένα λειτουργικό επηρεάζει κάποια ρεύματα που έχεις ρυθμίσει στο bios, μη με ρωτάτε, ειλικρινά δεν μπορώ να το φανταστώ).

-0 bugs (καλά αυτό το ήξερα και από το προηγούμενο pc που αντικατέστησα, ισχύει και στο καινούργιο hardware)

 

 

Τώρα φταίει ο συγκεκριμένος συνδυασμός hardware που δεν κάθεται καλά στα 11?Μπορεί. Είναι οι προγραμματιστές τόσο παλτά που έβγαλαν λειτουργικό πιο αργό από το προηγούμενο?Πιθανόν.

Ισως να μην μάθω ποτέ και δεν με ενδιαφέρει κιόλας να πω την αλήθεια στην παρούσα φάση, εξαντλήθηκα από τα πολλά format και εγκαταστάσεις...

Κρίμα γιατί την χρειαζόμουν έστω αυτή την ανανέωση αισθητικής στο workstation.

Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας!

(βασικά κάνω τώρα μια τελευταία δοκιμή εγκατάστασης των 11 σε SSD πάνω σε sata θύρα, μπας και...περισσότερο ακαδημαϊκά και οχι για να το δουλέψω έτσι.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Είμαστε σοβαροί;  Δηλαδή βάζεις λειτουργικό σε αρχαίο hardware που σου λέει με τον πιο επίσημο τρόπο ότι δεν το υποστηρίζει, και μετά παραπονιέσαι; 

Ομολογώ ότι δε μπορώ να συντονιστώ με τέτοια επίπεδα έλλειψης λογικής. 

Αν δεν υπάρχει συμβατός driver, απλά ΔΕΝ τον κατεβάζει, όπως έκανε και με το bluetooth. Και τι συζητάμε ρε παιδιά, πάμε καλά ;

Τα 11αρια είναι 10αρια έκδοση 22H1, όλα τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε. Χώρια που το έκανε και στα Windows 10 όποτε προλάβαινε να κατεβάσει τον driver προτού εγκαταστήσω εγώ τον τελευταίο. Το γεγονός ότι μπαίνουν σε Core 2 Quad συστήματα τα 11 και δουλεύουν απροβλημάτιστα με πλήρως λειτουργικά όλα τα εξαρτήματα, και σε pc του 2014 το μόνο πρόβλημα να είναι η AMD GPU, δε σε προβληματίζει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tegonikos είπε

Παιδιά η πηγή του κακού βρέθηκε και μπαίνω στον κόπο να γράψω για ενημέρωση των υπολοίπων που διαβάζουν.

Το πρόβλημα τελικά είναι ξεκάθαρα τα windows 11

Το ξερουμε αυτο

Με ακριβώς το ίδιο setup και καθαρή εγκατάσταση windows 11 pro

θα πω μόνο ένα, σε μια εκκίνηση μου πέταξε μήνυμα ότι δεν υπάρχει pin και πρέπει να οριστεί.

αυτο με το 'κανε εμενα και μολις εμφανιστηκε , τα ξηλωσα

 

Είναι οι προγραμματιστές τόσο παλτά που έβγαλαν λειτουργικό πιο αργό από το προηγούμενο?Πιθανόν.

Δεν ξερεις πόσο παλτά ειναι , απ'αυτα με τον γουνινο γιακά για τον χειμωνα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, spfres είπε

το μόνο πρόβλημα να είναι η AMD GPU, δε σε προβληματίζει ;

Το πρόβλημα στην δικιά σου περίπτωση και σε άλλες παρόμοιες με την δικιά σου δεν είναι η amd gpu αλλά ο κάθε κατασκευαστής laptop (ή και κάρτας γραφικών ή κάρτας ήχου) που προσαρμόζουν το hardware όπως τους βολεύει με αποτέλεσμα να χρειάζονται λίγο διαφορετικούς drivers από τους stock.

Παλιά το είχε συνήθεια ο asus στις κάρτες γραφικών της όπου δούλευαν σωστά μόνο με τους οδηγούς της asus. Αυτό όμως είχε αποτέλεσμα να μην μπορούν οι κάρτες της να ακολουθούν τις διορθώσεις των υπολοίπων κατασκευαστών που δούλευαν με τους stock drivers και να μένουν πίσω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, micos000 είπε

Το πρόβλημα στην δικιά σου περίπτωση και σε άλλες παρόμοιες με την δικιά σου δεν είναι η amd gpu αλλά ο κάθε κατασκευαστής laptop (ή και κάρτας γραφικών ή κάρτας ήχου) που προσαρμόζουν το hardware όπως τους βολεύει με αποτέλεσμα να χρειάζονται λίγο διαφορετικούς drivers από τους stock.

ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ξαναλεω (το ειχα πει εδω και αρκετο καιρο) εχω εξι (6) pc desktop-laptop με windows 11,ξεκινωντας απο 3 η γενια intel μεχρι και 11η.(i7 3612qm - i5 3230m - i5 4670k - i3 8100 - i5 10600k - i5 11500 )

Κανενα μα κανενα προβλημα σε καθημερινη βαση εχουν καλυτερη αποκριση τα 11αρια απο τα 10αρια.

Η χρηση ειναι καθημερινη,τα δυο λαπτοπ δουλεουν τιμολογηση στο αυτοκινητο για να γινω κατανοητος καθημερινα και αδιακοπα.

Μηπως κατι κανετε λαθος;

Eιστε σιγουροι οτι κανετε το σωστο στησιμο αρχικα;

Drivers μητρικης bios update αναβαθμισεις μεσα απο την επισημη ιστοσελιδα της μητρικης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Παντως ξαναλεω (το ειχα πει εδω και αρκετο καιρο) εχω εξι (6) pc desktop-laptop με windows 11,ξεκινωντας απο 3 η γενια intel μεχρι και 11η.(i7 3612qm - i5 3230m - i5 4670k - i3 8100 - i5 10600k - i5 11500 )

Κανενα μα κανενα προβλημα σε καθημερινη βαση εχουν καλυτερη αποκριση τα 11αρια απο τα 10αρια.

Η χρηση ειναι καθημερινη,τα δυο λαπτοπ δουλεουν τιμολογηση στο αυτοκινητο για να γινω κατανοητος καθημερινα και αδιακοπα.

Μηπως κατι κανετε λαθος;

Eιστε σιγουροι οτι κανετε το σωστο στησιμο αρχικα;

Drivers μητρικης bios update αναβαθμισεις μεσα απο την επισημη ιστοσελιδα της μητρικης;

Μα το "δεν υποστηριζεται ο επεξεργαστης" , ειναι κατα κυριο λογο στα χαρτια. Αντε το πολυ να μην υποστηριζονται καποιες ψαγμενες λειτουργιες των 11αριων. Απο κει και περα το "δεν υποστηριζεται" του επεξεργαστη δεν επηρεαζει κατι καπου. Το θεμα ειναι τι γινεται με το υπολοιπο συστημα , αυτων που εχουν προβληματα. Τι hardware ειναι , τι drivers υπαρχουν για 11αρια , αν εγινε σωστη εγκατασταση/αναβαθμιση κλπ κλπ. Μην τα ριχνουμε ολα στο λειτουργικο κατευθειαν.
Και εγω τρεχω , για την ιστορια , 11αρια σε φορητο με i7-7700hq , και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...