Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, elpenor είπε

Ναι το radiator πάνω είναι πρόβλημα, εγώ μόνο για μπροστά σε intake το συζητάω και σε κουτί που έχει fans και κάτω από την GPU.

Και σε μπροστά είναι θέμα με μεγάλες κάρτες, σου ***εί το airflow το radiator. Oι κάτω ανεμιστήρες στα περισσότερα κουτιά είναι μόνο για φιγούρα, είναι πολύ κοντά στο πάτωμα - δεν έχουν χώρο να τραβήξουν αέρα. Χρειάζεται απόσταση 30-40cm από το έδαφος για να κάνουν δουλειά οι ανεμιστήρες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Herald είπε

Και σε μπροστά είναι θέμα με μεγάλες κάρτες, σου ***εί το airflow το radiator. Oι κάτω ανεμιστήρες στα περισσότερα κουτιά είναι μόνο για φιγούρα, είναι πολύ κοντά στο πάτωμα - δεν έχουν χώρο να τραβήξουν αέρα. Χρειάζεται απόσταση 30-40cm από το έδαφος για να κάνουν δουλειά οι ανεμιστήρες.  

Δεν ξέρω αν όντως ισχύει το 30-40cm αλλά σε γενικές γραμμές συμφωνώ ότι είναι δύσκολο για αυτό και είμαι με αέρα και όχι με watercooling, δεν είναι οικονομικό το θέμα (έχω πάρει αντλία εδώ και χρόνια και κάθεται στο ντουλάπι).

Όμως αν κάποιος έχει την όρεξη γίνεται, έχω δει Enthoo Pro 2 με AIO που ήταν μία σκάλα πάνω από ότι άλλο εχω δει σε GPU/CPU load temps combined (πιο θορυβώδες βέβαια σε idle).

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/6/2022 στις 11:21 ΜΜ, Herald είπε

Eδώ με την unify X σε στοκ και single tower μικρό air cooler. Λογικά όταν μπήκες bios 1η φόρα σε ρώτησε τι cooler έχεις, πάτησες AIO / WC και έριξε volts στο διάολο :P 

Aν διαλέξεις small air cooler βάζει το TDP στα 160w, αν διαλέξεις big air cooler 240w και αν διαλέξεις WC σου βγάζει τα power limit τελείως.

Τελικα το CPU cooler tuning ηταν, στα 240w ειναι καλυτερα. Αυτο που με κανει εντυπωση ειναι οτι (ενω απο το BIOS εχω ολα τα fans να πανε max στους 70 βαθμους) ξεκινωντας το cinebench παει αστραπειεα στους 90 βαθμους ενω αυτα αργουν κατα 3-4 δευτερολεπτα να πιασουν το 100%.

Screenshot (12).png

Επεξ/σία από sakis han
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, sakis han είπε

Τελικα το CPU cooler tuning ηταν, στα 240w ειναι καλυτερα. Αυτο που με κανει εντυπωση ειναι οτι (ενω απο το BIOS εχω ολα τα fans να πανε max στους 70 βαθμους) ξεκινωντας το cinebench παει αστραπειεα στους 90 βαθμους ενω αυτα αργουν κατα 3-4 δευτερολεπτα να πιασουν το 100%.
Τελικα το cinebench ειναι αξιοπιστο? γιατι μου δειχνει τα windows10 ενω εχω τα 11

Screenshot (12).png

Πάλι κάτι δεν πάει καλά. Είσαι με -0.05 uv και τραβάει 240w...πόσα volts δίνει η μητρική δηλαδή; Ξεκίνα να κόβεις κιάλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Πάλι κάτι δεν πάει καλά. Είσαι με -0.05 uv και τραβάει 240w...πόσα volts δίνει η μητρική δηλαδή; Ξεκίνα να κόβεις κιάλλο

1,3v ...θελει πιο κατω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, sakis han είπε

1,3v ...θελει πιο κατω?

Ε ναί, πολλά είναι, πόσο δίνει σε load? Όταν τρέχεις cbr23, πόσα volts γράφει στο hwinfo? 

Δοκίμασε από το bios offset + adaptive, βάλε 1.25 και -0.05v offset. Aν είσαι stable βάλε 0.07v offset και συνέχισε να κόβεις μέχρι να χάσεις το stability. Eγώ τρέχε 1.25 -0.14v offset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Herald είπε

Δοκίμασε από το bios offset + adaptive, βάλε 1.25 και -0.05v offset. Aν είσαι stable βάλε 0.07v offset και συνέχισε να κόβεις μέχρι να χάσεις το stability. Eγώ τρέχε 1.25 -0.14v offset

Εγινε χειροτερα!

