Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, Apollonian είπε

Υπάρχουν αυτά στην Ελληνική αγορά? 😮

Όπως είπα πιο πάνω, ναι μεν αλλά, σαν προϊόν υπάρχει κανονικά στις λίστες της Dell και είναι διαθέσιμο σε ευρωπαϊκές αποθήκες, με ποιον θα βγάλεις άκρη να στο φέρει είναι άλλο θέμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Razor333 είπε

Όπως είπα πιο πάνω, ναι μεν αλλά, σαν προϊόν υπάρχει κανονικά στις λίστες της Dell και είναι διαθέσιμο σε ευρωπαϊκές αποθήκες, με ποιον θα βγάλεις άκρη να στο φέρει είναι άλλο θέμα. 

Ήμουν στις ετοιμασίες για να τσιμπήσω τις Kingston που έχουμε εδώ, αλλά τώρα με έβαλες σε σκέψεις. 😏
Μόλις τις βάλεις πες μας εντυπώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Apollonian είπε

Ήμουν στις ετοιμασίες για να τσιμπήσω τις Kingston που έχουμε εδώ, αλλά τώρα με έβαλες σε σκέψεις. 😏
Μόλις τις βάλεις πες μας εντυπώσεις!

νομίζω και οι kingston της ιδιας κοπής είναι, είναι περίπτωση που θα πέσεις...

Αναφορά σε κείμενο

Asked Kingston about every 6000mhz Beast kit has Hynix. Got answer today;


"Sadly it is not possible to provide information regarding which DRAM chip is used on our Kingston modules.
As one of the largest buyers of DRAM in the world, Kingston sources memory components directly from the world’s leading DRAM semiconductor manufacturers, which we used to build memory modules according to JEDEC industry standard specifications.
All Kingston memory modules are 100% factory tested using our proprietary testing process on both custom and commercially available motherboards/systems.
Additionally, Kingston modules are submitted for Intel and AMD platform validation, and original motherboard manufacturer qualification to reinforce broad compatibility"

https://en.overclocking.com/kingston-fury-ddr5-5200-cl40-with-hynix-chips/?fbclid=IwAR1Xx1u1SHg1fMVOvVPpM9QhJm1RqV2lLLkc20DkqP6W2jAfqccyXVJ67DE

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτήσεις. 

Η 1η για όποιον έχει apex, τα full speed fan δεν γίνεται να τα ελέγξεις με καμία μπαναγία, σωστά? Μόνιμα σε full θα τρέχουν? Θέλω να βάλω active cooling στις μνήμες (στους 58.5c ακριβώς αρχίζουν και φτύνουν errors), αλλά δεν έχω fan slot 😕 

2η, prime 95 smallest ffts + avx έχει τρέξει κανείς? Από temps πως πάει? Βγάζω 90αρια ενώ η κατανάλωση είναι στα ~250watts, σε cbr23 με τα ίδια watts είμαι 15 βαθμούς πιο κάτω, τι φάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Μην μπλέκεις με full speed fan headers. Έχει 5 ρε σύ με controlled , δεν εχεις ελεύθερο κάποιο από αυτά;

5? Εννοείς τα 3 + cpu + pump? Εχώ τα 2 του aircooler μαζί στο CPU, το CPU opt κενό (δεν δουλεύει το ρδέλο αν τα fans στο cpu έχουν διαφορετικές ταχύτητες). Εχώ βάλει τα 2 μπροστά πάνω στο pump και τα 3 bottom στα 3 case fans. Δεν βγαίνω λέμε :P 

Έχω κάπου ένα usbheader που χωράει πάνω 12 fans αλλά δεν θέλω να μπλέκω με έξτρα καλδια και μπιχλιμπίδια. Άρα δεν υπάρχει τρόπος να τα κάνεις κάτι τα full speed fan headers, σωστά?

