Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

 

Πρώτον, οι επεξεργαστές 12xxx έχουν 16+4 PCIe 5.0 lanes

Από αυτά τα 16 πάνε για την κάρτα και τα επόμενα στο επάνω M2 slot για τον δίσκο.

Από εκεί και πέρα το Β660 σου δίνει άλλα 6 PCIe gen 4.0 που μπορεί να χρησιμοποιήσει τα 4 από αυτά για ένα ακόμα M2 slot και τα άλλα δυο για οτιδήποτε άλλο.

Άρα ακόμα και με το B660 μπορείς να έχεις 16x PCIe 5.0 για την κάρτα και 2χ slot χ4 PCIe 4.0 για δυο δίσκους.

Κάτι ακόμα, το DMI είναι η σύνδεση του CPU με το Chipset, μην το κοιτάς καν.

Απλά να πούμε ότι στο πινακάκι υπάρχει ένα λάθος, και το Η610 έχει 2χ memory Channels.

Δε δίνουν pcie5 σε δίσκους μόνο στην gpu. Όλα τα υπόλοιπα είναι pciegen4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Herald είπε

Η μητρική μέσα στο κουτι δεν θα φαίνεται.

Φαίνεται από το τζάμι αλλά εντάξει όλα στο μυαλό είναι :P

  

1 ώρα πριν, zampONakiaskiou είπε

Εφόσον έχεις στα χέρια σου τον 12600k, πάνε στην Z690 ούτως ώστε, να μπορείς στο μέλλον να κάνεις ένα υποτυπώδες overclock άνετα.

Κι εγώ στο ίδιο τρυπάκι είχα πέσει (απλά ήμουν ανάμεσα στην Z690-A WIFI και στην B660 Tomahawk) και εντέλει κατέληξα στη πρώτη...

Κουκλάκι είναι κι αυτή μωρέ.... 

Αν θες rgb έχεις ram, gpu, cpu cooler κι ανεμιστήρες να παίξεις.... :P

 

Με πείσατε θα πάω στην Z690-A WIFI, κι αυτή που έχω τώρα απλή είναι και δεν έχω θέμα.

Το μόνο που με φοβίζει είναι ότι δεν έχω ξαναπάει σε MSI και δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα αλλά θα τη δοκιμάσω.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν chipsets to Z690 δίνει πολλά περισσότερα απο το Β660 αλλά σε μητρικές που σέβονται τον εαυτό τους - γιατί υπάρχουν μητρικές με Ζ690 που δίνουν λιγότερο εξοπλισμό απο άλλες με B660. Δηλαδή, έχουν το Z690 σαν κράχτη, αλλά προσπαθώντας να κρατήσουν χαμηλό το κόστος σε κάποια μοντέλα, δεν έβαλαν τα απαραίτητα υλικά στην μητρική ωστε να αξιοποιήσουν πλήρως το τσίπσετ. Μέχρι και το οτι έχει περισσότερα lanes, δεν σημαίνει οτι εσωτερικά πράγματι είναι ενεργοποιημένες όλες στην μητρική. Σε μια φτηνή Ζ690, το μόνο που έχεις σίγουρο είναι οτι σου δίνει την ικανότητα να υπερχρονίσεις τον επεξεργαστή ΧΩΡΙΣ αυτό να σημαίνει οτι θα πετύχεις κάτι ιδιαίτερο αν δεν έχει και τα ανάλογα vrm (με τις ψύκτρες τους). Γι'αυτό μπορείς να βρεις Ζ690 μητρική και με 140 Ε - το τι θα σου δώσει στην πράξη όμως είναι άλλη δουλειά. Η msi Ζ-690-Α είναι η καλύτερη απο τις φθηνές, με προσφορά "μεσαίας+" κατηγορίας.

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Ε νομίζω θα έπρεπε να βάλεις κάτι καλύτερο σε cooler. Σκέψου ότι πρακτικά το air cooler το παντρεύεσαι, μιας θα είναι λειτουργικό και μετά τον θάνατο σου (χιουμοράκι), οπότε δώσε κάτι παραπάνω να πάρεις κάτι καλύτερο. 


Πάντα προτείνω fuma 2 ή ak620, στα λεφτά τους είναι κλοπή γενικά, η μόνη single tower ψύκτρα που θα πρότεινα για high end build είναι η u12a, αλλά κοστίζει τα κέρατα της και σίγουρα δεν αξίζει τα χρήματα - εκτός αν σε ενδιαφέρει το μαζεμένο μέγεθος. Aν θες κάτι πιο οικονομικό και μαζεμένο πας σε arctic freezer 34 duo.

