Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρε μια κλωνοποιηση σε ssd και ξαναδοκιμαζεις , κανε και μια δοκιμη αυτο που σε ειπα χωρις να κανεις εγκατασταση ξανα , κατι μου λεει οτι δεν εκατσε σωστα , βγαλτον και ξαναβαλτον , μονο αυτο να φυγουμε απο την απορια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

52 λεπτά πριν, geopro είπε

Παρεμπιπτόντως αυτή η γρήγορη εκκίνηση είναι μια προβληματική κατάσταση και στην πραγματικότητα το μηχάνημα δεν κάνει αληθινή (επαν)εκκίνηση μετά από τερματισμό. Η κανονική επανεκκίνηση δεν επηρεάζεται.

Το χειρότερο είναι η γρήγορη εκκίνηση είναι ενεργή by default και δεν είναι και το ευκολότερο να την απενεργοποιήσεις.

Καλά εγώ είμαι φανατικά εναντίον της γρήγορης εκκίνησης, ειδικά αν έχεις ssd/nvme και κλείνεις κάθε βράδυ το pc, σου γράφει συνέχεια gb και μειώνει την ζωή του. Λες και τι έγινε να κάνει boot το pc 5 δεύτερα πιο αργά, δεν καταλαβαίνω μερικά πράγματα, αλλά ok καθένας με τα ocd του. Απλά το ανέφερα μήπως ο παλιός του είχε γρήγορη εκκίνηση και γι' αυτό υπήρχε αυτή η διαφορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Καλά εγώ είμαι φανατικά εναντίον της γρήγορης εκκίνησης, ειδικά αν έχεις ssd/nvme και κλείνεις κάθε βράδυ το pc, σου γράφει συνέχεια gb και μειώνει την ζωή του. Λες και τι έγινε να κάνει boot το pc 5 δεύτερα πιο αργά, δεν καταλαβαίνω μερικά πράγματα, αλλά ok καθένας με τα ocd του. Απλά το ανέφερα μήπως ο παλιός του είχε γρήγορη εκκίνηση και γι' αυτό υπήρχε αυτή η διαφορά.

53197506_2022-04-25011010.png.a724d5edf9be569ee22520a7980ffd39.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tegonikos είπε

Driver samsung για τον 980pro???Eισαι σίγουρος??Πρώτη φορά το ακούω, νόμιζα οτι ο driver samsung υπάρχει μέχρι και τον 970, μετά μόνο microsoft. θέλεις να μου δώσεις ένα link και να τον δοκιμάσω?

Εχεις δικιο σε αυτο που λες , εγω μεχρι 970 εχω :) Αλλα καποιοι mod-αρανε τον samsung driver να υποστηριζει τον 980 , αλλα γενικοτερα δεν ειδαν μεγαλες διαφορες. 
Περασες το samsung magician ? Εκανες benchmark τον δισκο ? Τσεκαρες στο samsung magician αν εχει το τελευταιο firmware ? Σε τι mode τρεχει ? Βios τσεκαρες τι λεει για τους nvme δισκους ? Ειναι ρυθμισμενο στο ahci ?
Τα render προγραμματα που εχουν τα cache/temp dirs ? Μηπως στους αλλους δισκους που ειναι pcie 3.0 ?

Στο manual της μητρικης λεει οτι το slot υποστηριζει pcie 4.0 x4 και x2. Ξερουμε σε ποιο απο τα δυο τρεχει ?
x4 , σημαινει 4 lanes , που σημαινει 2gb/s ανα lane , maximum 8gb/s . Αν παιζει στο x2 , τοτε παει μεχρι μαξιμουμ 4gb/s. Θα μου πεις και παλι θα επρεπε να εβλεπες μια σημαντικη διαφορα απο το 1gb/s των αλλων δυο δισκων που ειναι σε raid...
 

