Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Θέμα επαφής είναι ή δεν μπορεί να διαχειριστή τα τόσα watt του 12900k

Ε αυτο λέω, το συγκεκριμένο aio δουλεύει καλυτερα σε amd. Οπως και να εχει 270w ειναι ΠΟΛΛΑ να τα ψυχεις σε καλοκαιρινους μήνες. Η u12a στα 250 πλεον βαραει ταβάνια, το χειμωνα εψυχε μέχρι και 290-300 χωρις throttle. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και τα 270 πολλά είναι, κάτι δεν πάει σωστά στις ρυθμίσεις

Τίποτα το ουσιώδες δεν κερδίζεις να στέλνεις τον επεξεργαστή στα 300w Στα ποσα βαττ είναι η χρυσή τομή του ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Μα και τα 270 πολλά είναι, κάτι δεν πάει σωστά στις ρυθμίσεις

Τίποτα το ουσιώδες δεν κερδίζεις να στέλνεις τον επεξεργαστή στα 300w Στα ποσα βαττ είναι η χρυσή τομή του ;

170 😂

Βγαζω 28k στα 170w, και μετα θελω 270+ για να φτάσω τα 30k. Με uv αυτα βεβαια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιότατα τα 170 και υπέρ αρκετή η υ12α.

Σε παραγωγικότητα τα 170 μέχρι τα 270 δεν δίνουν τίποτα το ουσιώδες. Στα μέτρο προγράμματα μόνο βλέπουμε αριθμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, itanium είπε

Αμα δεν εκανε και αυτο θα ειχαμε θεμα.. :D
Γενικα παντως ευχαριστημενος ειμαι εγω και με το Krakenaki το Z73 στο Lian Li μου με 5.1-4GHz ακομη και τωρα καλοκαιρι καλες θερμοκρασιες εχω σχετικα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, αποφάσισα να πάω σε 12η γενιά. Πάντα πήγαινα σε Z chipsets αλλά με την ακρίβεια των Z690 είπα να πέσω σε B660. Έχω διαβάσει ξένα sites για τα pcie & dmi lanes αλλά δεν βγάζω άκρη τι ακριβώς γίνεται.

Ετοιμάζομαι για upgrade σε 12600K, DDR5 (τα έχω αγορασμένα) και κόλλησα στην μητρική. Αποφάσισα να πάω στην Asus ROG STRIX B660-F Gaming Wifi που φαίνεται μια καλή B660 μητρική, αλλά πριν κάνω καμιά κουταμάρα θα ήθελα να μου πει κάποιος αν θα έχω πρόβλημα με τα ρημάδια τα lanes (περιορισμούς, κτλ). Δεν προτίμησα Z690 στα ίδια χρήματα γιατί φαίνονται λίγο φτωχές, αν πρέπει όμως λόγω περιορισμών θα πάω.

Το τωρινό σύστημα είναι αυτό της υπογραφής και μελλοντικά άντε να αλλάξει και ο nvme σε 4.0.

Επεξ/σία από Crypton-R-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Crypton-R- είπε

Καλησπέρα, αποφάσισα να πάω σε 12η γενιά. Πάντα πήγαινα σε Z chipsets αλλά με την ακρίβεια των Z690 είπα να πέσω σε B660. Έχω διαβάσει ξένα sites για τα pcie & dmi lanes αλλά δεν βγάζω άκρη τι ακριβώς γίνεται.

Ετοιμάζομαι για upgrade σε 12600K, DDR5 (τα έχω αγορασμένα) και κόλλησα στην μητρική. Αποφάσισα να πάω στην Asus ROG STRIX B660-F Gaming Wifi που φαίνεται μια καλή B660 μητρική, αλλά πριν κάνω καμιά κουταμάρα θα ήθελα να μου πει κάποιος αν θα έχω πρόβλημα με τα ρημάδια τα lanes (περιορισμούς, κτλ). Δεν προτίμησα Z690 στα ίδια χρήματα γιατί φαίνονται λίγο φτωχές, αν πρέπει όμως λόγω περιορισμών θα πάω.

Το τωρινό σύστημα είναι αυτό της υπογραφής και μελλοντικά άντε να αλλάξει και ο nvme σε 4.0.

Δηλαδή κοίταξες τα specs της pro z690a και είδες οτι ήταν πιο φτωχή από την rog;

Βλέπω οτι διαθέτει περισσότερα sata και m2 slot, περισσότερα pcie.

Ναι είναι αρκετά πιο εντυπωσιακή η rog αλλά όχι πιο πλούσια, τουλάχιστον όχι κατά την έννοια των διασυνδέσεων.

