Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως στο MateBook D14 δεν μου κανένα κόλλημα στους φακέλους ούτε πουθενά. 

Στο Desktop όπως έχω αναφέρει, ναι.

Αναμονή μήπως στρώσει με κάνα Update. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σήμερα συνέδεσα στο Matebook μια 4k TV και για πρώτη φορά είδα σωστή ταυτόχρονη αναπαραγωγή και στις 2 οθόνες κάποιων βίντεο που χρησιμοποιώ σε παρουσιάσεις. Στα 10ρια έπαιζαν σχετικά σπαστά στην TV.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα clean install και ολα καλα!

Το μονο που με ενοχλει ειναι η εμφανιση των φακελων, στα W10 φαινοταν το περιεχομενο ενω τωρα ειναι μια κιτρινη γκουμουτσα!

Υπαρχει τροπος να αλλαχτει ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, christos1414 είπε

Εκανα clean install και ολα καλα!

Το μονο που με ενοχλει ειναι η εμφανιση των φακελων, στα W10 φαινοταν το περιεχομενο ενω τωρα ειναι μια κιτρινη γκουμουτσα!

Υπαρχει τροπος να αλλαχτει ;;

Δοκίμασες να βάλεις μια jpg εικόνα μέσα και να την ονομάσεις folder;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2021 στις 5:43 ΜΜ, chios είπε

Αν γυρίσεις τη γλώσσα των windows στα αγγλικά δουλεύει κανονικά η ζωγραφική, λογικά με κάποιο update θα φτιάξει .

Θελω να πιστευω οτι ενας που θεωρεί "advanced user" τον ευατο του, δεν λειτουργεί καμια εκδοση λογισμικού στα... Ελληνικά.. 😂

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/10/2021 στις 5:43 ΜΜ, chios είπε

Αν γυρίσεις τη γλώσσα των windows στα αγγλικά δουλεύει κανονικά η ζωγραφική, λογικά με κάποιο update θα φτιάξει .

Να ρωτήσω κάτι όποιον έχει πρόβλημα με την ζωγραφική. Μήπως το όνομα χρήστη του προφίλ σας είναι με Ελληνικά γράμματα;

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Θελω να πιστευω οτι ενας που θεωρεί "advanced user" τον ευατο του, δεν λειτουργεί καμια εκδοση λογισμικού στα... Ελληνικά.. 😂

 

Γιατί τι έχουν τα Ελληνικά;

19 λεπτά πριν, micos000 είπε

Να ρωτήσω κάτι όποιον έχει πρόβλημα με την ζωγραφική. Μήπως το όνομα χρήστη του προφίλ σας είναι με Ελληνικά γράμματα;

Σε εμένα ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Γιατί τι έχουν τα Ελληνικά;

Σε εμένα ναι...

Εγω πότε δεν τα βολεύτηκα, γιατι καμιά φορα οταν εχεις πρόβλημα σου τα γράφουν κάπως "ακαταλαβίστικα".

Επισης στα αγγλικά ειναι ποιο μαζεμενα ολα και οταν θα πας να γοογλαρεις ενα θεμα ή θα ακολουθησεις εναν οδηγο θα τα κανεις ολα ευκολα και γρηγορα.

Προσωπικά απο τα 98SE και μετα δεν ξανα έβαλα ποτε Win στα Ελληνικα για αυτους τους λογους. Ευτυχώς απο τα 10 και πανω η γλωσσά αλλάζει ευκολα ενω στα παλια πχ XP, 7, ισως και στα 8.1 ηταν ιστορία. Ολα στα αγγλικά τα εχω και απο εφαρμογές, ακομα και τον firefox, FB, τα παντα ολα.

Φυσικά γουστα ειναι αυτα, καποιος που δεν ειναι και τοσο αγγλομαθής θα βολευτεί με τα Ελληνικά.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Εγω πότε δεν τα βολεύτηκα, γιατι καμιά φορα οταν εχεις πρόβλημα σου τα γράφουν κάπως "ακαταλαβίστικα".

Επισης στα αγγλικά ειναι ποιο μαζεμενα ολα και οταν θα πας να γοογλαρεις ενα θεμα ή θα ακολουθησεις εναν οδηγο θα τα κανεις ολα ευκολα και γρηγορα.

Προσωπικά απο τα 98SE και μετα δεν ξανα έβαλα ποτε Win στα Ελληνικα για αυτους τους λογους. Ευτυχώς απο τα 10 και πανω η γλωσσά αλλάζει ευκολα ενω στα παλια πχ XP, 7, ισως και στα 8.1 ηταν ιστορία. Ολα στα αγγλικά τα εχω και απο εφαρμογές, ακομα και τον firefox, FB, τα παντα ολα.

Φυσικά γουστα ειναι αυτα, καποιος που δεν ειναι και τοσο αγγλομαθής θα βολευτεί με τα Ελληνικά.

Ακαταλαβίστικά στα γράφουν σπάνια, αν γνωρίζεις σωστά ελληνικά δεν έχεις πρόβλημα.