1 ώρα πριν, tegonikos είπε

Φίλε μου το 10% το είπα για να γίνει κατανοητό το μέγεθος της διαφοράς, δεν υπάρχει και ιδιαίτερο νόημα να βγάλω το 14.25%, ούτε ιδιαίτερο νόημα να πω ότι το ένα έκανε 12 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα και το άλλο 13 λεπτά και 55 δευτερόλεπτά. Η διαφορά που περίμενα στο rendering σύμφωνα με αυτά που διάβαζα για τις δυνατότητες του hardware ήταν να κάνει ο παλιός 14 λεπτά, και ο καινούργιος 4. Οπότε όπως καταλαβαίνεις το να μπούμε σε λεπτομερείς υπολογισμούς για τόσο αμελητέα διαφορά, δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα.

Kαταλαβαινω το νοημα που θες να αναδειξεις με αυτο που εγραψες , αλλα απο το "κατω του 10%" μεχρι το 14% ειναι μια αξιοσημειωτη διαφορα και το ανεφερα για να ειμαστε πιο ακριβεις. Σιγουρα περιμενες παραπανω , αρα μηπως να τραβαγες ενα benchmark και στην καρτα γραφικων ? Παιζει και αυτη στο σωστο mode ? 

Αν μπορεις να εναλλασεις καρτες και να τραβας renders (με το ιδιο καινουργιο πλεον συστημα) την ιδια σκηνη , ιδιο προγραμμα , ιδιες ρυθμισεις , για να δεις πως αποδιδουν οι δυο καρτες θα ηταν κατατοπιστικο πειραμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, tegonikos είπε

Παιδιά έχω φτιάξει ένα καινούργιο build που δεν το λες και αδύναμο θεωρώ (ι5 11400, RTX3060, M2VGEN4, 16gb RAM 3200, κ.τ.λ) και του φόρτωσα windows 11. Αυτό που με έχει προβληματίσει είναι οτι ΠΑΝΤΟΥ, και όταν λέω παντού εννοώ άνοιγμα-κλείσιμο υπολογιστή, άνοιγμα αρχείων-προγραμμάτων , άνοιγμα ιστοσελίδων, ακόμα και η εργασία πάνω σε photoshop και davinci resolve γίνεται ελαφρώς πιο αργά από έναν i7 4ης γενιάς που αντικατέστησε με RX470, 32gb RAM DDR3, raid 2x256gb SSD, ενώ θα έπρεπε στα χαρτιά τουλάχιστον, να δω σημαντικές διαφορές ως προς την βελτίωση της ταχύτητας, έτσι τουλάχιστον το φανταζόμουν.

Μόνο στο gaming έχω δει διαφορές υπερ του συστήματος με τα windows 11 (και σε συγκεκριμένα σε βαριά παιχνίδια όπως το microsoft flight simulator σημαντικές θα έλεγα)

Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται το hardware ή τα windows 11 είναι τόσο "βαριά"?

Χαρακτηριστικά θα αναφέρω 7 δευτερόλεπτα boot ο παλιός μου υπολογιστής, 15 ο νέος, 7 δευτερόλεπτα να φορτώσει το photoshop στον παλιό, 9 στον καινούργιο, καλά για κλείσιμο υπολογιστή αστεία πράγματα, 4 δευτερόλεπτα ο παλιός, 20 δευτερόλεπτα (μεσο όρο) ο καινούργιος.

Το αστείο είναι οτι και rendering 4K αρχείων που δημιούργησα επι τούτου στο resolve και που θεωρώ ότι εκεί λογικά δεν παίζει ρόλο τι λειτουργικό φοράς, ο καινούργιος ήταν ελάχιστα γρηγορότερος, έκανε 12 λεπτά να κάνει rendering το συκγεκριμένο αρχείο σε σχέση με τα 14 που έκανε ο παλιός, και στους δυο ενεργοποιημένο το GPU hardware accelerator. Μηδαμινή διαφορά για εμένα με τόσο μεγάλη διαφορά στο hardware (4770K vs 11400F και RX4704GB VS RTX306012GB)

Και θα πει κάποιος καλά, κάθισες και μέτρησες δευτερόλεπτα, παιδιά ναι κάθισα και μέτρησα γιατί η διαφορά στην ταχύτητα ήταν αισθητή, για να δω αν ήταν απλά ιδέα μου ή όντως συνέβαινε!

