Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Παντως ξαναλεω (το ειχα πει εδω και αρκετο καιρο) εχω εξι (6) pc desktop-laptop με windows 11,ξεκινωντας απο 3 η γενια intel μεχρι και 11η.(i7 3612qm - i5 3230m - i5 4670k - i3 8100 - i5 10600k - i5 11500 )

Κανενα μα κανενα προβλημα σε καθημερινη βαση εχουν καλυτερη αποκριση τα 11αρια απο τα 10αρια.

Η χρηση ειναι καθημερινη,τα δυο λαπτοπ δουλεουν τιμολογηση στο αυτοκινητο για να γινω κατανοητος καθημερινα και αδιακοπα.

Μηπως κατι κανετε λαθος;

Eιστε σιγουροι οτι κανετε το σωστο στησιμο αρχικα;

Drivers μητρικης bios update αναβαθμισεις μεσα απο την επισημη ιστοσελιδα της μητρικης;

Τέτοιου είδους ποστ είναι πάρα πολύ ενοχλητικά. Επειδή εσύ δεν έχεις πρόβλημα, δε σημαίνει ότι τα 11άρια είναι άρτια και οι άλλοι χρήστες χαζοί. Πραγματικά πολύ ενοχλητικά. 

Επίσης το δεν υποστηρίζεται, δεν έχει επίδραση τόσο ως προς τον επεξεργαστή, αλλά ως προς τη μητρική και τα τόσα υποσυστήματα που έχει πάνω της. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ το ξανά λέω.. Τα 11 είναι απλά σκουπίδι. Τέτοιο κόλλημα δεν έχω δει ποτέ στην ζωή μου. 

Εχθές χρειάστηκε να κάνω 8 φορές Restart τον Explorer. 

Σήμερα μετά από χθεσινό Update δεν μπορώ πάλι να δημιουργήσω txt αρχείο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Τέτοιου είδους ποστ είναι πάρα πολύ ενοχλητικά. Επειδή εσύ δεν έχεις πρόβλημα, δε σημαίνει ότι τα 11άρια είναι άρτια και οι άλλοι χρήστες χαζοί. Πραγματικά πολύ ενοχλητικά. 

Επίσης το δεν υποστηρίζεται, δεν έχει επίδραση τόσο ως προς τον επεξεργαστή, αλλά ως προς τη μητρική και τα τόσα υποσυστήματα που έχει πάνω της. 

Το ίδιο ισχύει και για τα post που επειδή έχουν μεμονωμένα προβλήματα, παρουσιάζουν ότι το λειτουργικό είναι για πέταμα και δημιουργούν ολόκληρους μύθους, που πραγματικά προκαταβάλουν την γνώμη όσων δεν έχουν ασχοληθεί και ρωτάνε "παιδιά να τα βάλω ή θα πάθω ιλαρά όπως έπαθε η ξαδέρφη μου;"

Αυτά να δεις πόσο εκνευριστικά είναι. Τουλάχιστον αυτά στα οποία αναφέρεσαι, απλά δεν βοηθούν τους χρήστες που έχουν πρόβλημα, δεν επηρεάζουν σε κάτι. Κι εγώ τα έχω βάλει σε 15 μηχανήματα, μέχρι και σε i5 760 με ddr3 και πάνε μπάλα, αλλά δεν το έγραψα ακριβώς γιατί δεν είμαι σοβαρό δείγμα και δεν θα προσφέρει τίποτα.

Η πραγματικότητα όμως είναι ότι έχουν μπει σε εκατομμύρια συστήματα, η πλειοψηφία δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα και δεν παίρνει σβάρνα τα φόρα να γράφει ότι είναι όλα ok. Είχαμε τα 10, τώρα είναι καλά τα 10 και πιάσαμε τα 11, φτάνει κάπου.

Επεξ/σία από p4n0s86
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψή του, όσο ακραία και να είναι. Το πρόβλημα έγκειται στο ότι κάποιοι βασίζουν την άποψή τους σε μη υποστηριζόμενα συστήματα, κάτι που την καθιστά αυτομάτως άκυρη.

Ίσως θα έπρεπε να υπάρχει ένα νήμα για Windows 11 σε μη υποστηριζόμενα συστήματα, όπου θα μπορούσαν να αναλύουν τα προβλήματά τους.

Επεξ/σία από BadBoy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και εγώ που έχω υποστηριζόμενο σύστημα δεν διαφωνώ στο ότι είναι ένα βήμα πίσω σε σχέση με τα 10. Την τελευταία φορά που τα είχα εγκαταστήσει, βγήκε ένα update και δεν λειτουργούσε το μενού "Έναρξη". Μου είχαν σπάσει τα νεύρα ώσπου τα ξήλωσα και έβαλα πάλι τα 10 και όλα καλά. 

