Προς το περιεχόμενο

Δε μου δηλώνουν τη παραίτηση


jackess

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αφου είσαι ψιλομα..... κάνε ότι σου λενε .Υπέγραψε κλπ.Τι άλλη απάντηση θες;

Καλά αφού έμαθα τις επιπτώσεις που θα έχω αν ξανά-υπογράψω δεν υπάρχει περίπτωση να τη βάλω αυτή την υπογραφή, ιδίως αφού έχω τη πρώτη μου παραίτηση.

Η έκφραση πήγαινε στο γεγονός πως άλλος στη θέση μου θα τους είχε πάρει με τις απειλές και τις καταγγελίες στην επιθεώρηση εργασίας χθες κι ολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 7/7/2021 στις 11:31 ΜΜ, jackess είπε

καλησπερα και παλι και σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

υποτιθεται τελευταια ημερα εργασιας στον προηγουμενο εργοδοτη ηταν 30/6 και ξεκινουσα στον τωρινο 1/7. καμια σχεση μεταξυ τους οι δυο κλαδοι εργασιας

δε με ενδιαφερει ιδιαιτερα να απειλω με επιθεωρηση εργασιας αλλα μεχρι να την ανεβασουν και να εχω τελειωσει επισημα τι επιπτωσεις μπορει να εχω φορολογικα, ας το πω, ενω φαινομαι σε δυο εργοδοτες.

αντικαταστατη δεν εχει βρει και απο οσο ξερω πρεπει να με ξοφλησει για να φυγω και η εταιρια πληρωνει καθε 10 του μηνα, μηπως γιαυτο; περιμενει να το δηλωσει στις 10 αφου με πληρωσει;

Μην αγχώνεσαι, καμία απόλυτως επίπτωση. Συνήθως ξεχνιούνται, ειδικά σε περιόδους μεγάλου φόρτου όπως τώρα, θα ζήτησε ο λογιστής το έντυπο με υπογραφές, θα ξέχασε να το πάει ο εργοδότης σου, θα ξεχάσε να του το θυμίσει και ο λογιστής. Πάρε έναν τηλέφωνο τον εργοδοότη και πέστου το.

Στις 15/7/2021 στις 1:14 ΜΜ, jackess είπε

Δευτέρα εν τέλη δε κατάφερα να πάρω τηλ και εχθές τρίτη δούλευα μεχρι αργά το απόγευμα που είχαν κλείσει τα γραφεία τους. Σήμερα όμως τους πήρα τηλέφωνο τσαντισμένος και αφού τους τα έχωσα με ευγενικό τρόπο μου είπαν πως για τη μισθοδοσία (15 του μήνα και δεν με έχουν πληρώσει ακόμα ενώ οι πρώην συνάδελφοι μου πληρώθηκαν) δε γνωρίζουν γιατί δεν την έχω πάρει και θα το κοιτάξουν, ενώ για τη δήλωση παραίτησης μου είπαν κατα λέξη "χάσαμε τη προθεσμία ηλεκτρονικής δήλωσης και τώρα η λογίστρια πρέπει να πάει στον ΟΑΕΔ να τη δηλώσει εγγράφως".

Δε ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτό, τους είπα θα πρέπει να διευθετηθεί σύντομα γιατί έχει περάσει καιρός και το κλείσαμε.

Οταν περάσουν 4 εργάσιμες από την ημερομηνία αποχώρησης δεν μπορείς να την κάνεις πλέον ηλεκτρονικά στο Εργάνη και πρέπει να πάς στον ΟΑΕΔ να την καταθέσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο λογιστης της παλιας εταιρειας ειναι παπαρας.....

ειμαι περιεργος να δω μεχρι ποτε θα υπολογισει τη μισθοδοσια σου......

Επεξ/σία από kostasbm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/7/2021 στις 10:35 ΜΜ, jackess είπε

Καλά αφού έμαθα τις επιπτώσεις που θα έχω αν ξανά-υπογράψω δεν υπάρχει περίπτωση να τη βάλω αυτή την υπογραφή, ιδίως αφού έχω τη πρώτη μου παραίτηση.

Η έκφραση πήγαινε στο γεγονός πως άλλος στη θέση μου θα τους είχε πάρει με τις απειλές και τις καταγγελίες στην επιθεώρηση εργασίας χθες κι ολας.

Τελικά τι έγινε; βγήκε άκρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2021 στις 3:31 ΜΜ, SilentVoice είπε

Τελικά τι έγινε; βγήκε άκρη;

Καμία άκρη ακόμα. Η λογίστρια μου τους παίρνει κάθε δεύτερη μέρα τηλ και η απάντηση είναι πάντα η ίδια. Δεν έχουμε βρει ακόμα την υπεύθυνη για το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jackess είπε

Καμία άκρη ακόμα. Η λογίστρια μου τους παίρνει κάθε δεύτερη μέρα τηλ και η απάντηση είναι πάντα η ίδια. Δεν έχουμε βρει ακόμα την υπεύθυνη για το θέμα.

Δεν ξέρω γιατί δεν έχεις κάνει ακόμα καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, _Biohazard_ είπε

Δεν ξέρω γιατί δεν έχεις κάνει ακόμα καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας.