Χωρίς να γνωρίζουμε τι χρήση κάνεις αλλά και τι έχεις σκοπό να συνδέσεις επάνω στο μηχάνημα είναι δύσκολο να πει κάποιος τι σου αρκεί και τι όχι.

Η rog, παρόλο που έχει λιγότερες διασυνδέσεις, νομίζω καλύπτει την πλειοψηφία των χρηστών.

 

Οι διαφορές των chipset, δεν ξέρω τι σε μπερδεύει, αν χρειάζεσαι κάτι ρώτα

Chipset-01-1200x673.jpg

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Δηλαδή κοίταξες τα specs της pro z690a και είδες οτι ήταν πιο φτωψή από την rog;

Βλέπω οτι διαθέτει περισσότερα sata και m2 slot, περισσότερα pcie.

Ναι είναι αρκετά πιο εντυπωσιακή η rog αλλά όχι πιο πλούσια, τουλάχιστων όχι κατά την έννοια των διασυνδέσεων.

Χωρίς να γνωρίζουμε τι χρήση κάνεις αλλά και τι έχεις σκοπό να συνδέσεις επάνω στο μηχάνημα είναι δύσκολο να πει κάποιος τι σου αρκεί και τι όχι.

Η rog, παρόλο που έχει λιγότερες διασυνδέσεις, νομίζω καλύπτει την πλειοψηφία των χρηστών.

 

Οι διαφορές των chipset, δεν ξέρω τι σε μπερδεύει, αν χρειάζεσαι κάτι ρώτα

Συγγνώμη λάθος το διατύπωσα, φτωχή σε εμφάνιση εννοούσα κυρίως. Αυτή ακριβώς ήταν η εναλλακτική μου, καθώς μου είχαν προτείναι και την Z690-A αλλά ήθελα και WiFi+BT.

Η χρήση είναι για gaming και δουλειά (απλά πράγματα, web design, photo editing, άντε και video rendering μία στο τόσο). Multitasking συνήθως είναι game και browsers, photoshop.

Έχω δει την φώτο και τα νούμερα, απλά δεν καταλαβαίνω ακριβώς πως λειτουργούν τα lanes.

πχ. Η κάρτα γραφικών έχει 16 lanes οπότε αν βάλω στις άλλες pci3.0 λογικά γίνεται split το νούμερο και αντίστοιχα στα dmi lanes αν βάλω έναν m2 στην pcie4.0 ο οποίος θέλει 4 lanes και βάλω άλλον έναν m2 σε άλλη θύρα θα δουλεύει στα 2x γιατί το σύνολο των dmi pcie4.0 lanes είναι 6. Σωστά έχω καταλάβει ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Crypton-R- είπε

Συγγνώμη λάθος το διατύπωσα, φτωχή σε εμφάνιση εννοούσα κυρίως. Αυτή ακριβώς ήταν η εναλλακτική μου, καθώς μου είχαν προτείναι και την Z690-A αλλά ήθελα και WiFi+BT.

Η χρήση είναι για gaming και δουλειά (απλά πράγματα, web design, photo editing, άντε και video rendering μία στο τόσο). Multitasking συνήθως είναι game και browsers, photoshop.

Έχω δει την φώτο και τα νούμερα, απλά δεν καταλαβαίνω ακριβώς πως λειτουργούν τα lanes.

πχ. Η κάρτα γραφικών έχει 16 lanes οπότε αν βάλω στις άλλες pci3.0 λογικά γίνεται split το νούμερο και αντίστοιχα στα dmi lanes αν βάλω έναν m2 στην pcie4.0 ο οποίος θέλει 4 lanes και βάλω άλλον έναν m2 σε άλλη θύρα θα δουλεύει στα 2x γιατί το σύνολο των dmi pcie4.0 lanes είναι 6. Σωστά έχω καταλάβει ή όχι;

 

Spoiler

https://www.skroutz.gr/s/32225439/MSI-Pro-Z690-A-WiFi-Motherboard-ATX-με-Intel-1700-Socket.html

H Pro a D5 wifi έχει μια τιμή με αυτή που κοιτάς.

Τα lanes είναι η δυνατότητα του chipset ώστε να δώσεις μεγαλύτερους διαύλους και διασυνδέσεις. Στο 690 chipset θα βρεις περισσότερες pcie με περισσότερα lanes για να συνδέσεις περισσότερες κάρτες (όχι μόνο γραφικών) και να έχουν μεγαλύτερο bandwith. Πρόσεχε γιατί αυτό δεν σημαίνει οτι όλες οι 690 μητρικές δίνουν και τα ίδια πράγματα/διασυνδέσεις.