Προς το παρόν θεωρώ ότι είναι μεγάλη μπούρδα. Ελπίζω να διορθωθούν με το μεγάλο update 22H2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Τέτοιου είδους ποστ είναι πάρα πολύ ενοχλητικά. Επειδή εσύ δεν έχεις πρόβλημα, δε σημαίνει ότι τα 11άρια είναι άρτια και οι άλλοι χρήστες χαζοί. Πραγματικά πολύ ενοχλητικά. 

Επίσης το δεν υποστηρίζεται, δεν έχει επίδραση τόσο ως προς τον επεξεργαστή, αλλά ως προς τη μητρική και τα τόσα υποσυστήματα που έχει πάνω της. 

Ενοχλητικα ειναι τα ποστ τα οποια λενε μη βαλεις εκεινο ειναι για πεταμα μη κανεις το αλλο ειναι καλο κλπ κλπ κλπ.

Οταν ποσταρεις συγκεκριμενα πραγματα και εμπειριες εχοντας ιδια αποψη πιστευω οτι βοηθουν (η τουλαχιστον ετσι νομιζα) γι αυτο και κατεθεσα την εμπειρια μου,απλα και μονο για να βοηθησω.

Εγω δεν εκρινα κανεναν ουτε ειπα οτι κανει καποιος λαθος,απλα μου κανει εντυπωση να εχω εξι υπολογιστες και να μην εχω θεμα να τα εχω βαλει σε καμια 10αρια pc ακομα τα 11αρια και να μην εχουνε προβλημα.Οποτε ειτε καπου υπαρχει ασυμβατοτητα hardware η υπαρχει ασχετοσυνη στο στησιμο/σεταρισμα.

Δεν ειμαι πυρηνικος φυσικος,ουτε επιστημονας στην τεχνολογια,στηνω pc απ΄τον καιρο των windows 95,εφαγα τα μουτρα μου και περασε εποχη που εκανα φορματ δυο και τρεις φορες το μηνα απο τις μακακιες που εκανα τοτε μεχρι να μαθω ορισμενα πραγματα.

Τωρα εαν ενοχληθηκες ειλικρινα ειναι προβλημα σου και οχι δικο μου,μπορεις καλλιστα να μην διαβαζεις τα ποστ μου.

Ρωταει ο αλλος εχει βαλει κανεις ελαστικα bridgestone turanza πχ;

Πεταγονται οι μισοι που δεν εχουν δει ουτε σε φωτογραφια πως ειναι το ελαστικο,και λενε ο φιλος του ξαδερφου του κουμπαρου μου τα εβαλε σε mercedes c200 και ειναι αχρηστα μην τα βαλεις.

Εχεις καποια συγκεκριμενη εμπειρια; την καταθετεις και βοηθας του συμφορουμιτες (αλλωστε για αυτο ειναι τα φορουμ για εκθεση αποψεων και ιδεων)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Ενοχλητικα ειναι τα ποστ τα οποια λενε μη βαλεις εκεινο ειναι για πεταμα μη κανεις το αλλο ειναι καλο κλπ κλπ κλπ.

Οταν συνοδευονται απο επιχειρηματα και ειναι αποτελεσμα προσωπικής αποψης δεν ειμαι καθολου ενοχλητικα.

Και για μενα τα 11 ειναι ενα κουτσουρεμένο λειτουργικο που δεν εχει να προσφερει τιποτα σε σχεση με τα 10.Δεν βλεπω καν τον λογο υπαρξης τους

Επεξ/σία από SPY_oo7
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

Οταν συνοδευονται απο επιχειρηματα και ειναι αποτελεσμα προσωπικής αποψης δεν ειμαι καθολου ενοχλητικα.

Αυτο εξηγησα και εγω πιο πανω.

Οταν υπαρχει εμπειρια και επιχειρηματα σαφως και ειναι δεκτα και δεν ειναι ενοχλητικα.

10 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

Και για μενα τα 11 ειναι ενα κουτσουρεμένο λειτουργικο που δεν εχει να προσφερει τιποτα σε σχεση με τα 10.Δεν βλεπω καν τον λογο υπαρξης τους

Αυτο που καταθετεις ειναι προσωπικη αποψη και οχι κανονας.

Εαν αρεσαν σε ολους τα ιδια πραγματα στη ζωη,θα παιρναμε ολοι το ιδιο αυτοκινητο και θα παντρευομασταν την ιδια γυναικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Αυτο εξηγησα και εγω πιο πανω.

Οταν υπαρχει εμπειρια και επιχειρηματα σαφως και ειναι δεκτα και δεν ειναι ενοχλητικα.