Γενικα δεν προτείνω bequiet ψύκτρα, πάρε κάτι άλλο καλύτερα.

Όλα τα παράπανω με την προυπόθεση πως θα τρέχεις τον 12700 unlocked - χωρίς power limit. Αν τον αφήσεις στα 65w τότε φυσικά και η ψύκτρα που έβαλες κάνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Herald είπε

 ή ak620

Πάει καιρός βέβαια αλλά πρότεινα σε ένα φίλο και πήρε ak620 και δεν είχε μέσα mounting bracket για LGA1700. Ευτυχώς αφού έψαχνα 2-3 μέρες εντόπισα ένα μαγαζί στη Βουλγαρία που το είχε και μετά από τηλεφωνική επικοινωνία μου το έστειλε Ελλάδα. Μην την παραγγείλει κάποιος χωρίς πρώτα να ρωτήσει το κατάστημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε νομίζω θα έπρεπε να βάλεις κάτι καλύτερο σε cooler. Σκέψου ότι πρακτικά το air cooler το παντρεύεσαι, μιας θα είναι λειτουργικό και μετά τον θάνατο σου (χιουμοράκι), οπότε δώσε κάτι παραπάνω να πάρεις κάτι καλύτερο. 


Πάντα προτείνω fuma 2 ή ak620, στα λεφτά τους είναι κλοπή γενικά, η μόνη single tower ψύκτρα που θα πρότεινα για high end build είναι η u12a, αλλά κοστίζει τα κέρατα της και σίγουρα δεν αξίζει τα χρήματα - εκτός αν σε ενδιαφέρει το μαζεμένο μέγεθος. Aν θες κάτι πιο οικονομικό και μαζεμένο πας σε arctic freezer 34 duo.

Γενικα δεν προτείνω bequiet ψύκτρα, πάρε κάτι άλλο καλύτερα.

Όλα τα παράπανω με την προυπόθεση πως θα τρέχεις τον 12700 unlocked - χωρίς power limit. Αν τον αφήσεις στα 65w τότε φυσικά και η ψύκτρα που έβαλες κάνει.

Ευχαριστώ για την απάντηση, το σύστημα δεν ειναι για εμενα αλλα για φίλο. Διάλεξα 12700 γιατι δεν θα παιξει OC ουτε τιποτα, out of the box plug n' play θα ειναι η φάση. Σκέφτομαι οτι και τα 3600CL16 ίσως είναι υπερβολή και οτι και με 3600 CL 18 διαφορά δε θα καταλάβει. Προτίμησα την Be Quiet γιατι θεώρησα οτι δε θα χρειαστεί κάτι ακραίο σε θερμοκρασίες αλλα επειδη δεν εχω ιδεα τι παιζει με ττις θερμοκρασιες και του 12700 του απλου για αυτο ηρθα να ρωτησω. Και σε νερό μπορούμε να πάμε αλλά φαντάζομαι δεν υπάρχει λόγος;

Η σύνθεση θα αγοραστεί από Msystems οπότε αν υπαρχει προταση για ψυξη απο εκει σε αέρα βάλε μου ενα λινκ εδω να το προσθεσω στο καλάθι :P 

Δεν ήξερα οτι σηκώνει OC ο 12700, νομιζα ειναι κλειδωμένος 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, elpenor είπε

Πάει καιρός βέβαια αλλά πρότεινα σε ένα φίλο και πήρε ak620 και δεν είχε μέσα mounting bracket για LGA1700. Ευτυχώς αφού έψαχνα 2-3 μέρες εντόπισα ένα μαγαζί στη Βουλγαρία που το είχε και μετά από τηλεφωνική επικοινωνία μου το έστειλε Ελλάδα. Μην την παραγγείλει κάποιος χωρίς πρώτα να ρωτήσει το κατάστημα.

Ναι ειναι παπαρια της deepcool να βγαζει νεο cooler χωρίς να εχει εξαρχης bracket. Πλεον ολες έχουν, αρκει φυσικα το καταστημα να έχει φρέσκια παραλαβή. Πέστο στον φίλο σου - δουλεύει :P

 

https://imgur.com/a/BhRThxg

48 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, το σύστημα δεν ειναι για εμενα αλλα για φίλο. Διάλεξα 12700 γιατι δεν θα παιξει OC ουτε τιποτα, out of the box plug n' play θα ειναι η φάση. Σκέφτομαι οτι και τα 3600CL16 ίσως είναι υπερβολή και οτι και με 3600 CL 18 διαφορά δε θα καταλάβει. Προτίμησα την Be Quiet γιατι θεώρησα οτι δε θα χρειαστεί κάτι ακραίο σε θερμοκρασίες αλλα επειδη δεν εχω ιδεα τι παιζει με ττις θερμοκρασιες και του 12700 του απλου για αυτο ηρθα να ρωτησω. Και σε νερό μπορούμε να πάμε αλλά φαντάζομαι δεν υπάρχει λόγος;

Η σύνθεση θα αγοραστεί από Msystems οπότε αν υπαρχει προταση για ψυξη απο εκει σε αέρα βάλε μου ενα λινκ εδω να το προσθεσω στο καλάθι :P 

Δεν ήξερα οτι σηκώνει OC ο 12700, νομιζα ειναι κλειδωμένος 

Δε σηκωνει oc,  απλα μπορείς να βγάλεις το power limit. 