Η αλήθεια είναι ότι έχω απογοητευτεί κάπως και πριν κάνω την τελευταία και μοναδική δοκιμή που μου έμεινε (format και windows 10 και στον καινούργιο, που αποφεύγω λόγο του ότι εγκατέστησα πάνω του όλα μου τα προγράμματα από το μηδέν, καταλαβαίνετε για τι κόπο μιλάμε) θα ήθελα να ακούσω και καμια άποψη αν υπάρχει κάποιος που αναβάθμισε και αυτός hardware και έβαλε windows 11 τι είδε σε θέματα ταχύτητας σε σχέση με τον παλιό του υπολογιστή.

 

Πραγματα οπως η εκκινηση των windows κ το ποσο γρηγορα ανοιγουν οι εφαρμογες επηρεαζονται αμεσα απο το ποσες υπηρεσιες τρεχουν στο παρασκηνιο . Με ενα ξεκαθαρισμα των services πιθανον να αλλαξουν πολλα , τα services μπορουν να  δικαιολογησουν πολυ ανετα τις διαφορες που εχεις .

Επισης προφανως παιζει ρολο κ το antivirus που εχεις πανω 

------

 

Οσο για το ρενταρισμα αν κ δεν εχω ιδεα απο rendering κ το συγκεκριμενο προγραμμα ειναι πιθανο να φταιει το προγραμμα . Ειτε να τρεχει πολυ καλυτερα με amd ειτε να μη μπορει να εκμεταλλευτει την επιπλεον ισχυ / επιπλεον πυρηνες , να τρεχει σε 1 thread / οτιδηποτε . Ο μονος τροπος να τσεκαρεις αν παει κατι στραβα με το συστημα σου ειναι να βρεις επιδοσεις παρομοιου συστηματος με το δικο σου στο συγκεριμενο προγραμμα στο internet κ να συγκρινεις . Πιθανον πρεπει να βαλεις τους developer drivers της nvidia κ οχι τους gaming .

Σε καθε περιπτωση αφου βλεπεις σημαντικη διαφορα στο gaming κατα 90% δεν εχεις κανενα θεμα ωστοσο ψαξτο ετσι κι αλλιως 

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Δεν είναι σίγουρο ότι μπορεί να είναι ο NMVe όμως και αυτό είναι και κάτι που μπορεί πολύ εύκολα να το διαπιστώσει πχ να κάνει ΟΛΟ το render από 2ο δίσκο ακόμα και απλό SATA III SSD. Τα πάντα όμως assets και export file από άλλο δίσκο.
Εμένα πιο πολύ μου κάνει για σκάλωμα του bios που παίζει να θέλει hard reset (και bios update αν δεν έχει το τελευταίο αν και είδα στο site της μητρικής ότι είναι από Ιανουάριο του 2022 το τελευταίο, λογικά το φοράει ήδη).

 

Στο άσχετο δες μήπως το κάνεις inplace windows install (χωρίς format και χωρίς να χάσεις ότι έχεις) μήπως είναι τίποτα σκασμένο, είχα στο δικό μου PC θεματάκια και με inplace install έστρωσε!

Κάτι άλλο που μου ήρθε τώρα, έχεις βάλει drivers ήχου του κατεσκευαστή τους επίσημους; Ελπίζω ναι!
Εγώ έβαζα drivers νεότερους αλλά όχι της asus και είχα τρομερά slowdowns, πάταγα πχ να ανοίξει το paint και παίζει να έκανε 2' και ήταν τελικά ο driver του ήχου!

Αν σε παίρνει να κάνεις εγκατάσταση w10 σε άλλον δίσκο χωρίς να σβήσεις αυτόν που έχεις και να βάλεις πάλι ότι έχεις για να δεις πως τρέχει εκεί πχ με έναν φθηνό ssd 

Kαι όμως!Φοράει το bios F4 που είναι 4 updates πίσω!Ενώ η μητρική αγοράστηκε πριν από μερικές μέρες και μάλιστα κατόπιν παραγγελίας!

