Προς το περιεχόμενο

Δε μου δηλώνουν τη παραίτηση


jackess

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, jackess είπε

"χάσαμε τη προθεσμία ηλεκτρονικής δήλωσης και τώρα η λογίστρια πρέπει να πάει στον ΟΑΕΔ να τη δηλώσει εγγράφως".

αχούυυ τους καημένους, καλέ να τους κεράσουμε ένα καφέ, να τους νοικιάσουμε ένα αμάξι να πάει...

Με το άρθρο 38 του Ν. 4488/2017 προβλέφθηκε η υποχρέωση του εργοδότη να αναγγέλλει ηλεκτρονικά την παραίτηση του εργαζόμενου στο πληροφοριακό σύστημα του Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης «ΕΡΓΑΝΗ», το αργότερο τέσσερις (4) εργάσιμες ημέρες από την ημέρα αποχώρησης του μισθωτού. Σημαντική διαφοροποίηση είναι η υποχρέωση του εργοδότη να λαμβάνει την υπογραφή του εργαζόμενου στο σχετικό έντυπο με τους ακόλουθους τρόπους:
α) Το έντυπο της αναγγελίας οικειοθελούς αποχώρησης του μισθωτού θα πρέπει υποχρεωτικά να φέρει τις υπογραφές του εργοδότη και του εργαζόμενου,
β) σε περίπτωση άρνησης του εργαζόμενου να υπογράψει το έντυπο, θα πρέπει να κοινοποιεί στον εργαζόμενο εξώδικη δήλωση, με την οποία θα τον ενημερώνει ότι έχει χωρήσει οικειοθελής αποχώρησή του και ότι αυτή θα αναγγελθεί στο πληροφοριακό σύστημα «ΕΡΓΑΝΗ». Στην τελευταία περίπτωση, η εξώδικη δήλωση του εργοδότη επιδίδεται στον εργαζόμενο το αργότερο τέσσερις (4) εργάσιμες ημέρες από την οικειοθελή του αποχώρηση και η αναγγελία γίνεται την επόμενη εργάσιμη ημέρα από την επίδοση της εξώδικης δήλωσης.
Αν ο εργοδότης δεν τηρήσει εμπρόθεσμα τις υποχρεώσεις αναγγελίας οικειοθελούς αποχώρησης, συμπεριλαμβανομένης της υποβολής των συνοδευτικών εγγράφων της παρούσας, η σύμβαση εργασίας θεωρείται ότι λύθηκε με άτακτη καταγγελία του εργοδότη.
 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά με πήραν εχθές τηλέφωνο και μου είπαν πως έχασαν γενικά τη προθεσμία και πρέπει να ξανα-υπογράψω με χθεσινή ημερομηνία. Ψάχνω να δω αν θα έχω πρόβλημα που εικονικά θα φαίνεται οτι εργάζομαι σε δυο εργοδότες επι ένα μήνα. Γνωρίζει κανείς κάτι πριν υπογράψω, διότι παίρνω τον λογιστή τηλέφωνο και δεν απαντάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, jackess είπε

Τελικά με πήραν εχθές τηλέφωνο και μου είπαν πως έχασαν γενικά τη προθεσμία και πρέπει να ξανα-υπογράψω με χθεσινή ημερομηνία. Ψάχνω να δω αν θα έχω πρόβλημα που εικονικά θα φαίνεται οτι εργάζομαι σε δυο εργοδότες επι ένα μήνα. Γνωρίζει κανείς κάτι πριν υπογράψω, διότι παίρνω τον λογιστή τηλέφωνο και δεν απαντάει.

εγώ θα έλεγα να μην υπογράψεις νέα καταγγελία

γιατί ήδη έχεις υπογράψει καταγγελία στην παλιά εταιρεία και σύμβαση πρόσληψης στην νέα εταιρεία.

ας κόψει τον σβέρκο του-της ο λογιστής-ια της παλιάς σου εταιρείας να την δηλώσει στο σύστημα του ΕΡΓΑΝΗ ακόμα και να πάει ο-η ίδιος-ια.

αυτή είναι ή δική μου άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

εγώ θα έλεγα να μην υπογράψεις νέα καταγγελία

γιατί ήδη έχεις υπογράψει καταγγελία στην παλιά εταιρεία και σύμβαση πρόσληψης στην νέα εταιρεία.

