Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Σε εμένα ναι...

Είχε εμφανιστεί ένα πρόβλημα στο kodi όπου αν το όνομα προφίλ ήταν στα Ελληνικά δεν δούλευε σωστά το πρόγραμμα. Το θέμα εντοπιζόταν στο ότι το πρόγραμμα προσπαθούσε να βρει τον φάκελο προφίλ του ακολουθόντας το πλήρες μονοπάτι (c:\users\κώστας\appdata... κτλ) και όταν έφτανε στα Ελληνικά δεν μπορούσε να τα διαχειριστεί.

Έτσι, και σύμφωνα με την αναφορά ότι αν γυρίσεις το locale στα Αγγλικά, μου ήρθε αυτή η σκέψη. Αν κάποιος έχει πρόβλημα με την ζωγραφική και το προφίλ του είναι στα Ελληνικά, ας δοκιμάσει να κάνει νέο προφίλ με Αγγλικά γράμματα και να δει αν μετά δουλεύει η ζωγραφική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, micos000 είπε

Είχε εμφανιστεί ένα πρόβλημα στο kodi όπου αν το όνομα προφίλ ήταν στα Ελληνικά δεν δούλευε σωστά το πρόγραμμα. Το θέμα εντοπιζόταν στο ότι το πρόγραμμα προσπαθούσε να βρει τον φάκελο προφίλ του ακολουθόντας το πλήρες μονοπάτι (c:\users\κώστας\appdata... κτλ) και όταν έφτανε στα Ελληνικά δεν μπορούσε να τα διαχειριστεί.

Έτσι, και σύμφωνα με την αναφορά ότι αν γυρίσεις το locale στα Αγγλικά, μου ήρθε αυτή η σκέψη. Αν κάποιος έχει πρόβλημα με την ζωγραφική και το προφίλ του είναι στα Ελληνικά, ας δοκιμάσει να κάνει νέο προφίλ με Αγγλικά γράμματα και να δει αν μετά δουλεύει η ζωγραφική.

 

Μόλις το δοκίμασα, τίποτα. Μάλλον θέλει να αλλάξεις γενικά την γλώσσα του ΛΣ στα αγγλικά.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα έβαλα και εγώ πριν λίγο.
Θέλουν αρκετό διάβασμα. Πολλές αλλαγές.
Η πρώτη αίσθηση που έχω είναι πως το σύστημα είναι πιο γρήγορο. Ίσως τα Animations να μου δημιουργούν αυτήν την αίσθηση. Τα έβαλα μέσω του Windows Update, όχι Clean Install.
Έβαλα και τους τελευταίους Chipset Drivers της AMD για Windowss 11.
Θα δούμε πως θα πάνε. Όπως και να έχει, αυτά είναι τα Windows, με αυτά θα προσαρμοστούμε.

Με χαλάει που το Taskbar δεν μπορεί να πάει δεξιά για να μην κρύβονται τα εικονίδια σε αυτό (κοντά στο ρολόι), πρέπει να επιλέξει ένα ένα ποια θέλω να φαίνονται.
Ελπίζω κάποια στιγμή αυτά να τα φτιάξουν, αν και η Microsoft φαίνεται πως έχει πάθει Apple και πλέον, οπότε ίσως μείνουν έτσι.

 

Επεξ/σία από Heatspreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα μια "πατατα" και περασα ενα κλειδι αμφιβολου προελευσεως στο laptop μου για να το αναβαθμισω απο windows 11 home σε pro και τωρα μου ζητα συνεχεια να ενεργοποιησω τα Windows...

Τι μπορω να κανω αφου περασαν οι 10 μερες και τα W10 σβηστηκαν απο το μηχανημα;

Μονοδρομος να ξανα περασω τα 11 με clean install ή υπαρχει καποια αλλη λυση;;;

Επεξ/σία από christos1414
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Όπως έχει αναφερθεί στις πίσω σελίδες αρκετοί και μαζί με αυτούς κ εγώ και απο τι φαίνεται είναι συχνό το πρόβλημα, έχουμε θέμα με τον File Explorer! Δεν θα πω τι και πως, απλα δείτε το παρακάτω θέμα ώστε να καταλάβετε την διαφορά στο άνοιγμα φακέλων ανάμεσα σε Win 11 & Win 10! Να τονίσω πως στο Matebook D14 δεν έχω το παρακάτω πρόβλημα, αλλά στο Desktop ναι.

Οπότε σχόλια του τύπου εμένα τρέχει μια χαρα κ.α δεν βοηθάνε μιας και το πρόβλημα υπάρχει!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον λόγο έχοντας ανοίξει κάποια παράθυρα όπως το Edge, το Remote της δουλειάς, κλπ, αν ανοίξω κάποιο άλλο παράθυρο, είτε File Explorer, είτε οτιδήποτε άλλο, βγαίνει από πίσω τους και δεν μπορώ να το δω, πρέπει να κάνω Minimize αυτά που είναι μπροστά.

Ξέρετε κάτι γι' αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον άρθρο για το L3 bug και το fix αν και τεσταρει πολύ λίγα παιχνίδια ...

 

https://www.tomshardware.com/news/amd-ryzen-windows-11-patch-testing-gaming-benchmarks-L3-cache-bug?utm_content=tomsguide&utm_source=facebook.com&utm_campaign=socialflow&utm_medium=social

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα  παίδες ...

Υπάρχει  κάποιο  θέμα  με  z390 (drivers κλπ )  σε    win11

Έχω  ένα  9900K  σε  AORUS  MASTER  Z390  φορτωμένη  με  RGB FUSION  , Corsair  ICUE  κλπ 

Υπάρχει  περίπτωση  να  ψάχνομαι  και  να  βλέπω  παλαβά  κατά  την  πρώτη  επαφή - εγκατάσταση  από  update  που  μου  ήρθε  ...

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, vps είπε

Καλησπέρα  παίδες ...

Υπάρχει  κάποιο  θέμα  με  z390 (drivers κλπ )  σε    win11

Έχω  ένα  9900K  σε  AORUS  MASTER  Z390  φορτωμένη  με  RGB FUSION  , Corsair  ICUE  κλπ 

Υπάρχει  περίπτωση  να  ψάχνομαι  και  να  βλέπω  παλαβά  κατά  την  πρώτη  επαφή - εγκατάσταση  από  update  που  μου  ήρθε  ...

Ευχαριστώ

Σου δουλεύει σωστά το RGB Fusion;
Εμένα πάντως όχι. Όχι τώρα με τα 11, ούτε με τα 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Heatspreader είπε

Σου δουλεύει σωστά το RGB Fusion;
Εμένα πάντως όχι. Όχι τώρα με τα 11, ούτε με τα 10.

Μετά  από  ψάξιμο  βλέπει  μητρική  σωστά (αλίμονο AORUS  είναι )  αλλά  και  το  RGB  των  μνημών ( G  SKILL RGB 2X8 )

Είχα  πολλές  φορές  αποσυντονισμό  κυρίως  στις  μνήμες  ...θέλει  να  βρεις  τη  σωστή  έκδοση  και  να  σου  κάτσει ...     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...