Sound παίζω κατευθείαν από nvidia drivers που τους κατέβασα μόνος μου, τους τελευταίους φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tegonikos είπε

Aυτό που έγινε με την φίλη σου σε εμένα έγινε με τις μνήμες, για κάποιο λόγο τις είχε κλειδώσει στα 1000Mhz και πήγα και τις έβαλα χειροκίνητα στα 3200. Ο επεξεργαστής είναι μια χαρά στο bios δηλωμένος. Βέβαια αυτό με το bios update δίκιο έχεις, δεν το κοίταξα καν, θα το κοιτάξω και αν υπάρχει update θα το κάνω.

Βέβαια δύσκολα θα μου φύγει από το μυαλό ότι δεν συμβαίνει τίποτα είτε με τα windows 11 είτε με το hardware.

Πριν από λίγο απλά γράφοντας εδώ μια απάντηση...

spacer.png

Hardware πρόβλημα στις μνήμες βλέπω. 

Πρώτη λύση το bios update. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Εχεις δικιο σε αυτο που λες , εγω μεχρι 970 εχω :) Αλλα καποιοι mod-αρανε τον samsung driver να υποστηριζει τον 980 , αλλα γενικοτερα δεν ειδαν μεγαλες διαφορες. 
Περασες το samsung magician ? Εκανες benchmark τον δισκο ? Τσεκαρες στο samsung magician αν εχει το τελευταιο firmware ? Σε τι mode τρεχει ? Βios τσεκαρες τι λεει για τους nvme δισκους ? Ειναι ρυθμισμενο στο ahci ?
Τα render προγραμματα που εχουν τα cache/temp dirs ? Μηπως στους αλλους δισκους που ειναι pcie 3.0 ?

Στο manual της μητρικης λεει οτι το slot υποστηριζει pcie 4.0 x4 και x2. Ξερουμε σε ποιο απο τα δυο τρεχει ?
x4 , σημαινει 4 lanes , που σημαινει 2gb/s ανα lane , maximum 8gb/s . Αν παιζει στο x2 , τοτε παει μεχρι μαξιμουμ 4gb/s. Θα μου πεις και παλι θα επρεπε να εβλεπες μια σημαντικη διαφορα απο το 1gb/s των αλλων δυο δισκων που ειναι σε raid...
 

Kαταλαβαινω το νοημα που θες να αναδειξεις με αυτο που εγραψες , αλλα απο το "κατω του 10%" μεχρι το 14% ειναι μια αξιοσημειωτη διαφορα και το ανεφερα για να ειμαστε πιο ακριβεις. Σιγουρα περιμενες παραπανω , αρα μηπως να τραβαγες ενα benchmark και στην καρτα γραφικων ? Παιζει και αυτη στο σωστο mode ? 

Αν μπορεις να εναλλασεις καρτες και να τραβας renders (με το ιδιο καινουργιο πλεον συστημα) την ιδια σκηνη , ιδιο προγραμμα , ιδιες ρυθμισεις , για να δεις πως αποδιδουν οι δυο καρτες θα ηταν κατατοπιστικο πειραμα.

Φίλε μου όλα δείχνουν να δουλεύουν τέλεια, πλην οτι ο υπολογιστής είναι πιο αργός από τον παλιότερο κατά 9 έτη που αντικατέστησε θεωρητικά.

spacer.png

Επίσης η μητρική παίζει 4.0 χ 4, επιβεβαιωμένο.

Το 4% καταλαβαίνεις ότι είναι αμελητέα ποσότητα όταν μιλάμε για ολική αναβάθμιση 7 γενεές μπροστά έτσι?Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση αξιοσημείωτη διαφορά.Ούτε καν αξίζει να μιλάμε για τέτοιο νούμερο. Αυτό το νούμερο το πετυχαίνεις με ένα απλό overclocking χωρίς να αλλάξεις ΟΥΤΕ βίδα στον υπολογιστή σου, οχι να σκάσεις 1,5 χιλιάρικο για αναβάθμιση.