Screenshot (24).png

Screenshot (20).png

Για κοιτα λιγο στο BIOS, μηπως ειναι κατι λαθος?

20220612_204228.jpg

20220612_204321.jpg

20220612_204442.jpg

20220612_204607.jpg

20220612_204714.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, sakis han είπε

Εγινε χειροτερα!

Screenshot (24).png

Screenshot (20).png

Για κοιτα λιγο στο BIOS, μηπως ειναι κατι λαθος?

20220612_204228.jpg

20220612_204321.jpg

20220612_204442.jpg

20220612_204607.jpg

20220612_204714.jpg

Μαν βάλτα όλα default , βάλε το offset που σου είπα και κλείσε το enhanced turbo.Τα settings που τρέχεις δεν είναι στοκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Του λες βάλτα όλα default τσίτα αυτός οι ρυθμίσεις 😁

Αν του πεις να του κάνει overclock θα τον εξατμίσει στα βολτ 🤣

Επεξ/σία από nick0lis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τσακαλια, μεχρι τα 200w ειναι ενταξει (με 28 βαθμους στο δωματιο) απο'κει και πανω κοκκινιζει ο τοπος!
Τι στο διαολο με 360aio και 6 fans (push-pull) και δεν μπορω να ανεβω πανω απο 200w?

Μηπως φταιει η παστα?
Εβαλα μια thermal grizzly που μου εστειλε η ΕΚ μαζι με το bracket

Screenshot (32).png

image.png.89520f31e1cc560a8f427465ab6dc3ff.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sakis han είπε

Λοιπον τσακαλια, μεχρι τα 200w ειναι ενταξει (με 28 βαθμους στο δωματιο) απο'κει και πανω κοκκινιζει ο τοπος!
Τι στο διαολο με 360aio και 6 fans (push-pull) και δεν μπορω να ανεβω πανω απο 200w?

Μηπως φταιει η παστα?
Εβαλα μια thermal grizzly που μου εστειλε η ΕΚ μαζι με το bracket

Screenshot (32).png

image.png.89520f31e1cc560a8f427465ab6dc3ff.png

Σου εξήγησα εξαρχής, το ΑΙΟ σου είναι για amd, δεν κάνει σωστά contact σε intel. 

Με την u12a έχω καλύτερες θερμοκρασίες από αυτές που δείχνεις. Γενικά για καλοκαίρι καλά είσαι έτσι και αλλιώς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, nick0lis είπε

Του λες βάλτα όλα default τσίτα αυτός οι ρυθμίσεις 😁

Αν του πεις να του κάνει overclock θα τον εξατμίσει στα βολτ 🤣

Αρχισες να τακιμιαζεις με τον Herald η μου φαινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/6/2022 στις 4:23 ΜΜ, Herald είπε

Σου εξήγησα εξαρχής, το ΑΙΟ σου είναι για amd, δεν κάνει σωστά contact σε intel. 

Με την u12a έχω καλύτερες θερμοκρασίες από αυτές που δείχνεις. Γενικά για καλοκαίρι καλά είσαι έτσι και αλλιώς

γτ ειναι για amd ? φτιαχνουν ξεχωριστα aio για amd και για Intel?

Στις 13/6/2022 στις 4:16 ΜΜ, sakis han είπε

Λοιπον τσακαλια, μεχρι τα 200w ειναι ενταξει (με 28 βαθμους στο δωματιο) απο'κει και πανω κοκκινιζει ο τοπος!
Τι στο διαολο με 360aio και 6 fans (push-pull) και δεν μπορω να ανεβω πανω απο 200w?

Μηπως φταιει η παστα?
Εβαλα μια thermal grizzly που μου εστειλε η ΕΚ μαζι με το bracket

Screenshot (32).png

image.png.89520f31e1cc560a8f427465ab6dc3ff.png

καλοκαιριαζει αλλοι τετοια temps ειχαν το χειμωνα ,τι περιμενες και εσυ βρε 12900k ειναι αυτος.

Βαλε εκει τα default limits αν κανεις καμια βαρια εργασια ,αν οχι χεστηκες

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

γτ ειναι για amd ? φτιαχνουν ξεχωριστα aio για amd και για Intel?

 

Convex / concave. Ειδικα με τα alderlake που καποιες μητρικες απο concave στον κανουν flat / convex κάποιες ψυκτρες δεν πατανε σωστά. Η ek360 ειναι μια απο αυτες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...