Εγώ πάλι όλα μα όλα τα έχω στα Ελληνικά εκτός και αν το πρόγραμμα δεν παρέχει ελληνική μετάφραση, παρ' όλα αυτά ποτέ δεν είχα πρόβλημα στην αναζήτηση κτλ. Και όσο για την Αγγλομάθεια, γνωρίζω πολύ καλά Αγγλικά, αλλά τα χρησιμοποιώ όταν πρέπει. Είναι θέμα σεβασμού στην μητρική γλώσσα.

Π.χ. έχω παρατηρήσει ότι οι Γερμανοί τα θέλουν ΟΛΑ στα Γερμανικά και πολύ καλά κάνουν. 

Τώρα αν κάποιος δεν ξέρει ότι "optimization" σημαίνει "βελτιστοποίηση" , τότε κάτι δεν πάει καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ακαταλαβίστικά στα γράφουν σπάνια, αν γνωρίζεις σωστά ελληνικά δεν έχεις πρόβλημα.

Εγώ πάλι όλα μα όλα τα έχω στα Ελληνικά εκτός και αν το πρόγραμμα δεν παρέχει ελληνική μετάφραση, παρ' όλα αυτά ποτέ δεν είχα πρόβλημα στην αναζήτηση κτλ. Και όσο για την Αγγλομάθεια, γνωρίζω πολύ καλά Αγγλικά, αλλά τα χρησιμοποιώ όταν πρέπει. Είναι θέμα σεβασμού στην μητρική γλώσσα.

Π.χ. έχω παρατηρήσει ότι οι Γερμανοί τα θέλουν ΟΛΑ στα Γερμανικά και πολύ καλά κάνουν. 

Τώρα αν κάποιος δεν ξέρει ότι "optimization" σημαίνει "βελτιστοποίηση" , τότε κάτι δεν πάει καλά...

Το Βασικότερο θέμα είναι...να ξέρει και τι κάνει η Βελτιστοποίηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ακαταλαβίστικά στα γράφουν σπάνια, αν γνωρίζεις σωστά ελληνικά δεν έχεις πρόβλημα.

Εγώ πάλι όλα μα όλα τα έχω στα Ελληνικά εκτός και αν το πρόγραμμα δεν παρέχει ελληνική μετάφραση, παρ' όλα αυτά ποτέ δεν είχα πρόβλημα στην αναζήτηση κτλ. Και όσο για την Αγγλομάθεια, γνωρίζω πολύ καλά Αγγλικά, αλλά τα χρησιμοποιώ όταν πρέπει. Είναι θέμα σεβασμού στην μητρική γλώσσα.

Π.χ. έχω παρατηρήσει ότι οι Γερμανοί τα θέλουν ΟΛΑ στα Γερμανικά και πολύ καλά κάνουν. 

Τώρα αν κάποιος δεν ξέρει ότι "optimization" σημαίνει "βελτιστοποίηση" , τότε κάτι δεν πάει καλά...

Συμφωνώ -εν μέρη- αλλα αυτό που λες ότι " Είναι θέμα σεβασμού στην μητρική γλώσσα." δεν νομίζω οτι εχει να κανει με το τι γλωσσα θα σε βολέψει να εχεις το λειτουργικό σου. Την γλωσσά θα την σεβαστείς όταν θα μάθεις να την χειρίζεσαι και να την γράφεις σωστά.

Επίσης για ανθρώπους που ταξιδεύουν στο εξωτερικό και χειρίζονται τον υπολογιστή τους μαζι με αλλους ανθρώπους απο άλλες εθνικότητες τα Αγγλικά ειναι must.

Οσο για τους Γερμανούς σωστά τα λες, και επισης να προσθέσω και τους Ιταλούς και τους Γάλλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Συμφωνώ -εν μέρη- αλλα αυτό που λες ότι " Είναι θέμα σεβασμού στην μητρική γλώσσα." δεν νομίζω οτι εχει να κανει με το τι γλωσσα θα σε βολέψει να εχεις το λειτουργικό σου. Την γλωσσά θα την σεβαστείς όταν θα μάθεις να την χειρίζεσαι και να την γράφεις σωστά.

Επίσης για ανθρώπους που ταξιδεύουν στο εξωτερικό και χειρίζονται τον υπολογιστή τους μαζι με αλλους ανθρώπους απο άλλες εθνικότητες τα Αγγλικά ειναι must.

Οσο για τους Γερμανούς σωστά τα λες, και επισης να προσθέσω και τους Ιταλούς και τους Γάλλους.

Συμφωνώ, ειδικά στο επαγγελματικό θέμα σχετικά με τις άλλες εθνικότητες.

57 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

To έβαλα στο επίμαχο σημείο:

Καλά, για αυτόν όλοι είναι ηλίθιοι, όμως αυτός είναι πιο ηλίθιος και από πέτρα. Σε παλαιότερη ανάρτηση στο FB είχε πει ότι τα αρχαία ελληνικά δεν θα πρέπει να διδάσκονται στα σχολεία γιατί είναι "νεκρή" γλώσσα...😂

Επεξ/σία από _Theo_
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...