Προς ώρας έκανα bios update στην μητρική, μου έβγαλε τη πίστη να ξανατρέξει τις μνήμες στα 3200 άλλα εν τέλη δούλεψε. Εχω σήμερα μόνο πάνω από 5 μπλε οθόνες, σε ανύποπτες φάσεις χωρίς να τρέχω τίποτα σοβαρό.

Για εμένα ή τα windows 11 υπολειτουργούν σοβαρά (γιαυτό έγραψα και εδώ, να δω μήπως όντως συμβαίνει) ή αντιμετωπίζω hardware failure σε hardware που δεν μπορώ να απομονώσω και να διαπιστώσω ότι αυτό μου κάνει την ζημιά.

Τείνω περισσότερο προς τα windows 11, δεν στο κρύβω. Αλλα διαβάζοντας τα σχόλια προτάθηκε ωραία λύση, εγκατάσταση windows 10 σε άλλον σκληρό, ούτως ή άλλως ο υπολογιστής φοράει και έναν δεύτερο M2 1Gb αδειο προς ώρας, απλά PCIe 3, και μάλλον θα του φορτώσω windows 10 να δω πως θα συμπεριφερθεί το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, tegonikos είπε

Προς ώρας έκανα bios update στην μητρική, μου έβγαλε τη πίστη να ξανατρέξει τις μνήμες στα 3200 άλλα εν τέλη δούλεψε. Εχω σήμερα μόνο πάνω από 5 μπλε οθόνες, σε ανύποπτες φάσεις χωρίς να τρέχω τίποτα σοβαρό

Ασύμβατες μνήμες με τη μητρική; Δοκίμασε underclock (speed/latency) ή πιο χαμηλό προφίλ αν εμφανίζει έτοιμα προφίλ το bios. Δοκίμασε 8 gb μόνο, εναλλάξ (αν έχεις 2 στικ).

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αφου σου βγαζει μπλε οθονες δεν ειναι θεμα windows11,εγω(και απειροι αλλοι) τα εχω τοσους μηνες και δεν μου εχει βγαλει μπλε οθονες ποτε,αρα προφανως εχεις εσυ καποιο θεμα hardware

τωρα αυτο το "καθαρός χρόνος φόρτωσης του λειτουργικού " δεν εχω καταλαβει ακομα απο ποτε ακριβως το μετρας

τα δικα μου σταδια

-παταω το powet button

-αναμονη 7 sec για να κανει μπιπ η μητρικη και να εμφανιστει το λογοτυπο BIOS από την American Megatrends*

-σβηνει το λογοτυπο μετα απο 1sec

-αναμονη αλλα 14 sec για να μου ανοιξει η οθονη οπου απαιτειται κωδικος εισοδου για να μπω

-βαζω κωδικο

-εισοδος αμεση,αμεσως μολις βαλω το τελευταιο ψηφιο του κωδικου

-ετοιμο προς χρηση

 

Επεξ/σία από georgiouu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tegonikos είπε

Φίλε μου όλα δείχνουν να δουλεύουν τέλεια, πλην οτι ο υπολογιστής είναι πιο αργός από τον παλιότερο κατά 9 έτη που αντικατέστησε θεωρητικά.

spacer.png

Επίσης η μητρική παίζει 4.0 χ 4, επιβεβαιωμένο.

Το 4% καταλαβαίνεις ότι είναι αμελητέα ποσότητα όταν μιλάμε για ολική αναβάθμιση 7 γενεές μπροστά έτσι?Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση αξιοσημείωτη διαφορά.Ούτε καν αξίζει να μιλάμε για τέτοιο νούμερο. Αυτό το νούμερο το πετυχαίνεις με ένα απλό overclocking χωρίς να αλλάξεις ΟΥΤΕ βίδα στον υπολογιστή σου, οχι να σκάσεις 1,5 χιλιάρικο για αναβάθμιση.

Προς ώρας έκανα bios update στην μητρική, μου έβγαλε τη πίστη να ξανατρέξει τις μνήμες στα 3200 άλλα εν τέλη δούλεψε. Εχω σήμερα μόνο πάνω από 5 μπλε οθόνες, σε ανύποπτες φάσεις χωρίς να τρέχω τίποτα σοβαρό.