Αυτο που καταθετεις ειναι προσωπικη αποψη και οχι κανονας.

Εαν αρεσαν σε ολους τα ιδια πραγματα στη ζωη,θα παιρναμε ολοι το ιδιο αυτοκινητο και θα παντρευομασταν την ιδια γυναικα.

Τα 11αρια τα ειχα για κανα 3μηνο σε 775 χωρις το παραμικρο προβλημα και τα δουλευα σε καθημερινη βαση μονο και μονο για να δω αν παρουσιασουν οτιδηποτε.........τιποτα απολυτως μεχρι την στιγμη που ξηλωσα την μητρικη και την παρεα της και τα εδωσα.

Εγκτασταση στο AM4 με τον  5900x που εχω, ενω ξεκινησαμε καλα επανω στην εβδομαδα ερχεται το μηνυμα πρεπει να βαλετε pin  , επειδη όποτε βαζω κατι για μενα το εγκαθιστω παντα σαν admin και ασχετα οτι μπορουσα να το βρω το προβλημα με γυρισαν τα μυαλα αναποδα και τα ξηλωσα χωρις 2η σκεψη.

Ο καθενας βαζει οτι γουσταρει και αγαπαει , εγω το μονο που δεν μπορω να ακουω ειναι οτι καποιος δεν αφηνει τα 7αρια γιατι ειναι καλυτερα απο τα 10αρια, ετσι σχεδιο και τα 95 ηταν καλα και τα xp το κατι αλλο.

Linux σε 2ο Nvme ........και ειμαι καλα!!!

8 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Εγώ το ξανά λέω.. Τα 11 είναι απλά σκουπίδι. Τέτοιο κόλλημα δεν έχω δει ποτέ στην ζωή μου. 

Εχθές χρειάστηκε να κάνω 8 φορές Restart τον Explorer. 

Σήμερα μετά από χθεσινό Update δεν μπορώ πάλι να δημιουργήσω txt αρχείο. 

Συμφωνω με το σκουπιδι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JDROGAS είπε

Εαν αρεσαν σε ολους τα ιδια πραγματα στη ζωη,θα παιρναμε ολοι το ιδιο αυτοκινητο και θα παντρευομασταν την ιδια γυναικα.

Συμφωνω ωστόσο η αποψη μου οτι τα 11 ειναι μεχρι στιγμής ενα αποτυχημενο λειτουργικο  στηρηζεται σε επιχειρηματα και οχι στις ορέξεις μου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εχω τα win11 απο την μερα του release σε συστημα που τα υποστηριζει, εχω δει ελαχιστα bugs τα οποια εχουν ειπωθει και εδω. Δεν ειναι σοβαρα, δηλαδη να με κανουν να ψαχνω για trοubleshooting οποτε απλα τα αγνοω και περιμενω το μεγαλο update στο μελλον.
Δεν το θεωρω σκουπιδι το λειτουργικο αλλα σε οσους με εχουν ρωτησει αν αξιζει να τα βαλουν, δινω την ιδια απαντηση: αν δεν τους ενδιαφερει καποιο απο τα features που προσφερει, ας μεινουν με τα 10. Κυριως για να μην με "κυνηγανε" σε περιπτωση που καποιο προγραμμα ή οτιδηποτε δεν δουλεψει για χ,ψ λογους.
Κατα τα αλλα, δεν γυρναω στα 10 γιατι δεν εχω λογο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε οποιοδήποτε λειτουργικό μπορείς να τρέξεις android εφαρμογές μέσω emulator, αλλά δεν ξέρω το επίπεδο συμβατότητας που μπορεί να έχουν τα 11 σε σχέση π.χ. με το bluestacks.

https://beebom.com/windows-subsystem-for-android-vs-bluestacks/

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, micos000 είπε

Σε οποιοδήποτε λειτουργικό μπορείς να τρέξεις android εφαρμογές μέσω emulator, αλλά δεν ξέρω το επίπεδο συμβατότητας που μπορεί να έχουν τα 11 σε σχέση π.χ. με το bluestacks.

https://beebom.com/windows-subsystem-for-android-vs-bluestacks/

Παιζω σε 11 με memu και δεν εχω κανενα προβλημα. Δεν παιζω πολλα apps βεβαια, αλλα αυτα που επαιζα πριν σε 10 παιζουν το ιδιο καλα και στα 11

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SPY_oo7 είπε

.... που δεν εχει να προσφερει τιποτα σε σχεση με τα 10.Δεν βλεπω καν τον λογο υπαρξης τους

αναγκαίο  κακο γιατι η wintel αλλαξε τους cpu σε big-little και τα windows δεν είναι linux οποτε αλλαγές θέλουν τροποποιήσεις = αλλο λειτουργικο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...