Απο αυτές που βλεπω στο msystems μαλλον σε αυτή θα πήγαινα , αλλα μαλλον θελει bracket 

https://www.msystems.gr/cpu-coolers/arctic-cooling-freezer-34-esports-duo-cpu-cooler-grey-black-acfre00075a

 

Για τις μνημες - ναι αν δεν τον ενδιαφέρει να ρουφήξει και το τελευταιο fps σε low settings δεν χρειάζονται τα κορυφαία κιτ. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Herald είπε

Ναι ειναι παπαρια της deepcool να βγαζει νεο cooler χωρίς να εχει εξαρχης bracket. Πλεον ολες έχουν, αρκει φυσικα το καταστημα να έχει φρέσκια παραλαβή. Πέστο στον φίλο σου - δουλεύει :P

 

https://imgur.com/a/BhRThxg

Δε σηκωνει oc,  απλα μπορείς να βγάλεις το power limit. 

Απο αυτές που βλεπω στο msystems μαλλον σε αυτή θα πήγαινα , αλλα μαλλον θελει bracket 

https://www.msystems.gr/cpu-coolers/arctic-cooling-freezer-34-esports-duo-cpu-cooler-grey-black-acfre00075a

 

Για τις μνημες - ναι αν δεν τον ενδιαφέρει να ρουφήξει και το τελευταιο fps σε low settings δεν χρειάζονται τα κορυφαία κιτ. 

Θα βάλω μια Chromax Noctua να τελειώνουμε, όπως είπες η αερόψυξη μένει για πάντα. Λες να του βάλω και 12700KF οχι πως θα τον κλοκάρει αλλα πρέπει να ειναι 20-40 ευρω πιο φθηνός στο Msystems από τον 12700 αλλά ας εχει και τα on board graphics μωρε δε μαμιεται 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Crypton-R- είπε

Φαίνεται από το τζάμι αλλά εντάξει όλα στο μυαλό είναι :P

  

Με πείσατε θα πάω στην Z690-A WIFI, κι αυτή που έχω τώρα απλή είναι και δεν έχω θέμα.

Το μόνο που με φοβίζει είναι ότι δεν έχω ξαναπάει σε MSI και δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα αλλά θα τη δοκιμάσω.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

μην ανησυχείς καθόλου, η συγκεκριμένη μητρική είναι ό,τι καλύτερο στους 12th gen για τα λεφτά της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Θα βάλω μια Chromax Noctua να τελειώνουμε, όπως είπες η αερόψυξη μένει για πάντα. Λες να του βάλω και 12700KF οχι πως θα τον κλοκάρει αλλα πρέπει να ειναι 20-40 ευρω πιο φθηνός στο Msystems από τον 12700 αλλά ας εχει και τα on board graphics μωρε δε μαμιεται 😛 

Αν είναι να δώσεις τόσα για ψύξη τότε:

https://www.skroutz.gr/s/20848986/Arctic-Liquid-Freezer-II-280-Υδρόψυξη-Επεξεργαστή-Διπλού-Ανεμιστήρα-140mm-για-Socket-AM4-1200-115x.html

https://www.arctic.de/en/blog/arctic-lga1700-mounting-kits-for-alder-lake

"Customers will receive the set completely free of charge upon presentation of a corresponding processor purchase receipt."

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thetiesthatbind@leros2004 Εγώ πάντως που έχω U12A / D15 και έχω στήσει PC με Arctic 280 μπορώ να πω ότι θέλει σκέψη η επιλογή CPU cooler και όλες είναι καλές επιλογές.

H Arctic 280 σε σωστό setup (front όχι top) έχει τις καλύτερες επιδόσεις αλλά το χειμώνα όταν το PC είναι idle ακούγεται χωρίς λόγο και όσο περνάνε τα χρόνια θα ακούγεται όλο και περισσότερο μέχρι που κάποια στιγμή θα εγκαταλείψει όπως όλα τα AIO.