Για εμένα ή τα windows 11 υπολειτουργούν σοβαρά (γιαυτό έγραψα και εδώ, να δω μήπως όντως συμβαίνει) ή αντιμετωπίζω hardware failure σε hardware που δεν μπορώ να απομονώσω και να διαπιστώσω ότι αυτό μου κάνει την ζημιά.

Τείνω περισσότερο προς τα windows 11, δεν στο κρύβω. Αλλα διαβάζοντας τα σχόλια προτάθηκε ωραία λύση, εγκατάσταση windows 10 σε άλλον σκληρό, ούτως ή άλλως ο υπολογιστής φοράει και έναν δεύτερο M2 1Gb αδειο προς ώρας, απλά PCIe 3, και μάλλον θα του φορτώσω windows 10 να δω πως θα συμπεριφερθεί το σύστημα.

Ξαναλέω, πρόβλημα στις μνήμες μυρίζει. Άνοιξε νέο θέμα για το ζήτημα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tegonikos είπε

Kαι όμως!Φοράει το bios F4 που είναι 4 updates πίσω!Ενώ η μητρική αγοράστηκε πριν από μερικές μέρες και μάλιστα κατόπιν παραγγελίας!

Sound παίζω κατευθείαν από nvidia drivers που τους κατέβασα μόνος μου, τους τελευταίους φυσικά.

Οκ τουλάχιστον να μπει το νεότερο bios, load optimized defaults και ξανά πάλι το τι θες από settings.
Την RAM αν σου κάνει BSOD άσε την σε χαμηλή ταχύτητα για αρχή και κάνε μερικά renders, κατά προτίμηση το ίδιο πράγμα για να έχεις στατιστικά από χρόνους.

Φυσικά και κάποιο memtest για να δεις αν θέλουν αντικατάσταση.

Δεν νομίζω να δεις διαφορές ανάμεσα στα 11 με τα 10 αν υπάρχει θέμα hardware, εγώ το πρότεινα για εγκατάσταση σε 2ο δίσκο γιατί μερικά προγράμματα video editing περνάνε κάποιον virtual device driver και αν είναι κάποιο πρόγραμμα λίγο παλιό τότε ο windows defender το βγάζει προβληματικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωί πρωί με τη τσίμπλα στο μάτι έκανα εγκατάσταση windows 10 pro στον δεύτερο m2 1Gb της Kingston τον οποίο κούμπωσα στην θέση του samsung και κράτησα τον samsung εκτός. Yπόψιν αυτός είναι PCIe 3.0 και όχι 4.0 άρα περιμένω ταχύτητες 3-4 φορές κάτω υποτίθεται.

Επίσης εγκατέστησα davinci resolve και σουίτα adobe για να κάνω τις δοκιμές μου.

Αποτέλεσμα, άλλο pc, σαν να αγόρασα άλλο hardware. Χρόνος εκκίνηση των windows 3 δευτερόλεπτα και χρόνος κλεισίματος 4 δευτερόλεπτα, μέχρι να ανοιγοκλείσεις τα μάτια εμφανίζεται η welcome screen των windows. Rendering το ίδιο αρχείο λιγότερο από 6 λεπτά στο resolve, θυμίζω από 12!. Τα πάντα ανοίγουν αστραπή, δηλαδή το βλέπεις ακόμα και στον απλό χειρισμό σε φακέλους κ.τ.λ. Μέρα με νύχτα η διαφορά παιδιά.

Είδα σχεδόν διπλάσια ταχύτητα ακόμα και στην εγγραφή αρχείου στο ίδιο USB3.0 στικάκι στην ίδια θύρα!απίστευτα πράγματα...

Τώρα φορτώνω 2 games μέσω xbox game pass να δω πως τα πάει και κει, αν και ειλικρινά δεν με νοιάζει σχεδόν καθόλου το gaming σε αυτό το pc, απλά για δοκιμή.

Από το bios update να σημειώσω ότι δεν είδα κάποια διαφορά σε ταχύτητα πλην του πιο γρήγορου check που κάνει η μητρική στο boot.(εντάξει, το ότι ήρθε η μητρική πριν από μια βδομάδα κατευθείαν από gigabyte και είχε φορτωμένο 4 updates πίσω bios το αφήνω ασχολίαστο...)