ας κόψει τον σβέρκο του-της ο λογιστής-ια της παλιάς σου εταιρείας να την δηλώσει στο σύστημα του ΕΡΓΑΝΗ ακόμα και να πάει ο-η ίδιος-ια.

αυτή είναι ή δική μου άποψη.

Αυτό που μου είπε είναι πως έχασε τη προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής, πήγε απο τον ΟΑΕΔ να τη καταθέσει και δε το δέχεται γιατί "έχω υπογράψει ηλεκτρονικά". Μου έστειλε νέα παραίτηση με τωρινή ημερομηνία και μου είπε να την εκτυπώσω να την υπογράψω χειρόγραφα και να την στείλω σκαναρισμένη ώστε να τη καταθέσει.

Δεν έχω καταλάβει χριστό. Μία φίλη μου λέει πως αν υπογράψω τώρα παραίτηση θα θεωρηθεί άκυρη η καινούρια πρόσληψη και θα πρέπει να ξαναυπογράψω στη νέα εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jackess είπε

Αυτό που μου είπε είναι πως έχασε τη προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής, πήγε απο τον ΟΑΕΔ να τη καταθέσει και δε το δέχεται γιατί "έχω υπογράψει ηλεκτρονικά". Μου έστειλε νέα παραίτηση με τωρινή ημερομηνία και μου είπε να την εκτυπώσω να την υπογράψω χειρόγραφα και να την στείλω σκαναρισμένη ώστε να τη καταθέσει.

Δεν έχω καταλάβει χριστό. Μία φίλη μου λέει πως αν υπογράψω τώρα παραίτηση θα θεωρηθεί άκυρη η καινούρια πρόσληψη και θα πρέπει να ξαναυπογράψω στη νέα εταιρία.

Καλά τι μπλεξίματα είναι αυτά μιλάμε; Ρώτα δικηγόρο τι παίζει με την νέα υπογραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

πολύ μπερδεμένα στα λέει ο λογιστής της παλιάς εταιρείας...

ρώτησε εργατολόγο και αυτός θα σε καθοδηγήσει το τι θα κάνεις

άρα μην υπογράψεις πριν τον συμβουλευτείς γιατί αν υπογράψεις την "νέα" παραίτηση θα έχεις πρόβλημα στην νέα σύμβαση εργασίας που ήδη έχεις υπογράψει

προσωπικά θεωρώ ότι είναι πρόβλημα της παλιάς σου εταιρείας και του λογιστή της να κόψουν τον λαιμό τους και να βρουν τον τρόπο να ανεβάσουν τα χαρτιά της παραίτησης στο ΕΡΓΑΝΗ.

άντε με τους άσχετους που υποτίθεται ότι είναι λογιστές κτλ...

2 ώρες πριν, jackess είπε

Αυτό που μου είπε είναι πως έχασε τη προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής, πήγε απο τον ΟΑΕΔ να τη καταθέσει και δε το δέχεται γιατί "έχω υπογράψει ηλεκτρονικά". Μου έστειλε νέα παραίτηση με τωρινή ημερομηνία και μου είπε να την εκτυπώσω να την υπογράψω χειρόγραφα και να την στείλω σκαναρισμένη ώστε να τη καταθέσει.

Δεν έχω καταλάβει χριστό. Μία φίλη μου λέει πως αν υπογράψω τώρα παραίτηση θα θεωρηθεί άκυρη η καινούρια πρόσληψη και θα πρέπει να ξαναυπογράψω στη νέα εταιρία.

ότι σου είπε η φίλη σου πάντως ισχύει θα δημιουργηθεί πρόβλημα στην σύμβαση εργασίας που έχεις επίσης υπογράψει στην νέα εταιρεία

ο λογιστής της παλιάς εταιρείας ναι έχασε την προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής καθώς είναι (4) τέσσερις ημέρες πήγε στον ΟΑΕΔ εκεί θα του είπαν τι πρέπει να κάνει αλλιώς πάει στον ΣΕΠΕ που είναι υπεύθυνος και του λένε τι πρέπει να κάνει

δεν φτιάχνει νέο έντυπο παραίτησης

καθώς έχει προηγηθεί έντυπο πρόσληψης

μου φαίνεται δεν ξέρει ούτε τα βασικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηλεκτρονική υπογραφή από όσο ξέρω έχει την ίδια ισχύ με την χειρόγραφη πια, έχω στείλει άπειρα έγραφα ηλεκτρονικά υπογεγραμμένα και δεν είχα ποτέ θέμα (ακόμα και στο δημόσιο).