ούτε εγώ ξέρω γιατί. τα έχει αναλάβει η λογίστρια μου τώρα, έτσι και αλλιώς τρέχω όλη μέρα με τη δουλειά μέρες που είναι. με τη λογίστρια του τωρινού εργοδότη της είπα πως θα πάω για καταγγελία τέλος αυγούστου μόλις γυρίσω απο άδεια αν δεν έχει τελείωσει το θέμα γιατί δε μπορώ να σκέφτομαι τι κάνουν άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/8/2021 στις 7:58 ΜΜ, jackess είπε

ούτε εγώ ξέρω γιατί. τα έχει αναλάβει η λογίστρια μου τώρα, έτσι και αλλιώς τρέχω όλη μέρα με τη δουλειά μέρες που είναι. με τη λογίστρια του τωρινού εργοδότη της είπα πως θα πάω για καταγγελία τέλος αυγούστου μόλις γυρίσω απο άδεια αν δεν έχει τελείωσει το θέμα γιατί δε μπορώ να σκέφτομαι τι κάνουν άλλο

Έψαξα 9 σελίδες πίσω για να μάθω τι έγινε τελικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Έψαξα 9 σελίδες πίσω για να μάθω τι έγινε τελικά.

Και τι εγινε τελικα;

Γιατι το συζηταμε 1.5 μηνα και ακρη δεν εχει βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Έψαξα 9 σελίδες πίσω για να μάθω τι έγινε τελικά.

 

2 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Και τι εγινε τελικα;

Γιατι το συζηταμε 1.5 μηνα και ακρη δεν εχει βγει.

Παιδιά εχθές γύρισα απο διακοπές, σήμερα μου είπε θα πάρει τηλέφωνο να ξαναρωτήσει τι θα κάνουν. Απο ότι είδα δεν έχουν δηλώσει τίποτα ακόμα. 

Για κάποιο λόγο απλά δε τη δηλώνουν. Αν και σήμερα πούνε τα ίδια παίρνω τηλέφωνο επιθεώρηση εργασίας και ας τα βρούνε μόνοι τους. Απο ότι μου είπε τουλάχιστον απο ΣΕΠΕ ενας εφόσον εγώ έχω υπογράψει κι όλας δεν έχω πρόβλημα, στο κάτω κάτω μπορεί να γινόταν σιωπηρά εκ μέρους μου (δηλαδή να τσακωνόμουν και να έφευγα να μη ξαναπατούσα στη δουλειά, είναι ευθύνη τους να το δηλώσουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jackess είπε

έφευγα να μη ξαναπατούσα στη δουλειά, είναι ευθύνη τους να το δηλώσουν

Ισχύει αυτό, αν δεν παρουσιαστεις για 3 ημέρες στην εργασία, μπορεί ο εργοδότης να σε δηλώσει με παραίτηση.

 

Αναμένουμε νεότερα πάντως, γιατί είναι απορίας άξιο αυτό που έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/8/2021 στις 12:29 ΜΜ, SilentVoice είπε

Ισχύει αυτό, αν δεν παρουσιαστεις για 3 ημέρες στην εργασία, μπορεί ο εργοδότης να σε δηλώσει με παραίτηση.

 

Αναμένουμε νεότερα πάντως, γιατί είναι απορίας άξιο αυτό που έγινε.

Θέλει εξώδικο εαν δεν υπογράψει παραίτηση ο υπάλληλος. Μετά επισυνάπτεις ηλεκτρονικά στο ΣΕΠΕ το εξώδικο για να αποδείξεις οτι τον έψαξες και τον βρήκες ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2021 στις 3:39 ΜΜ, jackess είπε

Παραιτήθηκα στις 15 του προηγούμενου μήνα με 2 βδομάδες notice. Έχω υπογράψει την οικειοθελής αποχώρησή μου και έχω υπογράψει σύμβαση στη νέα μου δουλειά. Στην εργάνη εμφανίζεται ο νέος εργοδότης κανονικά αλλά εμφανίζεται και ο παλιός. Στις οικειοθελής αποχωρίσεις τίποτα. 

Στη δήλωση του self test μου βγάζει error ότι επιλογές και να διαλέξω. Με άλλα λόγια δε μπορώ να δηλώσω τα self test μου και φαίνεται πως εργάζομαι σε δύο εργοδότες ταυτόχρονα. (full time και οι δύο)

Τι μπορεί να γίνει αν είμαι δηλωμένος ταυτόχρονα σε δύο; Και τι μπορώ να κάνω με τον παλιό εργοδότη αν αρνείται να μου δηλώσει τη παραίτηση. Παίρνω τηλέφωνα και όλο λένε πως "δε προλάβαμε σήμερα" και "δεν είναι κανένας εδώ τώρα πάρτε αύριο"

ζήτα δέυτερο μισθό μια χαρά σου έκατσε παίξε και κάνα ξύνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι γιατί λείπω συνεχώς αυτές τις μέρες λόγο δουλειάς και δε προλαβαίνω. Η λογίστρια ενημέρωσε την εταιρία (πρώην) πως θα κινηθεί νομικά και με καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας και της απάντησαν "Έγινε θα ενημερώσουμε την υπεύθυνη και σας καλούμε" Φυσικά και τηλεφωνάκι δεν έχουν πάρει ποτέ.

Εμένα έπαιρνε όλη μέρα την επιθεώρηση και ούτε αυτοί σήκωσαν τηλέφωνο. Μου είπε πως θα πάει απο εκεί (στην επιθεώρηση τομέα αθηνων η κατι τετοιο) μαζί με τη δικηγόρο απο την εργασία της και θα κάνουν και εξώδικο για αποζημίωση(?) κάτι τέτοιο αν κατάλαβα καλά.

Έχουμε Σεπτέμβρη (καλό μήνα σε όλους) και δε λένε να με απολύσουν. αν είναι δυνατόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...