Oπότε τώρα που ξέρω ότι με τον kingston τουλάχιστον τα πάντα τρέχουν αστραπή εστω με windows 10, θα τον ξανα φορμάρω και θα του περάσω windows 11. Aν πάνε σφαίρα τότε φταίει ο m2 της samsung, αν σέρνονται πάλι, μιλάμε καθαρά για πρόβλημα των windows 11. 

Aν και ότι benchmark έτρεξα, τα πάντα πέρασαν μια χαρά οπότε μάλλον γέρνω προς θέμα των windows 11, ίδωμεν. 

Tώρα θα μου πεις γιατί το παλεύεις και δεν περνάς κατευθείαν windows 10 στον samsung, και αν πάει σφαίρα τα κρατάς όπως είναι. Γιατί κακά τα ψέματα, θα ήθελα windows 11 στο καινούργιο pc και θα ήθελα να το εξαντλήσω στο αν μπορώ να τα τρέχω, μόνο αν διαπιστώσω στο 100% ότι τα 11αρια σέρνονται όντως θα πάω στα 10, με βαριά καρδιά βέβαια.

spacer.png

 

spacer.png

spacer.png

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Οκ τουλάχιστον να μπει το νεότερο bios, load optimized defaults και ξανά πάλι το τι θες από settings.
Την RAM αν σου κάνει BSOD άσε την σε χαμηλή ταχύτητα για αρχή και κάνε μερικά renders, κατά προτίμηση το ίδιο πράγμα για να έχεις στατιστικά από χρόνους.

Φυσικά και κάποιο memtest για να δεις αν θέλουν αντικατάσταση.

Δεν νομίζω να δεις διαφορές ανάμεσα στα 11 με τα 10 αν υπάρχει θέμα hardware, εγώ το πρότεινα για εγκατάσταση σε 2ο δίσκο γιατί μερικά προγράμματα video editing περνάνε κάποιον virtual device driver και αν είναι κάποιο πρόγραμμα λίγο παλιό τότε ο windows defender το βγάζει προβληματικό

Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ είναι το davinci resolve studio, αγορασμένο φυσικά με άδεια (γιατί υπάρχει και η free version του) και στην τελευταία του stable έκδοση, οπότε δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο θέμα διότι είναι ήδη στην τελευταία του έκδοση (17.X) με κάθε πιθανή βελτίωση, και έχει βγει η 18 beta να φανταστείς.

2 ώρες πριν, georgiouu είπε

 

-αναμονη 7 sec για να κανει μπιπ η μητρικη και να εμφανιστει το λογοτυπο BIOS από την American Megatrends*

-σβηνει το λογοτυπο μετα απο 1sec

-αναμονη αλλα 14 sec για να μου ανοιξει η οθονη οπου απαιτειται κωδικος εισοδου για να μπω

-βαζω κωδικο

-εισοδος αμεση,αμεσως μολις βαλω το τελευταιο ψηφιο του κωδικου

-ετοιμο προς χρηση

 

Αυτόν ακριβώς τον χρόνο μετράω οταν λέω χρόνο εκκίνησης των windows.

Επεξ/σία από tegonikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, tegonikos είπε

Πρωί πρωί με τη τσίμπλα στο μάτι έκανα εγκατάσταση windows 10 pro στον δεύτερο m2 1Gb της Kingston τον οποίο κούμπωσα στην θέση του samsung και κράτησα τον samsung εκτός. Yπόψιν αυτός είναι PCIe 3.0 και όχι 4.0 άρα περιμένω ταχύτητες 3-4 φορές κάτω υποτίθεται.

Επίσης εγκατέστησα davinci resolve και σουίτα adobe για να κάνω τις δοκιμές μου.