Από ότι μου είπαν μπορεί να υποβάλει η παλιά εταιρία ακόμα και τώρα την παραίτηση μου με την τότε ημερομηνία αλλά με πρόστιμο 100€.

Αν δεν τότε θα πρέπει να λογοδοτήσω εγώ, ο παλαιός και ο νέος εργοδότης στο ΣΕΠΕ για το τι έγινε. Και δε θέλω να μπλέξω καθόλου τον καινούριο εργοδότη.

Δηλαδή τους είχα δώσει 2 βδομάδες προθεσμία, υπέγραψα και τους έπαιρνα πόσα τηλέφωνα. Πόσος κόπος και ώρα χρειάζεται για να υποβάλει κάποιος ένα έγγραφο στο ΕΡΓΑΝΗ; Τόσο χρονοβόρα και δύσκολη δουλειά είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, jackess είπε

Η ηλεκτρονική υπογραφή από όσο ξέρω έχει την ίδια ισχύ με την χειρόγραφη πια, έχω στείλει άπειρα έγραφα ηλεκτρονικά υπογεγραμμένα και δεν είχα ποτέ θέμα (ακόμα και στο δημόσιο).

Από ότι μου είπαν μπορεί να υποβάλει η παλιά εταιρία ακόμα και τώρα την παραίτηση μου με την τότε ημερομηνία αλλά με πρόστιμο 100€.

Αν δεν τότε θα πρέπει να λογοδοτήσω εγώ, ο παλαιός και ο νέος εργοδότης στο ΣΕΠΕ για το τι έγινε. Και δε θέλω να μπλέξω καθόλου τον καινούριο εργοδότη.

Δηλαδή τους είχα δώσει 2 βδομάδες προθεσμία, υπέγραψα και τους έπαιρνα πόσα τηλέφωνα. Πόσος κόπος και ώρα χρειάζεται για να υποβάλει κάποιος ένα έγγραφο στο ΕΡΓΑΝΗ; Τόσο χρονοβόρα και δύσκολη δουλειά είναι;

Δεν ξαναυπογραφεις. Κάνεις εγγράφως καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας. Αν θέλεις τους παίρνεις τηλέφωνο πρώτα να σε καθοδηγήσουν. Κακώς σε δήλωναν τόσο καιρό στην Εργανη.

Αν υπογράψεις πάλι, θα έχεις άλλα μπλεξίματα μετά με την νέα σου δουλειά και θα εκθέσεις αυτούς.

Αν το πρόστιμο που θα έτρωγε, ήταν μόνο 100€ , θα το πλήρωνε και δεν θα μίλαγε. Έχει κάνει μεγάλη πατάτα με την περίπτωση σου και θα χρεωθεί παραπάνω.

 

Μην τους λυπηθεις!

Επεξ/σία από SilentVoice
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Δεν ξαναυπογραφεις. Κάνεις εγγράφως καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας. Αν θέλεις τους παίρνεις τηλέφωνο πρώτα να σε καθοδηγήσουν. Κακώς σε δήλωναν τόσο καιρό στην Εργανη.

Αν υπογράψεις πάλι, θα έχεις άλλα μπλεξίματα μετά με την νέα σου δουλειά και θα εκθέσεις αυτούς.

Αν το πρόστιμο που θα έτρωγε, ήταν μόνο 100€ , θα το πλήρωνε και δεν θα μίλαγε. Έχει κάνει μεγάλη πατάτα με την περίπτωση σου και θα χρεωθεί παραπάνω.

Ακριβώς

το να δηλώσεις νέα πρόσληψη ή παραίτηση στο ΕΡΓΑΝΗ είναι (5) πέντε λεπτά υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λέτε αλλά είμαι ψιλομα... και δε τα πάω καλά με αυτά.

Ας ελπίσω αύριο να λυθεί αυτό το μπέρδεμα και να σταματήσω να γράφω σ'αυτο το θέμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jackess είπε

Καλά τα λέτε αλλά είμαι ψιλομα... και δε τα πάω καλά με αυτά.

Ας ελπίσω αύριο να λυθεί αυτό το μπέρδεμα και να σταματήσω να γράφω σ'αυτο το θέμα :P

Αφου είσαι ψιλομα..... κάνε ότι σου λενε .Υπέγραψε κλπ.Τι άλλη απάντηση θες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...