Μάλλον θα σε μπερδέψω περισσότερο απ'οτι θα  στα ξεκαθαρίσω, δεν είμαι ο κατάλληλος να σου απαντήσω αυτά που ρωτάς.

Σαν κανόνα θα σου έλεγα απλά να κοιτάξεις τι παρέχει η κάθε μητρική στα specs(details) καθώς εξηγεί τι διαύλους δίνει.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Crypton-R- είπε

Συγγνώμη λάθος το διατύπωσα, φτωχή σε εμφάνιση εννοούσα κυρίως. Αυτή ακριβώς ήταν η εναλλακτική μου, καθώς μου είχαν προτείναι και την Z690-A αλλά ήθελα και WiFi+BT.

Η χρήση είναι για gaming και δουλειά (απλά πράγματα, web design, photo editing, άντε και video rendering μία στο τόσο). Multitasking συνήθως είναι game και browsers, photoshop.

Έχω δει την φώτο και τα νούμερα, απλά δεν καταλαβαίνω ακριβώς πως λειτουργούν τα lanes.

πχ. Η κάρτα γραφικών έχει 16 lanes οπότε αν βάλω στις άλλες pci3.0 λογικά γίνεται split το νούμερο και αντίστοιχα στα dmi lanes αν βάλω έναν m2 στην pcie4.0 ο οποίος θέλει 4 lanes και βάλω άλλον έναν m2 σε άλλη θύρα θα δουλεύει στα 2x γιατί το σύνολο των dmi pcie4.0 lanes είναι 6. Σωστά έχω καταλάβει ή όχι;

 

Πρώτον, οι επεξεργαστές 12xxx έχουν 16+4 PCIe 5.0 lanes

Από αυτά τα 16 πάνε για την κάρτα και τα επόμενα στο επάνω M2 slot για τον δίσκο.

Από εκεί και πέρα το Β660 σου δίνει άλλα 6 PCIe gen 4.0 που μπορεί να χρησιμοποιήσει τα 4 από αυτά για ένα ακόμα M2 slot και τα άλλα δυο για οτιδήποτε άλλο.

Άρα ακόμα και με το B660 μπορείς να έχεις 16x PCIe 5.0 για την κάρτα και 2χ slot χ4 PCIe 4.0 για δυο δίσκους.

Κάτι ακόμα, το DMI είναι η σύνδεση του CPU με το Chipset, μην το κοιτάς καν.

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

 

Chipset-01-1200x673.jpg

Απλά να πούμε ότι στο πινακάκι υπάρχει ένα λάθος, και το Η610 έχει 2χ memory Channels.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, κατάλαβα... οπότε και τα δύο με καλύπτουν, απλά στο B660 θα έχω θέμα αν βάλω τρίτο m2. Εκτός απ' αυτά, σε USB ή SATA θα έχω κάποιο πρόβλημα αν βάλω κι εκεί πράγματα ή είναι άσχετο;

Ανάμεσα στις μητρικές που προαναφέρθηκαν κι οι δύο θα πηγαίνατε στη Ζ690-Α WiFi; Αξίζει να πάω στην B660 μόνο για την εμφάνιση; Δεν μπορώ να αποφασίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Crypton-R- είπε

Μάλιστα, κατάλαβα... οπότε και τα δύο με καλύπτουν, απλά στο B660 θα έχω θέμα αν βάλω τρίτο m2. Εκτός απ' αυτά, σε USB ή SATA θα έχω κάποιο πρόβλημα αν βάλω κι εκεί πράγματα ή είναι άσχετο;

Ανάμεσα στις μητρικές που προαναφέρθηκαν κι οι δύο θα πηγαίνατε στη Ζ690-Α WiFi; Αξίζει να πάω στην B660 μόνο για την εμφάνιση; Δεν μπορώ να αποφασίσω.

Η μητρική μέσα στο κουτι δεν θα φαίνεται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις στα χέρια σου τον 12600k, πάνε στην Z690 ούτως ώστε, να μπορείς στο μέλλον να κάνεις ένα υποτυπώδες overclock άνετα.

Κι εγώ στο ίδιο τρυπάκι είχα πέσει (απλά ήμουν ανάμεσα στην Z690-A WIFI και στην B660 Tomahawk) και εντέλει κατέληξα στη πρώτη...

Κουκλάκι είναι κι αυτή μωρέ.... 

Αν θες rgb έχεις ram, gpu, cpu cooler κι ανεμιστήρες να παίξεις.... :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...