Αποτέλεσμα, άλλο pc, σαν να αγόρασα άλλο hardware. Χρόνος εκκίνηση των windows 3 δευτερόλεπτα και χρόνος κλεισίματος 4 δευτερόλεπτα, μέχρι να ανοιγοκλείσεις τα μάτια εμφανίζεται η welcome screen των windows. Rendering το ίδιο αρχείο λιγότερο από 6 λεπτά στο resolve, θυμίζω από 12!. Τα πάντα ανοίγουν αστραπή, δηλαδή το βλέπεις ακόμα και στον απλό χειρισμό σε φακέλους κ.τ.λ. Μέρα με νύχτα η διαφορά παιδιά.

Είδα σχεδόν διπλάσια ταχύτητα ακόμα και στην εγγραφή αρχείου στο ίδιο USB3.0 στικάκι στην ίδια θύρα!απίστευτα πράγματα...

Τώρα φορτώνω 2 games μέσω xbox game pass να δω πως τα πάει και κει, αν και ειλικρινά δεν με νοιάζει σχεδόν καθόλου το gaming σε αυτό το pc, απλά για δοκιμή.

Από το bios update να σημειώσω ότι δεν είδα κάποια διαφορά σε ταχύτητα πλην του πιο γρήγορου check που κάνει η μητρική στο boot.(εντάξει, το ότι ήρθε η μητρική πριν από μια βδομάδα κατευθείαν από gigabyte και είχε φορτωμένο 4 updates πίσω bios το αφήνω ασχολίαστο...)

Oπότε τώρα που ξέρω ότι με τον kingston τουλάχιστον τα πάντα τρέχουν αστραπή εστω με windows 10, θα τον ξανα φορμάρω και θα του περάσω windows 11. Aν πάνε σφαίρα τότε φταίει ο m2 της samsung, αν σέρνονται πάλι, μιλάμε καθαρά για πρόβλημα των windows 11. 

Aν και ότι benchmark έτρεξα, τα πάντα πέρασαν μια χαρά οπότε μάλλον γέρνω προς θέμα των windows 11, ίδωμεν. 

Tώρα θα μου πεις γιατί το παλεύεις και δεν περνάς κατευθείαν windows 10 στον samsung, και αν πάει σφαίρα τα κρατάς όπως είναι. Γιατί κακά τα ψέματα, θα ήθελα windows 11 στο καινούργιο pc και θα ήθελα να το εξαντλήσω στο αν μπορώ να τα τρέχω, μόνο αν διαπιστώσω στο 100% ότι τα 11αρια σέρνονται όντως θα πάω στα 10, με βαριά καρδιά βέβαια.

spacer.png

 

spacer.png

spacer.png

Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ είναι το davinci resolve studio, αγορασμένο φυσικά με άδεια (γιατί υπάρχει και η free version του) και στην τελευταία του stable έκδοση, οπότε δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο θέμα διότι είναι ήδη στην τελευταία του έκδοση (17.X) με κάθε πιθανή βελτίωση, και έχει βγει η 18 beta να φανταστείς.

Αυτόν ακριβώς τον χρόνο μετράω οταν λέω χρόνο εκκίνησης των windows.

Εγώ το free έχω DaVinci Resolve 17 και αγορασμένο το Camtasia, απλά κάτι vegas pro που είχα από humblebundle βάζαν και virtual devices, στα 11 μου τα χτυπάει αλλά δεν έχει κάποια επίπτωση στην ταχύτητα.

Διαβάζοντας όμως όλο το κείμενο είτε κάτι δεν είχε κάτσει καλά στα 11 ή και μπορεί να είναι ο 980, φαντάζομαι έχεις βάλει το magician και το έλεγξες για firmware update έτσι;

Αντί για φορμάτ στον kingston δες αν μπορείς να κάνεις update από πάνω, τουλάχιστον σε όσα pc το έχω κάνει αυτό παίζουν μια χαρά. Αν πάλι παίζει οκ και με τα 11 ο kingston μπορούμε να εστιάσουμε στον 980. Από την άλλη αν κάνεις update/clean install τα 11 στον kingston και παραμένει το πρόβλημα, τότε πρέπει να είναι κάποιος driver, λογικά rollback σε 10 και δοκιμάζεις για τα 11 στο επόμενο update τους

Επεξ/σία από comfuzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...