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα πχ στα 1300rpm σε κατεβάζει σε 1000rpm αλλά και το 1000 είναι ανυπόφορο θεωρώ για τα γούστα μου. Σε άλλη μητρική είχα βάλει noctua na rc7. Αλλά κ πάλι δεν ήταν ότι καλύτερο. Αυτό που είναι δίπλα από nvme αριστερά, το έχεις ρεζερβέ; Έχει αλλά 2, ένα κάτω από τα σατα κ ένα δίπλα από το f panel

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikpoth είπε

Βασικα πχ στα 1300rpm σε κατεβάζει σε 1000rpm αλλά και το 1000 είναι ανυπόφορο θεωρώ για τα γούστα μου. Σε άλλη μητρική είχα βάλει noctua na rc7. Αλλά κ πάλι δεν ήταν ότι καλύτερο. Αυτό που είναι δίπλα από nvme αριστερά, το έχεις ρεζερβέ; Έχει αλλά 2, ένα κάτω από τα σατα κ ένα δίπλα από το f panel

Tα έχω γεμίσει όλα ναί :P 

Άσε εντάξει, ξέθαψα το splitter που έχω, παίρνει 10 fans πάνω, κάτι θα κάνουμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

2 ερωτήσεις. 

Η 1η για όποιον έχει apex, τα full speed fan δεν γίνεται να τα ελέγξεις με καμία μπαναγία, σωστά? Μόνιμα σε full θα τρέχουν? Θέλω να βάλω active cooling στις μνήμες (στους 58.5c ακριβώς αρχίζουν και φτύνουν errors), αλλά δεν έχω fan slot 😕 

2η, prime 95 smallest ffts + avx έχει τρέξει κανείς? Από temps πως πάει? Βγάζω 90αρια ενώ η κατανάλωση είναι στα ~250watts, σε cbr23 με τα ίδια watts είμαι 15 βαθμούς πιο κάτω, τι φάση

Kαλυτερα δουλεια κανεις μονο με dedicated hubaki και ελεγχο μεσω s/w..Ολα σε ενα νοικοκυρεμενα

Στις μνημες ειχα επανω ενα Noctua 120αρη να τις φυσαει αλλα επειδη εδειχνε λιγο αιντι μαλε τσικουλατα τσικι τα η κατασταση αγορασα το corsair dominator memory airflow.. Επειδη εχω πανω και το dimm slot occupied με nvme και δινει υψος ειναι απιστευτα handy το corsair γιατι εχει ψηλα pegs και δεν χρειαστηκε να βγαλω απο εκει τον nvme για να ψυξω τις μνημες.. Παπαδες δεν κανει (κανα 10αρι ριχνει τα temps σε full stress load) αλλα για το καλοκαιρι ειδικα θα φανει handy. Ισως να κανω και καμια μοντα να βαλω τιποτα noctua μεσα για δυνατοτερο airflow. Nαι ουσιαστικα εκει μετα τους 56-57 αρχιζουν να βγαζουν errors λογω θερμοκρασιων .. 

Prime ειδικα με small FFTs δεν απλα σε alderlake εγω.. 😜

Μονο OCCT και linpack εχω δοκιμασει αλλα λογικοτατο μου ακουγεται να ανεβαζει περισσοτερο ακομη και σε blend tests που ειναι περισσοτερο memory related..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Kαλυτερα δουλεια κανεις μονο με dedicated hubaki και ελεγχο μεσω s/w..Ολα σε ενα νοικοκυρεμενα

Στις μνημες ειχα επανω ενα Noctua 120αρη να τις φυσαει αλλα επειδη εδειχνε λιγο αιντι μαλε τσικουλατα τσικι τα η κατασταση αγορασα το corsair dominator memory airflow.. Επειδη εχω πανω και το dimm slot occupied με nvme και δινει υψος ειναι απιστευτα handy το corsair γιατι εχει ψηλα pegs και δεν χρειαστηκε να βγαλω απο εκει τον nvme για να ψυξω τις μνημες.. Παπαδες δεν κανει (κανα 10αρι ριχνει τα temps σε full stress load) αλλα για το καλοκαιρι ειδικα θα φανει handy. Ισως να κανω και καμια μοντα να βαλω τιποτα noctua μεσα για δυνατοτερο airflow. Nαι ουσιαστικα εκει μετα τους 56-57 αρχιζουν να βγαζουν errors λογω θερμοκρασιων .. 