Η NH-D15 μπορεί να μην έχει καλά fans αλλά έχει τόσο μέταλλο που ψύχει καλά και είναι εντελώς αθόρυβη το χειμώνα. Το μείον φυσικά είναι ότι κόβει το airflow σε ότι υπάρχει από κάτω της (πχ RAM). Δεν αφήνει χώρο ούτε καν για ψηλές RAM.

H U12A είναι απίστευτη για το μέγεθος της (την έχω σε NR200) και επεξεργαστή που είναι λίγα watt μπορεί ίσως να τον κρατήσει και λίγο πιο κάτω από την D15. Όμως αν ανέβεις watt η D15 δείχνει την ανωτερότητα της + ότι με την D15 αν βάλεις 7 case fans βελτιώνουν πιο πολύ το CPU temp γιατί είναι τόσο μεγάλη που την επηρεάζουν.

Πραγματικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει σωστή ή λάθος επιλογή, εγώ προσπαθώ να σκεφτώ αν έφτιαχνα τώρα PC τι θα έπαιρνα και δεν μπορώ να αποφασίσω... αν και έχω ένα απωθημένο με τα X73, μπορεί να είναι και το μόνο πράγμα που θεωρώ ότι έχει κάνει σωστά η NZXT.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, elpenor είπε

@thetiesthatbind@leros2004 Εγώ πάντως που έχω U12A / D15 και έχω στήσει PC με Arctic 280 μπορώ να πω ότι θέλει σκέψη η επιλογή CPU cooler και όλες είναι καλές επιλογές.

H Arctic 280 σε σωστό setup (front όχι top) έχει τις καλύτερες επιδόσεις αλλά το χειμώνα όταν το PC είναι idle ακούγεται χωρίς λόγο και όσο περνάνε τα χρόνια θα ακούγεται όλο και περισσότερο μέχρι που κάποια στιγμή θα εγκαταλείψει όπως όλα τα AIO.

Η NH-D15 μπορεί να μην έχει καλά fans αλλά έχει τόσο μέταλλο που ψύχει καλά και είναι εντελώς αθόρυβη το χειμώνα. Το μείον φυσικά είναι ότι κόβει το airflow σε ότι υπάρχει από κάτω της (πχ RAM). Δεν αφήνει χώρο ούτε καν για ψηλές RAM.

H U12A είναι απίστευτη για το μέγεθος της (την έχω σε NR200) και επεξεργαστή που είναι λίγα watt μπορεί ίσως να τον κρατήσει και λίγο πιο κάτω από την D15. Όμως αν ανέβεις watt η D15 δείχνει την ανωτερότητα της + ότι με την D15 αν βάλεις 7 case fans βελτιώνουν πιο πολύ το CPU temp γιατί είναι τόσο μεγάλη που την επηρεάζουν.

Πραγματικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει σωστή ή λάθος επιλογή, εγώ προσπαθώ να σκεφτώ αν έφτιαχνα τώρα PC τι θα έπαιρνα και δεν μπορώ να αποφασίσω... αν και έχω ένα απωθημένο με τα X73, μπορεί να είναι και το μόνο πράγμα που θεωρώ ότι έχει κάνει σωστά η NZXT.

Το ΑΙΟ είναι καλό μόνο για CPU workloads ή benching. Όταν πας να τρέξεις combined ή απλά games με μεγάλες κάρτες, είτε θα βράζει η κάρτα είτε θα βράζει το CPU (intake radiator / exhaust radiator αντίστοιχα). Αυτός ήταν και ο λόγος που παράτησα την ΑΙΟ και πήγα σε u12.


Eνδεικτικά ας πούμε, στο cyberpunk και στο warzone με την h115i platinum σε exhaust βάραγα 80αρια, με την u12a είμαι στους 55-60. Απλά γιατί όλη η ζέστη από την gpu έπεφτε στο radiator. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Herald είπε

Το ΑΙΟ είναι καλό μόνο για CPU workloads ή benching. Όταν πας να τρέξεις combined ή απλά games με μεγάλες κάρτες, είτε θα βράζει η κάρτα είτε θα βράζει το CPU (intake radiator / exhaust radiator αντίστοιχα). Αυτός ήταν και ο λόγος που παράτησα την ΑΙΟ και πήγα σε u12.


Eνδεικτικά ας πούμε, στο cyberpunk και στο warzone με την h115i platinum σε exhaust βάραγα 80αρια, με την u12a είμαι στους 55-60. Απλά γιατί όλη η ζέστη από την gpu έπεφτε στο radiator. 

Ναι το radiator πάνω είναι πρόβλημα, εγώ μόνο για μπροστά σε intake το συζητάω και σε κουτί που έχει fans και κάτω από την GPU και πάνω.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...