Prime ειδικα με small FFTs δεν απλα σε alderlake εγω.. 😜

Μονο OCCT και linpack εχω δοκιμασει αλλα λογικοτατο μου ακουγεται να ανεβαζει περισσοτερο ακομη και σε blend tests που ειναι περισσοτερο memory related..

To θέλω το corsair αλλά δεν χωράει καθόλου, δεν έχω AIO εγώ. U12 με 30cm fans, το πρώτο dim καλύπτεται τελείως. Το πλάνο είναι να βάλω fan πάνω στην 3090 να φυσάει τα dimms :P 

Παίζω τώρα με undervolt και μου έχει σπάσει τις μπάλες το CPU. Βγάζω ότι stress test έχω δοκιμάσει (cinebench / prime small ffts / realbench / aida ) με -0.1 volts, δηλαδή με 1.1 volts στα 4.9 ghz, αλλά κρασάρι στο....warzone. Μου πετάει memory και gpu errors (!!) ενώ έφταιγε το undervolt στο CPU. Δεν μπορώ να καταλάβω τι στο π.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

OCCT.SMALL DATA + WARZONE καλύτερο Stability test EVERY day

Με αυτά πάντα εντοπίζω σταθερότητα σε cpu oc, gpu uv.

Επεξεργαστής, το 2020 περναγε ότι θες με 4.9 στα 1.26, όμως στο Wz είχα κρας ή γενικά dev error. Η απάντηση; Τρέχω OCCT SMALL Το πέρασε μια φορά, δεύτερη, τη τρίτη #X CORE ERROR. Με τα πολλά 4.8 @ 1.25 ( ή 1.24 δε θυμάμαι ) τότε ο 8700Κ δεν κρασαρε ποτέ ξανά ούτε OCCT ούτε Wz. Ενώ φίλοι στην παρέα κρασαραν αρκετές φορές μέσα στη βδομάδα εγώ ήμουν fxcking rock solid για 1.5 χρόνο με κανένα πρόβλημα. Κιχ δεν έκανε. Άλλοι είχαν μαμηθει στα φορματ και στο τι φταίει και τι φταίει.

Αντίστοιχη στο περίπου διαδικασία και με UV, 5700XT, 3070, 3060Ti

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Kαλυτερα δουλεια κανεις μονο με dedicated hubaki και ελεγχο μεσω s/w..Ολα σε ενα νοικοκυρεμενα

Στις μνημες ειχα επανω ενα Noctua 120αρη να τις φυσαει αλλα επειδη εδειχνε λιγο αιντι μαλε τσικουλατα τσικι τα η κατασταση αγορασα το corsair dominator memory airflow.. Επειδη εχω πανω και το dimm slot occupied με nvme και δινει υψος ειναι απιστευτα handy το corsair γιατι εχει ψηλα pegs και δεν χρειαστηκε να βγαλω απο εκει τον nvme για να ψυξω τις μνημες.. Παπαδες δεν κανει (κανα 10αρι ριχνει τα temps σε full stress load) αλλα για το καλοκαιρι ειδικα θα φανει handy. Ισως να κανω και καμια μοντα να βαλω τιποτα noctua μεσα για δυνατοτερο airflow. Nαι ουσιαστικα εκει μετα τους 56-57 αρχιζουν να βγαζουν errors λογω θερμοκρασιων .. 

Prime ειδικα με small FFTs δεν απλα σε alderlake εγω.. 😜

Μονο OCCT και linpack εχω δοκιμασει αλλα λογικοτατο μου ακουγεται να ανεβαζει περισσοτερο ακομη και σε blend tests που ειναι περισσοτερο memory related..

Το dimm slot τι λέει βασικα; Από ταχύτητες σε nvme; Κόβει pci e? Παίρνει από cpu η από z690 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikpoth είπε

Το dimm slot τι λέει βασικα; Από ταχύτητες σε nvme; Κόβει pci e? Παίρνει από cpu η από z690 ?

Φουλ ταχυτητα δινει πολυ καλο, αλλα εχω πανω ενα pcie 3.0 960evo. Τους 2 pcie 4.0 τους εχω στα m2.1 cpu nvme και m2.2 chipset slot, αυτο περνει απο chipset.  

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...